معرفی 12 نژاد سگ آپارتمانی و نکات قبل از خرید

معرفی انواع سگ آپارتمانی

آنچه میخوانید

0
(0)

نگهداری سگ در آپارتمان امروزه به یک کار معمول تبدیل شده است؛ اما هر سگی قابلیت مراقبت و نگهداری در آپارتمان را ندارد و حتما قبل از اقدام به خرید سگ خانگی در مورد نژاد سگ آپارتمانی تحقیقات لازم را به عمل‌آورید. به این صورت یک همدم باوفا خواهید داشت که نه برای همسایه‌ها ایجاد مزاحمت دارد و نه نگهداری از آن کار سختی است. سگ خانگی آپارتمانی دارای انواع مختلفی است که در این مقاله سعی کرده‌ایم به محبوب‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

ویژگی بهترین نژاد سگ آپارتمانی

سگ یکی از نخستین حیواناتی است که برای زندگی در کنار انسان‌ها به تربیت رسید. این موجود دوست‌داشتنی نژادهای مختلفی دارد که در جثه و اندازه، روحیه، سر و صدا، شکل ظاهری و سازگاری با انسان اختلافاتی دارند. اگر قصد نگهداری از سگ‌ها در خانه، به خصوص آپارتمان را دارید، باید نژادی را انتخاب کنید که ویژگی‌های یک حیوان خانگی را داشته باشد و زندگی او در خانه برای شما و او مشکلی ایجاد نکند. در ادامه، چند مورد از مهم‌ترین ویژگی های سگ آپارتمانی که باید از آن‌ها برخوردار باشند را معرفی خواهیم کرد:

ویژگی بهترین نژاد سگ آپارتمانی

  1. کودک‌پسندی: یکی از ویژگی‌های اساسی یک سگ خانگی مناسب، کودک‌پسندی است. باید نژادی را انتخاب کنید که با رفتار و جنب و جوش کودکان سازگاری داشته باشد.
  2. هوش: سگ‌هایی که هوش بالایی دارند، به راحتی آموزش می‌بینند و به شما کمک می‌کنند که آن‌ها را در محیط آپارتمان آموزش دهید.
  3. کاهش ریزش مو: نژادهایی که موی کمتری ریزش می‌کنند، مناسب‌ترین گزینه برای نگهداری در آپارتمان هستند.
  4. کاهش سر و صدا: سگ‌هایی که صدای کمتری ایجاد می‌کنند، مناسب‌ترین گزینه برای زندگی در محیط آپارتمان هستند و مشکلی برای همسایگان شما ایجاد نمی‌کنند.
  5. اندازه مناسب: نژادی را انتخاب کنید که اندازه آن مناسب برای فضای آپارتمان شما باشد و به راحتی در آن جا جا شود.

با انتخاب نژادی که این ویژگی‌ها را دارا باشد، می‌توانید سگی مناسب برای زندگی در آپارتمان خود پیدا کنید.

معرفی 12 نژاد سگ آپارتمانی

شاید از خود بپرسید بهترین سگ آپارتمانی چه نژادی است؟ در ادامه به معرفی سگ های آپارتمانی می پردازیم و برخی از نژاد‌های محبوب سگ خانگی کوچک که مناسب محیط آپارتمان هستند را معرفی می کنیم.

1. سگ نژاد یورکشایر تریر (Yorkshire)

این سگ آپارتمانی در دسته سگ‌های کوچک قرار دارد که بسیار بازیگوش بوده و البته بسیار هم شجاع است. یورکشایر تریر نوازش صاحب‌اش را دوست دارد و نسبت به پیاده‌روی روزانه علاقه زیادی دارد. گفته می‌شود که این نژاد برای نگهداری در آپارتمان بسیار مناسب است چرا که در مقابل هوای سرد دوام نمی‌آورند و ماندن طولانی مدت به ویژه در فصل زمستان در آپارتمان، برای او ایجاد مشکل نمی‌کند.

سگ نژاد یورکشایر تریر

2. سگ نژاد شیتزو (Shih-Tzu)

اگر یک سگ آپارتمانی می‌خواهید که بسیار شاد باشد و از بودن با او لذت ببرید، این نژاد یکی از بهترین نژاد سگ آپارتمانی است. شیتزو بسیار باهوش است و با حیوانات دیگر و حتی با افراد غریبه رابطه دوستانه‌ای دارد. اگر شیتزو را به سرپرستی بگیرید، حتما روزانه باید او را به پیاده‌روی ببرید. اگر قصد خرید این سگ را دارید، حتما نحوه نگهداری سگ شیتزو را در مورد مطالعه قرار دهید.

3. سگ نژاد لهاسا آپسو (Lhasa Apso)

این نژاد سگ خانگی دارای قدرت شنوایی بالایی است و به همین علت گزینه مناسبی برای دیده‌بانی می باشد. لهاسا اپسو بسیار مهربان و بانشاط است. به یاد داشته باشید که اگر این سگ را به سرپرستی گرفتید، باید هر روز او را به پیاده‌روی ببرید. در غیر اینصورت سگ آپارتمانی شما دچار مشکلات روحی و رفتاری می‌شود.

4. سگ نژاد پاگ (Pug)

برای نگهداری سگ آپارتمانی می‌توانید سگ پاگ را انتخاب کنید. این سگ خیلی باهوش بوده و البته بسیار هم بازیگوش است. اگر اهل پیاده‌روی با سگ خانگی نیستید، پاگ گزینه مناسبی برای شما به شمار می‌رود. این سگ خانگی آپارتمانی نسبت به هوای گرم حساس است. پس بیشتر در خانه می‌ماند و از ماندن لذت می‌برد.

سگ نژاد پاگ

5. سگ نژاد چی هوا هوا (Chihuahua)

اگر به سگ‌های عروسکی علاقه دارید، سگ چی هوا هوا انتخاب خوبی است. این نژاد بسیار شاد و بازیگوش است اما قابلیت نگهداری در آپارتمان را دارد. فقط ایرادی که دارند آن است که طول می‌کشد تا جای دستشویی رفتن خود را پیدا کنند. این را هم باید بدانید که چی هوا هوا به پیاده‌روی روزانه نیاز دارد. اگر علاقه مند به داشتن این سگ هستید، خصوصیات سگ شی هوا هوا را مطالعه کنید.

6. سگ نژاد بیچون فرایز (Bichon Frise)

بیچون فرایزِ پشمالو، سگی است که در دسته سگ‌های عروسکی قرار می‌گیرد و بسیار دوست‌داشتنی است. بیچون بسیار اجتماعی بوده و عاشق صاحب خودش است. اگر در خانه کودک دارید بدون هیچ نگرانی این نژاد سگ را در آپارتمان و محل زندگی‌تان نگهداری کنید و از با او بودن لذت ببرید. سگ بیچون فرایز نیازمند پیاده‌روی روزانه است؛ مو‌های او به صورت روزانه می‌بایست شانه شوند و در ماه یک بار باید حمام برود. این نژاد، یکی از بهترین نژاد سگ برای نگهداری در آپارتمان محسوب می شود.

7. سگ نژاد پودل (Poodle)

اگر سگ مو فرفری و بازیگوش می‌خواهید، پس پودل انتخاب شماست. این سگ عاشق فعالیت بوده و فوق‌العاده پر جُنب‌وجوش است. کمی دیرجوش است و با غریبه‌ها به آسانی ارتباط نمی‌گیرد، اما در کل سگی اجتماعی و مهربان است. نوع عروسکی این سگ می‌تواند شما را حسابی سرگرم کند.

سگ نژاد پودل

8. سگ نژاد مالتیز (Maltese)

این نژاد در زمره سگ‌های اشرافی طبقه‌بندی شده است. مو‌های بلند و سفید رنگ مالتیز به همراه ظاهر عروسکی‌اش، باعث دلبرشدن بیشتر او شده است. اگر فکر می‌کنید چون مو‌های بلندی دارد پس ریزش موی زیادی هم دارد، سخت در اشتباه هستید! این سگ کمی لجباز است اما بسیار شاد و مهربان بوده و با صاحب خودش فوق‌العاده رفیق است.

9. سگ نژاد باسنجی (Basenji)

نژاد باسنجی یکی از انتخاب‌های مناسب برای نگهداری در آپارتمان‌ها، به ویژه در مجتمع‌های مسکونی چند واحدی است. این نژاد به دلیل کم بودن سر و صدا و پارس کمش مشهور است. اندازه ۶۰ سانتی متری باسنجی نیز از مزیت‌های آن برای زندگی در محیط خانه است. باسنجی‌ها اغلب سگ‌های بازیگوشی هستند و به خرابکاری معروفند، بنابراین نباید آن‌ها را به تنهایی در خانه رها کنید. اگر سگ باسنجی شما بیش از حد زمان را تنها در خانه بگذراند، ممکن است خانه و اشیاء درون آن توسط او خراب شوند.

10. سگ نژاد گریفون بروکسلی (Brussels griffon)

یکی از نژادهای دوست‌داشتنی برای زندگی در خانه و از انواع سگ خانگی، گریفون بروکسلی است. این نژاد قوی و پرانرژی اما اندازه کوچکی دارد. سگ‌های این نژاد، علیرغم ظاهر خشنی که دارند، بسیار مهربان بوده و به سرعت ارتباط عاطفی با صاحبشان برقرار می‌کنند. آن‌ها عاشق بازی و سرگرمی هستند، اما گاهی اوقات به شیطنت می‌پردازند. بنابراین، اگر قصد دارید این سگ را در خانه نگهداری کنید، باید در زمان تنهایی از وسایل خود محافظت کنید و مراقب آن ها باشید.

سگ نژاد گریفون بروکسلی

11. سگ نژاد پامرانین (Pomeranian)

پامرانین، یک سگ پرانرژی با توپ پشمالو است که شناخته شده می باشد. آن ها به طور کامل به فرد خاصی وابسته نیستند، بنابراین برای افرادی که بیشتر وقت خود را خارج از خانه سپری می‌کنند، گزینه بسیار مناسبی برای حیوان خانگی محسوب می‌شوند. پامرانین‌ها انرژی فراوانی برای پیاده‌روی دارند و به انجام فعالیت‌های بهداشتی هفتگی از جمله حمام و مسواک زدن به دندان‌هایشان نیاز دارند. آن ها ممکن است پرسروصدا شوند، بنابراین آموزش‌هایی برای کنترل و تربیت این نژاد برای زندگی در آپارتمان ضروری است و گزینه ای خوب برای داشتن سگ كوچک آپارتمانی به شمار می رود.

12. سگ نژاد اسچیپرکی (Schiperki)

یک نژاد کوچک با شخصیتی خاص و منحصر به فرد است که از رفتارهای سگ‌های بزرگتر نیز پیروی می‌کند. این سگ‌ها همواره آرام و متعادل بوده و دارای هوشی استثنایی هستند که امکان آموزش و انجام وظایف بهتر را فراهم می‌کند. با اینکه انرژی زیادی ندارند، اما نیاز به سرگرمی دارند. برای حفظ بهداشت دهان آن ها، می‌توانید هفتگی ناخن‌هایشان را چک کرده و با مسواک زدن منظم، بهداشت دهانشان را حفظ کنید. از آنجایی که پوستشان حساس است، کشیدن برس برای آراستگی آن ها کافی است. اندازه کوچک و نیاز کم به فضا، این نژاد را به عنوان سگ مناسب آپارتمان تبدیل کرده است و به عنوان سگ جیبی نیز شناخته می شود.

نکات لازم برای خرید سگ آپارتمانی

قبل از آشنایی با انواع سگ آپارتمانی، نیاز است تا به نکاتی در مورد چگونگی خرید و نگهداری آن‌ها اشاره کنیم. نکاتی از قبیل این که حتماً برای خرید سگ مورد نظر خود به کلینیک‌های معتبر و یا فروشگاه‌های معتبر در زمینه پت مراجعه کنید.

سعی کنید توله سگ را خریداری کنید چرا که تربیت آن بسیار راحت‌تر است. بعد از این که کار خرید را انجام دادید، حتماً سگ را به دامپزشک ببرید و آن را معاینه کنید تا از چگونگی سلامت او مطلع شوید. سپس برنامه واکسیناسیون و همینطور رژیم مناسب برای تغذیه آن را از دامپزشک دریافت کنید.

حتما در خرید غذای سگ نهایت دقت را داشته باشید تا سگ شما از تغذیه سالمی برخوردار باشد.

نکات لازم برای خرید سگ آپارتمانی

نکته حائز اهمیت آن است که شما بایستی به محیط زندگی و شرایط خود توجه کنید. اگر دارای خانواده‌ای شلوغ هستید، باید نژادی را انتخاب کنید که دارای ارتباط اجتماعی خوبی باشد، با همه اعضا بتواند به خوبی ارتباط برقرار کند و از وجود افراد مختلف و محیط شلوغ آزرده نشود. یا مثلا اگر تنها زندگی می‌کنید و یا ساعات طولانی در خانه نیستید، باید نژادی را انتخاب کنید که با تنها ماندن مشکل نداشته باشد. نکته بسیار مهم دیگر که برای نگهداری سگ در آپارتمان لازم است که به آن توجه کنید، میزان سر و صدای سگ است. بعضی از نژاد‌های سگ، پر سر و صدا هستند و باعث آزار همسایه‌ها و حتی آزار شما و خانواده‌تان می‌شوند. پس شرایط زندگی فرد در نحوه انتخاب‌اش اثرگذار است و برای داشتن سگ آپارتمانی باید آن‌ها را مد نظر قرار داد.

کلام آخر

نژادهای سگ آپارتمانی دارای تنوع بالایی هستند؛ به طوری که گاهی فرد برای انتخاب دچار سردرگمی می‌شود. در این مقاله به تعدادی از نژاد‌های محبوب اشاره شده است. برای نگهداری سگ در آپارتمان باید نکاتی را رعایت کنید؛ نکاتی مثل آرام و بی‌سر و صدا بودن و… . این نکات به صورت کامل در مقاله حاضر ذکر شده‌اند. در این مقاله سعی کردیم نژاد سگ های آپارتمانی را برای شما معرفی کنیم و خصوصیات رفتاری سگ آپارتمانی و ویژگی ها و همچنین نکاتی مهم جهت انتخاب و خرید را برای شما بیان کنیم تا بهترین سگ آپارتمانی را انتخاب کنید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟