همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

آشنایی با نژاد سگ آپارتمانی

نگهداری سگ در آپارتمان امروزه یه یک کار معمول تبدیل شده است؛ اما هر سگی قابلیت مراقبت و نگهداری در آپارتمان را ندارد و حتماً قبل از اقدام به خرید سگ خانگی در مورد نژاد سگ آپارتمانی تحقیقات لازم را به عمل‌آورید. به این صورت یک همدم باوفا خواهید داشت که نه برای همسایه‌ها ایجاد مزاحمت دارد و نه نگهداری از آن کار سختی است. سگ خانگی آپارتمانی دارای انواع مختلفی است که در این مقاله سعی کرده‌ایم به محبوب‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

نکات لازم برای خرید سگ خانگی آپارتمانی

قبل از آشنایی با انواع نژاد سگ آپارتمانی، نیاز است تا به نکاتی در مورد چگونگی خرید و نگهداری آن‌ها اشاره کنیم. نکاتی از قبیل این که حتماً برای خرید سگ مورد نظر خود به کلینیک‌های معتبر و یا فروشگاه‌های معتبر در زمینه پت مراجعه کنید.

سعی کنید توله سگ را خریداری کنید چرا که تربیت آن بسیار راحت‌تر است. بعد از این که کار خرید را انجام دادید، حتماً سگ را به دامپزشک ببرید و آن را معاینه کنید تا از چگونگی سلامت او مطلع شوید. سپس برنامه واکسیناسیون و همینطور رژیم مناسب برای تغذیه آن را از دامپزشک دریافت کنید.

نکته حائز اهمیت آن است که شما بایستی به محیط زندگی و شرایط خود توجه کنید. اگر دارای خانواده‌ای شلوغ هستید باید نژادی را انتخاب کنید که دارای ارتباط اجتماعی خوبی باشد، با همه اعضا بتواند به خوبی ارتباط برقرار کند و از وجود افراد مختلف و محیط شلوغ آزرده نشود. یا مثلاً اگر تنها زندگی می‌کنید و یا ساعات طولانی در خانه نیستید، باید نژادی را انتخاب کنید که با تنها ماندن مشکل نداشته باشد.

نکته بسیار مهم دیگر که برای نگهداری سگ در آپارتمان لازم است که به آن توجه کنید، میزان سر و صدای سگ است. بعضی از نژاد‌های سگ خانگی پر سر و صدا بوده و باعث آزار همسایه‌ها و حتی آزار شما و خانواده‌تان می‌شوند. پس شرایط زندگی فرد در نحوه انتخاب‌اش اثرگذار است و برای داشتن سگ خانگی آپارتمانی باید آن‌ها را مد نظر قرار داد.

معرفی انواعی از نژاد سگ آپارتمانی

در ادامه برخی از نژاد‌های محبوب سگ خانگی که مناسب محیط آپارتمان هستند را مورد معرفی قرار می‌دهیم.

  • سگ نژاد یورکشایر تریر Yourkshire

این سگ خانگی آپارتمانی در دسته سگ‌های کوچک قرار دارد که بسیار بازیگوش بوده و البته بسیار هم شجاع است. یورکشایر تریر نوازش صاحب‌اش را دوست دارد و نسبت به پیاده‌روی روزانه علاقه زیادی دارد. گفته می‌شود که این نژاد برای نگهداری در آپارتمان بسیار مناسب است چرا که در مقابل هوای سرد دوام نمی‌آورند و ماندن طولانی مدت بویژه در فصل زمستان در آپارتمان، برای او ایجاد مشکل نمی‌کند.

  • سگ نژاد شیتزو Shih-Tzu

اگر یک سگ خانگی آپارتمانی می‌خواهید که بسیار شاد باشد و از بودن با لذت ببرید، این نژاد بهترین گزینه است. شیتزو بسیار باهوش است و با حیوانات دیگر و حتی با افراد غریبه رابطه دوستانه‌ای دارد. اگر شیتزو را به سرپرستی بگیرید، حتماً روزانه باید او را به پیاده‌روی ببرید.

  • سگ نژاد لهاسا آپسو Lhasa Apso

این نژاد سگ خانگی دارای قدرت شنوایی بالایی است و به همین علت گزینه مناسبی برای دیده‌بانی است. لهاسا اپسو بسیار مهربان و بانشاط است. به یاد داشته باشید که اگر این سگ را به سرپرستی گرفتید، باید هر روز او را به پیاده‌روی ببرید. در غیر اینصورت سگ خانگی آپارتمانی شما دچار مشکلات روحی و رفتاری می‌شود.

  • سگ نژاد پاگ Pug

برای نگهداری سگ در آپارتمان می‌توانید سگ پاگ را انتخاب کنید. این سگ خیلی باهوش بوده و البته بسیار هم بازیگوش است. اگر اهل پیاده‌روی رفتن با سگ خانگی نیستید، پاگ گزینه مناسبی برای شما به شمار می‌رود. این سگ خانگی آپارتمانی نسبت به هوای گرم حساس است. پس بیشتر در خانه می‌ماند و از ماندن لذت می‌برد.

  • سگ نژاد چی هوا هوا Chihuahua

اگر به سگ‌های عروسکی علاقه دارید، سگ چی هوا هوا انتخاب خوبی است. این نژاد بسیار شاد و بازگوش است اما قابلیت نگهداری در آپارتمان را دارد. فقط ایرادی که دارند آن است که طول می‌کشد تا جای دستشویی رفتن خود را پیدا کنند. این را هم باید بدانید که چی هوا هوا به پیاده‌روی روزانه نیاز دارد.

  • سگ نژاد بیچون فرایز Bichon Frise

بیچون فرایزِ پشمالو سگی است که در دسته سگ‌های عروسکی قرار می‌گیرد و بسیار دوست‌داشتنی است. بیچون بسیار اجتماعی بوده و عاشق صاحب خودش است. اگر در خانه کودک دارید بدون هیچ نگرانی این نژاد سگ را در آپارتمان و محل زندگی‌تان نگهداری کنید و از با او بودن لذت ببرید.

سگ بیچون فرایز نیازمند پیاده‌روی روزانه است؛ مو‌های او به صورت روزانه می‌بایست شانه شوند و در ماه یک بار باید حمام برود.

  • سگ نژاد پودل Poodle

اگر سگ مو فرفری و بازیگوش می‌خواهید، پس پودل انتخاب شماست. این سگ عاشق فعالیت بوده و فوق‌العاده پر جُنب‌وجوش است. کمی دیرجوش است و با غریبه‌ها به آسانی ارتباط نمی‌گیرد، اما در کل سگی اجتماعی و مهربان است. نوع عروسکی این سگ می‌تواند شما را حسابی سرگرم کند. نگهداری سگ در آپارتمان با این نژاد کاری بسیار لذت‌بخش است.

  • سگ نژاد مالتیز Maltese

این نژاد در زمره سگ‌های اشرافی طبقه‌بندی شده است. مو‌های بلند و سفید رنگ مالتیز به همراه ظاهر عروسکی‌اش، باعث دلبرشدن بیشتر او شده است. اگر فکر می‌کنید چون مو‌های بلندی دارد پس ریزش موی زیادی هم دارد، سخت در اشتباه هستید! این سگ کمی لجباز است اما بسیار شاد و مهربان بوده و با صاحب خودش فوق‌العاده رفیق است.

جمع‌بندی: نژاد سگ آپارتمانی دارای تنوع بالایی است به طوری که گاهی فرد برای انتخاب دچار سردرگمی می‌شود. در این مقاله به تعدای از نژاد‌های محبوب اشاره شده است. برای نگهداری سگ در آپارتمان باید نکاتی را رعایت کنید؛ نکاتی مثل آرام و بی‌سر و صدا بودن و… این نکات به صورت کامل در مقاله حاضر ذکر شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *