همه آنچه درباره گربه‌ها باید بدانید

انواع گربه‌های خانگی

آنچه میخوانید

3.8
(5)

نکاتی جالب درباره گربه‌های خانگی

اگر گربه خانگی را به سرپرستی گرفته‌اید، حتماً باید در مورد آن‌ها و خصوصیات کلی‌شان از جمله اخلاق و سبک زندگی شان اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو آن‌ها را پرورش دهید. مثلاً یک گربه خانگی که دارای شرایط مناسب زندگی باشد یقیناً طول عمر بیشتری خواهد داشت و یا گربه‌ای که از زمان بچگی به شکل مناسب تربیت شده است، رفتاری اجتماعی و دوستانه خواهد داشت. اما موفقیت در این امور منوط به این قضیه است که شما در مورد گربه‌ها اطلاعات تقریباً کاملی داشته باشید. در این مقاله سعی داریم تا به این دست کلیات در زندگی گربه‌های خانگی بپردازیم.

طول عمر گربه چقدر است؟

گربه‌ها به اندازه انسان عمر نمی‌کنند اما این قابلیت را دارند که در صورت فراهم بودن شرایط، سال‌های زیادی به سلامتی کامل زنده بمانند. به صورتی که حتی دهه دوم و یا سوم زندگی‌شان را هم تجربه می‌کنند. پس اگر یک گربه با سن بیست سال دیدید، مطمئن باشید که فاکتور‌های لازم برای بقای مفید را داشته است. اما به صورت کلی میانگین طول عمر گربه‌ها، 15 سال است. گربه در مقایسه با سگ دارای عمر طولانی‌تری است.

رابطه طول عمر گربه‌ها با نژاد آن‌ها

اشاره کردیم که نمی‌توان به صورت دقیق سن خاصی را به عنوان طول عمر گربه‌ها در نظر بگیریم. اما این واقعیت را باید پذیرفت که برخی از نژاد‌های گربه در مقایسه با نژاد‌های دیگر، طول عمر بیشتری دارند.

مثلاً دو گربه نژاد سیامی و منکس برنده این رقابت هستند و در مقایسه با سایر نژاد‌ها بیشتر عمر می‌کنند. مواردی از این دو نژاد تا سن 20 و 30 سالگی ثبت شده است.

رابطه تغذیه سالم و افزایش طول عمر گربه‌ها

زمانی که داریم همه چیز درباره گربه‌های خانگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم، حتماً باید به سبک و رژیم تغذیه‌ای گربه توجه لازم را داشته باشیم.

گربه از جمله حیواناتی است که اولویت‌اش در تغذیه، گوشت است. پس دقت کنید که گربه در رژیم غذایی‌اش، به میزان کافی گوشت دریافت کند. در مقابل مواردی هم نباید از طریق رژیم غذایی دریافت کنند، مثلاً کربوهیدرات‌ها و لاکتوز از جمله ترکیباتی به شمار ‌می‌روند که گربه‌های بالغ نمی‌توانند آن‌ها را به صورت کامل هضم کنند در نتیجه نیازی به وجود این ترکیبات در رژیم غذایی گربه بالغ نیست.

باید به میزان دریافت پروتئین در گربه خانگی توجه لازم را داشته باشید چرا که این حیوان در مقایسه با سگ، نیاز به دریافت پروتئین بیشتری دارد. همیشه به یاد داشته باشید که حفظ سلامتی گربه در گرو داشتن تغذیه مناسب است. هرگز اجازه ندهید گربه چاق شود، چاقی و بی‌تحرکی باعث از دست رفتن سلامت او می‌شود.

طول عمر گربه

شیوه زندگی انواع نژاد گربه‌ها

گربه‌ها حیواناتی با تنوع نژادی بالا هستند و بنابراین دارای خصوصیات مختلفی‌اند که بر شیوه زندگی آن‌ها اثرگذارند. مثلاً برخی از گربه‌ها زندگی در خانه را می‌پسندند و برخی هم ذاتاً باید بیرون از خانه پرورش یابند. دسته‌ای هم هستند که هم در خانه و هم بیرون از خانه می‌توانند زندگی‌شان را بگذرانند.

طبیعتا گربه‌هایی که خارج از خانه زندگی می‌کنند با خطرات بی‌شماری مواجه می‌شوند و همین هم باعث کاهش طول عمر آن‌ها می‌شود. از جمله تصادف کردن با اتومبیل، خوردن غذای سمی، مریض شدن و…

اگر در مورد خصوصیات گربه چیست می‌خواهید نکات جالبی را یاد بگیرید، باید بدانید که گربه به خواب بسیار علاقه دارد. چرا که این حیوان بیش از نیمی از طول روز را در خواب است. اگر یک گربه سه ساله را در نظر بگیرید، تنها یک سال و نیم از عمر خود بیدار بوده است و مابقی عمرش در خواب سپری شده است.

گربه‌ها حیواناتی مستقلی به شمار ‌می‌روند و به همین علت نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است. آن‌ها دارای حافظه فوق‌العاده‌ای هستند و هر حرکتی از شما که باعث ناراحتی او شود را از یاد نمی‌برند.

هزینه نگهداری گربه چقدر است؟

اگر به دنبال سرپرسی گرفتن حیوان خانگی کم‌هزینه هستید، گربه بهترین گزینه ممکن است. چرا که نگهداری از این حیوان در مقابل نگهداری از حیوان، سگ بسیار کم‌هزینه است و به اصطلاح نیاز به رسیدگی کمتری دارند.

این حیوان برای نگهداری در آپارتمان بهترین گزینه است چون علاوه بر این که خودش را با بازی سرگرم می‌کند یک حیوان وسواسی و تمیز هم هست. تقریباً می‌توان گفت که، هیچ‌وقت مشکل دستشویی رفتن او را نخواهید داشت چون فقط در خاک گربه که مخصوص این کار است، کار دستشویی خود را انجام می‌دهد.

البته در حیات وحش، گربه‌ها به صورت غریزی مدفوع خود را از دید سایر حیوانات پنهان می‌کنند. این خصیصه در گربه خانگی هم وجود دارد.

غذای گربه

اگر گربه گم شود چطور او را پیدا کنیم؟

جالب است بدانید که حس جهت‌یابی در گربه‌ها بسیار قوی است و به همین دلیل شبیه به یک رادار طبیعی برای یافتن خانه است. پس در این مورد جای نگرانی نیست!

وقتی به همه چیز درباره گربه‌های خانگی فکر می‌کنیم و حتی ممکن است در مورد آن‌ها تحقیقاتی را هم انجام دهیم، باید به انواع نژاد گربه‌ها هم فکر کنیم. چون هر نژاد دارای خصوصیاتی است که با نژاد دیگر فرق دارد.

اما در جواب خصوصیات گربه چیست هم باید به این نکته اشاره کنیم که تعدادی از خصوصیات هم هست که مربوط به همه انواع نژاد گربه‌ها است. مثل همین حس جهت‌یابی که تقریباً در همه نژاد‌ها وجود دارد. به این ترتیب شاید بتوان مدعی شد که همه انواع نژاد گربه‌ها بسیار باهوش هستند.

گربه‌ها خانگی دارای حس شنوایی خوبی هم هستند، چرا که می‌توانند گوش‌های خود را در یک جهت آن هم تا 180 درجه بچرخانند. شاید این نکته برای شما جالب باشد که هر گوش گربه دارای 32 عضله است و به همین علت برای شنیدن از راه دور هیچ مشکلی ندارند.

در مورد نژاد گربه‌ها هم باید بدانید که الگوی روی بینی هر گربه منحصر به خودش است، دقیقاً مثل اثر انگشت انسان که برای هر شخص منحصربفرد است. به این ترتیب هیچ دو گربه‌ای را نمی‌توانید پیدا کنید که بینی‌شان شبیه به هم باشد.

ماده غذایی سمی برای گربه‌ها چیست؟

انواع شکلات برای گربه و همینطور برای سگ حکم یک ماده سمی را دارند. یادتان باشد اگر کسی در مورد این که خصوصیات گربه چیست از شما سؤال کرد، حتماً این مورد را گوشزد کنید که از خوراندن شکلات به گربه خودداری کنند.

چه زمان گربه میو میو می‌کند؟

معولا گربه زمانی میومیو می‌کند که قصد حمله به چیزی را داشته باشد اما گربه‌های خانگی از این صدا برای مطلع کردن صاحب‌شان از نیاز خود هم استفاده می‌کنند. پس وقتی گربه میومیو کرد به داد او برسید، حتماً یک مشکلی دارد!

موی گربه باعث ایجاد آلرژی می‌شود؟

برخی از افراد دوست دارند تا گربه خانگی داشته باشند اما با مشکل آلرژی درگیر هستند و چون همیشه گفته می‌شود که موی گربه‌ها باعث ایجاد یا تشدید آلرژی می‌شود، نمی‌توانند به این هدف دوست‌داشتنی خود برسند.

اما ما در راستای گفتن همه چیز درباره گربه‌های خانگی، این نکته را هم اضافه می‌کنیم که موی گربه حساسیت‌زا نیست؛ بلکه پروتئینی به نام Fel D1 که در بزاق او وجود دارد باعث می‌شود تا اطرافیان به آلرژی مبتلا شوند یا آلرژی در آن‌ها تشدید شود.

چرا گربه با پشت قوس‌دار از بلندی فرود می‌آید؟

حتماً دیده‌اید که در زمان افتادن گربه، پشت او قوس‌دار می‌شود؛ در مورد علت این وضعیت بدنی گربه باید بدانید که این حیوان برای صاف نگه داشتن بدن و چرخیدن در هوا، از دم خود استفاده می‌کند. به این ترتیب برای کاهش دادن میزان شوک، با پشت قوس‌دار به زمین فرود می‌آیند. البته این نکته را شاید اکثر افراد جامعه بدانند که گربه‌ها دارای بدن بسیار انعطاف‌پذیری هستند و چرخیدن و پیچ‌خوردن برای آن‌ها کاری بسیار راحت است.

گربه‌ها چگونه حیوانات اهلی شدند؟

اگر این قضیه را از نظر تاریخی مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت که گربه‌ها خودشان، خوشان را اهلی کردند! این عمل از آن روی بود که گربه‌ها، جوندگانی که در مکان‌هایی مثل انبار محصولات کشاورزی انسان‌ها وجود داشته‌اند را شکار می‌کرده‌اند. همین هم باعث شده تا به مرور آن‌ها به زندگی کردن در کنار انسان‌ها انس بگیرند.

در حقیقت اهلی شدن، ترجیح خود گربه‌ها بوده است. چرا که شانس بقا و پیدا کردن غذا در کنار انسان‌ها برای آن‌ها خیلی زیاد بوده است. البته انسان‌ها هم از کمک‌رسانی گربه‌ها در خوردن جوندگان مزاحم سود برده و در نتیجه این رابطه مسالمت‌آمیز بین گربه و انسان شکل گرفت.

لیس‌زدن گربه چه معنایی دارد؟

اگر گربه‌ای شما را لیس بزند نشان از عشق او به شما است. از جمله خصوصیت انواع نژاد گربه‌ها آن است که از اطرافیان خود مراقبت کنند و به آن‌ها عشق بورزند.

چرا رکورد چاق‌ترین گربه از کتاب گینس حذف شد؟

ما در بخش تغذیه گربه از بحث خصوصیات گربه چیست، برای شما گفتیم که نباید اجازه داد که گربه‌ها خیلی چاق شوند چون سلامتی‌شان به خطر می‌افتد و طول عمر گربه به شدت پایین می‌آید. در این راستا، کتاب رکورد‌های گینس برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت انواع نژاد گربه‌ها، این بند را اصلاً آپدیت نمی‌کند.

آیا گربه صاحب خود را می‌شناسد؟

در مورد این که گربه‌ها صاحب خود را چگونه می‌شناسند باید گفت که آن‌ها برای این کار از حواس دیگر خود بهره می‌گیرند. یعنی فقط از چشم برای شناسایی صاحب خود استفاده نمی‌کنند. این مورد هم در بحث خصوصیات گربه چیست جای صحبت دارد. همراهمان باشید.

برای داشتن همین ویژگی گربه در استفاده از حواس دیگر خود برای شناخت صاحب‌اش، هیچ‌وقت نیاز به نگاه به چهره او و حالت‌هایش ندارد. دقیقاً بر خلاف سگ‌ها!

اما در مورد شناسایی صدای صاحب‌شان، گربه دارای این توانایی هست که صدای صاحب خود را از صدای غریبه‌ها تشخیص می‌دهند. این موضوع طی یک تحقیق علمی در سال 2013 در دانشگاه توکیو به اثبات رسیده است.

در این مطالعه، وقتی غریبه گربه را صدا می‌زد، او اصلاً اهمیت نمی‌داد اما وقتی صاحب‌اش او را صدا می‌زد، گوش‌های خود را به نشانه توجه به طرف صدا حرکت می‌داد.

گربه از حس بویایی نسبتاً قوی هم برخوردار است. از این حس خود هم برای شناسایی صاحب خود بهره می‌گیرد. برای یک گربه، بوی صاحب‌اش بهترین بوی دنیا است و حس آرامشی از این نظر به او دست می‌دهد. به همین دلیل است که گفته می‌شود گربه یک حیوان باهوش است.

چگونه گربه‌ها عادات اطرافیان‌شان را می‌شناسند؟

گربه‌ها، در یاد گرفتن الگوی زندگی انسان‌ها بسیار توانا هستند. مثلاً می‌دانند کدام عضو خانواده و در چه ساعتی به آن‌ها غذا می‌دهد و آن‌ها هم سر همان ساعت سراغ همان شخص ‌می‌روند.

گربه‌ها یکی از اعضای خانواده را بیشتر از بقیه به عنوان صاحب خود می‌شناسند. برخی اوقات این سؤال برای فرد پیش می‌آید که گربه‌ها سایر اعضای خانواده را پس از گذشت سال‌ها می‌شناسند؟ در جواب باید گفت که ممکن است آن‌ها در ظاهر اهمیت ندهند اما دارای حافظه خوبی هستند و همه چیز را به خوبی به یاد دارند.

تربیت گربه

چه چیز‌های باعث می‌شوند گربه ترسو بار بیاید؟

بدرفتاری کردن، آب پاشیدن به گربه، دعوا کردن او در آغاز باعث می‌شود گربه قهرکند و در صورت تکرار این رفتار‌ها، گربه ترسو بار می‌آید. در کل گربه زمانی قهر می‌کند که احساس امنیت خود را از سمت صاحب خود از دست بدهید.

چه زمانی گربه‌ها قهر می‌کنند؟

وقتی در حال دریافت اطلاعات در مورد همه چیز درباره گربه‌های خانگی هستید، باید به موضوع قهر کردن گربه‌ها هم اهمیت دهید. در این راستا باید بدانید که گربه‌ها زمانی قهر می‌کنند که حریم خصوصی آن‌ها نقض شود. پس مثلاً وقتی که خواب هستند آن‌ها را در آغوش نگیرید چون آن‌ها این کار را اصلاً دوست ندارند.

اگر حیوان خانگی و یا گربه دیگری هم داشته باشید، حس حسادت گربه باعث می‌شود که قهر کند. چنانچه به صورت ناگهانی غذای آن‌ها را تغییر دهید هم باعث بروز واکنش منفی در آن‌ها می‌شود به حدی که ممکن است تا چند روز اعتصاب غذا بکند.

همه نژاد گربه‌ها دارای شیطنت خاص خود هستند بنابراین اگر در حین بازی و شیطنت خرابکاری کردن، آن‌ها را دعوا نکنید چون سریع قهر می‌کنند.

اگر به هر علت صاحب گربه عوض شود، مثلاً وارد خانه جدیدی شود و با صاحب جدید مواجه شود، قهر می‌کند و رفتار دوستانه‌ای نخواهد داشت. البته جای نگرانی نیست و گربه‌ها با صاحب جدید خود انس می‌گیرند اما با روش ملایمت‌آمیز و دوستانه نه با دعوا و پرخاشگری.

علت فرار گربه از خانه چیست؟

برای فرار گربه دلایل گوناگونی وجود دارد. این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که گربه در حیاط باشد و امکان خروج از درب یا درب‌هایی برایش فراهم شود.

یگ گربه خانگی وقتی که بالغ می‌شود و نیاز به جفت‌گیری دارد، ممکن است از خانه فرار کند. این نکته را بدانید که گربه‌ها بعد از 6 ماهگی بالغ می‌شوند و سالی چند بار نیاز به جفت‌گیری دارند. اصطلاحاً می‌گویند که گربه در دوره فحل است و نیاز به پیدا کردن جفت دارد.

این که چرا گربه را عقیم می‌کنند، به همین دلیل است. یعنی یکی از دلایل آن، جلوگیری از نیاز گربه به جفت‌گیری است.

اکثرا اوقات هم دنبال کردن گربه‌های دیگر از سر کنجکاوی باعث فرار گربه از خانه می‌شود. این در حالی است که گربه‌های خانگی ظرفیت زندگی در خارج از خانه را ندارند و آسیب‌های زیادی آن‌ها را تهدید می‌کنند. پس بایستی در این خصوص مراقب باشید و راه‌های خروج گربه از خانه را مسدود کنید.

شناخت وضعیت گربه از روی حرکات دُم او

وقتی در مورد خصوصیات گربه چیست در حال کسب اطلاعات هستید حتماً به وضعیت دُم او توجه کنید. حرکت و وضعیت دُم گربه در حالات مختلف دارای معانی مختلفی است. در ادامه به مهمترین و شایع‌ترین حالات دم گربه می‌پردازیم:

  • دم بالا گرفته: گربه خوشحال و راضی است و می‌توانید به او نزدیک شوید؛
  • دم افتاده: گربه احساس خطر کرده و ترسیده؛
  • حرکت سریع دم گربه به اطراف: در این زمان باید گربه را تنها بگذارید چون گربه به هر علت اعصاب خود را از دست داده است. ناگفته نماند که گربه‌ها در زمان عدم تمرکز و هیجان‌زدگی دم خود را به صورت حرکات سریع به اطراف می‌چرخانند؛
  • حرکت آرام دم گربه به اطراف: حالت گیج گربه را نشان می‌دهد که در تلاش است تا وضعیت را بسنجد.

معنای حالات گوش گربه

وقتی مدعی می‌شوید که همه چیز درباره گربه‌های خانگی می‌دانید حتماً باید در مورد حالات گوش او هم اطلاعاتی داشته باشید. چرا که با شناخت این وضعیت‌ها، در واقع احساسات گربه را شناخته‌اید.

  • وقتی گوش گربه به جلو خم شده است: گربه خوشحال بوده و مشغول بازیگوشی است؛
  • وقتی گوش‌های گربه حالت ایستاده دارند: توجه گربه به چیزی جلب شده است. در این زمان نباید مزاحم گربه شد چون باعث از بین رفتن تمرکز در او می‌شوید؛
  • وقتی گوش‌های گربه به اطراف چرخیده است: گربه اضطراب دارد. در این حالت اصلاً به گربه نزدیک نشوید؛
  • وقتی گوش‌های گربه کاملاً به عقب خوابیده: ‌گر به خیلی ترسیده و حالت دفاعی به خود گرفته است. این حالت گربه هم خطرناک است.

جمع‌بندی: گربه از جمله حیواناتی است که وقتی در قالب حیوان خانگی انتخاب می‌شود، باید حتماً نسبت خصوصیات اخلاقی او اطلاعات کاملی داشته باشید، از جمله این که چه زمانی حوصله دارد، چه زمانی به غذا نیاز دارد، چه زمانی قهر کرده است. اطلاع از این خصوصیات و روش زندگی گربه باعث می‌شود تا بتوان بهترین شرایط را برای زیست او فراهم کنید و در نیجه گربه طول عمر بیشتری هم خواهد داشت و برای سال‌های زیادی همدم شما خواهد ماند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3.8 / 5. تعداد رأی: 5

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟