لیست بیماری های شایع در گربه ها و درمان آنها

1
(2)

داشتن گربه خانگی بسیار لذت‌بخش است اما زمانی که سرپرستی این حیوان خانگی را بر عهده می‌گیریم، می‌بایست به وضعیت سلامت او هم توجه کنیم. انواع بیماری گربه‌ها را تهدید می‌کند که اگر به موقع برای درمان آن‌ها اقدام کنیم، گربه سالمی خواهیم داشت.

بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی گربه، اسهال گربه، استفراغ گربه، انگل گربه، قارچ گربه، ورم شکم گربه، عفونت گربه، سرفه گربه، بیماری انگلی گربه و یبوست گربه بیماری‌هایی هستند که در این مقاله آن‌ها را مورد بحث قرار داده‌ایم و به نشانه‌ها و روش درمان‌شان پرداخته‌ایم.

بیماری استفراغ گربه‌

از شایع‌ترین بیماری‌های گربه، استفراغ است. این مشکل به دلایل مختلفی بروز می‌کند. خوردن غذای مسموم می‌تواند علت استفراغ گربه باشد. خوردن مواد غیرخوراکی از قبیل نخ کاموا، بروز عفونت و بیماری‌های مجاری ادرار یا وجود مشکل دیابت گربه باعث استفراغ گربه می‌شوند.

اگر گربه به طور مداوم استفراغ کند، بدن او کم آب می‌شود و باید نسبت به آب مصرفی‌اش توجه لازم را داشت. در مورد علائم استفراغ گربه باید گفت که نشانه‌های این بیماری خیلی واضح هستند:

 • عق‌زدن؛
 • ریختن بی‌اختیار آب از دهان گربه.

برای درمان استفراغ گربه حتماً به نزدیک‌ترین کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. پیشنهاد می‌شود برای این که دامپزشک سریع‌تر به علت استفراغ گربه پی ببرد و به راه درمان استفراغ گربه پی ببرد، مقداری از استفراغ گربه را همراه خود ببرید.

بیماری اسهال در گربه

گربه‌ها هم مانند انسان ممکن است به عللی مانند خوردن غذای مسموم، داشتن انگل روده یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری کبد، بیماری سرطان و یا آلرژی دچار اسهال شود. اسهال گربه می‌تواند از یک روز تا یک هفته و حتی تا ماه‌ها ادامه داشته باشد. در این مورد باید حتماً علت اسهال گربه مشخص شود و داروی اسهال گربه تهیه شود.

علائم اسهال گربه آشکار است: مدفوع شل، آبکی و مایع.

برای درمان اسهال گربه بهتر است که او را تشویق به آب خوردن کنید چون اسهال باعث بی‌آبی بدن گربه می‌شود. چنانچه اسهال گربه بیشتر از یک روز طول کشید و ضمن بی‌حالی و کم‌اشت‌هایی، دچار اسهال و استفراغ شد و مدفوع‌اش سیاه و خونی باشد، حتماً باید دامپزشک او را معاینه کند. در واقع در این حالت دریافت داروی اسهال گربه برای بدن او بسیار ضروری است.

بیماری کِرم‌های نواری گربه

کرم‌های نواری که یکی از انواع بیماری گربه‌ها محسوب می‌شود، نیازمند درمان سریع است. در این بیماری، کرم‌ها در روده کوچک گربه جمع می‌شوند. طول کرم‌ها گاهی تا 70 سانت هم می‌رسد اما در زمان خروج از بدن گربه، به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌شوند.

علائم وجود بیماری کرم‌های نواری در گربه معمولاً محسوس نیستند اما استفراغ و کاهش وزن شایع‌ترین علائم آن به شمار ‌می‌روند. انجام آزمایش بر روی مدفوع و مقعد گربه و همینطور بررسی جای خواب گربه برای تشخیص این بیماری مهم هستند.

به طور معمول کرم‌ها زمانی از بدن گربه خارج می‌شوند که او در حال استراحت است. پس اگر مشاهده کردید که در زمان خواب یا استراحت گربه، دانه‌های سفید از بدن او خارج می‌شود، احتمالاً گربه شما به این بیماری مبتلا شده است.

در مورد علت بیماری کرم‌های نواری در گربه باید گفت که بروز این مشکل به دلیل بلعیدن کک‌ها است. برای درمان بیماری کرم‌های نواری گربه روش‌هایی مثل تزریق آمپول، استفاده از دارو‌های خانگی و موضعی وجود دارد. البته حتماً باید قبل از درمان این مشکل، کک‌ها را از بدن گربه خارج کنید.

کک‌ها که شبیه نقاط سیاه کوچک روی پوست گربه هستند، با علائمی مانند خارش مداوم بدن، لیس‌زدن مداوم بدن، قرمز شدن پوست و ریزش مو در گربه نمایان می‌شود. اگر کک‌ها درمان نشوند باعث کم‌خونی بدن گربه می‌شوند.

بیماری سرماخوردگی گربه

سرما خوردگی گربه یک بیماری معمول در گربه‌ها است اما اگر درمان نشود و نسبت به آن سهل‌انگاری شود، برای گربه بیماری کشنده محسوب می‌شود.

در مورد علت بیماری سرماخوردگی گربه‌ها می‌توان به علل ویروسی و یا میکروبی اشاره کرد. هر کدام از این علت‌ها هم با بروز علائم خاصی همراه هستند.

از ویروس‌های رایج سرماخوردگی گربه، می‌توان به دو ویروس کلسی ویروس یا هرپس ویروس اشاره کرد. در اکثر موارد این دو ویروس باعث بوجود آمدن سرماخوردگی در گربه می‌شوند.

عوامل دیگری از قبیل باکتری‌های بردتلا، کلامیدیا، پاستورلا، مایکوپلاسما و یا ویروس ریوویروس هم باعث بروز سرماخوردگی در گربه می‌شوند.

برای دریافت داروی سرماخوردگی گربه حتماً به دامپزشک مراجعه کنید و هیچ‌وقت برای درمان گربه سرماخورده از دارو‌های سرماخوردگی انسان استفاده نکنید. چرا که دارو‌های سرماخوردگی انسان حاوی استأمینوفن هستند و این ماده برای گربه بسیار سمی و خطرناک است.

چنانچه سرما خوردگی باعث شد تا پلک‌های گربه به هم بچسبند، می‌توانید با پنبه آغشته به آب ولرم پلک‌های او را از هم جدا کنید.

داروی سرماخوردگی گربه شامل دارو‌هایی مثل آنتی بیوتیک خوراکی و یا چشمی، دارو‌های ضد ویروس، ضداحتقان‌های بینی، دارو‌های اشتهاآور است. می‌توانید از غذا‌های بودار و مورد علاقه گربه و همینطور از بخور آب برای درمان سرماخوردگی گربه استفاده کرد.

بیماری انگلی گربه

در بحث بیماری گربه‌ها، بیماری انگلی گربه حایز اهمیت خاصی است. انگل‌ها موجودات زنده و بسیار کوچکی هستند که روی بدن گربه یا داخل بدن او زندگی می‌کنند و با تغذیه از بدن گربه باعث می‌شوند آن حیوان ضعیف شده و به انواع بیمار مبتلا شود.

بیماری انگل در گربه در دو دسته قابل تقسیم‌بندی هستند که باید با داروی ضد انگلی گربه آن‌ها را درمان کرد:

 • انگل‌های داخلی(این نوع انگل‌ها ممکن است در اندام‌هایی مثل روده، معده، ریه و حتی قلب گربه وجود داشته باشند)؛
 • انگل‌های خارجی(کک، کنه و جرب در این دسته هستند که روی پوست گربه زندگی می‌کنند و قابل تشخیص هستند).

هر کدام از این دو دسته، باعث بروز بیماری‌های خاصی در گربه می‌شوند و باید با استفاده از داروی ضد انگلی گربه که با تجویز پزشک هستند، درمان شوند.

بیماری قارچ گربه

بیماری قارچی گربه از جمله انواع بیماری گربه‌ها به شمار می‌رود. نشانه‌های عفونت قارچی در گربه مختلف هستند و به صورت‌های مختلف هم ظاهر می‌شوند. تا زمانی که روند درمان قارچ گربه صورت می‌گیرد، اجازه ندهید با حیوانات خانگی دیگر تماس داشته باشد.

بیماری قارچ گربه با علائمی مانند خارش بیش از اندازه منطقه آسیب‌دیده، کم‌اشتهایی، بی‌حالی و حتی گاهی سرفه همراه است. برای درمان قارچ گربه دارو‌های زیادی وجود دارند از جمله: کتوکونازول، آمفوتریسین، کلوتریمازول که به تجویز پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرفه گربه و راه درمان

سرفه گربه یکی از مشکلاتی است که گاهی رنگ و بوی بیماری برای او دارد که در این زمان باید درمان سرفه گربه در اولویت قرار گیرد.

در مورد دلایل سرفه کردن گربه، باید گفت که ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد. اولین دلیل به این مسأله برمی‌گردد که گربه شما ممکن است به برونشیت حاد مبتلا شده باشد. در این صورت عمدتاً بعد از سرفه می‌بینیم که مقداری مخاط از دهان او خارج می‌شود.

دلیل دیگر سرفه کردن گربه می‌تواند این باشد که گربه به آسم مبتلا است. در این حالت حتماً درمان سرفه گربه باید تحت نظر پزشک انجام گیرد وگرنه به دستگاه تنفسی او آسیب وارد می‌شود.

برای درمان سرفه گربه از سه دارو زیر اصلاً استفاده نکنید:

 • داروی حاوی مواد مخدر؛
 • تینلول داروی سرما خوردگی Tylenol-؛
 • کدئین.

اما دارو‌های زیر اابته با تجویز پزشک برای درمان سرفه گربه مناسب هستند:

 • داکسی سایکلین؛
 • آنرو فلوکساسین؛
 • استروئید‌ها؛
 • فنبندازول؛
 • ایمیداکلوپرید؛
 • موکسیدکیتین؛
 • دکسترومتورفان؛
 • گایافنسین.

بیماری ورم شکم گربه

بیماری ورم شکم گربه هم یکی از بیماری گربه‌ها است که باعث آزار او می‌شود و به همین علت هم باید درمان ورم شکم گربه به سرعت انجام گیرد.

نفخ که باعث ورم شکم در گربه‌ها می‌شود، به گاز اضافی جمع‌شده در معده یا روده آن‌ها گفته می‌شود. علت آن هم به این مسأله برمی‌گردد که گربه‌ها سریع غذا می‌خورند و به همین دلیل مقدار زیادی هوا به همراه غذای وارد بدن آن‌ها می‌شود. البته وجود اختلالاتی در معده، روده کوچک یا روده بزرگ هم باعث تجمع گاز در بدن آن‌ها می‌شود و نفخ شکم را به دنبال دارد.

گفتنی است که نفخ کم، طبیعی است و قسمتی از آن به فرآیند سیستم گوارش گربه‌ها برمی‌گردد و معمولاً هم به سرعت از بین می‌رود و به صورت کلی، گربه‌ها گاز بدن‌شان را بی‌سروصدا دفع می‌کنند و بوی زیادی از این فعالیت بدنی آن‌ها متصاعد نمی‌شود. اما گاز بیش از حد و ورم شکم گربه، به ویژه هنگامی که با بوی بد و علائم دیگری همراه باشد، ممکن است نشان‌دهنده مشکلی جدی در سیستم گوارش او باشد که باید توسط دامپزشک برطرف شود.

برای درمان ورم شکم گربه، غذا‌های مصرفی او در مدت 24 ساعت را یادداشت کنید تا متوجه شوید که چه مواد غذایی باعث بروز این مشکل در این حیوان خانگی می‌شود. اگر با حذف ماده غذایی مشکوک، مشکل برطرف نشد حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

یکی از رایج‌ترین دارو‌ها برای درمان نفخ در گربه‌ها داروی Carminative است البته دارو‌های دیگری هم به شرح زیر وجود دارند:

 • روی استات؛
 • یوکا شیدیگرا؛
 • زغال فعال؛
 • بیسموت ساب سالیسیلات؛
 • سیمتیکون؛
 • مکمل‌های آنزیم پانکراس.

بیماری‌های عفونی در گربه‌ها

در ادامه بحث بیماری گربه‌ها به بیماری عفونی در این حیوان می‌پردازیم. بروز مشکلات عفونی در گربه خانگی، بستگی به عوامل مختلفی دارد، عواملی مثل مقدار پاتوژن موجود، خطرناکی یا قدرت پاتوژن‌ها و وضعیت سلامتی، سطح استرس و سیستم ایمنی بدن گربه.

برای درمان عفونت گربه باید به نکات زیر توجه لازم را داشت:

 • مراقبت صحیح؛
 • رعایت بهداشت گربه؛
 • محیط زندگی او؛
 • واکسیناسیون.

بیماری یبوست در گربه

یبوست یکی از مشکلاتی است که ممکن است باعث آزار گربه خانگی شما شود. گربه به طور معمول باید در طول روز حتماً یکبار دفع مدفوع داشته باشد. اگر دو یا سه روز دفع مدفوع گربه صورت نگیرد، یعنی گربه شما دچار یبوست شده است.

یبوست گربه دارای علائم مختلفی است که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • دفع مدفوع بسیار سفت و خشک و گاهی همراه با خون است؛
 • تلاش برای دفع مدفوع بدون نتیجه یا با نتیجه کم است؛
 • ایجاد ناراحتی و درد در زمان دفع مدفوع؛
 • ضعف و بیحالی؛
 • کاهش اشتها؛
 • استفراغ.

برای درمان یبوست گربه در رژیم غذایی او مواد غذایی حاوی فیبر بگنجانید و او را به آب خوردن تشویق کنید. اگر مشکل برطرف نشد، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا با تجویز آزمایش و دارو به درمان یبوست گربه کمک کند.

جمع‌بندی: گربه مثل انسان ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی شود. علت بروز این بیماری‌ها متنوع است که باید به علائم آن‌ها توجه نمود و مطابق آن علائم و البته به دستور پزشک برای درمان گربه اقدام کرد. ما در این مطلب به بررسی انواع بیماری گربه‌ها پرداختیم. به نشانه‌ها و روش درمان آن‌ها اشاره کردیم اما توصیه می‌کنیم حتماً برای درمان بیماری گربه خود به کلینیک مراجعه کنید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 1 / 5. تعداد رأی: 2

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟