همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

آشنایی با سگ شکاری

سگ شکاری به چه نوع سگی گفته می­شود؟

سگ شکاری با معادل انگلیسی Hunting dog به نوعی از نژاد سگ کفته می­شود که با هدف شکار همراه انسان­ها است. سگ­های شکاری دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام می­توانند کاری خاص را به انجام رسانند. اما گروه اصلی این نژاد سگ در سه دسته زیر قابل تقسیم­بندی است:

  • سگ شکاری نژاد تریر؛
  • سگ شکاری نژاد سفلیس­ها؛
  • سگ شکاری نژاد داکسهوند.

البته در بین هر کدام از این دسته­ها، تقسیم­بندی­های دیگری هم وجود دارد. مبنای این تقسیم­بندی درونی مهارت­های مختلف آنها است. نقطه مشترک همه سگ­های شکاری قدرت بالای آنها در بوییدن است.

ویژگی­ های سگ شکاری اصیل

سگ شکاری اصیل دارای خصوصیاتی است که آن را از دیگر سگ­ها مجزا می­کند. این نژاد سگ می­بایست از نظر بدنی حالت عضلانی داشته باشد. دارای قدرت بدنی خیلی بالایی بوده و قدرت بویایی و شنوایی آنها نسبت به دیگر سگ ها بالاتر و هوشمند تر است.

سگ شکاری اصیل غریزه خیلی قوی و شدیدی دارد و به دنبال همین غریزه در تعقیب شکار موفق عمل می­کند. معمولا در اداره پلیس اکثر کشورها از سگ شکاری برای انجام عملیات خود استفاده می­کنند. همینطور از این دست سگ­ها در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله و… برای نجات قربانیان کمک گرفته می­شود. در حقیقت این نوع سگ­ها در فرهنگ­های مختلف برای انجام اموری مانند تعقیب و گریز، ردیابی بوها و مواردی از این دست، آموزش داده می­شوند.

معرفی باهوش ترین سگ شکاری

سگ­های شکاری دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام مهارت خاصی هم دارند. برخی از نظر هوش از سایرین برتر هستند. مثلا سگ نژاد گلدن رتریور Golden Retriever نوعی سگ شکاری است لقب باهوش­ترین سگ شکاری را از آن خود کرده و در مقام اول در سطح جهان قرار دارد.  البته این نژاد برای ایفای نقش­های دیگر هم پرورش داده می­شود.

سگ شکاری ژرمن شپرد هم باهوش­ترین سگ در این رده است که در قالب سگ شکاری پلیس مورد استفاده قرار می­گیرد. این نژاد سگ شکاری برای کارهایی مثل نگهبانی­دادن بی­نظیر است. البته در انجام امور امدادی و جستجو، سگ ژرمن شپرد به عنوان سگی باهوش مورد استفاده قرار می­گیرد.

سگ لابرادور رتریور هم سگی فعال است که برای کارهایی مانند کشف مواد مخدر و ردیابی­کردن در جایگاه خوبی قرار دارد و در این زمینه در دسته باهوش­ترین سگ شکاری قرار می­گیرد.

معرفی بهترین نژاد سگ شکاری در ایران

در ایران از قدیم­ الایام سگ شکاری داشته­اند چرا که بسته به نوع معیشت و فرهنگ زندگی­شان نیازمند حضور نوعی سگ شکاری بوده­اند. اغلب در ایران از سگ­های شکاری برای نگهبانی استفاده کرده­اند. امروزه تعداد زیادی از سگ­های شکاری ایرانی یا منتقرض شده­اند و یا اصالت­شان از دست رفته است. اما بهترین نژاد سگ شکاری در ایران، سگ­های تازی wolfhound   بوده­اند.

سگ تازی ایرانی دارای انواع مختلفی بوده از جمله سگ تازی افغانی یکی از آنها است. در مورد خصوصیات سگ تازی ایرانی که بهترین نژاد سگ شکاری در ایران است باید گفت که یک گونه­ای از سگ­سانان است شبیه روباه، شغال، که شاید به اشتباه او را سگ تازی نامیده­اند. این نژاد در جاهای مختلف آسیا و خاورمیانه با هدف شکار کردن پرورش می­یابد. تازی در سرعت همتا ندارد و به راحتی می­توانند حیواناتی مانند آهو و خرگوش را شکار کنند. برخی در مورد وجه تسمیه این سگ بر این اعتقادند که نام آن را از کلمه «تازیدن» و «تاختن» گرفته­اند و منظورشان سرعت بالای تازی در دویدن و شکار کردن است.

تازی به لحاظ اصالت ایرانی است اما در جاهای مختلف جهان از جمله در افغانستان قابل پرورش است. نژاد تازی ایرانی به عنوان بهترین نژاد سگ شکاری در ایران دارای گونه­های مختلفی است از جمله:

  • سگ تازی سلوکی؛
  • سگ تازی کردی؛
  • سگ تازی شرق ایران؛
  • سگ تازی کوسه؛
  • سگ تازی بلوچی.

 

سگ شکاری باید چه غذاهایی بخورد؟

سگ شکاری نیاز به داشتن بدن قوی دارد و برای داشتن بدن قوی نیازمند رژیم غذایی مناسب است. اما همه انواع سگ­های شکاری نمی­توانند از یک برنامه غذایی پیروی کنند. پس رژیم غذایی این نوع سگ­ها به نژاد آنها بستگی دارد.

این را هم باید اضافه کرد که سن سگ­های شکاری هر نژاد هم نیازمند رژیم غذایی مخصوص به خود است، که از رژیم غذایی سگ­های جوان آن نژاد متفاوت است.

برگردیم به پاسخ سوال غذای سگ شکاری چیست؟ باید اینگونه ادامه داد که بهترین غذای برای سگ­های شکاری گوشت است اما سعی کنید که از مواد غذایی دیگر هم در برنامه روزانه او استفاده کنید.

سگ­های شکاری چه غذایی را بیشتر دوست دارند؟

در بحث پیشین در مورد غذای سگ شکاری چیست، اشاره کردیم که آنها گوشت­خوار هستند. پس خوردن انواع گوشت قرمز و سفید را دوست دارند. گوشت مرغ که در دسته گوشت­های سفید قرار می­گیرد، دارای پروتئین خوبی است و هضم راحتی دارد. گوشت قرمز بهترین منبع دریافت پروتئین این نوع سگ­ها است. اما هزینه مصرف آن بالا است و باید به صورت برنامه­ریزی­شده به آنها گوشت قرمز داده شود.

می­توان گوشت قرمز را به صورت ترکیبی به سگ­های شکاری داد، یعنی آن را با برنج یا سبزیجات پخته و در وعده غذایی به آنها داده شود.

احتمالا شنیده­اید که جگر برای سگ­های شکاری منبع فسفر و آهن و انواع ویتامین­ها است. اما به یاد داشته باشید هیچ­گاه جگر خام به سگ شکاری ندهید چرا که احتمال ابتلا به بیماری­های انگلی در او افزایش می­یابد. ماهی هم گزینه مناسبی برای سگ­های شکاری محسوب می­شود اما مراقب تیغ­های آن باشید.

آیا غذای خشک برای سگ­ های شکاری خوب است؟

به این نوع سگ­ها می­توانید غذای خشک بدهید تا کمبود ویتامین­ها و پروتئین­ها در بدن­شان از بین برود. اما حتما به آنها آب فراوان بدهید تا دچار مشکلات معده و مشکلات دفع گوارشی نشوند.

جمع­بندی: سگ شکاری یکی از انواع سگ است که برای شکار کردن، ردیابی و… پرورش داده می­شود. سگ شکاری اصیل دارای یژگی­های خاصی است که از جمله آن داشتن بدن قوی است. این نژاد سگ از نظر هوشی قابلیت تقسیم­بندی دارند و می­توان باهوش ترین سگ شکاری را در قالب لیست طبقه­بندی کرد. بهترین نژاد سگ شکاری در ایران، سگ تازی است که در قدرت دویدن نظیر ندارد. در این مقاله در مورد غذای سگ شکاری چیست؟هم به تفصیل صحبت کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *