آیا موی سگ باعث بیماری می‌شود؟

آنچه میخوانید

3
(21)

کسانی که قصد نگهداری سگ دارند و اطرافیان‌شان با این کار آن‌ها مخالف هستند، جملات اینچنینی را زیاد می‌شوند که اگر موی سگ در خانه بریزد، سلامتی تو مورد تهدید قرار می‌گیرد. حتی برخی در مقام پزشک قرار گرفته و عنوان می‌کنند که معده و ریه مهمترین قسمت‌های بدن هستند که در صورت نگهداری از سگ آسیب می‌بینند!

بنابراین شاید شما هم شنیده باشید که وجود موی سگ در ریه و یا انتقال موی سگ در معده باعث می‌شود سلامت صاحب سگ و یا حتی سلامت اعضای خانواده فرد به خطر بیفتد. حتی برخی مدعی می‌شوند که ورود موی سگ در گلو باعث خفگی می‌شود! به این ترتیب تقریباً برای هر فردی این سؤال شکل گرفته است که آیا موی سگ ضرر دارد؟

در فرهنگ‌های اسلامی از جمله در ایران معتقدند که موی سگ نجس است و حتی به ارتباط موی سگ و نازایی هم در این زمینه اشاره می‌کنند. در ادامه این مقاله در مورد چگونی رابطه موی سگ و نازایی بیشتر بحث خواهیم کرد.

در این مطلب قصد داریم تا به صورت مختصر اما مفید به این قضیه بپردازیم که آیا موی سگ باعث بیماری می‌شود؟

موی سگ در خانه خطرناک است؟

شاید قبل از شروع این بحث مناسب باشد که اشاره کنیم این موی سگ نیست که باعث بروز مشکلات تنفسی و ایجاد آلرژی می‌شود بلکه ترشحات پروتئینی سگ است که باعث ایجاد مشکلات آن هم در افراد حساس می‌شود. یعنی بزاق دهان سگ، ادرار او و ریزش پوست‌های مرده بدنش امکان ایجاد حساسیت را افزایش می‌دهند.

پس به لحاظ پزشکی می‌توان گفت این یک باور غلط است که موی سگ ضرر دارد. و باور‌های عامیانه در راستای عدم نگهداری سگ در خانه باعث دهان به دهان چرخیدن این موراد شده است که:

  • موی سگ در ریه باعث آلرژی می‌شود؛
  • موی سگ در معده باعث مشکلات گوارشی می‌شود؛
  • موی سگ در گلو باعث خفگی می‌شود؛
  • بین موی سگ و نازایی ارتباط وجود دارد؛

و در نهایت برای منصرف کردن فرد از به سرپرستی گرفتن سگ می‌گویند موی سگ نجس است و باعث کثیف شدن کل خانه و زندگی می‌شود.

آیا نژاد‌های سگ در ایجاد حساسیت متفاوت هستند؟

نژاد‌های سگ از نظر حساسیت‌زا بودن دارای تفاوت هستند. پس نیاز است تا قبل از به سرپرستی گرفتن سگ، به طور کامل تحقیق کنید که کدام نژاد باعث بروز حساسیت‌های تنفسی و یا پوستی می‌شود. پروتئین‌هایی که از سگ ترشح می‌شوند روی موی او، روی مبلمان، فرش، لباس‌ها، در و دیوار می‌ماند و باعث بروز حساسیت در افراد حساس می‌شوند.

پوست‌های مرده بدن سگ تا مدتی در هوا می‌مانند و در اثر ورود این پوست‌ها به چشم، برخی افراد حساس دچار سوزش و قرمزی چشم می‌شوند و یا علائم زیر در آن‌ها نمود می‌یابد:

  • پوست افرادی که سگ آن‌ها را لیسیده است، قرمز می‌شود؛
  • قسمت‌هایی چون بینی و چشم ملتهب شده و احساس خارش دارند؛
  • ظاهرشدن دانه‌های ریز پوستی روی قسمت‌هایی چون صورت، سینه و گردن؛
  • خس‌خس کردن سینه و بروز تنگی نفس به مدت 15 تا 30 دقیقه؛
  • بروز اگزما و حتی التهاب‌های دردناک بویژه در کودکان؛
  • ایجاد حملات شدید آسمی در مبتلایان به این بیماری.

به این ترتیب تماس افراد با پروتئین حساسیت‌زای سگ است که ایجاد مشکل می‌کند وگرنه مسائلی مانند موی سگ در ریه، موی سگ در معده و موی سگ در گلو باعث مشکلات آلرژیکی نمی‌شود.

پس دیگر نگران این موضوع نباشید که آیا موی سگ باعث بیماری می‌شود؟ اما توصیه بر آن است که افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی از نگهداری سگ اجتناب کنند و در صورت علاقه شدید به این کار سراغ خرید نژاد‌هایی بروند که برای انسان کمتر حساسیت‌زا هستند. در غیر اینصورت باید میزان استفاده دارو‌ها را بالا ببرند که کار درستی نیست چون به موازات مصرف بیشتر دارو‌ها، عوارض آن‌ها هم بیشتر می‌شود و به این ترتیب سلامت فرد به خطر می‌افتد.

آیا موی سگ باعث نازایی می‌شود؟

در خصوص رابطه موی سگ و نازایی باید بدانید که احتمال نازایی در زنانی که در تماس با سگ هستند بالا می‌رود اما نه به دلیل وجود موی سگ!

زنانی که در ارتباط با حیوانات خانگی مثل سگ و گربه هستند، احتمال دارد به نازایی مبتلا شوند چون در معرض ابتلا به ویروس توکسوپلاسموز قرار می‌گیرند و ربطی به موی آن‌ها ندارد. اگر خانم‌ها علاقمند به نگهداری حیوانات خانگی از جمله نگهداری سگ هستند باید حتماً واکسن‌ها حیوان خانگی را به او تزریق کرده و به این ترتیب سگ خانگی یا گربه خانگی آن‌ها به توکسوپلاسموز مبتلا نمی‌شود و باعث ابتلا اطرافیان خود از جمله خانم‌ها هم نمی‌شوند.

خانم‌ها باید در ارتباط با حیوانات خیابانی، سلامت خود را در نظر داشته باشند چون این گونه حیوانات ممکن است به این ویروس مبتلا باشند و آن‌ها را هم درگیر کنند و در نتیجه خطر نازایی هم آن‌ها را تهدید می‌کند. امید است که به چگونگی ارتباط موی سگ و نازایی پی برده باشید و اگر خواستید در مورد این که آیا موی سگ ضرر دارد یا خیر برای کسی صحبت کنید، با مستندات علمی مشغول بحث شوید.

اگر بخواهیم به صورت خیلی خلاصه موضوع را بیان کنیم باید گفت که: این اعتقاد و باور عامیانه شکل گرفته است که موی سگ نجس است در حالی که نه مو بلکه پروتئین ترشحات سگ است که مشکلاتی را برای افراد حساس ایجاد می‌کند.

جمع‌بندی: این سؤال که آیا موی سگ باعث بیماری می‌شود؟ باعث شده تا برخی از افراد بویژه خانم‌ها در نگهداری سگ مردد شوند. چرا که بین موی سگ و نازایی ارتباط وجود دارد اما نه به خاطر مو بلکه به علت وجود نوعی ویروس که در این مقاله در مورد آن بحث کرده‌ایم. همینطور باور‌هایی مثل این که: موی سگ در ریه، موی سگ در معده، موی سگ در گلو باعث تهدید شدن سلامت فرد می‌شوند، صحیح نیستند چرا که این موی سگ خانگی نیست که ممکن است در افراد حساس ایجاد مشکل کند بلکه ترشح پروتئین سگ است که ایجاد حساسیت می‌کند. پس نباید گفت که موی سگ ضرر دارد و راه چاره هم آن است که افراد حساس سراغ نژاد‌هایی بروند که ترشحات‌شان حساسیت‌زا نیست و یا کمتر ایجاد حساسیت می‌کند. شاید به دلیل عدم آگاهی از مسائل گفته‌شده در این مقاله است که گفته می‌شود موی سگ نجس است در حالیکه واقعیت چیزی دیگر است!

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3 / 5. تعداد رأی: 21

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟