آشنایی با انواع نژادهای گربه

آنچه میخوانید

0
(0)

آشنایی با انواع نژاد گربه های خانگی ایرانی و غیر ایرانی

این روز‌ها بسیاری از افراد گربه خانگی دارند و اکثر آن‌ها هم ترجیح می‌دهند تا بهترین نژاد گربه خانگی را برای خود انتخاب کنند. نژاد گربه شامل گربه‌های خانگی و گربه‌های دورگه است. منظور از گربه نژاد دورگه، گربه‌ای است که حاصل جفت‌گیری گربه‌های خانگی و گربه‌های وحشی است. اما قبل از این که در مورد نژاد‌های گربه برای شما صحبت کنیم، شاید برای شما هم جالب باشد که چرا این حیوان را با نام «گربه» نامگذاری کرده‌اند؟ در مورد ریشه نام گربه در زبان فارسی باید گفت که این نام از کلمه «گُربَک» در زبان پارسی میانه گرفته شده است. در زبان فارسی دری هم آن را «پُشَک» یا «پِشَک» می‌گویند و در زبان پشتو هم گربه را «پیشو» صدا می‌زنند. در لهجه‌های محلی زبان فارسی هم گربه در قالب کلماتی مثل پیشی، مالی، نازو و پیچا صدا‌زده می‌شود. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا انواع نژاد‌های گربه را معرفی کنیم تا اگر تمایل دارید یک گربه ملوس داشته باشید، در انتخاب مناسب همراهی‌تان کنیم.

گربه نژاد راگدول Ragdoll

گربه راگدول دارای اصالت آمریکایی و از جمله گربه‌هایی است که از نظر سایز در رده بزرگ قرار می‌گیرد. بدنش پوشیده با مو‌های بلند ابریشمی است که به حالت مخمل خواب‌دار هستند. این گربه در حدود 12 تا 17 سال عمر می‌کند. از خصایص این نژاد گربه باید گفت که بسیار با محبت و صمیمی است و رفتاری ملایم دارد. معمولاً آرام است و به آسانی با موقعیت‌های مختلف خو می‌گیرد.

گربه نژاد سیبرین  Siberian

این گربه که دارای اصالت روس است؛ مو‌های نیمه بلند و متراکمی دارد که باعث جذابیت این نژاد شده است. از نظر اندازه در رده گربه‌های بزرگ قرار می‌گیرد. از نظر طول عمر هم، در حدود 12 تا 15 سال عمر می‌کند. در خصوص خلق و خوی این گربه زیبا باید گفت که کنجکاو، باهوش و بازیگوش و نسبت به صاحبش بسیار وفادار و با محبت است. اگر دنبال بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه هستید، این نژاد یک مورد فوق‌العاده مناسب به شمار می‌رود.

گربه نژاد برمیس Burmese

اگر دنبال خرید گربه خانگی با نژاد فرانسوی هستید ما گربه برمیس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این گربه در رده گربه‌های متوسط تا بزرگ قرار می‌گیرد. دارای مو‌های نرم و ابریشمی است. بین 14 تا 15 سال عمر مفید دارد. از نظر خلق و خو، برمیس بسیار با محبت و اجتماعی است؛ بنابراین در موقعیت‌های اجتماعی مختلف می‌تواند با همه ارتباط برقرار کند و نیازی به کنترل صاحبش ندارد. در حقیقت این گربه بسیار آرام و بی‌صدا است و ایجاد مزاحمتی ندارد.

گربه نژاد پرشین Persian

گربه پرشین را می‌توان از جمله قدیمی‌ترین نژاد‌های گربه دانست که پا‌ها، گردن و دم تقریباً کوتاه، سینه‌ای پهن و مو‌های ابریشمی و براق دارد. پرشین دارای سر گرد و بزرگی است و چشم‌های نسبتاً بزرگ و بادامی‌اش زیبایی دو چندانی به او داده‌اند.

گربه‌های موبند ایرانی یا شیرازی یا گربه شیراز القاب این گربه خانگی زیبا هستند. از نظر خلق و خو، گربه ایرانی با وقار، مطیع و آرام است و همین هم باعث شده تا در بین انواع نژاد گربه در ایران دارای شهرت باشد.

اگر در نظر دارید این گربه را در میان انواع نژاد گربه خانگی انتخاب کنید، حتماً به این نکته دقت کنید که برخی اوقات نسبت به خوردن غذا تمایل کمتری دارد. پس از همان ابتدای دوران بچگی‌اش او را به خوردن غذا‌های ترکیبی عادت دهید. منظور استفاده از غذای خشک در کنار غذای مرطوب خانگی یا صنعتی است.

گربه نژاد اسکاتیش فولد Scottish Fold

گربه اسکاتیش فولد اصالتاً اسکاتلندی است و به خاطر داشتن صورت شبیه جغد و گوش‌های خوابیده‌اش دارای محبوبیت خاصی در جهان است. این نژاد بسیار با محبت است و معمولاً با یکی از اعضای خانواده انس بیشتری می‌گیرد. در برخورد با غریبه‌ها هم ملایم و مهمان‌نواز است. این نژاد جزء گربه‌های لوس به شمار می‌رود که دوست دارد همیشه بغل صاحبش باشد. از نظر اندازه این گربه در رده متوسط قرار داده می‌شود. اسکاتیش فولد در حدود 11 تا 15 سال عمر می‌کند.

گربه نژاد مو کوتاه بریتانیایی British Shorthair Cat

گربه مو کوتاه بریتانیایی یک گربه آرام و کم توقع است و همین خصیصه باعث شده است تا به راحتی در خانواده‌ها جا باز کند و به عنوان گربه خانگی نگهداری شود. به محبت و عشق صاحبش نیاز دارد و دوست دارد همیشه کنارش بنشیند. اگر می‌خواهید گربه‌ای داشته باشید که میزان ریزش مو‌هایش کم باشد، گربه مو کوتاه بریتانیایی انتخاب مناسبی است.

گربه نژاد اگزوتیک Exotic

گربه اگزوتیک یک گربه دوست‌داشتنی است که به لحاظ اصالت از ترکیب نژاد‌های مو کوتاه انگلیسی و آمریکایی با گربه ایرانی در سال 1960 متولد شده است. بنابراین اگزوتیک‌ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به گربه‌های ایرانی دارند و فقط در موهای‌شان قدری با هم متفاوت‌اند؛ اگزوتیک مو‌های کوتاهی دارد. این گربه خانگی در رفتار و شخصیت تفاوت‌های زیادی با پرشین کت دارد. نژاد اگزوتیک کنجکاو و بازیگوش هستند و فعالیت بیشتری نسبت به نژاد گربه‌های ایرانی دارند. اگزوتیک به نشستن و بازی کردن روی یک لبه علاقه دارد. بعضی از مردان که سابقه داشتن گربه اگزوتیک را داشته‌اند، می‌گویند که این نژاد گربه از زن‌ها شیرین‌تر و مهربان‌تر است! بطور کلی نیاز‌های اگزوتیک‌ها شامل غذای منظم، بازی کردن، عشق و توجه زیاد است.

گربه نژاد راشن بلو یا آبی رنگ روسی Russian blue

گربه آبی رنگ روسی بدنی زیبا و عضلانی دارد. شهرت این گربه با اصالت روس، به خاطر آرام و خجالتی بودنش است. این گربه زیبا، زندگی در مکان‌های آرام را به زندگی در خانه‌های شلوغ و پر سروصدا ترجیح می‌دهد. ولی شاید این گربه آرام و خجالتی به نظر برسد اما عاشق بازی کردن و بالا و پایین پریدن از مکان‌های بلند است. راشن بلو بسیار حساس است و دوست دارد همیشه مرکز توجه صاحبش باشد. به این ترتیب وابستگی زیادی به صاحب خود دارد. اگر می‌خواهید این گربه ملوس را در خانه و در کنارتان داشته باشید، باید بدانید که کم‌توجهی به آن باعث ایجاد ترس و اضطراب می‌شود و در نتیجه آسیب می‌بیند.

گربه نژاد بنگال Bengal

گربه بنگال را نمی‌توان در دسته گربه‌های عروسکی و ظریف قرار داد چرا که جثه این نژاد ورزشکارانه است. بنگال یک بدن عضلانی دارد و بسیار تیز و چابک است. در یک نگاه می‌توان گفت بیشتر به نظر می‌آید که متعلق به جنگل باشد. از نظر خلق و خو این گربه خیلی باهوش و فعال است و همین خصیصه هم باعث شده تا زندگی با این گربه خانگی جالب و هیجان‌انگیز باشد. گربه بنگال صمیمی، مطمئن، پر گفتگو است. از آنجایی که بسیار فعال است، دوست دارد از وسایل بالا برود و معمولاً او را در بالاترین نقطه از خانه می‌توانید پیدا کنید.

گربه نژاد بیرمن Birman

گربه بیرمن یک نژاد بسیار ساکت و مطیع است و دوست دارد در انجام فعالیت‌ها مشارکت داشته باشد. مثلاً در زمان دیدن برنامه‌های تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی یک همراه خوب به حساب می‌آید. بیرمن با صدای نرم و ملوس خود ارتباط برقرار می‌کند و معمولاً وقتی میو میو می‌کند که بخواهد زمان شام خوردن یا صبحانه خوردن خود را به شما یادآوری کند. از نظر خلق و خو، بیرمن گربه‌ای با هوش، وابسته و کنجکاو به شمار می‌رود. این گربه دوست دارد صاحبش او را بغل کند و از این کار لذت می‌برد. این نژاد بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه به شمار می‌رود، اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید می‌بایست بازی‌های متنوعی برای او در نظر بگیرید. چرا که او به بازی کردن علاقه زیادی دارد و این علاقه به حدی است که می‌تواند ساعت‌ها به بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها مشغول شود. اگر در خانه کودک دارید حتماً در زمان بازی کودک‌تان با این نژاد، مراقبت لازم را داشته باشید چون این نژاد هنگام بازی با کودکان نیاز به نظارت دارند.

گربه نژاد مین کون Maine Coon

گربه مین کون در مین(شمال آمریکا) متولد شده و یکی از مهاجران جدید انگلستان است. تا اوایل قرن 19 این نژاد به عنوان گربه مزرعه و یا گربه کشتی دارای شهرت بود. از نظر ویژگی‌های اخلاقی، امین، قابل اعتماد، ساکت و آرام اما در عین حال اجتماعی است. اگر همدم خوبی می‌خواهید، مین کون گزینه مناسبی به عنوان انتخاب گربه خانگی است. این نژاد با انواع سبک‌های زندگی و شخصیت‌ها به خوبی سازگار می‌شود و خیلی وابسته نیست و بودن با افراد و مردم را دوست دارد؛ همراهی با آن‌ها به عنوان یک سرگرمی برای مین کون تلقی می‌شود. این را هم بدانید که نگهداری از این نژاد به خاطر مو‌های بلندی که دارد، کمی سخت است و همت صاحبش را در این خصوص می‌طلبد که برایش وقت بگذارد.

چگونه نژاد گربه را تشخیص دهیم؟

به طور معمول در سراسر جهان، گربه‌ها دارای شجره‌نامه هستند. اصالت آن‌ها و مشخصات ظاهری‌شان در این شجره‌نامه بیان شده است. ویژگی‌های از این قبیل: شکل پوزه، محل قرارگیری چشم‌ها و بینی، اندازه و نوع گوش، شکل و رنگ چشم، پوشش بدن، طول و نوع دم، رنگ و طرح بدن در این سند بیان شده‌اند. در این شناسنامه‌ها، در مورد خصوصیات و خلق و خوی گربه و سبک زندگی‌اش هم صحبت شده است. بنابراین اگر گربه خانگی دارید و می‌خواهید بدانید که نژاد گربه‌تان چیست؟ جستجو در این شناسنامه‌ها به شما کمک می‌کند. ساده‌ترین راه این است که شما از جایی که گربه را خریداری کرده‌اید، عکس پدر و مادر او را مشاهده کنید و در این مورد از فروشنده جویا شوید.

تشخیص نژاد گربه به این دلیل مهم است که هر نژادی دارای نوع غذای مخصوص به خود است، سبک زندگی خاصی دارد و به رسیدگی‌های متفاوتی نیاز دارند. پس ضروری است تا نژاد آن‌ها تشخیص داده شود که بتوان به نحو مناسب از آن‌ها مراقبت کرد.

روش تشخیص نژاد گربه ایرانی

گربه‌های ایرانی در همه دنیا محبوبیت خاصی دارند چرا که دارای صورت‌های جذابی در مقایسه با گربه‌های غیر ایرانی هستند. معمولاً مو گربه خانگی ایرانی بلند، خزدار و صاف است که باعث شده تا زیبایی آن‌ها دو چندان شود. مطابق آنچه گفته شده است، از جمله نشانه‌های اصیل بودن گربه ایرانی این است که بینی‌شان در یک عکس نیمرخ از چشمانش جلوتر نیست.

بطور کلی یک گربه اصیل ایرانی دارای مو‌هایی پر پشت، پا‌هایی کوتاه، سر بزرگ و پهن، گوش‌ها و چشم‌هایی دور از هم و یک دهان کوچک است. بسیار آرام و با وقار هستند و با محیط به خوبی سازگار می‌شوند. اگر شرایط مناسب باشد، یک گربه خانگی ایرانی بین 10 تا 19 سال عمر می‌کند.

جمع‌بندی: برای انتخاب یک گربه خانگی می‌بایست به برخی نکات مهم در مورد آن‌ها و نحوه زیست‌شان توجه داشت. نکاتی که در هر نژادی متفاوت از هم هستند و باعث می‌شوند سبک گربه‌ها مختص خودشان باشد. برای این که بهترین نژاد گربه خانگی را در کنار خودمان داشته باشیم و به خوبی از آن‌ها مراقبت کنیم باید با این نژاد‌ها و خصوصیات‌شان آشنایی کامل داشته باشیم.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟