همه چیز درباره گربه‌های خیابانی

همه چیز درباره گربه های خیابانی
2.2
(5)

گربه‌های خیابانی، گربه‌های پر جنب و جوش و بازیگوشی هستند که در همه جای شهر پرسه می‌زنند. این گربه‌های مستقل به خوبی یادگرفته اند که از خود مراقبت کنند و خود را سیر کنند. اما در فصل سردی مثل زمستان، پیدا کردن پناهگاه و غذای مقوی برای آنها سخت‌تر می‌شود. برخی افراد هستند که علاقه زیادی به حمایت و غذا دادن به گربه‌های خیابانی دارند. اما باید دانست که غذای گربه در زمستان باید مقوی باشد تا آنها انرژی بیشتری برای فعالیت‌های روزمره خود داشته باشند. بنابراین اگر قصد نگهداری از گربه خیابانی در منزل خود را دارید، این مقاله می‌تواند نکته‌های جالبی در اختیار شما قرار دهد.

گربه های خیابانی

گربه های خیابانی

غذا دادن به گربه خیابانی

برخی افراد فکر می‌کنند که هر غذایی را می‌توان به گربه داد، اما باید دانست که غذای گربه با غذای انسان متفاوت است و ممکن است برای او مضر باشد. گربه‌های خیابانی باید در برنامه غذایی خود پروتئین، کربوهیدرات کم فیبر، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه دریافت کنند. غذای خشک برای گربه‌های خیابانی بهترین غذاست، چراکه تمام مواد معدنی مورد نیاز گربه‌ها را فراهم می‌کند. در کنار غذای خشک می‌توان به آنها مرغ، ماهی، گوشت و تخم مرغ داد.

گربه ‌های خیابانی در زمستان نیاز به چربی و کالری بیشتری نیاز دارند تا انرژی خود را حفظ کنند. بهترین غذای گربه در زمستان، غذای خشک و یا کنسروی است. زیرا در زمستان غذاهای مرطوب ممکن است یخ بزند.

چگونه گربه خیابانی را بگیریم؟

گربه‌های خیابانی به خاطر شرایط زندگی که دارند بسیار محتاط و ‌ترسو هستند. اگر نمی‌توانید گربه مورد نظر خود را به خانه بیاورید، ابتدا به او در بیرون منزل خود غذا دهید. بعد از غذا دادن به گربه، شما متوجه می‌شوید که گربه به شما اعتماد کرده و بیشتر به شما نزدیک می‌شود. حال می‌توانید کم کم غذا را به داخل خانه ببرید تا گربه همراه شما بیاید. پس از ورود گربه به خانه، تمام درها و پنجره‌ها را ببندید تا فرار نکند. اگر گربه در مکانی مخفی شد، او را به حال خود بگذارید تا کم کم با محیط آشنا شود. اما اگر سروصدا کرد و به همه جا چنگ زد، در را باز کنید تا برود.

زایمان گربه خیابانی

اگر گربه ای که به خانه آورده اید باردار باشد، باید یک سری نکات را قبل از زایمان گربه خیابانی رعایت کنید. شما باید قبل از زایمان یک جعبه در نزدیکی مادر قرار بدهید تا بچه‌ها را در آن قرار دهد. داخل این جعبه باید پتو و حوله گرم باشد تا بچه گربه‌ها در معرض سرما قرار نگیرند. مراقب بچه گربه‌ها در فصل سرد زمستان باشید و سعی کنید غذای گربه در زمستان مقوی و پر انرژی باشد.  در ادامه علائم شروع زایمان گربه‌ها آورده شده است.

آشیانه گرفتن

یک یا دو روز قبل از زایمان، گربه به دنبال جایی امن برای زایمان و نگهداری از بچه گربه می‌گردند.

تغییرات رفتاری

این تغییرات شامل نفس نفس زدن، بی حوصلگی، سروصدای غیرعادی و لیسیدن بدن است.

علائم فیزیکی

این علائم عبارتند از کاهش دمای بدن، استفراغ، برجستگی نوک پستان و خروج ‌ترشحات از بدن گربه است.

شستشوی گربه خیابانی

گربه‌ها معمولا از آب فراری هستند. برای حمام گربه خیابانی شما به یک شامپو مخصوص، حوله، شانه و یک وان نیاز دارید. برای شستشوی گربه خیابانی به صورت زیر عمل کنید.

  1. گربه را در تمام مدت نوازش کنید تا آرام باشد و فرار نکند.
  2. ابتدا از گردن به پایین گربه را در وان خیس کنید.
  3. سپس مقداری شامپو را با دست به بدن گربه بکشید. سعی کنید این کار را در جهت خواب موهای گربه انجام دهید.
  4. مراقب نفوذ آب و کف به گوش‌ها و چشم گربه باشید.
  5. سپس بدن گربه را 2 الی 3 بار آبکشی کنید.
  6. نیازی به آبکشی سر و صورت گربه نیست. شما می‌توانید با لیف و آب صورت گربه را تمیز کنید.
  7. در نهایت گربه را با حوله و سشوار خشک کنید.
آموزش تربیت گربه خیابانی

آموزش تربیت گربه خیابانی

آموزش‌ تربیت گربه خیابانی

قبل از اینکه شروع به ‌تربیت گربه خیابانی کنید باید یک سری اقدامات را انجام دهید.

  • آماده کردن تشویقی

گربه برای آموزش به یک انگیزه قوی نیاز دارد. این انگیزه چیزی جز تشویقی و جایزه برای گربه نیست. شما می‌توانید از اسنک‌های تشویقی برای آموزش گربه استفاده کنید.

  • انتخاب زمان مناسب برای آموزش

زمان مناسب آموزش معمولا وقتی است که گربه تازه از خواب بیدار شده، زیرا گربه‌ها در این زمان گرسنه هستند و بیشتر به حرف شما گوش می‌دهند.

  • انتخاب مکان مناسب آموزش

سعی کنید جایی را برای آموزش گربه استفاده کنید که حواس پرتی نداشته باشد. البته آموزش را به یک مکان مشخص محدود نکنید. می‌توانید جلسات تمرینی 10 دقیقه ای برای آموزش گربه در نظر بگیرید.

مراقبت از گربه های خیابانی

مراقبت از گربه های خیابانی

نگهداری از گربه خیابانی

افرادی علاقه به حمایت و نگهداری از گربه‌های بازیگوش خیابانی دارند. گربه‌ها از سرما متنفرند و عاشق جای گرم و نرم هستند و مطمئنا خیابان نمی‌تواند جای مناسبی برای گربه‌ها در فصل زمستان باشد. بهتر است در فصل سرد زمستان این گربه‌ها را به خانه بیاورید و از آنها نگهداری کنید. غذای گربه در زمستان باید مقوی و سرشار از پروتئین باشد. گربه خیابانی را شستشو دهید و کم کم ‌تربیت کنید. اگر باردار است اقدامات لازم برای زایمان گربه را فراهم کنید تا در خانه شما احساس امنیت و آرامش کند. گربه های خیابانی در زمستان

 

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 2.2 / 5. تعداد رأی: 5

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟