راهنمای کامل انتخاب برنامه غذایی سگ

برنامه غذایی سگ

آنچه میخوانید

5
(1)

اگر سگ خانگی دارید، باید علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی، به برنامه غذایی سگ نیز توجه کنید. اگر برنامه غذایی سگ‌ها شامل مواد مفید و انرژی‌زا برای آن‌ها باشد، اینگونه عملکرد بهتری در طول روز خواهند داشت. در این مقاله به معرفی بهترین برنامه غذایی سگ به طور کامل می پردازیم و همچنین بهترین برنامه غذایی برخی نژادهای سگ را مورد بررسی قرار می دهیم. همراه ما باشید.

بهترین برنامه غذایی سگ چیست؟

برای تهیه برنامه غذایی سگ باید بدانید که بدن سگ شما چه مواد ضروری و ویتامین‌هایی نیاز دارد. سپس باید با توجه به نیاز‌های بدن سگ، غذای مورد نیازش را تأمین کنید. نیاز‌های غذایی سگ بر اساس عواملی مانند نژاد، وزن، شرایط زندگی و… مشخص می‌شود. مواد غذایی ضروری برای حیواناتی مانند سگ‌های خانگی به صورت زیر است:

 • پروتئین

برای تأمین پروتئین‌های مورد نیاز بدن سگ باید مواد غذایی حاوی ویتامین برای سگ خود فراهم کنید. منابع غذایی مانند گوشت، مرغ، لوبیا حاوی پروتئین می‌باشند.

بهترین برنامه غذایی سگ

 • اسید‌های چرب ضروری

اسید‌های چرب ضروری از قبیل امگا 3 و امگا 6 جزء اسید‌های چرب ضروری مورد نیاز برای سگ‌های خانگی محسوب می‌شوند. روغن ماهی، سبزیجات سبز و ماهی منبع مناسبی از اسید‌های چرب ضروری می‌باشند.

 • کربوهیدرات

غذای سگ‌ها باید حاوی کربوهیدرات به اندازه کافی باشد. سیب زمینی، ذرت و برنج منبع خوبی از کربوهیدرات‌ها می‌باشند.

 • ویتامین‌ها و مواد معدنی

لوبیا سبز، اسفناج و هویج حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن سگ‌ها هستند.

 • فیبر‌ها

فیبر جزء مواد ضروری است که باید در غذای سگ موجود باشد. انواع سبزیجات و میوه‌ها حاوی مقدار زیادی فیبر هستند. مصرف غذا‌های حاوی فیبر به سلامت دستگاه گوارش سگ‌ها کمک زیادی می‌کند. بنابراین، به شما توصیه می‌کنیم که مصرف غذا‌های حاوی فیبر را در برنامه غذایی سگ خود بگنجانید.

برنامه غذایی برای سگ

برنامه غذایی برای نژادهای مختلف سگ کدام اند؟

شاید از خود بپرسید چه غذایی به سگمان بدهیم؟ بهترین برنامه غذایی سگ خانگی چیست؟ تغذیه سگ‌ها بسته به نژاد و نیازهای آن‌ها متفاوت است، بنابراین ما برنامه غذایی مناسب را برای هر نژاد پیشنهاد می‌دهیم تا این نگرانی شما رفع شود.

سگ شیتزو

سگ‌های شیتزو ممکن است مستعد چاقی باشند، بنابراین در تهیه برنامه غذایی باید به دقت به طول عمر این نژاد توجه کنید. اما رژیم غذایی برای آن ها پیچیدگی نیست و می‌توانید از  مواد غذایی های متنوع استفاده کنید. همچنین، در صورت تمایل، می‌توانید غذای خانگی برای آن ها آماده کنید. همچنین بهتر است ویژگی های سگ شیتزو را بشناسید.

سگ هاسکی

در تهیه برنامه غذایی برای هاسکی، حتماً باید به میزان فعالیت و سن سگ توجه کنید. این نژاد با وجود اندام بزرگ، به میزان غذای کمتری نیاز دارد. بنابراین، در تهیه برنامه غذایی برای هاسکی، به ویژه در سنین جوان، به سه وعده غذای اصلی توجه کنید.

برنامه غذایی انواع نژاد های سگ

سگ پامرانین

برای نژاد پامرانین، باید بسیار مراقبت کرد که برنامه غذایی آن ها حساس است و مصرف طولانی مدت غذاهای مرطوب ممکن است علائم بیماری و سرطان روده را در این نژاد به وجود آورد. بهترین انتخاب غذا برای نژاد پامرانین، غذای خشک است، چرا که دهان آن ها دارای فک بسیار کوچکی است و خوردن غذاهای خشک به بهبود و سلامت دندان‌ها و لثه‌های آن ها کمک می‌کند. در عین حال، غذای خشک نیز باید مورد توجه و مراقبت قرار گیرد تا بهترین تغذیه برای این نژاد فراهم شود.

سگ سرابی

سگ سرابی، با وزن زیادی که دارد، باز هم در طول روز بسیار فعال است. بنابراین، در برنامه غذایی این نژاد سگ، باید به نکاتی توجه کنید و از پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز استفاده کنید. این سگ یکی از سگ های نژاد ایرانی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع سگ های ایرانی به سایت وودووپت مراجعه کنید.

سگ تریر

برنامه غذایی برای سگ از نژاد تریر باید متنوع بوده و تغذیه مناسبی برای حفظ سلامتی او فراهم کند. به عنوان یک نژادی که به چاقی مستعد است، اهمیت ویژه‌ای به رژیم غذایی او داده شود. برای رشد و سلامتی مناسب، از مواد غذایی حاوی پروتئین و چربی در میان غذاهای او استفاده شود، زیرا بدن این نژاد به اسیدهای چرب نیاز دارد.

برنامه غذایی انواع سگ

بهترین رژیم غذایی برای سگ

سگ‌های خانگی‌تان باید با غذا‌های مفید و مغذی تغذیه شوند و شما نیز باید استانداردترین برنامه غذایی سگ را برای او فراهم کنید. رژیم غذایی سالم برای سگ باید شامل موارد زیر باشد:

 • حاوی مقدار زیادی مواد مغذی که کمبود مواد مغذی در بدن سگ را جبران کند.
 • حاوی پروتئین‌هایی مثل گوشت و سفیده تخم مرغ باشد.
 • غذای سگ باید حاوی چربی‌های گیاهی، حیوانی و اسید‌های چرب ضروری امگا 3 و 6 نیز باشد.
 • رژیم غذایی سگ باید شامل برنج، سیب زمینی و گندم باشد.
 • آهن و پتاسیم باید در ترکیبات غذای سگ موجود باشد.

کاهش یا افزایش این محتویات غذایی در رژیم غذایی سگ می‌تواند باعث بروز بیماری در سگ شود. بنابراین، میزان این مواد غذایی باید در انواع غذای سگ در حد اعتدال باشد. به همین دلیل خرید غذا‌های آماده پیشنهاد می‌شود که حاوی مقدار کافی و مناسب از مواد مغذی، پروتئین، ویتامین و چربی می‌باشند. برای خرید بهترین غذای خشک سگ می توانید به فروشگاه وودووپت مراجعه کنید.

بهترین رژیم غذایی برای سگ

غذای مضر برای سگ‌های خانگی

اگر سگ خانگی دارید، پای مرغ را از رژیم غذاییش حذف کنید. مصرف پای مرغ برای سگ‌ها مضر و خطرناک است. چون ممکن است که استخوان پای مرغ در گلو سگ گیر کرده و باعث مرگش شود. مصرف برخی از مواد غذایی مانند سیر، پیاز، انگور، چیپس و پفک، نوشیدنی کافئین دار برای سگ مضر می‌باشد. همه مواد غذایی که سگ‌ها می‌خورند برای آن‌ها مفید و مغذی نیست. بنابراین، باید در انتخاب برنامه غذایی سگ دقت لازم را داشته باشید. به شما توصیه می‌کنیم که مواد زیر را از رژیم غذایی سگ حذف کنید:

1. شکلات

سگ‌های خانگی عاشق خوردن تنقلاتی مانند شکلات هستند. به خاطر اینکه سگ‌ها بوی شکلات را دوست دارند، میل زیادی به خوردن آن دارند. ولی بهتر است بدانید که شکلات برای سگ‌ها ماده‌ای مضر محسوب می‌شود.

2. پیاز و سیر

پیاز نیز جزء مواد مضر برای سلامت سگ‌های خانگی به شما می‌آید. اگر سگ‌های خانگی پیاز مصرف کنند، گلبول‌های قرمز آن‌ها دچار آسیب شده و رگهانی خونی‌شان پاره می‌شود. در نتیجه بهتر است که مصرف این ماده غذایی را از رژیم غذایی سگ حذف کنید.

غذای مضر برای سگ‌های خانگی

3. مرکبات

میوه‌های حاوی اسید سیتریک از قبیل لیمو و پرتقال برای سگ‌های خانگی مضر هستند. سگ‌هایی که این میوه را مصرف می‌کنند، احتمالاً دچار اسهال، استفراغ و آسیب سیستم عصبی می‌شوند.

4. شیر و لاکتوز

به شما توصیه می‌کنیم که به سگ‌های خانگی‌تان ترکیبات حاوی لاکتوز مانند شیر ندهید. اگر سگ شما توانایی تحمل لاکتوز را نداشته باشد، دچار مشکلات معده، اسهال و استفراغ می‌شود. بنابراین، در صورتی که پس از چند بار مصرف متوجه چنین علائمی در سگتان شدید، این ماده را از رژیم غذایی سگ حذف کنید.

5. غذا‌های چرب

مصرف غذا‌های چرب باعث افزایش وزن سگ‌تان می‌شود. بنابراین، غذا‌های حاوی چربی را از رژیم غذایی سگ حذف کنید تا دچار بیماری‌های مختلف مانند پانکراتیت نشود.

6. غذا‌های شور

رژیم غذایی سگ باید حتما حاوی نمک باشد. چون نمک به بهبود عملکرد عضلات و اعصاب سگ‌ها کمک زیادی می‌کند. اما مصرف غذا‌های خیلی شور را باید از رژیم غذایی او حذف کنید.

رژیم غذایی سالم برای سگ

چه مقدار غذا باید به سگ خانگی بدهیم؟

میزان غذای مناسب برای سگ خانگی بر اساس عوامل زیر مشخص می‌شود که عبارتند از:

 • نژاد سگ خانگی
 • میزان وزن بدن سگ
 • میزان سن سگ
 • وضعیت سلامتی سگ
 • حجم فعالیت‌های روزانه

بنابراین، هر چقدر سگ جثه بزرگتر یا فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد، باید مواد غذایی بیشتری به او بدهید. همچنین، برخی از نژاد‌های سگ نیز به دریافت مقدار کمتری مواد غذایی نیاز دارند. علاوه بر این، اگر وضعیت جسمانی و سلامتی سگ‌تان نامناسب باشد، باید مواد غذایی مفید دریافت کند. به همین دلیل، رژیم غذایی سگ بیمار باید حاوی مقدار بیشتری مواد مغذی و ویتامین‌های مختلف باشد. پس برنامه غذایی سگ را جدی بگیرید.

غذا‌های مفید برای سگ چیست؟

بهترین مواد غذایی که تأمین‌کننده انرژی مورد نیاز بدن هستند، شامل غذا‌های زیر می‌باشد:

 • سیب، پرتقال و هندوانه
 • سیب زمینی، لوبیا سبز، خیار و هویج
 • گوشت مرغ، گاو و گوسفند

خرید غذای سگ

تفاوت برنامه غذایی سگ بالغ و توله سگ

توله سگ به خاطر اینکه در حال رشد است به دریافت مواد غذایی بیشتری نیاز دارد. در این بخش تفاوت برنامه غذایی سگ بالغ و توله سگ را بررسی می‌کنیم.

 • پروتئین، چربی و کالری زیاد: به خاطر اینکه توله سگ در حال رشد و نمو می‌باشد، باید مواد غذایی حاوی پروتئین و کالری بیشتری دریافت کند. اگر توله سگ به اندازه کافی ویتامین و مواد مغذی دریافت نکند، اختلالاتی در بدنش رخ خواهد داد.
 • میزان غذا: سگ‌های بالغ باید در هر وعده غذایی حجم غذای بیشتری مصرف کنند، چون وزن و فعالیت بیشتری دارند. اما توله سگ‌ها باید در هر وعده غذایی، غذا‌های کمتری مصرف کنند.
 • تعداد وعده‌ها: توله سگ‌ها باید غذا‌های کمتر ولی حاوی پروتئین بیشتر مصرف کنند. اما سگ‌های بالغ به دریافت وعده‌های غذایی بیشتری احتیاج دارند.

سخن آخر

انتخاب بهترین مواد غذایی برای سگ‌ها، باید با دقت لازم انجام شود. انتخاب بهترین رژیم غذایی سگ سخت نیست. برنامه غذایی سگ‌های خانگی براساس ویژگی‌های نژادی، میزان وزن و اندازه و میزان فعالیت آن‌ها مشخص می‌شود. سگ‌ها باید برنامه غذایی مناسبی داشته باشند تا هم مواد ضروری مورد نیاز بدن‌شان تأمین شود و هم باعث چاقی آن‌ها نشود. شما می‌توانید در رژیم غذایی سگ خود، مصرف انواع غذا‌های آماده را بگنجانید. البته، اگر به هر دلیلی استفاده از غذا‌های آماده برای سگ خانگی‌تان را دوست ندارید، خودتان می‌توانید غذا‌های مناسب سگ را تهیه و آماده کنید. ترکیبی از غذا‌های تجاری و خانگی بهترین گزینه برای رژیم غذایی سگ می‌باشد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟