همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

انواع سگ‌های خانگی و نژاد‌های مختلف

سگ‌ها در نژاد‌های مختلف وجود دارند هر کدام ویژگی‌های ظاهری و شخصیتی متفاوتی دارند. اکثر نژاد سگ‌ها از طریق اصلاح ژنتیکی بوجود آمده‌اند. در واقع، انسان‌ها با انجام دستکاری ژنتیکی توانسته‌اند که موفق به تولید سگ‌های مختلف شوند.

دو عامل ژنتیک و محیط روی رفتار فرد تأثیر می‌گذارند. در واقع، رفتار سگ‌ها می‌تواند وراثتی یا اکتسابی باشد. خصوصیات و رفتار‌های سگ‌ها در هر نژادی متفاوت است. هر کدام از نژاد سگ‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. رفتار سگ‌ها، رفتاری متناسب با ویژگی‌های نژادی آن‌ها است. به عنوان مثال، سگ‌ها در برخی از نژاد‌ها روابط خوبی با غریبه‌ها دارند و در برخی نژاد‌ها نسبت به غریبه‌ها محتاط هستند.

سگ‌ها قادر به دریافت واکنش‌ها و انرژی‌های بیرون هستند که انسان قادر به دریافت آن‌ها نیست. به عنوان مثال، عواملی مانند بی‌قراری و پارس سگ‌ها قبل از وقوع حوادثی از قبیل زلزله و طوفان یکی از انواع این رفتار‌ها است. همچنین، سگ‌ها با قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف رفتار‌های مختلفی نیز از خود نشان می‌دهند.

 
نژاد‌های سگ

سگ گلدن رتریور Golden retriever

یکی از نژاد‌های سگ، گلدن رتریور است سگ‌هایی با نژاد گلدن رتریور، از لحاظ ظاهری دارای جثه‌ای به اندازه‌ی متوسط، سر پهن و عضلانی و دندان‌هایی مرتب و منظم هستند. این سگ‌ها در رنگ‌های مختلف مانند طلائی و کرم نیز وجود دارند. از ویژگی‌های اخلاقی سگ با نژاد گلدن رتریور می‌توان به هوش و استعداد و قابلیت اجتماعی بالا اشاره کرد.

سگ‌هایی با نژاد گلدن رتریور، سگ‌هایی فعال و پرجنب و جوش هستند. این سگ‌ها با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند و هم‌ بازی خوبی برای بچه‌ها هستند. سگ‌هایی با نژاد گلدن رتریور، سگ‌هایی آموزش‌پذیر هستند. شما می‌توانید نحوه‌ی رفتار با غریبه‌ها، چگونگی انجام فعالیت‌های مختلف را به این سگ‌ها آموزش دهید. سگ‌های نژاد گلدن رتریور، سگ‌هایی مهربان، وفادار و دیدبان‌های خوبی هستند.

سگ لابرادور رتریور Labrador Retriever

سگ‌هایی با نژاد لابرادور رتریور را می‌توانید به عنوان سگ کاری و سگ همدم در کنار خود داشته باشید. این نژاد از سگ‌ها می‌توانند برای شکار، کمک به معلولین، نجات آدم‌ گزینه‌ی مناسبی باشند.

سگ‌هایی با نژاد لابرادور رتریور، سگ‌هایی با جنب و جوش زیاد و عاشق غذا هستند. به خاطر اینکه این موجودات علاقه‌ی زیادی به غذا خوردن دارند، برای اینکه دچار اضافه وزن نشوند باید حداقل60 دقیقه در طول روز فعالیت روزانه داشته باشند.

این نژاد از سگ‌ها قابلیت اجتماعی بالایی دارند و به خوبی با صاحب خود و حتی غریبه‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. سگ‌هایی با نژاد لابرادور رتریور، سگ‌هایی هستند که علاقه‌مند به انجام فعالیت‌های مانند شنا، پیاده روی، یا بازی در محیط بیرون از خانه می‌باشند. اگر قصد خرید سگ با این نژاد را دارید، بهتر است بدانید که سگ لابرادور رتریور را نمی‌توانید در خانه‌ی آپارتمانی نگهداری کنید. به منظور نگهداری سگ‌هایی با این نژاد به حداقل یک حیاط کوچک نیاز دارید تا سگ بتواند در آنجا فعالیت بدنی و ورزشی روزمره را انجام دهد. از آنجایی‌که این نژاد از سگ‌ها علاقه‌ی زیادی به فعالیت در محیط بیرون را دارند، در صورت قرار نگرفتن در محیط آزاد غیرقابل کنترل می‌شوند.

سگ پودل Pudel

سگ پودل، سگی فعال، باهوش و کوچک است. پودل‌ها علاقه‌ی زیادی به برقراری روابط اجتماعی با انسان‌ها دارند و مردم گریز نمی‌باشند. سگ‌های پودل، تنهایی را دوست ندارند. این سگ‌ها، موجوداتی فعال هستند که همیشه برای بازی و تفریح حاضر و آماده می‌باشند.

سگ کاوالیر Cavalier

این نوع سگ در گروه سگ‌های عروسکی است که علاقه مندان زیادی دارد. سگ‌هایی با نژاد کاوالیر، سگ‌هایی پرانرژی هستند و خودشان را با هر محیطی نیز وفق می‌دهند. اگر از زمان تولگی به این نژاد از سگ‌ها آموزش‌های لازم را بدهید، رفتار دوستانه و آرامی با شما خواهند داشت.

سگ چوچو Chow Chow​

سگ‌هایی با نژاد چوچو از سگ‌های اشرافی هستند. این سگ‌ها به خاطر اینکه پشت سرشان دارای یال است، به شیر نیز شباهت ظاهری دارند. سگ‌هایی با نژاد چوچو جثه‌ای قوی، گوش‌هایی گرد هستند. از آنجاییکه این حیوان حس بویایی خوبی دارد، می‌تواند به عنوان سگ نگهبان نیز استفاده شود. این حیوان وفاداری زیادی نسبت به صاحب خودش هم دارد. بهتر است بدانید که سگ‌هایی با نژاد چوچو که مو‌های کوتاه‌تری دارند، باهوش‌تر و فعال‌تر از سگ‌هایی با موی بلند هستند. این سگ‌ها علاقه‌ی زیادی به یادگیری دارند و می‌توانید آن‌ها را به خوبی آموزش دهید.

سگ شیبا اینو Shiba Inu

سگ‌هایی با نژاد شیبا اینو، سگ‌هایی فعال، سرزنده، چابک، جسور، با اعتماد به نفس و باهوش هستند. این نژاد از سگ‌ها به خاطر اینکه به صاحب خود وفاداری خیلی زیادی دارد، به غریبه‌ها خیلی زود واکنش نشان می‌دهد و به آن‌ها مشکوک می‌شود. سگ‌هایی با نژاد شیبا اینو، با سگ‌های دیگر نیز نمی‌توانند ارتباط خوبی برقرار کنند. در واقع، اگر به دنبال سگی محافظ و نگهبان می‌گردد، سگ‌هایی با نژاد شیبا اینو بهترین گزینه هستند.

سگ پاگ pug​

این نژاد از سگ‌های خانگی ظاهری چروک و بانمک دارند. سگ‌های پاگ بهترین انتخاب برای نگهداری در خانه‌های آپارتمانی هستند. این نژاد از سنگ‌ها خیلی خوب می‌توانند خودشان را با زندگی آپارتمانی وفق دهند. اگر این نوع سگ را در محیطی تنها بگذارید، عصبانی می‌شود، چون سگ‌های پاگ تنهایی را دوست ندارند.

سگ مالتیز maltese

سگ‌های کوچک بهترین گزینه برای نگهداری در خانه‌های آپارتمانی هستند. سگ مالتیز یکی از این سگ‌های کوچک و عروسکی است. سگ مالتز علیرغم جثه‌ی کوچک و ظریفی که دارد، سگی قوی و نیرومند نیز می‌باشد. آموزش دادن و تربیت کردن سگ مالتیز کار سختی نیست و به راحتی می‌توانید آن‌ها را آموزش دهید.

سگ بیچون فرایز Bichon Frise

سگ‌هایی با نژاد بیچون فرایز، سگ‌هایی اصیل، دوست داشتنی و جذاب هستند. این سگ‌ها دارای مو‌هایی بلند و فر، گوش‌های بلند، چشم‌هایی سیاه، گردن بلند و کمانی شکل می‌باشند. سگ‌هایی با این نژاد، حیواناتی شاد، سرزنده، فعال و علاقه‌مند به بازی هستند. سگ‌هایی با نژاد بیچون فرایز جزء سگ‌های کوچک عروسکی هستند که می‌توانید آن‌ها را در خانه‌تان نگهداری کنید. به خاطر اینکه این نژاد از سگ‌ها با افراد خانواده و بچه‌ها به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند، سگ خانگی خوبی محسوب می‌شوند.

سگ آکیتا Akita​

این مدل از سگ‌ها، سگ‌هایی با ظاهر قوی و هوش و استعداد بالا هستند. شما می‌توانید به این سگ‌ها آموزش‌های لازم را بدهید تا طبق خواسته‌ی شما عمل کنند. از آنجایی‌که سگ آکیتا هوش و استعداد زیادی دارد، آموزش‌پذیری بالایی دارد.

سگ کوموندور komondor

سگ کوموندور، سگی با مو‌های رشته مانند و بلند است. سگ کوموندور حس بویایی خوبی دارد و به عنوان سگ نگهبان استفاده می‌شود. این نژاد از سگ‌ها به خاطر دارا بودن غریزه‌ی طبیعی نگهبانی می‌توانند از شما و خانواده‌تان محافظت کنند.

سگ سیبرین هاسکی Siberian Husky​

سگ هاسکی سیبرین، سگ‌هایی با پوستی ضخیم، هوش بالا و قدرتمند هستند. این سگ‌ها را می‌توانید در رنگ‌های مختلف یافت کنید. سگ سیبرین هاسکی روابط اجتماعی خوبی دارد و به خوبی با اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کند. اما این سگ در مقابل غریبه‌ها خیلی محتاط عمل می‌کند و اگر فرد غریبه‌ای ببیند شروع به پارس کردن می‌کند. سگ‌هایی با این نژاد دارای توانایی زیادی در زمینه‌ی یادگیری و آموزش هستند. شما می‌توانید به این سگ نکاتی درباره‌ی نظافت، فعالیت‌ها روزانه و…آموزش دهید. بهتر است بدانید که سگ‌های با نژاد سیبرین هاسکی، سگ‌هایی پرانرژی هستند و حتماً باید در طول روز آن‌ها را برای پیاده روی به محیط بیرون ببرید. اگر این سگ را برای تفریح و تخلیه‌ی انرژی به بیرون نبرید، خانه‌تان را ویران می‌کند.

سگ شپرد استرالیایی Australian Shepherd

سگ شپرد استرالیایی، سگی فعال، پرانرژی، دوست داشتنی است. این سگ‌ها آنقدر پر انرژی هستند که برای محافظت از گله‌های گوسفند نیز استفاده می‌شوند. این حیوان خیلی فعال است و اگر در طول روز فعالیت نداشته باشد، دچار خستگی و بی‌حوصلگی می‌شود.

سگ ویزلا Vizsla

این نوع از سگ‌ها، سگ‌هایی فعال هستند و روزانه به 60 دقیقه ورزش و پیاده روی طولانی مدت احتیاج دارند. سعی کنید که سگ‌ها ی ویزلا را در محیط خانه تنها نگذارید، چون تنهایی را دوست ندارند و ممکن است که رفتار مخربی داشته باشند. این نوع از سگ‌ها می‌توانند با سایر حیوانات به خوبی ارتباط برقرار کنند ولی طول می‌کشد تا با غریبه‌ها نیز ارتباط بگیرند.

سگ پاپیلون

سگ‌هایی با این نژاد، بهترین انتخاب برای نگهداری به عنوان سگ خانگی هستند. این نوع از سگ‌های ظاهر عروسکی و کوچکی دارند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را در آپارتمان نگهداری کنید.

سگ ژرمن شپرد German Shepherd

سگ ژرمن شپرد بهترین انواع سگ برای نگهبانی و محافظت است. این سگ به قدری شجاع و باهوش است که می‌تواند برای گله داری، نجات جان انسان‌ها و نگهبانی گزینه‌ی مناسبی باشد. سگ‌های ژرمن شپرد را می‌توانید به صورت حرفه‌ای آموزش دهید.

سگ بول ماستیف Bullmastiff

سگ بول ماستیف، جثه‌ای بزرگ و عضلاتی قوی و قدرتمند دارد. از ویژگی‌های این نژاد از سگ‌ها می‌توان به وفاداری، هوش بالا، مطیع بودن، شجاعت اشاره کرد. این سگ می‌تواند برای شما محافظ خوبی در برابر غریبه‌ها باشد. اگر سگ بول ماستیف فرد غریبه‌ای را ببیند، شروع به پرخاشگری و حمله به فرد خواهد کرد.

سگ شارپی

سگ‌هایی با نژاد شارپی دارای چروک، مو‌های صاف و به رنگ‌های مختلف هستند. این سگ‌ها خیلی آرام هستند و می‌توانید آن‌ها را در محیط‌های آپارتمانی نیز نگهداری کنید. سگ شارپی می‌تواند نگهبان خیلی خوبی هم باشد. البته باید به این سگ آموزش لازم را بدهید تا هنگام برخورد با غریبه‌ها رفتار خطرناکی نداشته باشد.

سگ جک راسل

سگ‌هایی با این نژاد خیلی پرجنب و جوش و فعال هستند. این سگ‌ها دارای جثه‌ای ریز، شخصیتی جسورانه و شجاع نیز می‌باشند. سگ جک راسل یکی از بهترین انواع سگ‌های خانگی است.

 

مطالب مشابه:

نکات مهم درباره نگهداری سگ

راهنمای کامل انتخاب برنامه غذایی سگ‌ها

بیماری‌های شایع در سگ‌ها و درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *