همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

معرفی نژاد سگ‌های کوچک و عروسکی

اگر طرفدار و دوستدار سگ خانگی هستید و سگ آپارتمانی دارید، حتماً در مورد انواع سگ هم اطلاعاتی دارید و می‌دانید که آن‌ها در چه طبقه‌بندی‌هایی تعریف شده‌اند. در این خصوص سازمان‌ها و مؤسساتی که به صورت تخصصی در مورد نژاد‌های سگ مطالعاتی انجام داده، از جمله مؤسسه کنل کلاب، دسته‌بندی‌های متفاوتی به شرح زیر برای نژاد‌های سگ‌ها در نظر گرفته‌اند:

  • گروه سگ‌های کاری؛
  • سگ‌های ورزشی؛
  • سگ‌های گله و چوپان؛
  • گروه سگ‌های عروسکی.

ما در این مطلب به معرفی انواع نژاد سگ عروسکی یا سگ مینیاتوری می‌پردازیم.

سگ عروسکی به چه سگ‌هایی گفته می‌شود؟

شاید زمانی که نام سگ عروسکی یا سگ مینیاتوری را می‌شنوید یک سگ بسیار کوچک که تقریباً 2 تا 3 کیلو وزن داشته باشد، در ذهن‌تان تداعی شود. باید گفت تصور تداعی‌شده شما درست است. این سگ‌ها در نژاد سگ‌های کوچک قرار داده می‌شوند هرچند در طبقه‌بندی سگ‌ها، نژاد سگ کمی بزرگ‌تر هم در این رده گنجانده شده‌اند.

براساس رده‌بندی که مؤسسه AKC در مورد نژاد سگ‌های کوچک انجام داده است، به هر سگی که زیر ۱۰ کیلوگرم وزن داشته باشه با عنوان سگ عروسکی شناخته می‌شود. به این ترتیب شاید بتوان گفت که بیشتر انواع سگ آپارتمانی در این رده می‌گنجند.

سگ نژاد شیواوا یا شی‌هواهوا

این سگ خانگی کوچک در زمره کوچک‌ترین سگ‌های دنیا قرار می‌گیرد و در واقع در صدر لیست این سگ‌ها است. شاید سگ مینیاتوری بهترین عنوان برای شی‌هواهوا باشد.

این سگ دارای دو نوع مو کوتاه و مو بلند است. از نظر خلق و خو شخصیتی بزرگ و بی‌پروا دارد و بسیار بازیگوش است. شیواوا سگ آپارتمانی است که به بغل کردن نیاز دارد و از این کار لذت می‌برد. اگر در نظر دارید این نژاد را به عنوان سگ خانگی نگهداری کنید، حتماً از زمان تولگی او را خوب تربیت کنید وگرنه خیلی لجباز و کله‌شق می‌شود.

سگ نژاد مالتیز

مالتیز سگی مهربان و صمیمی است. واقعاً شبیه عروسک سفید کوچکی است که با شیطنت‌های خود هر کسی را شیدای خود می‌کند! مالتیز به حدی مهربان است که با هر کسی حتی غریبه‌ها زود دوست می‌شود و در عین حال در بین نژاد سگ‌های کوچک، بسیار زیبا است چرا که دارای مو‌های ابریشمی و نرم و سفید است طوری که در میان سگ‌های سفید هم بسیار خاص و منحصربفرد است.

این سگ خانگی کوچک عمر نسبتاً طولانی دارد، پس با خیال راحت می‌توان رابطه دوستی پایدار با مالتیز برقرار کنید. نگران ریزش موی او هم نباشید چون درصد ریزش کمی دارد. البته مو‌های مالتیز را مرتب اصلاح کنید تا اذیت نشود و در ضمن هر بار به واسطه یک مدل موی جدید، مالیتز را با یک تیپ جدید ببینید.

سگ نژاد پامرانین

این سگ عروسکی خیلی بغلی و بازیگوش است و شاید به همین علت است که دارای طرفداران زیادی است. سگ پامرانین در ایران دارای دو نوع خرسی و روباهی است. تنوع رنگ هم دارد اما رنگ حنایی و کرم آن طرفداران بیشتری دارند. این نژاد نسبت به صاحبش بسیار وفادار است در حدی که می‌تواند سگ نگهبان خوبی هم محسوب شود.

اگر در بین نژاد سگ‌های کوچک این سگ را انتخاب کردید حتماً در طول روز او را به یک پیاده‌روی کوتاه ببرید.

سگ نژاد شیتزو

در بین سگ‌های خانگی عروسکی، شیتزو سگی فوق‌العاده اجتماعی و در عین حال مهربان است. شیتزو می‌تواند برای صاحبش یک همدم واقعی باشد چرا که طول روز در خانه مدام با صاحب خود در حال بازی است و به همین دلیل نیاز کمتری به پیاده‌روی و فعالیت‌های بدنی دارد. اگر نسبت به موی سگ آلرژی دارید، شیتزو گزینه مناسبی است چون این سگ ریزش موی بسیار کمی دارد.

شیتزو دارای مو‌های بلندی است که نیازمند به رسیدگی و مراقبت است و باید هر چند وقت یکبار مو‌های او را کوتاه کنید. مدل puppy-cut یا توله سگی کوتاه، مدلی است که برای اصلاح مو‌های شیتزو مورد علاقه اکثر صاحب این سگ‌ها است. شما هم می‌توانید آن را امتحان کنید!

سگ نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل

چارلز اسپنیل سگ محبوب پادشاهان انگلیس است. در حقیقت نام این سگ را که در رده نژاد سگ‌های کوچک قرار می‌گیرد، از شاه چارلز گرفته‌اند. سگی باوقار و اشرافی و دارای انرژی زیادی است. با هر محیطی سازگار می‌شود و اگر از زمان تولگی او را تربیت کنید با همه رفتار آرام و دوستانه‌ای خواهد داشت.

سگ نژاد پکینیز

این نژاد هم مانند چارلز اسپنیل سگی نگهبان و اشرافی است. محبوبیت آن‌ها ریشه تاریخی دارد چرا که پکینیز‌ها در گذشته بین اشراف و طبقه سلطنتی چین دارای محبوبیت بیش از اندازه‌ای بوده‌اند. این نکته جالب را هم بدانید که در آن زمان، آدم‌های عادی حق نگهداشتن این سگ را نداشتن! پس اگر شما این سگ را به عنوان سگ آپارتمانی خود انتخاب کنید، یک شاهزاده خواهید بود.

پکینیز بین 3 تا 6 کیلوگرم وزن دارد و بسیار باهوش، اجتماعی و دوست‌داشتنی است. این نژاد علیرغم داشتن جثه کوچک یک نگهبان فوق‌العاده هم هست و حضور غریبه را به شما اطلاع می‌دهد.

سگ نژاد بیچون فرایز

اگر یک سگ خانگی سفید و دوست‌داشتنی می‌خواهید، بیچون فرایز می‌تواند بهترین انتخاب یاشد. مو‌های کرکی و پفکی سفید این سگ آپارتمانی باعث جذابیت بیش از اندازه او شده است. بیچون فرایز خیلی بازیگوش و پر انرژی و دارای روحیه اجتماعی خیلی عالی هست. این نژاد سگ به محبت صاحبش‌اش بسیار نیاز دارد، پس هیچگاه او را تنها نگذارید. اگر از بیچون خوب مراقبت شود، بین 12 تا 15 سال عمر می‌کند. از نظر وزن، بیچون بین 3 تا 5 کیلوگرم وزن دارد. بنابراین در جرگه سگ‌های خانگی کوچک قرار دارد.

جمع‌بندی: اگر می‌خواهید از انواع نژاد سگ‌های کوچک، یکی را به عنوان همدم خود انتخاب کنید، این مقاله به عنوان راهنمای راه برای شما خواهد بود. چرا که به معرفی چند نمونه پر طرفدار سگ مینیاتوری پرداخته‌ایم.

 

مطالب مرتبط:

آشنایی با نژاد سگ های خانگی

معرفی کامل نژاد سگ چاو چاو

معرفی کامل سگ شی هوا هوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *