همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

خوبی ها و بدی های سگ شیتزو

سگ شیتزو بخریم یا نه؟

سگ شیتزو نوعی سگ خانگی است که از نژاد سگ‌های عروسکی و مینیاتوری به شمار می‌رود. این نژاد برای نگهداری در آپارتمان بسیار مناسب بوده و به همین علت در سراسر جهان نیز دارای محبوبیت است.

قیمت شیتزو و سایر سگ‌های مینیاتوری در مقایسه با سگ‌های خانگی دیگر، بالاتر است و عموماً افراد اشرافی و سلطنتی دارای این نوع سگ‌ها بوده‌اند. این مطلب را به آشنایی با سگ شیتزو اختصاص داده‌ایم و سعی کرده‌ایم تا به گونه‌ای کامل آن را برای کاربرانی که به این نوع سگ‌های خانگی علاقه دارند، معرفی کنیم.

سگ شیتزو چگونه سگی است؟

شیتزو در زمره معروف‌ترین سگ‌های عروسکی آمریکایی قرار دارد. این نوع سگ خانگی کمتر از 30 سانتیمتر قد دارد و وزنش هم کمتر از 5 کیلوگرم است.

البته عده‌ای بر این اعتقاد هستند که اصالت شیتزو به چین برمی‌گردد و می‌گویند نام شیتزو هم برگرفته از زبان چینی است چرا که به لحاظ ظاهری به شیر شباهت دارد. البته این ادعا چندان هم بی‌ربط نیست چون در نقاشی‌های موزه لوور که مربوط به قرون 18 و 19 میلادی و دربار فرانسه و انگلستان هستند، تصویری از یک سگ کوچک دیده می‌شود که بی‌شباهت به شیر نیست. برخی این زمان را دقیقاً زمانی می‌دانند که شیتزو از چین به اوپا منتقل شده است.

خلق و خوی سگ شیتزو چگونه است؟

وقتی بحث آشنایی با سگ شیتزو پیش می‌آید، بی‌درنگ به شیطنت‌های بامزه این سگ اشاره می‌شود. این نژاد سگ خانگی پر سر و صدا و بازیگوش است. در مواجهه با افراد جدید واکنش مثبت نشان می‌دهد و با آن‌ها مشغول بازی می‌شود.

اگر بخواهیم در مورد بدی‌ها و خوبی‌های این نژاد سگ صحبت کنیم باید گفت که مهربانی بهترین خصیصه این سگ است اما در مقابل قدری کم‌هوش است. بنابراین در مقایسه با سایر سگ‌های خانگی در یادگیری ضعیف است.

ظاهر سگ شیتزو چگونه است؟

مو‌های بلند این نژاد سگ خانگی باعث زیبایی خاص او شده‌ است. اگر مو‌های بلند او به شکل صحیح مراقبت شود، شیتزو فوق‌العاده دوست‌داشتنی می‌شود. اما چنانچه در نگهداری مو‌های او سهل‌انگاری شود، نه تنها ظاهر نازیبایی پیدا می‌کند بلکه احتمال ابتلا به بیماری هم در او زیاد می‌شود.

پس حتماً وقتی که شیتزو را به سرپرستی گرفتید، یک برس فلزی هم تهیه کنید و روزانه مو‌هایش را شانه بزنید تا از گره‌خوردگی و کرک‌شدن آن‌ها پیشگیری کنید. اکثر مواقع در مطالب مربوط به آشنایی با سگ شیتزو به مسأله شانه‌کردن مو‌های شیتزو خیلی تأکید نمی‌کنند، در حالی که این مورد هم برای سلامت و هم برای زیبایی او بسیار حیاتی است.

نحوه غذا خوردن سگ شیتزو

این نوع سگ خانگی دارای صورت صاف و بینی کوچک است؛ به همین علت هم زمانی که غذا می‌خورد تمام صورتش کثیف می‌شود. بنابراین می‌بایست پس از هر وعده غذایی، صورت او شستشو داده شود تا از تجمع باکتری روی صورتش جلوگیری کنید.

وقتی در مرحله آشنایی با سگ شیتزو هستید، حتماً به نحوه آب خوردن این سگ خانگی توجه لازم را داشته باشید. معمولاً به او یاد داده می‌شود که با بطری آب بخورد تا صورتش خیس نشود. به این ترتیب در طول روز صورت او تمیز می‌ماند.

سگ شیتزو چقدر عمر می‌کند؟

در مورد طول عمر این نوع سگ خانگی باید بدانید که میزان طول عمر آن‌ها به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد. از جمله ابتلا به بیماری‌؛ در این نژاد بیماری کبدی بسیار شایع است و بر نحوه ادامه زندگی آن‌ها تأثیرگذار است. اما در حالت کلی اگرشرایط زندگی آن‌ها مطلوب باشد، به صورت میانگین این سگ بین 10 تا 20 سال عمر مفید خواهد داشت.

شکل ظاهری سگ شیتزو

این سگ خانگی بامزه و دوست‌داشتنی دارای پوزه خیلی کوچک است. چشم‌هایش به حالت گود رفته هستند و رنگ‌شان هم تیره است. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، مو‌های شیتزو بسیار بلند هستند و این ویژگی اصلی شیتزو به شمار می‌رود. اگر به کمک یک روبان مو‌های جلوی صورتش را ببندید که بتواند به راحتی ببیند، واقعاً دلبر می‌شود!

گوش‌های شیتزو حالت افتاده‌ای دارند که به واسطه پرپشت بودن مو‌هایش، به شکل خیلی واضح نمی‌توان آن‌ها را دید. دم پشمالو بامزه‌ای هم دارند.

تفاوت نژاد سگ شیتزو آمریکایی و انگلیسی

نژاد شیتزو دارای گونه‌های مختلفی است و تفاوت‌ها هم در آن‌ها زیاد است. اما به صورت کلی، در این مورد دو نوع تقسیم‌بندی وجود دارد:

  • AKC نژاد آمریکایی: دارای سینه‌ای باریک و دست و پای کشیده‌ای هستند و اغلب در رنگ‌ها سفید دیده می‌شوند. این نژاد یک نژاد ظریف است؛
  • KC نژاد انگلیسی: دارای سینه‌ای پهن بوده و در رنگ‌های مختلف وجود دارند.

جمع‌بندی: یکی از سگ‌های مینیاتوری، سگ شیتزو است. این نژاد سگ خانگی بسیار مناسب نگهداری در آپارتمان است. شیطنت‌های شیتزو باعث می‌شود تا نگهداری از او به یک کار دل‌انگیز تبدیل شود. انواعی از این نژاد سگ وجود دارد که مهمترین تقسیم‌بندی آن در قالب دو گروه آمریکایی و انگلیسی است. هر کدام از این دو نوع هم دارای تفاوت‌هایی با هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *