همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

سگ گله چه نوعی سگی است؟

سگ گله نوعی از سگ است که همانطور از نامش پیداست، کارش مراقبت و نگهداری از گله است و برای این کار آموزش داده شده است. البته صرفاً مراقبت از گله هم نمی‌تواند هدف از پرورش این سگ‌ها باشد. چرا که نگهبانی از باغات و همینطور نگهبانی از انسان در موقعیت‌های خطرناک هم می‌تواند از جمله اهداف پرورش این حیوان باشد. این نوع سگ‌ها دارای تنوع نژادی هم هستند به طوری که می‌توان لیستی از انواع نژاد سگ گله را آماده کرد.

در این مقاله به برخی از این نژاد‌ها از جمله سگ گله ایرانی، سگ گله اروپایی و سگ گله سرابی اشاره می‌کنیم.

ویژگی‌های سگ گله چیست؟

حیوان سگ دارای نژاد مختلفی است، برخی برای نگهبانی و برخی برای شکار پرورش می‌یابند؛ برخی دیگر هم صرفاً خانگی بوده و جنبه سرگرمی برای صاحبان خود دارند و به نوعی همدم آن‌ها محسوب می‌شوند. مثلاً سگ گله برای نگهبانی تربیت داده می‌شوند. از آنجایی که در این مطلب قصد داریم تا انواع نژاد سگ گله را معرفی کنیم، ویژگی‌هایی این نوع سگ را به اختصار در ادامه می‌آوریم:

 • دارای قدی بلند در حدود 70 تا 90 سانتیمتر هستند؛
 • قدرت بدنی بالایی دارند؛
 • ارتباط خوبی با صاحب خود دارند؛
 • پوزه‌ای پهن با طول متوسط دارند؛
 • سنگین وزن هستند به طوری که می‌توانند درندگان را بترسانند؛
 • هوش بالایی دارند؛
 • سریع عکس‌العمل نشان می‌دهند.

بهترین سگ گله ایرانی کدامند؟

در بین انواع نژاد سگ گله ایرانی می‌توان ترتیبی به شرح زیر را چید؛ این تقسیم‌بندی بر اساس ویژگی‌های اخلاقی، ظاهری و هوشی آن‌ها است. هر کدام از این انواع مختلف در منطقه‌ای خاص در ایران پرورش می‌یابند اما امکان پرورش در مناطق دیگر ایران و حتی جهان هم برای آن‌ها وجود دارد.

 • سگ گله سرابی
 • سگ گله کرد
 • سگ گله مازندرانی
 • سگ گله سالوکی
 • سگ گله آلاونت

در این تنوع سگ گله ایرانی که نام برده شده‌اند، سگ سرابی دارای شهرت بیشتری است. این سگ با نام‌هایی چون سگ چوپان ایرانی، بولداگ فارسی و همینطور بولداگ ایران مشهور است.

ویژگی‌های سگ گله سرابی Sarab

سگ سرابی یکی از بهترین و بزرگ‌ترین انواع نژاد سگ در ایران است. مردم شهرستان سراب برای این که از زمین‌ها و دام‌های خود محافظت کنند، از سگ‌های بومی همانجا استفاده می‌کردند.

شهرستان سراب از توابع استان آذربایجان شرقی است که به عنوان دومین شهرستان بزرگ این استان شناخته شده است. از نظر جغرافیایی این شهرستان با مرکزیت شهر سراب در شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد و همسایه دو شهرستان مشگین‌شهر و نیر در استان اردبیل است.

به مرور زمان که مساحت زمین‌های کشاورزی در سراب گسترش پیدا کرد و همینطور تعداد دام‌های دامداران افرایش یافت، مردم این شهرستان شروع به پرورش و تربیت سگ‌های بومی منطقه خود کردند تا کار نگهبانی را برای آن‌ها انجام دهند. از آنجایی که شرایط اقلیمی سراب برای پرورش سگ مناسب بود، با گذشت زمان بر آمار سگ‌های بومی این منطقه افزوده شد.

سگ گله سرابی دارای مشخصات ظاهری و خصوصیات اخلاقی خاص خود هستند که بر مبنای این ویژگی‌ها، نام سرابی بر آن‌ها گذاشته‌اند. این نژاد سگ گله جثه بزرگی دارد، دارای پوشش بدنی تقریباً پر مویی است. سر سگ گله سرابی بزرگ است و مشخصه خاص آن به شمار می‌رود.

از آنجایی که سگ نژاد سرابی دارای قدرت بالایی بوده و همچنین از هوش بالایی هم برخوردار است، برای نگهبانی از باغ‌ها و حتی نگهبانی از انسان‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که پوست سگ گله سرابی ضخیم است به طوری که دندان حیوانات درنده به سختی در آن فرو می‌رود. این نژاد سگ فک‌های قوی و دندان‌های محک و تیزی دارد. به این ترتیب سگ سرابی دارای بهترین خصوصیات جهت هر گونه نگهبانی از جمله نگهبانی گله است.

معرفی بهترین سگ گله اروپایی

یکی از قوی‌ترین و بهترین انواع سگ گله اروپایی، سگ کانگال است. این سگ یکی از نژاد‌های قوی در بین نژاد سگ گله است که در سطح جهان شناخته شده است. نام‌های دیگر این سگ آناتولی شپرد، کانگال سیواس است.

از نظر تنوع رنگ، بیشتر این نژاد دارای رنگ‌های زرد و خاکستری بوده که رگه‌های تیره هم دارند. این نوع سگ گله اروپایی بسیار شبیه به سگ سرابی ایرانی است. قد سگ کانگال بین 72 تا 86 سانتیمتر است و دارای وزنی بین 65 تا 120 کیلوگرم است.

اگر بخواهید این نژاد سگ گله اروپایی را خریداری کنید بایستی چیزی در حدود 3 تا 5 میلیون بپردازید. از نظر اصالت، زیستگاه اصلی او کشور تریکه و ایالت سیواس است. اما از آنجایی که در کشور‌های اروپایی بی‌شماری کانگال را پرورش داده‌اند تا نگهبان احشام آن‌ها باشد، در سطح جهانی مشهور است.

گوش‌های آویزان و مخملی این سگ، دارا بودن دو لایه مو، داشتن قد بلند و سر بزرگ باعث جذابیت این سگ گله اروپایی شده است.

سگ گله وحشی: سگ قفقازی Caucasian Ovcharka

سگ قفقازی را یک نوع سگ گله وحشی می‌دانند که دارای قدرت بالایی است. معادل لاتین نام سگ قفقازی Caucasian Ovcharka است که به عنوان سگ چوپان قفقازی شهرت دارد. این نژاد سگ برای مراقبت از گله تربیت می‌شده‌اند.

این نژاد بسیار شجاع و قوی است و حتماً باید به صورت اجتماعی او را تربیت کرد. چون افرادی را که نمی‌شناسد به آسانی مورد حمله قرار داده و ممکن است خطرات جانی این دسته افراد را تهدید کند. بنابراین برای پیشگیری از این رفتار‌های خصمانه سگ گله وحشی باید آموزش‌ها به گونه‌ای باشند که توان معاشرت با اطرافیان را داشته باشد.

جمع‌بندی: در این مطلب به معرفی نژاد سگ گله پرداختیم. در ایران و جهان، انسان‌ها از سالیان بسیار دور برای مراقبت از خود و یا دام‌ها و حتی برای نگهبانی از باغ‌های خود، انواعی از سگ را پرورش داده‌اند که که به سگ گله شهرت دارند.

در بین سگ‌های ایرانی، سگ گله سرابی دارای شهرت خاصی است و از توان بالایی برای مراقبت از دام و انسان برخوردار است. برای معرفی سگ گله اروپایی، به معرفی سگ کانگال پرداختیم که با نام‌های دیگر چون آناتولی شپرد و کانگال سیواس مشهور است. این نژاد سگ در کشور‌های متعدد اروپایی با هدف نگهبانی پرورش می‌یابد.

سگ گله وحشی دیگر نژاد سگ بود که مورد بررسی قرار گرفت. در این مورد سگ چوپان قفقازی را معرفی کرده‌ایم که سگی بسیار خطرناک است به حدی که اگر به طور صحیح آموزش داده نشود، حتماً برای اطرافیان خطرناک خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *