لیست کامل غذای مار کوچک خانگی

آنچه میخوانید

4.3
(11)

از جمله خزندگانی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود، مار کوچک خانگی است. رژیم غذای مار کوچک خانگی منحصربه‌فرد است و باید متناسب با نوع زندگی و گونه و نژادشان تامین شود. این موجودات رنگارنگ گونه‌های متعددی دارند و برخی از آن‌ها مناسب نگهداری در منزل نیستند. به همین دلیل دقت به نوع زندگی آن‌ها بسیار پراهمیت است. این موجود زیبا و خوش نقش سمی و غیرسمی هستند و براساس نژاد و گونه خود غذای متفاوتی را می‌خورند. بنابراین به غذای متفاوتی نیاز دارند و باید قبل از هر چیز از نوع زندگی آن‌ها مطلع شوید.

رژیم غذایی مارها را بیشتر موش‌ها تشکیل می دهند که تقریبا همه نوع و گونه آن‌ها به خوردن موش‌ها علاقه دارند. البته برای غذای خانگی می‌توان از موش‌های منجمد یا زنده استفاده کرد. هرچند که نگهداری از مارها کار ساده‌ای نیست اما بسیار از افراد به نگهداری این خزندگان علاقه‌مند هستند. سبک زندگی مارها در طبیعت متفاوت است و باید در محیط خانه نوع از سبک زندگی طراحی شود. حدود ۲۸۰۰ نوع مارهای متفاوت در دنیا وجود دارند که هر کدام از آن‌ها زیستگاه‌ خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی بیشتر لیست کامل غذای مار کوچک خانگی می‌پردازیم.

مارهای خانگی

مارهای خانگی

برای نگهداری مارهای خانگی نیاز به یک محیط مناسب دارید که مدت طولانی بتواند در آن محیط زندگی کند. مارها اغلب در آکواریوم‌های بزرگ و شیشه‌ای نگهداری می‌شوند. مارها به محیط بزرگی نیاز دارند که به راحتی در آن تحرک داشته باشند. بنابراین باید از آکواریوم‌های متناسب با اندازه مارها استفاده شود که این خزندگان احساس راحتی بیشتری کنند. مارها حیوان خانگی گوشت‌خواری هستند که نیاز به غذاهای گوشتی دارند.

گونه‌های متنوع مارها به دو دسته مارهای بزرگ طبیعت مثل مار بوآ و مارهای خانگی مانند مار پیتون تقسیم می‌شود. مارهای خانگی راحت‌تر سیر می‌شوند و اندازه‌ای کوچک‌تر دارند که در محیط خانه می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد. اما مارهای بزرگتر به محیطی وسیع نیاز دارند و شکارهای بزرگتر آن‌ها را سیر می‌کند. برای نگهداری مار خانگی نمی‌توان از قفس استفاده کرد و باید محیطی باشد که از آن رد نشود. مارها به راحتی از سوراخ‌ها و درزها به بیرون می‌روند.

غذای مار پیتون خانگی

از جمله مارهای خانگی می‌توان به مار پیتون اشاره کرد که گونه‌های متنوعی دارد. این نوع مار غیرسمی است و خطری برای انسان‌ها ندارد به همین دلیل راحت‌تر می‌توان از آن در خانه‌ها نگهداری کرد. در ادامه به بررسی أنواع مار خانگی پیتون می‌پردازیم.

مار پیتون مشبک

یکی از انواع مارپیتون می‌توان به پیتون مشبک اشاره کرد که از نوع پایتونان است و این مار زیبا اندازه بزرگی دارد و اندازه آن حدود ۱۱ متر می‌رسد و این مار وزن بالایی حدود ۲۰۰ کیلوگرم دارد. مار پیتون مشبک اغلب در غارها زندگی می‌کند اما می‌تواند برروی درختان هم برود. غذای اصلی آن‌ها را موجوداتی با جثه بزرگ مانند گوزن و کروکودیل تشکیل می‌دهد. چون هیکل آن‌ها بزرگ است پس به غذای بیشتری نیاز دارند و حتی می‌توانند یک انسان را ببلعند.

مار پیتون برمه

یکی از انواع مار پیتون، برمه است. برمه از جمله گونه‌های مارهای بزرگ است که به صورت نیمه آبزی زندگی می‌کند. این مار هم حدود ۷۰ کیلوگرم است و رشد فوق‌العاده‌ای دارد و همچنین تعداد مهره‌های بدن آن‌ها بزرگ است. برمه از جمله بزرگترین مارهای دنیا به شمار می‌رود و برروی درخت زندگی می‌کند. این خزنده رنگ‌های متنوعی دارد و در کشورهای کامبوجیا، تایلند و ویتنام یافت می‌شود. مار پیتون برمه در باتلاق‌ها، زیر صخره‌ها، بیشه‌زارها و جنگل‌ها زندگی می‌کند. برمه به راحتی برروی درختان می‌رود و منتظر شکارهای جدید می‌نشیند.

مار توپی

یکی از محبوبترین مار خانگی را می‌توان پیتون توپی دانست. این مار که کوچک است اندازه‌ای حدود ۲ متر دارد و به راحتی می‌تواند در محیط خانه زندگی کند. مار پیتون توپی عمری حدود ۳۰ سال دارد و مدت زیادی را می‌تواند مهمان شما باشد. این خزنده جذاب هنگامی که خطر را حس می‌کند به صورت حلقه می‌شود که شباهت به توپ دارد به همین دلیل به نام پیتون توپی شناخته می‌شود. این مار آرام است و اغلب غذای مار پیتون خانگی شامل خرگوش و موش می‌شود. همچنین برای نگهداری این مار جذاب و زیبا از طعمه‌های کشته شده باید استفاده شود تا به او آسیبی نزند.

مار توپی

پیتون سبز درختی

ماری خوشرنگ از خانواده پیتون را می‌توان پیتون سبز درختی دانست. هرچند که به دلیل قطع درختان زیستگاه این مار تحت خطر است و احتمال انقراض آن‌ها وجود دارد اما همچنان به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود. این مار به رنگ محیط زندگیش یعنی سبز رنگ است. اغلب در بین بوته‌ها و درختچه‌ها زندگی می‌کند و به راحتی در بین این محیط سرسبز پنهان می‌شود. برروی شاخه درختان زندگی می‌کند و روحیه خشنی دارد. غذای اصلی آن‌ها را پرندگان تشکیل می‌دهد. این مار هم به صورت خانگی نگهداری می‌شود و علاقه چندانی به انسان‌ها ندارد.

مار پیتون خونی

از جمله خانواده پرجمعیت پیتون را می‌توان مار خونی دانست. این مار هم اغلب به رنگ قرمز است و در زمین‌های صاف و جنگل‌های باتلاقی زندگی می‌کند. مار پیتون خونی در کشورهای مالزی و اندونزی یافت می‌شوند که علاقه‌مند به زندگی در کنار آب و مزارع هستند. پوست این مار باارزش است و به همین دلیل به شدت شکار می‌شود و در خطر انقراض قرار دارد. این مار حدود ۲.۵ متر طول دارد و وزن آن بین ۹ تا ۱۰ کیلوگرم است. غذای اصلی این نوع از مارهای پیتون پستانداران کوچک و دوزیستان است.

تغذیه مار پیتون خانگی

غذای مار خانگی کوچک کمی متفاوت با آنچه در طبیعت رخ می‌دهد، است. در خانه نمی‌توان از خوراک‌های زنده مانند موش‌ زنده استفاده کرد. در نتیجه بهتر است که از موجودات منجمد برای سیر کردن مار پیتون خانگی استفاده کنید. اغلب جوندگان گزینه مناسبی برای تغذیه این نوع مارها به شمار می‌روند. البته به صورت زنده ممکن است به مار آسیب بزنند و اگر از موجود منجمد استفاده می‌کنید باید یخ آن‌ هنگام تغذیه ذوب شود.

موجوداتی مانند ماهی، حلزون، تخم مرغ از جمله خوراکی‌هایی محسوب می‌شود که می‌توان در خانه تهیه کرد. استفاده از غذاهای منجمد به راحتی تا مدت زیادی در فریزر سالم می‌مانند. طعمه‌های کشته شده برای تغذیه مار خانگی پیتون گزینه بهتری است و در فروشگاه‌های حیوانات خانگی به فروش می‌رسد. همچنین غذاهای آماده شده در بازار همیشه موجود هستند و از گوشت حیوانات درست می‌شود.

غذای مارهای خانگی

مارهای خانگی غذاهای متفاوتی دارند و می‌توان از أنواع موش‌، خرگوش،‌ پرنده‌های کوچک استفاده کرد. مارهای کوچک در طبیعت نزدکی سکونتگاه جوندگان کمین می‌کنند و این موجودات را می‌بلعند. غذای مارهای خانگی بسته به سن و اندازه و نژاد مار متفاوت است و دامپزشکان در این زمینه به شما کمک می‌کنند. طعمه‌ها بهتر است که به قطعات کوچکتر تقسیم شود تا مار بتواند به راحتی آن‌ را ببلعد و در اندازه قطر بدن‌شان باشد. دستگاه گوارش مارها می‌تواند این طعمه‌ها را به راحتی هضم کند.

مارها باید بدن گرمی داشته باشند و طریق متابولیسم بدن آن‌ها اشتها پیدا می‌کنند و اگر محیط زیادی سرد باشند دچار بی‌اشتهایی می‌شوند. برای اینکه غذای مارهای خانگی جذاب‌تر باشد می‌توانید از آب مرغ بدون نمک استفاده کنید تا طعمه بوی بهتری داشته باشد و موجب اشتهای این موجود دوست‌داشتنی و رنگارنگ شود.

 غذای بچه مار خانگی

مار‌های خانگی جثه کوچک‌تری دارند و در نتیجه غذای بچه خانگی هم متفاوت است و نیاز به غذایی مانند کرم‌ها و حشرات دارد و یا موش‌ها را می‌توانید به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنید تا بتوانند به راحتی آن‌ را هضم کنند. مارمولک‌ها هم گزینه خوبی برای غذای بچه مار خانگی محسوب می‌شود که آرواره‌های کوچک بچه مار بتواند طعمه را ببلعد.

تعداد وعده غذای بچه مار خانگی بیشتر است و باید انرژی و ویتامین مورد نیاز بدن آن‌ها تامین شود. شکارهای مرده گزینه بهتری برای این موجودات است و می‌توان آن را از فروشگاه‌های حیوانات خانگی تهیه کرد. به طور کلی مارهای پیتون کوچک هستند و به غذاها و طعمه‌های کوچک‌تر نیاز دارند. همچنین می‌توان از مکمل‌های مخصوص خزندگان برای این موجودات جذاب بهره برد تا رشد آن‌ها را تقویت شود.

غذای مار خانگی

غذای مار خانگی چیست؟

مارهای خانگی نیاز به تنوع غذایی دارند و می‌توانید از طعمه‌های متفاوتی برای تغذیه حیوان خانگی خود استفاده کنید. از انواع موش، خرگوش، حلزون‌ها، مارمولک‌ها و غذاهای آماده در فروشگاه‌های حیوانات خانگی بهره بگیرید. اغلب مارها با افزایش تحرک گرسنگی خود را نشان می‌دهند. حتی بعد از هربار دفع احتمال گرسنگی مار وجود دارد. برای تغذیه حیوان خانگی حتما از دامپزشک راهنمایی بگیرید تا بهترین رژیم غذایی را براساس نژاد،‌ گونه، سن و جثه مار انتخاب کنید.

مارهای خانگی علاقه خاصی به شکار زنده دارند اگر غذای شکار شده را نخورند باید از روش‌هایی برای جلب توجه آن‌ها استفاده کنید. غذای منجمد شده را حتما گرم کنید و جوری درون محفظه حیوان خانگی خود بیندازید که حس کند شکار واقعی است. همچنین بوی طعمه را بهتر کنید و بوی مرغ برای مارها جذاب است. از خوردنی‌های مورد علاقه‌اش استفاده کنید. دوزیستان، کرم‌های خاکی، تخم مرغ، سایر خزندگان از جمله خوراک‌های مورد علاقه این موجودات خوش نقش و نگار به شمار می‌رود.

غذای مار ابی خانگی چیست؟

مارهای آبی از جمله مارهای غیر سمی هستند که غذای اصلی آن‌ها را موجودات درون آب مانند قورباغه‌ها و حشرات و یا ماهی‌ها تشکیل می‌دهند. البته در مواردی مرجان‌ها، خزه‌ها و اسنفج‌ها را نیز می‌خورند. تنها برخی از مارهای آبی مانند مار شکم زرد و چیپلر از جمله خزندگان سمی به شمار می‌روند. اما به طور عمده اغلب مارهای آبی غیرسمی هستند. مارهای آبی عمری حدود ۱۰ سال دارند و جاهای مرطوب و خنک را برای زندگی ترجیح می‌دهند.

تالاب‌ها، آبگیرها و رودها از جمله مکان‌های مورد علاقه این موجودات به شمار می‌رود. مارهای آبی در ایران اغلب در شهرهایی مانند گلستان، گیلان، اردبیل و استان‌های شرجی زندگی می‌کنند. در بعضی موارد مارهای آبی به خوردن ماهی‌های هم علاقه نشان می‌دهند. مارهای آبی کوچک تقریبا یک متر طول دارند و اندازه‌های آن چندان بزرگ نیست. گاهی مارهای آبی برروی خشکی هم برخی از موش‌های صحرایی را شکار می‌کنند.

به طور کلی خشکی برای مارهای آبی خطرزاست و احتمال شکار شدن یا کشته شدن دارد. رنگ‌های متنوعی مانند خاکستری، قهوه‌ای و زیتونی از جمله رنگ‌های مارهای آبی به شمار می‌رود. وزن مارهای آبی حدود ۵ تا ۷ کیلوگرم است و بیشتر عمر خود را در جاهای مرطوب و درون آب می‌گذراند.

جمع‌بندی

امروزه علاقه‌مندان به خزندگان از مارهای خانگی به عنوان حیوان دست‌آموز نگهداری می‌کنند. مارها گونه‌های متنوعی دارند که براساس آن می‌توان رژیم غذایی خاصی را برای آن‌ها رعایت کرد. در این حتما باره از راهنمایی‌های دامپزشک بهره بگیرید. غذاهای متنوعی مانند موش، خرگوش، حلزون‌ها،‌ مارمولک‌ها و پرندگان کوچک از جمله خوردنی‌های مورد علاقه مارها به شمار می‌رود. البته مارهای آبی به خوردن ماهی‌ها، قورباغه‌ها و برخی از دوزیست علاقه دارند.

مارها در طبیعت دارای جثه‌های بزرگی هستند که باید براساس آن تغذیه بیشتری داشته باشند تا سیر شوند. اما مارهای خانگی اغلب جثه کوچک‌تری دارند و راحت‌تر سیر می‌شوند. برای تغذیه مارهای خانگی می‌توان از خوردنی‌های آماده و منجمد بهره برد و با آب مرغ بدون نمک برای خوش عطر شدن آن، استفاده کرد. مارها باید در محیطی مانند آکواریوم نگهداری شوند و باید محفظه مخصوص خودشان را داشته باشند.

مارهای پیتون از جمله مارهای خانگی به شمار می‌روند که ساده‌تر به محیط خانگی عادت می‌کنند. پیتون تنوع نژادی زیادی دارد و برخی از آن‌ها جثه‌های بسیار بزرگی دارند. پیتون توپی از محبوب‌ترین مارهای خانگی محسوب می‌شوند که اندازه آن حدود  ۲ متر است. غذای اصلی مار خانگی را موش‌ها تشکیل می‌دهند که در هنگام سرو باید به خوبی گرم شود.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 4.3 / 5. تعداد رأی: 11

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟