همه آنچه باید درباره سگ‌ها بدانید

1
(1)

سگ‌ها حیواناتی وفادار و باهوش هستند. به همین دلیل، بسیاری از افراد علاقه‌ی زیادی به خرید سگ خانگی دارند. اگر قصد  نگهداری از سگ خانگی را دارید ولی راجع به آن‌ها اطلاعاتی ندارید، در این بخش شما را با انواع سگ‌های خانگی آشنا می‌کنیم.

خرید سگ خانگی

اگر قصد خرید سگ خانگی دارید و قصد دارید سگتان را در خانه نگه دارید حتما به اندازه‌ی حیوان توجه داشته باشید. سگ های پرجنب و جوش و  پر سروصدا را انتخاب نکنید. اگر می‌خواهید سگ خانگی بخرید، بهتر است بدانید که باید گاهی سگ را به محیط بیرون از منزل هم ببرید. سگ‌ها برای بازی کردن، فعالیت و تفریح نیاز دارند که در محیط بیرون از خانه هم باشند. بنابراین، فقط سگ‌ها را در خانه نگه ندارید که این کار باعث اذیت و ناراحتی این حیوانات می‌شود.

سگ  های خانگی تربیت شده

برای اینکه از سگ‌ها در خانه نگهداری کنید، باید نکات و توصیه‌های لازم را در نظر بگیرید. برخی از سگ‌های خانگی آموزش دیده و تربیت شده هستند و لازم نیست زمان صرف آموزش آن‌ها کنید. اما در صورتی که سگ شما آموزش ندیده است،  یا آن را آموزش دهید یا برای او مربی را در نظر بگیرید.

انواع سگ

اگر قصد دارید در خانه‌تان از سگ‌ها مراقبت و نگهداری کنید، باید سگ‌های خانگی خریداری کنید. این مدل از سگ‌ها برای حضور در محیط خانه آموزش دیده و تربیت شده‌اند. سگ‌ها در نژاد‌های مختلف وجود دارند و هر کدام ویژگی‌های ظاهری و توانایی‌های مختلفی دارند. برخی از انواع سگ‌های خانگی عبارتند از:

 

نژاد باکسر (Boxer)

سگ باکسر، یک نوع سگ خانگی پرانرژی و با اندازه‌ی متوسط است. سگ خانگی باکسر، سگی پر از جنب و جوش و بازیگوش است و به راحتی با شما ارتباط برقرار خواهد کرد. سگ باکسر را باید حتماً برای تفریح به بیرون از منزل ببرید، چون سگ فعالی است. بنابراین، اگر وقت کافی برای بیرون بردن سگ دارید، این مدل سگ خانگی را خریداری کنید. نگهداری و مراقبت از سگ‌های باکسر کار سختی نیست و زیاد به کار‌هایی مانند کوتاهی مو‌ها و… نیاز ندارند. در کل، اگر به دنبال سگی با انرژی هستید که به خوبی با فرزندتان بازی و از آن‌ها مراقبت کند، خرید سگ از نژاد باکسر بهترین گزینه است.

نژاد یورکشایر تریر (Yorkshire Terrier)

مراقبت و نگهداری از سگ‌های خانگی با این نوع نژاد کمی سخت است. چون این سگ‌ها مو‌های بلندی دارند و برای حفظ نظافت آن‌ها باید خیلی به موضوع کوتاه کردن مو‌ها توجه داشته باشید. این مدل از سگ‌های خانگی جنب و جوش خیلی زیادی ندارند و کافیست آن‌ها را برای قدم زدن به بیرون از منزل ببرید. در مقایسه با نژاد باکسر، سگ‌های خانگی با نژاد یورکشایر تریر‎ ‎ دارای میزان انرژی خیلی کمتری هستند.

نژاد بیچون فرایز ( Bichon Frise)

سگ‌هایی با نژاد بیچون فرایز، سگ‌هایی خیلی کوچک و با ظاهری بامزه و زیبا هستند. اگر به دنبال خرید سگ خانگی هستید، خرید سگ‌های خانگی با نژاد بیچون فرایز بهترین گزینه است. این نژاد از سگ‌های خوبی توانایی این را دارند که به خوبی با افراد مختلف به خصوص کودکان ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها بازی کنند. اما بهتر است بدانید که برای کوتاه‌ترین و مرتب کردن مو‌های این مدل از سگ‌های خانگی باید هزینه‌ی نسبتاً زیادی صرف کنید، چون مو‌های این سگ‌ها خیلی زود بلند و نامرتب می‌شود.

نژاد پاپیون (Papillon)

سگ‌های خانگی با نژاد پاپیون، سگ‌هایی هستند که ظاهری عروسکی و فانتزی دارند. این مدل از سگ‌ها، خیلی زود آموزش می‌بینند و به مراقبیت‌های خاصی نیاز ندارند. اگر به دنبال سگ خانگی خیلی فعال و پرجنب و جوش هستید، سگ نژاد پاپیون گزینه‌ی مناسبی برای شما نمی‌باشد.

نژاد گلدن رتریور (Golden Retriever)

مراقبت از سگ‌هایی با نژاد گلدن رتریور نیز ساده و راحت است. این مدل از سگ‌ها به خوبی آموزش می‌بینند و می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. این نوع از سگ‌ها هم اهل استراحت هستند و هم به بازی و تفریح علاقه دارند.

نژاد پودل (Poodle)

سگ‌های خانگی با نژاد پودل، سگ‌هایی با انرژی خیلی زیاد هستند و حتماً باید در طول روز تحرک زیادی داشته باشند. این نژاد از سگ‌های خانگی همیشه فعال و آماده‌ی بازی هستند. به دلیل اینکه سگ‌های خانگی با نژاد پودل خیلی باهوش هستند، هر چه به ان‌ها یاد بدهید را خیلی سریع یاد می‌گیرند.

نژاد‌گری هوند (Greyhounds)

این سگ‌ها دارای جثه‌ای بزرگ هستند ولی جزء سگ‌های خانگی نیز محسوب می‌شوند. سگ‌هایی با نژاد‌ گری‌هوهند، عاشق خواب و استراحت هستند ولی در کنار استراحت به تفریح و بازیگوشی نیز علاقه دارند.

نژاد پامرانین (Pomeranian)

سگ‌های خانگی با نژاد پامرانین، سگ‌هایی باهوش و آموزش‌پذیر هستند و تمرینات را به خوبی یاد می‌گیرند. این نژاد از سگ‌های به مراقبت زیادی نیاز ندارند. اگر به نظافت مو‌های سگ‌ها اهمیت می‌دهید، بهتر است بدانید که مو‌های آن‌ها با شانه زدن صاف و مرتب می‌شود و زیاد نیاز به آرایشگاه ندارند. سگ خانگی پامرانین، در دو نوع خرسی و روباهی وجود دارد. این سگ خانگی ظاهری عروسکی دارد و خیلی هم بازیگوش است. بهتر است بدانید که پامرانین نسبت به صاحبش خیلی وفادار است. بنابراین، این سگ می‌تواند به عنوان یک نگهبان از شما محافظت کند. سگ خانگی پامرانین با رنگ‌های حنائی و کرم از زیباترین سگ‌های خانگی است.

نژاد لابرادور رتریور (Labrador Retriever)

لابرادور رتریور‌ها از جمله سگ‌های محبوب و شناخته شده با اندام کوچک هستند. لابرادور‌ها بسیار سگ‌های وفاداری هستند که به خوبی با خانواده‌ها صمیمی می‌شوند. این گونه سگ فعال، و پر از اشتیاق برای بازی است. نگهداری از این نژاد سگ نیاز به زمان بیشتری دارد چرا که لابرادور‌ها نیاز به ورزش و فعالیت بیشتری دارند. این سگ‌ها عاشق یادگیری هستند و هر چیزی را می‌توانید به راحتی به آن‌ها بیاموزید. بدون ورزش و تحرک ذهنی، لابرادور‌ها وقتی که حوصله شان سر میرود کمی غیر قابل کنترل می‌شوند و نیاز دارند که بهشان توجه شود. بخصوص وقتی کوچک‌تر هستند. این نژاد سگ همچنین بسیار خوش اشتها است و اگر مراقب نباشید ممکن است خیلی زود اضافه وزن پیدا کند.

 

نژاد بروکسل گریفون

سگ‌های خانگی با نژاد بروکسل گریفون، سگ‌هایی قوی ولی کوچک هستند. این نوع از سگ‌های خانگی، پرجنب و جوش هستند و به بازی و سرگرمی علاقه‌ی زیادی دارند. بنابراین، اگر می‌خواهید سگ با نژاد بروکسل گریفون خریداری کنید، حتماً باید این سگ را برای تفریح به بیرون از منزل ببرید.

نژاد بولداگ

سگ‌های خانگی با نژاد بولداگ جزء سگ‌هایی تنبل هستند و می‌توان گفت به همین دلیل گزینه‌ی مناسبی برای نگهداری در آپارتمان می‌باشند. این سگ خانگی را تنها کافیست برای کمی قدم زدن به پیاده روی ببرید و زیاد جنب و جوش و فعالیت ندارد.

نژاد کینگ چارلز اسپانیل

سگ خانگی با نژاد کینگ چارلز اسپانیل، یک نوع سگ خانگی علاقه‌مند به ناز و نوازش است. سگ‌هایی با این نژاد وابستگی زیادی به صاحب خود دارند و به صاحبشان وفادار هستند. سگ‌های خانگی با نژاد کینگ چارلز اسپانیل خیلی سخت به هر چیزی عادت می‌کنند. بنابراین، پروسه‌ی آموزش دادن به این سگ‌های مدت زیادی طول می‌کشد.

نژاد چی هوا هوا

سگ خانگی با نژاد چی هوا هوا، جثه‌ای کوچک دارد و به همین دلیل به راحتی می‌توانید در آپارتمان این حیوان دوست داشتنی را نگهداری کنید. این حیوان به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین باید در موقعیت‌های اجتماعی مراقب این سگ خانگی باشید. بهتر است بدانید که سگ‌های با نژاد چی هوا هوا به ورزش و تفریح نیز علاقه‌ی زیادی ندارند.

نژاد چاینیز کرستد

سگ‌هایی با نژاد کرستد، فوق‌العاده کم انرژی و بیشتر وقت‌ها خواب هستند. به خاطر جثه‌ی کوچک و انرژی کمی که دارند، بهترین گزینه برای نگهداری در خانه‌های آپارتمانی هستند.

 

نژاد کاتن دتویلیر

سگ‌های خانگی با نژاد کاتن، با اینکه جثه‌ای کوچک دارند، ولی عضلات قوی نیز دارند. این نژاد از سگ‌های خانگی به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنه و کاملاً حیوان اجتماعی است. سگ خانگی با نژاد کاتن، حیوانی فعال، عاشق بازی، پیاده روی و فعالیت‌های ساده و راحت است.

نژاد جپنیز چین

سگ خانگی با نژاد جپنیز چین به سختی با حیوانات دیگر ارتباط برقرار می‌کند. سگ خانگی با این نژاد به فعالیت بدنی و ورزش خیلی کم احتیاج دارد، به همین دلیل برای خانه‌های آپارتمانی بهترین گزینه است.

نژاد لهاسا آپسو

سگ‌هایی با نژاد لهاسا آپسو نیز ویژگی‌هایی مانند هوش زیاد، وفاداری، قابلیت برقراری اجتماعی بالا را دارند. بهتر است بدانید که این نژاد از سگ‌ها با مراقبت و نظافت زیادی احتیاج دارند.

نژاد لوچن

سگ‌های خانگی با نژاد لوچن، ظاهری مینیاتوری و بامزه دارند. شما می‌توانید به این حیوان خانگی آرام و اهلی، آموزش‌ها و تمرینات لازم را یاد دهید. سگ خانگی با نژاد لوچن به ورزش و فعالیت بدنی زیاد نیاز ندارد و به همین دلیل در آپارتمان می‌توانید این حیوان خانگی را نگهداری کنید.

نژاد سیلکی تریر

سگ خانگی با نژاد سیلکی تریر به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می‌کند و با حیوانات دیگر نیز سازگاری خوبی دارد. البته، این حیوان، پرسروصدا است و اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، خرید این نوع سگ خانگی پیشنهاد نمی‌شود.

 نژاد هاوانیز

سگ‌های خانگی با نژاد هاوانیز می‌توانند تبدیل به بهترین دوست صاحب خود شوند. این سگ‌ها خیلی آرام ولی در عین حال فعال هستند. اگر صاحبان شما علاقه به بازی با آن‌ها را نشان دهند، سگ‌های خانگی با نژاد هاوانیز به خوبی آن‌ها را همراهی می‌کنند.

سگ نورویچ تریر

از ویژگی‌های این مدل از سگ‌های خانگی، می‌توان به داشتن ظاهری عروسکی، گوش‌های بلند و نوک تیز اشاره کرد. سگ نورویچ تریر با اینکه جثه‌ی کوچکی دارد ولی خیلی فعال و پرجنب و جوش است. از ویژگی‌های این نوع از سگ‌های خانگی می‌توان به شجاعت و جسور بودن نیز اشاره کرد. بنابراین، این سگ‌های کوچک حتی می‌توانند از شما محافظت کنند.

سگ نورفولک تریر

سگ‌های خانگی نورفولک تریر، کوچکترین سگ‌های عروسکی هستند. این سگ‌های کوچک علاوه بر ظاهر ریز و کوچک‌شان، جسور، شجاع و فعال نیز هستند.

سگ پودل

خرید سگ‌های عروسکی و کوچک بهترین گزینه برای افرادی است که در آپارتمان و فضای کوچکی زندگی می‌کنند. سگ‌های پودل، سگ‌هایی عروسکی، اجتماعی، پرجنب و جوش و باهوش هستند. این حیوان خانگی می‌توانند خیلی زود هم با بچه‌ها و حیوانات دیگر ارتباط برقرار کند.

نژاد اسچیپرکی

سگ‌های خانگی با نژاد اسچیپرکی، باهوش هستند و رفتاری مانند سگ‌های بزرگتر از خود دارند. هوش این سگ‌های خانگی به اندازه‌ای است که با یاد گرفتن آموزش‌های مناسب می‌توانند کار‌ها را به بهترین نحو انجام دهند. سگ‌های خانگی با نژاد اسچیپرکی، انرژی زیادی ندارد و به همین خاطر جنب و جوش و فعالیت خیلی کمی دارند. به علاوه، این نوع از سگ‌های خانگی ظاهر کوچک و مینیاتوری دارند و به همین دلیل در آپارتمان‌ها نیز نگهداری می‌شوند.

سگ پیکینیز

سگ خانگی پیکینیز، جثه‌ای کوچک و به اندازه‌ی 3 تا 6 کیلوگرم دارد. این حیوان خانگی ظاهری بانمک و دوست داشتنی هم دارد. سگ پکینیز به خوبی با صاحب خود ارتباط برقرار کرده و سگ کاملاً اجتماعی است. هرچند، سگ پیکینیز خیلی کوچک است، اما می‌توانید در زمینه مراقبت و حفاظت روی این حویان خانگی حساب باز کنید. این سگ خانگی کوچک را می‌توانید به عنوان یک نگهبان کوچک در منزل‌تان داشته باشید تا از شما محافظت کند.

سگ شیتزو

سگ خانگی شیتزو بهترین حیوان و همدم خانگی است و نیاز زیادی با فعالیت در طول روز ندارد. اگر سگ خانگی می‌خواهید که زیاد اهل جنب و جوش نباشد، این سگ عروسکی بهترین گزینه برای شما است. اگر دوست ندارید که همیشه مو‌های سگ خانگی‌تان را در گوشه کنار خانه ببینید، به شما خرید سگ شیتزو را پیشنهاد می‌کنیم. این سگ خانگی ریزش موی کمی دارد و بهترین انتخاب برای افراد دارای آلرژی به موی سگ می‌باشد.

سگ کورگی

سگ کورگی، پا‌هایی کوتاه، گوش‌هایی کشیده دارد و خیلی هم فعال و بازیگوش است. این سگ‌ها در ظاهر شبیه روباه هستند و با روباه اشتباه گرفته می‌شوند. سگ کورگی، خیلی سریع و راحت هم با همه ارتباط برقرار می‌کند. این مدل از سگ‌های خانگی در میان دوستداران سگ‌های خانگی محبوبیت زیادی دارند.

سگ پمبروک

پمبروک از سگ‌های خانگی است که خیلی زود یاد می‌گیره و آموزش‌پذیر است. این سگ نسبت به صاحب خود وفاداری خیلی زیادی دارد و می‌توانید روی این ویژگی سگ پکمبروک حساب باز کنید. اگر سگ پمبروک را به خوبی آموزش دهید، می‌توانید به عنوان یک سگ نگهبان کوچک و وفادار نیز از آن استفاده کنید.

سگ مالتیز

سگ خانگی مالتیز، سگ عروسکی سفید رنگ با ظاهری بامزه و دوست داشتنی است. این نوع سگ خانگی، مو‌های ابریشمی و نرمی دارد که باعث مرتب به آن‌ها رسیدگی شود. سگ خانگی مالتیز، عمر طولانی دارد و می‌توانید سال‌ها این سگ را در کنار خودتان داشته باشید. این سگ‌های به دلیل جثه‌ی کوچکی که دارند، بهترین انواع سگ برای نگهداری در خانه محسوب می‌شوند.

سگ پاکوتاه

سگ پاکوتاه یکی دیگر از سگ‌های خانگی است. سگ‌های پاکوتاه، موجوداتی کوچک، باهوش و با انرژی هستند. این سگ‌های خانگی می‌توانند هم بازی‌های خوبی برای بچه‌ها هم باشند.

نکات لازم که هنگام نگهداری سگ خانگی باید در نظر بگیرید

غذای مناسب براساس نظر دامپزشک برای سگ خانگی‌تان تهیه کنید؛

  • برای سگ خانگی محدودیت‌هایی معین کنید؛
  • برنامه‌ی روزانه برای پیاده روی، ساعت غذا خوردن، ساعت بازی حیوان مشخص کنید؛
  • جای خواب مناسبی برای سگ خانگی‌تان فراهم کنید.
  • به حیوان توجه و محبت کنید و ناز و نوازش کنید؛
  • به نظافت سگ خانگی‌تان اهمیت دهید؛
  • سگ خانگی‌تان را برای چکاپ نزد دامپزشک ببرید؛
  • خانه را به مکانی امن برای حیوان تبدیل کنید؛
  • بیماری‌های سگ را به موقع پیگیری و درمان کنید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 1 / 5. تعداد رأی: 1

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟