همه آنچه درباره سگ ها باید بدانید

تغذیه سگ در دوران فحلی

آّیا تا به حال واژه‌ی فحلی را شنیده‌اید و یا اطلاعاتی درباره‌ی آن دارید؟ ما در این مقاله به شما اطلاعات لازم را درباره‌ی فحلی و تغذیه سگ در دوران فحلی ارائه می‌دهیم. با توجه به این نکات می‌توانید از سلامت و روحیه سگ‌های خود در دوران فحلی محافظت کنید.

فحلی در سگ‌ها به چه صورت است؟

سگ‌های ماده در صورت عدم عقیم شدن، یک دوره منظم را پشت سر می‌گذارند و پس از رسیدن به بلوغ خونریزی می‌کنند. این تجربه ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما هر چه بهتر آن را درک کنید، بیشتر می‌توانید به سگ‌تان کمک کنید. سگ‌ها با رسیدن به سن بلوغ می‌توانند پریود شوند. برخی از سگ‌ها در 6 ماهگی و عده‌ای در سنین بالاتر دچار فحلی می‌شوند. سن پریودی در سگ‌های ماده به نژاد آن‌ها نیز ارتباط دارد. نژاد‌های کوچکتر زودتر به بلوغ می‌رسند. به طور معمول، سگ‌های بزرگتر تا دو سالگی پریود نمی‌شوند. سگ‌ها معمولاً هر شش ماه یکبار پریود می‌شوند. البته این فاصله‌ی زمانی نیز به نژاد سگ‌ها مرتبط است. فحلی در سگ‌ها ممکن است که در مراحل اولیه نامنظم و دچار نوساناتی باشد. اما با گذشت زمان، چرخه‌ی قاعدگی سگ‌ها مرتب و تنظیم می‌شود. مدت زمان پریود سگ‌ها معمولاً دو تا سه هفته است. برخی از نژاد‌های کوچک‌تر می‌توانند تا چهار بار در سال پریود شوند و سگ‌های بزرگ مانند سنت برنارد یا گریت دینز فقط هر هجده ماه یکبار پریود می‌شوند. بارداری سگ‌ها باید در همین بازه‌ی زمانی فحلی صورت بگیرد. در صورتیکه بارداری در دوران فحلی انجام نشود، باید تا شروع فحلی بعدی سگ برای بارداری سگ خانگی‌تان منتظر بمانید.

فحلی در سگ‌ها با چه علائمی همراه است؟

فحلی در سگ‌ها می‌تواند با علائمی همراه باشد. در این بخش به بررسی علائم فحلی در سگ‌ها می‌پردازیم.

  • تورم واژن؛
  • خستگی؛
  • پرخاشگری؛
  • عدم هوشیاری؛
  • تغییر خلق و خو؛
  • کاهش اشتها؛
  • تکرر ادرار.

نحوه‌ی رفتار با سگ در دوران پریودی باید به چه صورت باشد؟

با سگ ماده در دوران پریود باید به ملایمت رفتار کنید. نوازش سگ، دادن غذا‌های تشویقی به سگ، بردن سگ‌تان به بیرون از خانه برای تفریح می‌تواند علائم پریود در سگ‌ها را کاهش دهد. تغییراتی که برای سگ شما هنگام پریود رخ می‌دهد فقط فیزیکی نیست، سگ‌تان دچار تغییرات روحی و روانی هم می‌شود. بنابراین، اگر سگ ماده‌تان در دوران پریود است، به محبت، مراقبت و توجه شما بیشتر نیاز خواهد داشت. در دوران پریود سگ‌ها از سرزنش کردن و تنبیه آن‌ها اِجتناب کنید.

تغذیه سگ در دوران فحلی

در دوران فحلی باید به سگ‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. بنابراین، تغذیه‌ی سگ‌ها به طور اصولی در این دوران اهمیت زیادی دارد. به منظور تهیه‌ی برنامه‌ی غذایی مناسب برای تغذیه سگ در دوران فحلی بهتر است از دامپزشک کمک بگیرید. با تغذیه سگ در دوران فحلی براساس توصیه‌های دامپزشک می‌توانید علائم ناشی از پریودی را در سگ‌ها کاهش دهید. شما باید در دوران فحلی یا پریودی، غذا‌های مقوی برای سگ خانگی‌تان آماده کنید تا ویتأمین‌های مورد نیاز بدنش از این طریق تأمین شود. از آنجاییکه اشتهای سگ‌ها در دوران فحلی کمتر از سایر زمان‌ها می‌باشد، باید غذا‌های با میل‌شان را برای آن‌ها آماده کنید. سگ‌ها در این دوران بیشتر میل به خوردن غذا‌های تشویقی و تنقلات دارند. غذا‌های کنسرو شده موجود در پت شاپ‌ها نیز گزینه‌ی مناسبی برای زمان‌هایی است که وقت کافی برای تهیه غذای سگ‌تان ندارید.

تغذیه سگ در دوران پریودی به چه صورت است؟

از آنجایی که سگ‌ها در دوران پریود کمتر غذا می‌خورد، باید غذا‌های مفید و مغذی به آن‌ها بدهید. به دلیل اینکه دوران پریودی سگ‌ها زیاد طول می‌کشد در این دوران با کاهش انرژی به میزان زیاد مواجه می‌شوند. بنابراین، تغذیه سگ پریود باید به گونه‌ای باشد که انرژی از دست رفته را دوباره بدست آورد. به همین منظور، سگ‌ها در دوران فحلی باید غذا‌های انرژی دار مصرف کنند. گوشت، مرغ، ماهی از غذا‌های مفید برای تغذیه سگ در دوران فحلی هستند. شما می‌توانید برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن سگ‌های ماده در دوران فحلی، برای آن‌ها غذای حاوی گوشت و مرغ پخته شده آماده کنید.

بدن سگ‌ها در دوران پریود با کمبود انرژی، پروتئین، ویتأمین و مواد معدنی مواجه می‌شنود. بنابراین، تغذیه سگ در دوران پریودی اهمیت زیادی دارد. با تغذیه‌ی مناسب سگ‌ها در دوران پریود می‌توانید از سلامت سگ خانگی‌تان محافظت کنید. مواد غذایی مناسب برای سگ‌های خانگی در دوران پریود شامل سبزیجات، گوشت، مرغ، چربی‌های مفید، میوه جات و… می‌باشد. هر کدام از این مواد مغذی سرشار از ویتأمین، آنتی اکسیدان‌ها و پروتئین هستند. بنابراین، گنجاندن این ترکیبات در رژیم غذایی سگ‌ها در دوران پریود به کاهش علائم پریود در سگ‌ها کمک می‌کند و همچنین با رساندن مواد مغذی به آنها از بروز ضعف و مشکلات در سلامتشان پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *