آیا گربه‌ها می‌توانند عمر طولانی داشته باشند؟

آنچه میخوانید

0
(0)

گربه از جمله حیواناتی به شمار می‌رود که دارای محبوبیت خاصی است. حساسیت مهم در مورد داشتن حیوانات خانگی از جمله گربه خانگی, انس گرفتن به آنهاست. چرا که حیوانات خانگی عمر زیادی ندارند و دلبستگی صاحب حیوان بعد از تلف‌شدن آن، باعث وارد شدن صدمات روحی گا‌هاً سنگین در فرد می‌شود. اما اگر بتوان طول عمر این حیوانات دوست‌داشتنی را بالا برد، از ایجاد این صدمات روحی می‌توان جلوگیری کرد.

این مقاله را به موضوع گربه‌ها چند سال عمر می‌کنند اختصاص داده‌ایم و امیدواریم مطالب برای کسانی که دغدغه عمر گربه‌ها را دارند مفید واقع شود.

فاکتور اصلی در افزایش عمر گربه چیست؟

در مورد این که عمر گربه چقدر است و یا عمر گربه‌ها چند سال است باید بگوییم که این دسته حیوانات دارای عمر طولانی نیستند. عمر گربه خانگی حدوداً تا 14 سال می‌رسد ولی عمر گربه‌های خیابانی 5 الی 7 سال است. با کمی دقت می‌توان به راحتی متوجه شد که این تفاوت عمر گربه‌های خانگی و غیرخانگی به کیفیت زندگی آن‌ها مربوط است.

شاید بر این نکته واقف نباشید که اگر شرایط زندگی گربه‌ها بهینه باشد، آن‌ها تا 25 سال هم عمر می‌کنند. به این ترتیب است که در جواب سؤال عمر گربه چقدر است، نمی‌توان به طور دقیق رنجی را تعیین کرد.

تأثیر نژاد گربه در طول عمر گربه

برای این که توانایی برآورد که مسأله را داشته باشیم که عمر گربه چقدر است، برخی در مورد تأثیر نژاد آن‌ها صحبت کرده‌اند. ولی واقعیت آن است که برای تخمین این مورد، تحقیقات علمی به صورت منسجم انجام نگرفته است که بتوانیم طول عمر گربه را به نژادشان ربط دهند. اما به صورت کلی در این مورد اینگونه گفته‌اند که:

 • عمر گربه خانگی نژاد بریتانیا حداکثر 15 سال؛
 • طول عمر گربه ایرانی حداکثر 20 سال؛
 • عمر گربه‌ها با نژاد تایلندی می‌توانند تا بیشتر از 30 سال هم باشد.

اما در کل باید توجه داشته باشید که عمر گربه‌های خیابانی و عمر گربه خانگی با کمک صاحبش و اینکه دزست نگهداری شود و تغذیه مناسبی داشته باشد باعث بالا عمر میشود؛ پس مسأله ساده است:

افزایش طول عمر گربه به دست ما انسان‌ها است.

شیوه‌هایی مهم برای افزایش عمر گربه‌ها

اگر افزایش عمر گربه‌ها، اعم از افزایش عمر گربه خانگی و یا عمر گربه‌های خیابانی برای شما مهم است، گام‌های زیر را دنبال کنید:

 • ایجاد شرایط رفاه و آرامش گربه

برخی ایجاد شرایط رفاه را در خرید مواد خوراکی گران‌قیمت برای گربه می‌دانند در حالی که رفاه فقط شامل داشتن تغذیه مناسب نیست. اما اگر در کنار تغذیه سالم، هر وقت گربه شما مریض شود فوراً او را نزد دامپزشک ببرید و یا به صورت منظم مورد چک‌آپ قرار گیرد، آنگاه می‌توان گفت که او در رفاه زندگی می‌کند و این امکان را دارد که بیشتر عمر کند.

 • برای گربه خانگی اسباب‌بازی بخرید

اگر زنئدگی گربه تان برای شما مهم است و می‌خواهید برای پرسش عمر گربه چقدر است، به پاسخ مناسبی برسید، با گربه بازی کنید. عدم تحرک گربه باعث افزایش وزن و در نهایت ابتلا گربه به انواع بیماری‌ها می‌شود. این مسأله بر طول عمر گربه اثر منفی دارد. پس بازی با انواع اسباب‌بازی نشاط و افزایش طول عمر گربه‌ها را به دنبال دارد.

 • گربه را در خیابان ر‌ها نکنید

این فاکتور بطور ویژه برای افزایش عمر گربه‌های خیابانی بسیار اهمیت دارد. سوء تغذیه، آسیب و حتی مرگ در انتظار گربه‌ای است که در خیابان ر‌ها شده است. این در حالی است که می‌توان با دادن غذای مناسب و ایجاد سرپناه مطمئن، عمر گربه‌های خیابانی را هم افزایش داد.

 • داشتن رژیم متعادل غذایی

امیدواریم همه کسانی که با ابهاماتی مانند عمر گربه چقدر است، عمر گربه‌ها چند سال است و یا گربه‌ها چند سال عمر می‌کنند مواجه هستند، بدانند که داشتن یک رژیم عذایی متعادل که بوسیله دامپزشک تجویز شده، چقدر بر افزایش طول عمر گربه اثرگذار است.

 • به گربه عشق بورزید

شاید بتوان مدعی شد که افزایش عمر گربه خانگی رابطه مستقیمی با میزان محبت صاحب‌اش دارد. گربه‌هایی که از عشق صاحب یا صاحبین خود برخوردار هستند، طول عمر بالایی نیز دارند. این راز اصلی عمر گربه‌ها به شمار می‌رود که باعث می‌شود تا سال‌ها در کنار شما و همدم شما باقی بماند.

پس به صورت خلاصه می‌توان گفت این که گربه‌ها چند سال عمر می‌کنند، بستگی به مجموعه‌ای از عوامل به شرح زیر دارد:

 • از چاقی گربه جلوگیری کنید؛
 • برنامه غذایی بالانس‌شده داشته باشد؛
 • در طول روز میزان آب کافی مصرف کند؛
 • همه واکسن‌های ضروری را دریافت کند؛
 • وضعیت سلامت گربه مرتب چک شود؛
 • سلامت دندان‌های گربه دارای اهمیت باشد؛
 • در محیط خانه از گربه مراقبت شود؛
 • ویتأمین‌های مورد نیاز گربه به او داده شود.

اطمینان داشته باشید که طول عمر گربه با رعایت موارد گفته‌شده، افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی: افزایش عمر گربه‌ها چه عمر گربه‌های خیابانی مد نظر باشد و چه عمر گربه خانگی، وابسته به فاکتور‌هایی است اگر آن‌ها را رعایت کنیم، یقیناً دغدغه این که گربه‌ها چند سال عمر می‌کنند، برطرف خواهد شد و طول عمر گربه افزایش چشمگیری خواهد داشت. فاکتور‌هایی مانند تغذیه مناسب، تحرک لازم و…

گفتنی است که باید به نژاد گربه و یا زمینه ارثی ابتلا بیماری در او هم توجه داشته باشیم تا بتوان جواب خوبی را برای عمر گربه چقدر است، بیابیم. این کار با انجام تست‌های مخصوص و با پرس‌جو از وضعیت پدر و مادر گربه قابل دست‌یابی است.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟