همه چیز در مورد غذای جوجه اردک

شنا کردن و گردش جوجه اردک‌های دو هفته‌ای
2.3
(3)

همانطوری که می‌دانید دقت به نحوه زندگی اردک اهمیت زیادی دارد و در این مقاله قصد داریم به غذای جوجه اردک بپردازیم. جوجه‌ها در هفته‌های اول چندین برابر وزن اضافه می‌کنند و باید تغذیه مناسبی داشته باشند. به همین دلیل تغذیه جوجه‌ها بسیار پر اهمیت است.

در زمان رشد جوجه مرغ اشتهای خوبی دارد و باید غذای با کیفیتی در اختیارشان قرار دهید. غذاهای جوجه باید حاوی مواد معدنی و ویتامین زیادی باشد و اسیدهای چرب و پروتئین کافی به بدن آن‌ها برسد. تغذیه مناسب برای پرندگان در سنین پایین اهمیت زیادی دارد تا به خوبی رشد کنند و مانع بیماری آن‌ها شود. به خصوص تا شش هفتگی که  رشد جوجه اردک‌ها  سریعتر است.

غذای جوجه اردک

غذای جوجه اردک

غذای جوجه اردک

تغذیه در اردک‌ها از جمله مراحل حیاتی رشد آن‌ها به شمار می‌رود و باید به مواد تشکیل دهنده آن دقت کرد. جوجه اردک‌ها غذاهای نرم و آبکی را بیشتر دوست دارند مانند انواع میوه‌های آبدار مثل هندوانه، کاهو، کرم، انواع سبزی‌ها، دانه‌های مخصوص جوجه اردک‌ها به همراه آب.

سعی کنید از غذاهای مقوی استفاده کنید و مولتی ویتامین را در غذای آن‌ها بریزید. آب همیشه باید در دسترس جوجه اردک‌ها باشد تا به همراه غذا بتوانند آب هم بخورند و به کمک آب غذا را قورت بدهند. اردک‌ها علاقه‌ زیادی به آب دارند و در آن آبتنی می‌کنند.

ماست و شیر پاستوریزه به همراه دانه‌های مخصوص به هضم راحت‌تر غذای جوجه اردک کمک می‌کند و همچنین هویج و خیار رنده شده هم گزینه‌های مناسبی هستند. جوجه اردک‌ها سریع رشد می‌کنند و بزرگ شدن آن‌ها موجب مقاوم شدن بدنشان در مقابل مریضی و بیماری است.

شنا کردن و گردش جوجه اردک‌های دو هفته‌ای

جوجه اردک‌های کوچک در سن دو هفتگی می‌توانند شنا کنند و در آب‌های سرد و گرم دچار سرمازدگی و بیماری نمی‌شوند. غدد چربی در جوجه اردک‌ها تکامل یافته است و مانع از خیسی بدنشان می‌شود. بنابراین راحت‌تر می‌توانند درسطح آب شنا کنند اما زیر دو هفتگی خطر بیماری در اردک‌ها بیشتر است و حتی امکان غرق شدن جوجه‌ها وجود دارد.

جوجه اردک‌ها بعد از دو هفتگی می‌توانند در حوضچه‌ها و استخر‌های کم عمق شنا و آب‌تنی کنند. بعد از دو هفتگی که مقاومت بدن اردک‌ها بالاتر می‌رود امکان گردش آن‌ها در چمنزارها فراهم می‌شود و با خیالی راحت می‌توانند به دنبال غذا بگردند و با این نوع گردش می‌توانند نیازهای بدن خود را برطرف کنند و لذت ببرند.

استفاده از مکمل‌ها در تغذیه اردک‌ها

استفاده از مکمل‌ها در تغذیه اردک‌ها

استفاده از مکمل‌ها در تغذیه اردک‌ها

شما می‌توانید از مکمل‌های کلسیم برای جوجه اردک‌ها استفاده کنید مانند پوست تخم مرغ یا پوسته صدف که مکمل‌های خوبی هستند. البته باید به خوبی پودر شود و درشت نباشند. پرنده های تخم‌گذار در اغلب موارد دچار کمبود کلسیم می‌شوند به همین دلیل استفاده از مکمل‌های کلسیم‌دار اهمیت فراوانی دارد.

اردک‌ها اغلب بیماری‌هایی مانند ضعف استخوانی پیدا می‌کنند و حتی مرگ‌ آن‌ها را در پی دارد در نتیجه باید کلسیم لازم را تا ۳.۵ درصد دریافت کنند. انواع ویتامین‌ها و کلسیم فسفات، سنگ آهک و سایر مواد معدنی باید به صورت جداگانه در غذای اردک‌ها وجود داشته باشد.

حتی خوردن سنگ‌ ریزه به اردک‌ها در هضم غذا کمک می‌کند و اغلب خاک تمیز در دسترسی اردک‌ها باید قرار بگیرد. ضایعات میوه، گندم، ذرت، سویا، سیب‌زمینی از جمله غذاهای واجب برای اردک‌ها به شمار می‌رود.

غذاهای مضر برای جوجه اردک‌ها

غذاهای مضر برای جوجه اردک‌ها

غذاهای مضر برای جوجه اردک‌ها

بعضی از مواد خوراکی برای اردک‌ها مناسب نیستند به همین دلیل استفاده از مواد شور، بذر گیاهان، غذاهای چرب، هسته میوه‌ها برای آن‌ها مناسب نیست. اردک‌های موجودات شکمویی هستند و ممکن است هر چیزی را امتحان کنند بنابراین باید از دادن مواد غیر مغذی خودداری کنید.

ترجیحا سعی کنید به جوجه‌ها نان ندهید زیرا که گوارش اردک را با مشکل مواجه می‌کند. بیشتر غذاهای انسان‌ها برای اردک مناسب نیست و باید دانه‌های مخصوص اردک را تهیه کنید.

غذای جوجه رنگی

جوجه‌های رنگی مرغ پودر ذرت می‌خورند و باید مولتی ویتامین در غذای آن‌ها وجود داشته باشد.  مولتی ویتامین اشتها آور است و موجب می‌شود غذای بیشتری بخورند و سریعتر بزرگ شوند. می‌توانید با فراهم آوردن ویتامین D،  K ، E، A سلامت جوجه مرغ‌ها را تامین کنید.

در تهیه پروتئین غذای جوجه ‌رنگی می‌توانید از دانه جوجه استفاده کنید که موجب وزن‌گیری جوجه‌ها می‌شد. این منابع گیاهی شامل سویا، کنجاله بادام زمینی، کنجد، آفتابگردان و… می شود. پودر گوشت ماهی، ضایعات کشتارگاه طیور و… منبع پروتئین خوبی هستند.

از ۳ روزگی به بعد می‌توانید برای جوجه مرغ‌ها آب بگذارید  و آب کافی و تازه پیوسته در اختیارشان قرار بدهید. جوجه‌ها تا چند ساعت بیشتر طاقت تشنگی را ندارند و از پای در می‌آیند. به همین دلیل آب مناسب با دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه بسیار قابل اهمیت است. دما و رطوبت محیط باید به درستی چک شود و مناسب با سن جوجه باشد.

جمع‌بندی

جوجه اردک‌ها بسیار حساس‌اند و باید به درستی تغذیه شوند. غذای آن‌ها باید سرشار از انواع ویتامین‌ها و کلسیم باشد و باید به صورت مداوم آب تازه در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. چک کردن شرایط نگهداری جوجه‌ها اهمیت فراوانی دارد و باید در جای گرم و خشک نگهداری شوند.

غذای جوجه‌ اردک‌ها مخصوص است و باید نرم باشد. اردک‌ها برای قورت دادن دانه‌ها از آب‌ استفاده می‌کنند به همین دلیل آب‌ تازه و کافی باید در دسترس جوجه اردک‌ها قرار بگیرد. از دو هفتگی به بعد می‌توانید جوجه اردک‌ها را به مرتع ببرید و در حوضچه‌های آب با عمق کم شنا کنند. زیر دو هفتگی این شنا کردن جوجه‌ها خطرناک است و امکان غرق شدن آن‌ها وجود دارد.

جوجه‌های مرغ از ۳ روزگی می‌توانند آب بخورند و دانه‌های پودر ذرت، غذای اصلی آن‌ها برای وزن‌گیری محسوب می‌شود. جوجه مرغ‌ها هم باید به درستی از ویتامین‌ها تغذیه شوند تا از بیماری آن‌ها جلوگیری شود.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 2.3 / 5. تعداد رأی: 3

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟