غذای گربه تازه زایمان کرده

آنچه میخوانید

3.2
(13)

تغذیه گربه بعد از زایمان و در دوران شیردهی بسیار حائز اهمیت است. سوءتغذیه گربه مادر در دوران بارداری و حتی پس از زایمان می تواند منجر به کاهش وزن بچه گربه ها در هنگام تولد شود و جلوگیری از رشد آنها پس از زایمان می شود. همچنین، گربه های ماده ای که به خوبی بعد از زایمان تغذیه نشده اند با خطر ابتلا به بیماری های مختلف مواجه هستند.

تغذیه گربه بعد از زایمان

گربه ها پس از سپری کردن دوران حاملگی دچار مشکلاتی از قبیل کاهش وزن، کاهش انرژی می شوند. بنابراین، تغذیه گربه مادر پس از زایمان برای حفظ سلامت خودش و بچه گربه ها اهمیت زیادی دارد. اگر شما هم می خواهید بچه گربه هایی قوی و سالم داشته باشید باید به تغذیه گربه بعد از زایمان اهمیت دهید. از آنجاییکه گربه مادر وظیفه ی شیردهی به بچه گربه ها را پس از زایمان برعهده دارد باید میزان کافی مواد مغذی در بدنش وجود داشته باشد. بنابراین، تهیه ی برنامه غذای مناسب برای گربه تازه زایمان کرده را در اولویت های خود قرار دهید.

تغذیه گربه مادر

در طول 24 ساعت اول پس از زایمان، گربه تان ممکن است به سختی چیزی بخورد. اما مطمئن شوید که دسترسی دائمی به آب تازه و تمیز دارد. در این مدت، گربه مادر آغوز تولید می کند که اولین غذایی است که به بچه گربه ها می دهد و سرشار از ویتامین، پروتئین و چربی است. برای مادر بسیار مهم است که آنتی بادی ها را به بچه گربه ها منتقل کند. این آغوز 88 درصد آب است، به همین دلیل دسترسی مداوم گربه به آب شیرین اهمیت دارد.

تغذیه گربه پس از زایمان کردن

بدن گربه ها در دوران پس از زایمان دچار کمبود مواد مغذی می شود. بنابراین، مادر گربه ها باید برای حفظ سلامت خودش و بچه گربه ها غذاهای مفید مصرف کند. تغذیه گربه بعد از زایمان با غذاهای کالری دار به افزایش انرژی مادر، بهبود رشد بچه ها و افزایش تولید شیر مادر کمک می کند. پس از زایمان گربه، باید مواد غذایی را به میزان زیاد برای گربه مادر فراهم کنید. گربه مادر به کالری بیشتری نیاز دارد، چون با شیر دادن به بچه گربه هایش انرژی زیادی را از دست می دهد. گربه پس از زایمان، تقریباً 603 کالری در روز غذا نیاز دارد. همچنین، تغذیه گربه مادر با ترکیبات غذایی پروتئین دار باعث بهبود روند رشد و نمو بچه گربه ها می شود. از آنجاییکه گربه های مادر انرژی و کالری بیشتری مصرف می کنند باید غذاهای حاوی چربی مناسب نیز مصرف کنند. مصرف چربی به تامین کالری و انرژی مورد نیاز بدن گربه مادر کمک می کند. کلسیم و فسفر نیز دو ماده ی غذایی مفید هستند که باید در غذای گربه ی مادر وجود داشته باشند. اگر گربه های مادر غذاهای حاوی کلسیم و فسفر زیاد مصرف کنند، شیر بیشتری تولید کرده خواهند کرد. همچنین، مصرف غذاهای غنی از کلسیم و فسفر به رشد استخوان بچه گربه ها و گربه مادر کمک زیادی می کند.

دلیل اهمیت افزایش انرژی و چربی در گربه های مادر

افزایش انرژی و چربی اهمیت زیادی دارد، زیرا گربه ها در دوران پس از زایمان و شیردهی نیاز به انرژی بسیار بالایی دارند. گربه های مادر در دوران پس از زایمان به میزان 2 تا 6 برابر بیشتر از یک گربه بالغ سالم نیاز به دریافت انرژی دارند.

غذای گربه تازه زایمان کرده

غذای گربه تازه زایمان کرده باید شامل مواد مضر نباشد تا سلامت گربه مادر و بچه گربه ها به خطر نیفتد. مصرف غذاهایی مانند ماهی، گوشت و مرغ به تقویت بدن  گربه تازه زایمان کرده کمک زیادی می کند. این مواد غذایی دارای ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن بدن گربه مادر هستند. بنابراین، سعی کنید که در رژیم غذایی گربه تازه زایمان کرده مواد غذایی از قبیل مرغ، گوشت و ماهی را بگنجانید. به یک گربه تازه زایمان کرده به اندازه کافی غذا بدهید تا وزنش افزایش پیدا کند. گربه های مادر معمولاً هنگام شیر دادن به بچه گربه ها دچار کاهش وزن می شوند. برای جلوگیری از کاهش وزن بیش از حد گربه پس از زایمان باید غذاهای پرکالری را در برنامه غذایی گربه تان بگنجانید.

سخن آخر

اگر گربه ی خانگی دارید که به تازگی زایمان کرده است باید بیشتر مراقب تغذیه گربه تان باشید و  رژیم غذایی گربه مادر را تا حدودی اصلاح کنید. اگر می خواهید بچه گربه های قوی و سالمی داشته باشید، تهیه ی برنامه ی غذایی مناسب برای گربه ی مادر پس از زایمان اهمیت زیادی دارد. رژیم غذایی گربه تازه زایمان کرده باید شامل ویتامین، پروتئین، مواد مغذی، کربوهیدرات، کالری و… باشد. برای تهیه ی برنامه ی غذایی مناسب برای گربه تازه زایمان کرده می توانید از دامپزشک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3.2 / 5. تعداد رأی: 13

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟