معرفی انواع مختلف خزندگان خانگی و غذاهای آنها

3.7
(3)

خزندگان از جمله موجودات آب­پرده­داران به شمار می­رود. آب­پرده­داران گروهی از جانورانی­اند که دارای ستون فقرات و چهار اندام هستند. سطح بدن آنها پوشیده با پولک یا صفحه­های استخوانی است. وقتی نام خزنده شنیده می­شود، لاک­پشت­ها، سوسمارها و مارها در ذهن تداعی می­شوند. در این بین سوسمارها شامل گونه­های مختلفی می­شوند. از جمله مارمولک­ها خانگی، آفتاب­پرست­ها، سوسمارهای دم­خاردار، ایگوانا.

امروزه که داشتن حیوان خانگی مرسوم شده است، خزنده­های خانگی هم به عنوان یک گزینه در این عرصه به شمار می­روند و افراد از بین انواع خزندگان خانگی یک یا چندتا را انتخاب می­کنند. مهمترین نکته در نگهداری این دست موجودات به عنوان حیوان خانگی، نوع تغذیه آنها است. شاید برخی برای نوع تغذیه خزندگان اهمیت زیادی قائل نباشند اما سلامت غذای حیوانات خزنده باعث می­شود تا در کنار شما زندگی با کیفیتی داشته باشند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که غذای خزندگان چیست و در رژیم غذایی آنها چه چیزهایی باید قرار داده شود. باید بدانید که گونه­های مختلف خزندگان دارای تغذیه متفاوت هستند. برخی از آنها گیاه­خوار بوده و برخی گوشت­خوار و گونه­هایی هم همه­چیزخوار به شمار می­روند.

این مطلب در مورد انواع خزندگان خانگی است که به رژیم غذایی آنها هم اشاره شده است.

انواع خزندگان خانگی

نکاتی مهم برای نگهداری خزنده ­های خانگی

به صورت کلی خزندگان خانگی بسیار آرام و مطیع هستند چرا که تربیت­ شده و آموزش دیده هستند. این دسته حیوانات خانگی نیازمند دریافت نور کافی هستند و همینطور نیاز است تا در قفس یا محل نگهداری­شان، همانند طبیعت دارای جاهایی باشند که بتوانند در آن مخفی شوند یا شنا کنند. همچنین باید در مورد تغذیه خزندگان حساسیت لازم را داشته باشید؛ آنها میوه و سبزیجات را بسیار دوست دارند. البته بحث تغذیه خزندگان بسیار گسترده است و بسته به نوع خزنده، نوع تغذیه او هم مشخص می­شود.

معرفی معمول ­ترین خزنده های خانگی

در بین انواع مختلف خزندگان، برخی بیشتر از بقیه شانس انتخاب­شدن به عنوان حیوان خانگی را دارند. در ادامه به معمول­ترین آنها اشاره شده است.

 خزنده خانگی شماره 1 : لاک پشت

لاک­پشت در ردیف اول اسم خزندگان خانگی قرار دارد. همینطور در ردیف اول این دست موجودات در انتخاب­شدن به عنوان حیوانی خانگی هم هست.

لاک­پشت اولین و مهمترین خزنده­ای است که می­تواند از گیاهان مختلف تغذیه کند. گونه­های مختلف لاک­پشت شناسایی شده­اند که اکثر آنها گیاه­خوار هستند. اما گونه­های وحشی لاک­پشت گوشتخوارند. گفته می­شود که علت گیاه­خوار بودن این نوع خزنده، حرکات کند او است؛ چرا که توانایی دویدن به دنبال طعمه را ندارد.

خزنده خانگی شماره 2 : مارمولک ­های نخل

وقتی که در حال صحبت از نام خزندگان خانگی هستیم، مارمولک­های نخل نباید از قلم بیفتد. آنها را می­توان در زمره خزندگان کوچک خانگی هم قرار داد. این گونه مارمولک در دسته خزندگان همه­چیزخوار هستند. اکثر اوقات حشرات کوچک را شکار می­کنند و از انواع گیاهان موجود در طبیعت هم برای مصرف روزانه خود استفاده می­کنند. در بحث غذای حیوانات خزنده، مارمولک­های نخل از خوردن میوه­ و سبزیجات لذت می­برند.

خزنده خانگی شماره 3 : ایگوانا

در میان خزنده­های خانگی، ایگونا دارای محبوبیت خاصی است. آنها از شناخته­شده­ترین گونه­های مارمولک به حساب می­آیند. در مورد غذای ایگوانا باید گفت که این خزنده بنا به جثه بدنی­شان و بنا به اندازه­شان از حشرات یا گیاهان تغذیه می­کنند.

برخی از گونه­های ایگوانا از گیاهان به عنوان وعده اصلی و از حشرات به عنوان میان­وعده یا مکمل استفاده می­کنند. ایگوانا خانگی از کاهو و هویج هم تغذیه می­کند.

خزنده خانگی شماره 4 : اژدها ریش دار

اژدها ریش­دار از شناخته­شده­ترین و محبوب­ترین گونه­های خزندگان است. این خزنده از خوردن سبزیجات تازه و حشرات استقبال می­کند. اژدها ریش­دار برای وعده اصلی غذای خود از حشرات تغذیه می­کند و برای تامین آب بدنش نیز سبزیجات می­خورد.

چنانچه این خزنده را به عنوان خزنده خانگی خود انتخاب کردید، برای تغذیه سالم او 60 درصد را به حشرات اختصاص دهید و 20 درصد هم از سبزیجات تازه و آبدار استفاده کنید.

خزنده خانگی شماره 5 : کرم خزنده شبه جزیره ایبری

نام دیگر این کرم، کرم اروپایی است. این کرم از جمله خزندگان کوچک خانگی به شمار می­رود که در خانواده مارها قرار می­گیرد. بزرگترین سایز این کرم به 20 سانتیمتر می­رسد. رنگ آن آبی است. محل زندگی او هم در علفزارها و بوته­ها است و به همین علت هم از علفزار به عنوان غذای اصلی خود استفاده می­کند.

خزنده خانگی شماره 6 : آفتاب­پرست

در بین انواع خزندگان خانگی، آفتاب­پرست­ها از جمله مشهورترین و شناخته­ترین خزندگان به شمار می­روند که شانس بالایی برای انتخاب­شدن به عنوان حیوان خانگی را دارد. برخی از انواع آفتاپرست­ها باید حتما در طبیعت زندگی کنند و قابلیت نگهداری در خانه را ندارند. از جمله آفتاب­پرست نقاب­دار و آفتاب­پرست پارسون جزو این دسته هستند.

اگر آفتاب­پرست را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می­کنید، باید در مورد تغذیه آن هم دقت لازم را داشته باشید. میوه­های پرآب بهترین گزینه برای تغذیه آنها به شمار می­روند.

هزینه نگهداری از خزندگان خانگی چقدر است؟

در مورد هزینه مراقبت از خزندگان به عنوان حیوان خانگی، نوع خزنده بسیار مهم است. مثلا بعضی گونه­های نادر مار، تا مرز 50 میلیون تومان باید برای آنها هزینه کنید. اما در کل، هزینه نگهداری خزندگان بسیار پایین­تر از نگهداری از سگ­ها و گربه­ها است.

قیمت خرید خزندگان خانگی چقدر است؟

قیمت انواع خزنده خانگی بستگی به نوع آن دارد. همینظور بستگی به کمیاب بودن و کمیاب نبودن آن خزنده هم دارد. اما برای این که قیمت منصفانه پرداخت کنید حتما به فروشگاه­های معتبر فروش حیوانات خانگی مراجعه کنید چون برخی از آنها مجوز فروش انواع خزندگان خانگی را هم دارند.

آیا خزندگان خانگی آموزش پذیر هستند؟

کسانی که از خزندگان به عنوان حیوان خانگی مراقبت کرده­اند، بنا به کارهایی که انجام داده­اند به این نتیجه رسیده­اند که این دسته از موجودات هم مثل سگ و گربه قابل آموزش هستند. از جمله می­توان ایگوانا، اژدها ریش­ها و حتی مارها را آموزش داد و تربیت کرد.

در مورد فرایند پوست ­اندازی خزنده های خانگی چه می­دانید؟

از جمله ویژگی­های اصلی خزندگان، پوست­اندازی آنها است. در حالت کلی، خزنده­ها در دوران بلوغ­شان هر چند هفته یکبار عملیات پوست­اندازی را انجام می­دهند. خزنده­های بالغ هم در طی سال فقط دو تا سه بار پوست­اندازی می­کنند.

فرایند پوست­اندازی در خزندگان به این شکل صورت می­گیرد که پوست قدیمی تیره می­شود و چند روز طول می­کشد تا پوست تازه ظاهر شود. تمام فرایند پوست­اندازی همین است و نیازی به دخالت شما هم نیست.

بهترین خزندگان خانگی کدام است؟

اژدها ریش­ها بهترین خزندگان خانگی به شمار می­رود. به راحتی قابل نگهداری در منزل است و نیاز به مراقبت خاصی هم ندارد و بسیار آرام و بی­صدا است. تربیت راحت اژدها ریش­ها و مطیع­بودن او باعث شده تا عنوان بهترین خزنده خانگی را به خود اختصاص دهد.

بهترین خزندگان خانگی

آیا در ایران خزندگان به عنوان حیوان خانگی انتخاب می­شوند؟

واقعیت آن است که نگهداری از خزنده­ها به عنوان حیوان خانگی در ایران چندان رایج نیست. اما در سالهای اخیر گرایش­ها به سمت نگهداری لاک­پشت و برخی گونه­های مار زیاد شده است. در بین ایرانیان، مارها دارای محبوبیت بیشتری هستند و در برخی افراد در منزل خود از مارها نگهداری می­کنند.

آیا نگهداری خزندگان در خانه کار خطرناکی است؟

خزندگان به صورت کلی برای زندگی در طبیعت خلق شده­اند و نگهداری آنها در خانه چندان کار راحتی نیست. کار تربیت خزنده در مقابل تربیت حیوان خانگی مثل سگ و گربه بسیار سخت اما شدنی است.

در مورد تغذیه خزندگان بیشتر بدانید

غذای حیوانات خزنده با غذای سایر انواع حیوانات که در خانه نگهداری می­شوند، متفاوت است. همچنین غذای انواع خزندگان هم با یکدیگر متفاوت است. چرا که خزندگان دارای انواع مختلفی هستند و هر نوع از آنها به صورت ذاتی در مورد تهیه و جمع­آوری غذا با هم متفاوت هستند. چرا که فرایند گردآوری غذا در آنها به صورت کاملا غریزی است. خزندگان معمولا در بیابان­ها و جنگل­ها زندگی می­کنند و بسته به محل زندگی­شان، نوع تغذیه خزندگان مشخص می­شود. پس در جواب سوال غذای خزندگان چیست؟ باید گفت که نوع خزنده و محل زندگی او در این زمینه تاثیرگذار است.

به صورت کلی خزندگان حتی خزندگان کوچک خانگی از موجودات کوچکتر از خودشان تغذیه می­کنند. پس غذاهای خزندگان هم در دسته­بندی­های مختلف قابل تقسیم­بندی است.

آیا غذای انواع خزندگان در بازار موجود است؟

برخی از خزنده­های خانگی مثل لاک­پشت، سوسمارها و مارهای بی­خطر در خانه به عنوان حیوان خانگی نگهداری می­شوند. به همین علت هم غذای حیوانات خزنده در بازار قابل تهیه است. همانطوری که غذای سگ، گربه و.. را می­توان از بازار خرید.

برای تغذیه خزندگان یا خزنده خود می­توانید در کنار استفاده از غذاهای تجاری از سبزیجات و میوه هم استفاده کنید. برای خرید غذاهای تجاری هم به فروشگاه­های معتبر محصولات حیوانات خانگی مراجعه کنید. البته از مهمترین مراکز فروش غذای خزندگان، فروشگاه ماهی­های آکواریومی است. این فروشگاه­ها غذای خزندگان دریایی را دارند و بنابراین به احتمال قوی، می­توانید غذای انواع خزندگان دیگر را هم از طریق آنها تهیه کنید.

انواع رژیم غذایی برای خزندگان خانگی مختلف

غذاهای خزندگان بسته به نوع آنها دارای تفاوت هستند. یعنی این که هر خزنده خانگی، از خزندگان کوچک خانگی گرفته تا موارد بزرگتر، دارای نوع بخصوص تغذیه است. احتمالا اگر بر اساس نام خزندگان خانگی لیست غذاها را مورد بررسی قرار دهید، زودتر به نتیجه می­رسید.

در ادمه می­توانید بر اساس اسم خزندگان خانگی رژیم غذایی آنها را ببینید:

غذای مار چیست؟

مارها اغلب گوشت­خوار هستند اما مار حشره­خوار هم وجود دارد. مارهای گوشت­خوار نیازی به مصرف میوه و سبزیجات ندارند. برای تغذیه این خزندگان گوشت­خوار از جوندگان دیگر استفاده می­شود. این جوندگان یا به صورت زنده در اختیار مار قرار می­گیرند و یا به صورت منجمد به عنوان تغذیه به مار داده می­شوند. البته مارهای در سنین متفاوت دارای نوع رژیم متفاوتی هم هستند.

مارهایی وجود دارند که صرفا از طعمه­های متحرک و زنده تغذیه می­کنند. پس اگر توانایی دیدن خورده شدن طعمه زنده بوسیله مار را ندارید، از نگهداری مار گوشت­خوار بپرهیزید.

مار ذرت Corn Snakes و مار پایتون Python Snakes در زمره مارهای گوشت­خوار قرار دارند.

غذای مارمولک

وقتی لیست نام خزندگان خانگی را مورد بررسی قرار می­دهید، حتما نام مارمولک را هم در آن لیست خواهید دید. پس در مورد تغذیه مارمولک هم یقینا اطلاعاتی وجود دارد.

مارمولک­ها دارای انواع مختلفی است. اکثر آنها بویژه گونه­ها کوچک مارمولک، حشره­خوار هستند. برخی هم گیاه­خوار و برخی هم همه­چیزخوارند. مارمولک­های بزرگ مانند سوسمارها، شکارچیان قوی به شمار می­روند که از پستاندارن تغذیه می­کنند؛ نگهداری این دست مارمولک­ها و سوسمارها به عنوان حیوان خانگی چندان متداول نیست.

برای تغذیه خزندگان از قبیل مارمولک حشره­خوار می­توانید جیرجیرک­ها، انواع کرم، عنکبوت، مگس را شکار کنید. اما در برخی گونه­های مارمولک­های از موش هم می­توان برای تغذیه آنها استفاده کرد. مارمولک­های بزرگ حتی قابلیت خوردن مارمولک­های کوچکتر را دارند. برخی گونه­ها از خوردن تخم پرنده­ها هم لذت می­برند.

وقتی در حال سرچ اسم خزندگان خانگی هستید، در بخش مارمولک­ها می­توانید نام مارمولک آنول Anole، مارمولک جکوی پلنگی Leopard Gecko، سقنقور دم­بلند Skink، ایگوانا، اژدهای ریش­دار Bearded dragon و سقنقورهای زبان آبی را ببینید.

غذای لاک­پشت

­در بحث غذاهای خزندگان در ادامه به بررسی غذای لاک­پشت می­پردازیم. این دسته از خزندگان که جزو آرام­ترین دسته از این گروه موجودات به شمار می­روند، بیشتر از کاهو، چغندر سبز، سبزیجات­برگ­دار تغذیه می­کنند. سیب، خربزه و انبه گزینه­های دیگری هستند که مورد علاقه لاک­پشت می­باشند. البته لاک­پشت آبی از ماهی­ها و حشرات در وعده­های غذایی استفاده می­کند.

شاید نام لاک­پشت در جزو بهترین خزندگان خانگی نباشد اما افرادی هم هستند که این خزنده برای­شان حکم بهترین خزنده خانگی را دارد. رایج­ترین لاک­پشت خانگی عبارتند از: لاک­پشت خشکی­زی روسی Russian tortoise؛ این لاک­پشت گیاه­خوار است. لاک­پشت گوش­قرمز Red-eared slider؛ این لاک­پشت همه­چیزخوار است.

آیا انواع خزنده های خانگی به مصرف مکمل نیاز دارند؟

در زمان بررسی در مورد غذای خزندگان چیست، بحث مکمل­های غذایی برای این گروه جانداران پیش می­آید. سوء تغذیه برای انواع خزندگان خانگی، مشکلاتی را به بار می­آورد. مشکلاتی مثل تضعیف استخوان­ها، ابتلا به بیماری­های مختلف و… بنابراین باید در تغذیه خزندگان مطابق نظر دامپزشک، از مکمل­های مناسب استفاده کرد.

داشتن رژیم غذایی سالم باعث افزایش طول عمر خزنده خانگی می­شود و همیشه شاداب و بانشاط است. برخی از افرادی که دارای خزنده خانگی هستند، از جیرجیرک و موش‌ به عنوان مکمل رژیم غذایی آنها استفاده می‌کنند. به این صورت که جیرجیرک‌ها را پودر کرده و از آنها مکمل تهیه می­کنند. سپس پودر آماده­شده را به میوه و سبزیجات اضافه می­کنند. البته مخلوط کردن مکمل غذایی با آب هم یک روش مناسب به شمار می­رود.

غذای خزندگان خانگی

نکانی برای نگهداری از خزندگان خانگی

به لحاظ این که مراقبت از خزندگان به عنوان حیوان خانگی کار حساسی است، باید یکسری نکات را در نظر داشته باشد و سپس برای خرید اقدام کنید.

  • تهیه لوازم مورد نیاز و مکان مناسب نگهداری خزنده

در ابتدا فکر کنید که چه لوازمی برای خزنده مورد نظر شما نیاز است. سپس در مورد محیط نگهداری آن تحقیق کنید. وقتی توانایی فراهم کردن محیط مناسب و لوازم مورد نیاز را داشتید، آنگاه برای خرید اقدام کنید.

  • به رشد کردن و بزرگ شدن خزنده هم فکر کنید

وقتی مار یا مارمولک را در زمان نوزادی آنها خریداری می­کنید حتما به این قضیه فکر کنید که آنها خیلی زود بزرگ می­شوند. پس به محیطی نسبتا بزرگ برای پرورش نیاز دارند. برخی­ها بدون فکر کردن به این مسئله نسبت به خرید اقدام می­کنند که پس از مدت کوتاهی که آن خزنده بزرگ می­شود از ادامه پرورش او به دلیل کمبود جا، ناتوان می­شوند.

  • به دمای مناسب برای زیست خزندگان توجه کنید

خزندگان از جمله موجوداتی هستند که قادر به تنظیم دمای بدن خود با دمای محیط نیستند. یعنی نمی­توانند تابستان خود را خنک کنند و زمستان هم خود را گرم کنند. در حالت نرمال، دمای اتاق برای آنها سرد است.

  • مراقب رابطه کودک­تان با خزنده باشید

اگر کودک خردسالی دارید، سعی کنید که ارتباطش با خزنده خانگی محافظت­شده باشد. چرا که ممکن است کودک به او آسیب بزند و باعث عصبانیت خزنده شود. این که خزنده به عنوان طعمه به کودک بنگرد و به او آسیب بزند، خطر بزرگی است که کودک را تهدید می­کند. ترجیحا با داشتن کودک زیر سه سال از خرنده خانگی مراقبت نکنید. چون احتمال بیمار شدن کودک وجود دارد و دست­های کودکان بزرگتر هم در صورت بغل کردن خزنده، را بشویید. به این صورت احتمال ورود باکتری به بدن کودک کاهش می­یابد.

نظر کارشناسان در مورد نگهداری از خزندگان خانگی

کارشناسان این حوزه به کرات هشدار داده­اند که از خرید و نگهداری خزندگان به عنوان حیوان خانگی خوددای کنید. چون آنها نیازمند شرایط خاصی برای زیست هستند. در حدود 75 درصد موارد این شرایط فراهم نمی­شود و این خزندگان کشته می­شوند.

آیا خزندگان خانگی بیمار می­ شوند؟

اگر خزنده­ای بیمار شود، علایم آن بیماری دیر بروز می­یابند. بنابراین تشخیص وضعیت سلامت خزنده با سختی مواجه است. علایم بیماری خزنده زمانی قابل مشاهده می­شوند که وضعیت بحرانی برای او شکل گرفته است. به همین علت سلامت خزنده خانگی خود را به صورت حداقل سالی یکبار چک کنید. معاینه خزندگان در مقایسه با معاینه سگ و گربه راحت­تر و سریع­تر است. پس زیاد وقت­گیر و یا هزینه­بر نیست.

جمع­بندی: برخی از افرادی که در زمره دوست­داران حیوان خانگی به شمار می­روند، به داشتن انواع خزندگان خانگی تمایل دارند. در بین اسم خزندگان خانگی، برخی باعث ایجاد ترس هستند، از جمله آنها، انواع مارها هستند. در این مطلب به لیست نام خزندگان خانگی پرداخته­ایم و در مورد پاسخ سوال غذای خزندگان چیست، مطالبی را در اختیارتان گذاشته­ایم.

غذای انواع خزندگان دارای تنوع است چرا که تنوع این خزنده های خانگی بالا است. غذای انواع خزندگان را با در نظر داشتن لیست آنها گردآوری کرده­ایم. توصیه می­­شود که برای برنامه­ریزی رژیم غذایی این موجودات، با دامپزشک مشورت کنید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3.7 / 5. تعداد رأی: 3

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟