مشکلات نگهداری سگ

0
(0)

در مورد مشکلات نگهداری سگ چه می‌دانید؟

برخی بدون هیچ گونه اطلاعی از مشکلات نگهداری سگ اقدام به خرید و نگهداری از این حیوان می‌کنند و در بین راه از این کار خود پشیمان می‌شوند. در حالی که اگر با آگاهی این کار را انجام دهند، زندگی با سگ خانگی بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

بعضی‌ها فکر می‌کنند داشتن سگ نر یا داشتن سگ ماده و نگهداری از آن‌ها مهارت خاص خود را می‌خواهد. یعنی مشکلات داشتن سگ ماده را با مشکلات نگهداری سگ نر متفاوت می‌دانند. این مقاله را تا پایان همراهی کنید چرا که سعی کرده‌ایم به صورت مختصر اما مفید در این خصوص صحبت کنیم.

نکته مهم قبل از خرید سگ

پیش از این که برای خرید سگ اقدام کنید به این مسأله توجه کنید که خودتان یا سایر اعضای خانواده‌تان نسبت به این حیوان حساسیت دارید یا خیر. اگر شما یا فردی از اعضا خانواده‌تان مبتلا به بیماری چون بیماری آسم باشید، یقیناً نگهداری از سگ برای شما گزینه خوبی نیست. چون ترشحات سگ حساسیت‌زا هستند و برای افراد مستعد حساسیت و یا افرادی که مشکلات تنفسی دارند، خطرناک محسوب می‌شوند. یقیناً سلامتی شما و خانواده‌تان در اولویت است و نگهداری از حیوانات خانگی از جمله سگ زمانی که خطرساز نباشد هیچ ایرادی ندارد.

مشکلات نگهداری سگ در یک نگاه

شاید وقتی در مورد مشکلات داشتن سگ ماده یا در مورد مشکلات نگهداری سگ نر فکر می‌کنیم، به این مسأله بی‌توجه هستیم که صرفاً جنسیت سگ نیست که تعیین‌کننده آسان یا سخت‌بودن مراقبت از این حیوان است. بلکه مواردی مثل نکات گفته‌شده زیر خیلی مهم‌تر هستند:

در صدر نکات مهم مشکلات نگهداری سگ، بحث مشکلات مالی است. یعنی این که وضعیت خودتان را مورد بررسی قرار دهید که آیا از نظر مالی توانایی به سرپرستی گرفتن یک سگ را دارید. منظور مواردی از این دست است:

غذا‌های مخصوص سگ دارای قیمت نسبتاً بالایی هستند و شاید بتوان گفت که خرید آن‌ها از عهده هر کسی ساخته نیست. از سویی تغذیه سگ از این نوع غذا‌ها مهم است چرا که ویتأمین‌ها و املاح مورد نیاز بدن این حیوان به واسطه خوردن این محصولات تأمین می‌شود و از بیمارشدن او پیشگیری می‌کنند.

در کنار تغذیه سالم رعایت برنامه تزریق واکسن‌ها هم دارای اهمیت زیادی است. منظور واکسن‌های دوره‌ای است که باید برای سگ خانگی تزریق شوند که قیمت تقریباً بالایی دارند و تزریق آن‌ها هم یک امر کاملاً ضروری است. ذکر این نکته هم لازم است که برخی نژاد سگ‌ها در مقایسه با سایر نژاد‌ها بیشتر در معرض بیمارشدن هستند و به اصطلاح ژنتیک سگ‌ها تعیین‌کننده نوع سلامت‌شان است. اگر این سگ‌ها مریض شوند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند و در برخی موارد هزینه جراحی و سپس هزینه سپری‌کردن دوران نقاهت بالا است و احتمالاً پرداخت آن‌ها از عهده هر کسی ساخته نیست. به این ترتیب است که در بحث مالی مشکلات نگهداری سگ‌ها گفته می‌شود جنسیت خیلی اثرگذار نیست و مشکلات داشتن سگ ماده با مشکلات نگهداری سگ نر فرقی قابل توجهی ندارد.

یکی دیگر از مشکلات نگهداری سگ در خانه آن است که همسایه‌ها با این اقدام شما آزرده نشوند. از جمله شایع‌ترین مشکلات نگهداری سگ‌ها هم همین است. اگر شرایط نگهداری از سگ خانگی را ندارید و این کار شما باعث ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها می‌شود، از اقدام به انجام این عمل جدا خودداری کنید!

اگر هم بسیار مشتاق نگهداری از سگ‌های خانگی هستید، جهت عدم ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها، سراغ نژاد‌هایی بروید که آرام هستند و صدای پارس آن‌ها برای هیچ‌کس آزاردهنده نیست. این را هم در نظر داشته باشید که فقط سگ نیست که می‌تواند به عنوان حیوان خانگی در کنار شما زندگی کند، گزینه‌های دیگر مانند همستر، خرگوش و گربه هم می‌توانند گزینه‌های خوبی به شمار روند. این نوع حیوانات خانگی آرام هستند و سر و صدایی نداشته و برای هیچ‌کس هم مزاحمتی ندارند.

گفتنی است که چنانچه تنها نیستید و با خانواده زندگی می‌کنید، رضایت آن‌ها هم باید حاصل شود تا شما بتوانید سگی را به سرپرستی بگیرید. پس هم همسایه‌ها و هم اعضای خانواده نباید از اقدام شما برای نگهداری سگ در خانه ناراحت و آزرده شوند. اگر این اتفاق بیفتد شما موفق نمی‌شوید سگ خانگی را به خوبی نگهداری کنید.

نکات مهم برای نگهداری سگ در خانه

فازغ از دغدغه مشکلات داشتن سگ ماده و یا دغدغه‌های مربوط به مشکلات نگهداری سگ نر باید به نکاتی مهم دقت کرد که پس از مسائل کلی گفته‌شده در بحث مشکلات نگهداری سگ در یک نگاه، قابل توجه هستند. از جمله این که تربیت سگ یک نیاز مهم هم برای او و هم برای صاحبش است. چرا که اطاعت‌پذیری حیوان باعث زندگی با کیفیت در کنار صاحبش می‌شود و فرد صاحب سگ هم از فرمان‌پذیر بودن حیوان خانگی خود لذت می‌برد و لحظات شیرینی را در کنار هم سپری می‌کنند.

برای تربیت سگ باید یک سگ در دوران تولگی را به سرپرستی بگیرید تا آموزش‌دادن او راحت باشد. اگر فردی با حوصله هستید که به راحتی می‌توانید او را آموزش دهید در غیر این صورت، این کار را به مربی واگذار کنید.

نکته دیگر آن است که سگ در مقایسه با سایر حیوانات خانگی از جمله گربه، نیاز به پیاده‌روی روزانه دارد تا انرژی خود را تخلیه کند. اگر این اتفاق نیفتد او افسرده می‌شود و طول عمر سگ به کمترین حد ممکن می‌رسد. اگر حوصله انجام این کار را ندارید، بی‌خیال نگهداری از سگ شوید!

جمع‌بندی: برای مراقبت از سگ به عنوان حیوان خانگی باید به مشکلات نگهداری سگ توجه کنید. مشکلات نگهداری سگ‌ها هم در دسته‌های خاصی قابل تقسیم‌بندی هستند. از جمله این که توانایی مالی ساپورت این حیوان را داشته باشید و کسی هم از این کار شما آزرده‌خاطر نشود. منظور همسایه‌ها و یا اعضای خانواده‌تان هستند. برخی بر این اعتقادندکه مشکلات داشتن سگ ماده با مشکلات نگهداری سگ نر متفاوت‌اند اما اغلب مشکلات نگهداری این حیوان خانگی فارغ از بحث جنسیت او هستند. مثلاً این که ترشحات سگ حساسیت‌زا بوده و باعث ایجاد حساسیت یا تشدید این مشکل در بیماران مبتلا به بیماری چون آسم می‌شوند، برای هر دو نوع جنسیت مشترک است. توجه به نوع تغذیه و رعایت مسائل بهداشتی چون تزریق واکسن‌های دوره‌ای هم می‌بایست مد نظر قرار گیرند. به این ترتیب مشکلات نگهداری سگ‌ها عنوان اصلی بحث مقاله حاضر بوده که در مجموع با توجه به همه نکات گفته‌شده می‌توان تصمیم درست در مورد نگهداری از سگ را اتخاذ کرد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟