درمان بیماری قارچی سگ

داروی عفونت قارچی سگ
0
(0)

درمان بیماری قارچی سگ اهمیت زیادی دارد که یکی از بیماری‌های رایج پوستی است و سلامتی سگ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماری قارچی بین انسان و حیوان یک بیماری مشترک است که با رعایت بهداشت و درمان دارویی از بین می‌رود. عفونت‌های قارچی نوعی از عفونت باکتریایی و ویروسی است که مشکلات زیادی را برای پوست حیوان به وجود می‌آورد.

گاهی در بدن سگ‌ها و لای پنجه‌ها این نوع قارچ‌ها رشد می‌کنند و هر نژادی از سگ را می‌تواند درگیر کند. در هنگام بروز این بیماری حتماً با دامپزشک مشورت کنید و باید به درستی معاینه شود. درمان به موقع از گسترش این بیماری جلوگیری می‌کند. از طرفی چون این بیماری مشترک است باید به سرعت اقدام شود تا از انتقال آن جلوگیری کنید. قارچ به سرعت به سایر حیوانات هم منتقل می‌شود و احتمال سرایت به انسان‌ها نیز وجود دارد.

بیماری قارچی سگ

بیماری قارچی سگ

داروی عفونت قارچی سگ

در ابتدا در صورت ملاحظه ضایعه پوستی حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا نوع عفونت قارچی را تشخیص دهد. با انجام آزمایشات خون و ادرار دامپزشک می‌تواند نوع بیماری را مشخص کند. دارو‌ها به صورت شامپوی ضدقارچ، قرص و یا تزریقی تجویز می‌شود. پماد‌های مخصوصی نیز در این زمینه وجود دارد.

نشانه‌های قارچی به صورت لکه‌هایی در بدن سگ یا در لابه‌لای پنجه‌ها مشاهده می‌شود و سلامتی پوستی سگ را به خطر می‌اندازد. با پیشرفت این بیماری کبد و سیستم ایمنی بدن سگ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سگ‌ها با این بیماری دچار خارش پوستی می‌شوند و ناآرامی می‌کنند.

این بیماری برای حیوانات باردار بسیار خطرناک است و باید دقت زیادی کنید تا سگ مادر به این بیماری دچار نشود. بیماری عفونت قارچی قدرت زیادی در تضعیف بدن سگ دارد و به سرعت او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن سگ موجب هجوم بیماری‌های جدید می‌شود و تأثیر مخربی می‌گذارد.

انواع قارچ پوستی سگ

انواع قارچ پوستی سگ

انواع قارچ پوستی سگ

قارچ‌ها انواع متنوعی دارند که برروی پوست یا موی حیوان می‌توان آن را مشاهده کرد. در نتیجه بهتر است با انواع آن بیشتر آشنا شوید تا درصورت مشاهده به دامپزشک مراجعه کنید. در ادامه به بررسی این قارچ‌ها می‌پردازیم:

  • قارچ پوستی سگ برروی پنجه‌ها

یکی از رایج‌ترین شکل‌های بیماری قارچی برروی پنجه‌هاست. این بیماری در فصل بهار یا پاییز و یا در فصولی که باران ببارد در لابه‌لای پنجه‌ها ایجاد می‌شود. قارچ پوستی سگ با تورم انگشتان اتفاق می‌افتد و پنجه‌های سگ را درگیر می‌کند. حتماً بعد از هربار گردش لای پنجه‌های سگ را چک کنید تا در صورت بروز مشکل حیوان خانگی شما توسط دامپزشک معاینه شود.

دقت به ناخن‌ها و پنجه‌ها اهمیت زیادی دارد زیرا که در عفونت قارچی از این طریق سریع منتقل می‌شود. سگ‌ها اغلب پنجه‌های خود را زیاد لیس می‌زنند در نتیجه بیماری آن‌ها به دستگاه گوارش منتقل می‌شود. پیشرفت بیماری برای سلامتی سگ بسیار خطرناک است و باید نسبت به درمان آن سریع اقدام کرد. بهبود زخم‌ها از طریق مولتی ویتأمین و مکمل‌ها سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند و تحت نظر پزشک درمان انجام می‌شود.

همچنین در هنگام بروز این بیماری، انگشت‌ها به صورت متورم می‌شود و قرمزی و خشکی پوست را به همراه دارد. کف دست‌های سگ ضخیم می‌شود و التهاب و خارش را ایجاد می‌کند. با شروع درمان حتماً محیط را ضدعفونی کنید و کف را به خوبی بشویید. تکثیر این بیماری سریع است و امکان انتقال آن وجود دارد.

  • عفونت‌های پوستی مخمری برروی گوش‌ها

یکی از انواع بیماری قارچ پوستی سگ، عفونت‌های مخمری است. این نوع بیماری به صورت پیشرفته برروی گوش و درون آن رشد می‌کند. عفونت قارچی سگ برروی پوست او ملاحظه می‌شود و نحوه درمان سریع قارچ پوستی سگ با انواع پماد‌ها و شامپو‌های ضدقارچ صورت می‌گیرد. همچنین در موارد وخیم از دارو استفاده می‌شود.

این سبک از بیماری قارچی به انسان منتقل نمی‌شود و حتی الامکان انتقال آن به موجودات دیگر هم وجود ندارد. مشکلات پوستی حیوانات گسترده است و باید به صورت دقیق توسط دامپزشک معاینه شود تا برای درمان سریع قارچ پوستی سگ اقدام کنید.

  • بیماری درماتو فیتوز

یکی از مدل بیماری عفونت‌های قارچی سگ، بیماری درماتوفیت‌ها بیشتر در سنین بالا ایجاد می‌شود. این نوع بیماری برروی پوست سگ ایجاد حساسیت می‌کند و ضایعات پوستی زیادی برروی پوست او دارد. باید به توصیه‌های پزشکی در این زمینه عمل کرد و محیط را به صورت کامل ضدعفونی شود.

سگ آلوده را جدا نگهدارید تا بیماری به حیوانات خانگی دیگر منتقل نشود. با بروز این بیماری قدرت دفاعی بدن سگ پایین می‌آید و احتمال مبتلا شدن به سایر بیماری‌ها وجود دارد.

پیشگیری از بیماری قارچی سگ

پیشگیری از بیماری قارچی سگ

پیشگیری از بیماری قارچی

هرچند که درمان عفونت قارچی پوست سگ اهمیت فراوانی دارد و باید در صورت رؤیت مشکل به پزشک مراجعه کرد اما به هرحال پیشگیری از این بیماری هم قابل توجه است. شما باید پیوسته محیط سگ را تمیز نگه دارید. حتی برای درمان عفونت قارچی سگ رعایت بهداشت نقش بسزایی دارد.

بنابراین اقدامات لازم برای بهبودی وضعیت ایمنی دوست کوچک شما اهمیت فراوانی دارد. همچنین تغذیه مناسب و باکیفیت و کاهش استرس از جمله روش‌های پیشگیری این بیماری شناخته می‌شود. کیفیت زندگی سگ در ابتلا به این بیماری تأثیر زیادی دارد و بهتر است که به حفظ آرامش آن‌ها اهمیت بدهید.

تجربه ترس و استرس در سگ‌ها موجب بروز بیماری‌های خطرناکی می‌شود. در نتیجه با ایجاد آرامش از خسارت‌های مالی و جانی جلوگیری کنید تا به دردسر‌های بیشتری نیافتید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی دقیق درمان عفونت قارچی سگ پرداختیم. شما پیوسته باید پوست و گوش و حتی لای پنجه‌های سگ خود را بررسی کنید تا در صورت بروز مشکل از بیماری او مطلع شوید. یکی از بهترین روش‌های درمان عفونت قارچی سگ استفاده از شامپو‌های ضدقارچ است. البته قبل از هرچیز در صورت تغییر پوستی حتماً به دامپزشک مراجعه کنید و درمان را سریع‌تر شروع کنید تا مانع گسترش بیماری شوید.

بسیاری از بیماری‌های قارچی سگ با انسان مشترک است و احتمال بروز این بیماری در انسان‌ها هم وجود دارد. در نتیجه سعی کنید سگ بیمار را جدا نگهداری کنید و محل را به صورت دقیق بشویید. استفاده از لوازم بهداشتی نیز اهمیت فراوانی دارد و باید به آن دقت کنید. سگ‌هایی که در معرض استرس و اضطراب قرار می‌گیرند احتمال بیماری آن‌ها وجود دارد در نتیجه محیطی آرام برایش فراهم‌آورید.

کیفیت زندگی سگ و استفاده از ویتأمین‌ها و مکمل‌های به کاهش این بیماری کمک می‌کند و موجب بهبودی سریع می‌شود. از طرفی دامپزشک این بیماری را با انجام آزمایشات مخصوص تشخیص می‌دهد و اغلب با پماد‌ها و شامپو‌ها درمان می‌شود. دامپزشکان در صورت پیشرفت بیماری داروی عفونت قارچی سگ را تجویز می‌کنند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟