آنچه باید درباره عقیم‌سازی گربه بدانید

عقیم‌سازی گربه

آنچه میخوانید

0
(0)

حتماً شما هم دوست دارید در مورد عقیم‌سازی گربه بیشتر بدانید تا زندگی را برای حیوان خانگی خود راحت‌تر کنید. البته این روش موافقین و مخالفان خود را دارد. بنابراین باید مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهید. هرچند که مزایای عقیم کردن گربه بیشتر است و به همین دلیل در اکثر مواقع توسط دامپزشک توصیه می‌شود.

قبل از پذیرفتن مسئولیت حیوان خانگی باید همه جوانب را در نظر گرفت تا بتوان به سلامتی این موجودات دوست‌داشتنی بیشتر کمک کرد. یکی از مسئولیت‌های مهم و قابل اهمیت نگهداری، عقیم‌سازی گربه است که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

بهترین سن عقیم کردن گربه نر و ماده

بهترین سن عقیم کردن گربه نر و ماده

عقیم‌سازی گربه

حیوانات خانگی با رسیدن به دوره ۶ ماهگی بلوغ می‌شوند و دیگر رشد نمی‌کنند اما در اغلب موارد دامپزشکان سنین ۶ ماهگی تا ۱ سالگی را زمان مناسبی برای عقیم‌سازی می‌دانند. عقیم کردن حیوانات عمل سختی نیست و به راحتی انجام می‌شود. مراقبت‌های بعد از عمل برای گربه‌های ماده تقریباً بین دو تا سه هفته است اما در گربه‌های نر سریع‌تر زخم‌ها جوش می‌خورد و نیاز به مراقبت‌های زیادی ندارد.

با عقیم کردن حیوان خانگی، دیگر امکان بارور شدن و یا تولید مثل در آن‌ها وجود ندارد. هورمون‌ها در بدن آن‌ها دیگر تولید نمی‌شود و به همین دلیل در زمان جوانی و بعد از سنین بلوغ کامل، انجام آن بهتر است. عمل عقیم‌سازی در گربه‌های نر راحت‌تر انجام می‌شود زیرا که بیضه‌ها خارج از بدن قرار دارند و نیازی به شکافتن شکم نیست. به این صورت که با دراوردن بیضه‌ها این عمل انجام می‌شود.

در گربه‌ها یا سگ‌های ماده با شکافتن شکم، قسمت تخمدان و رحم به طور کلی در می‌آید و نیاز به مراقبت‌های بیشتری بعد از عمل دارند تا گربه شما مریض نشود و زخم‌ها عفونت نکند. این عمل نیاز به بیهوشی دارد و باید در حضور متخصصان انجام شود.

نگهداری گربه بعد از عقیم سازی

نگهداری گربه بعد از عقیم سازی

نگهداری گربه بعد از عقیم‌سازی

گربه‌ها نیاز به مراقبت بعد از عمل عقیم‌سازی دارند و باید به موقع آنتی‌بیوتیک مصرف کنند و یا آمپول‌های آنتی‌بیوتیک بگیرند تا دچار عفونت‌های بعد از عمل نشوند. از طرفی لیس زدن زخم‌ها توسط گربه، امری معمول است که باید به طور جدی از آن جلوگیری کرد. به همین دلیل کلاه‌های مخصوص به نام کلاه یا گردنبند الیزابت برای حیوانات خانگی پس از عمل استفاده می‌شود.

در حیوانات نر بخیه‌ها به سرعت جوش می‌خورند و حدود دو هفته بعد به راحتی می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد. اما گربه‌های ماده به دلیل شکافته شدن چندلایه از شکم نیاز به مراقبت بیشتری دارند و مدام باید زخم‌های آن‌ها چک شود تا دچار عفونت نشود. تزریق آنتی‌بیوتیک مانع از عفونت‌ها می‌شود که براساس تشخیص دامپزشک دو یا سه بار باید تکرار شود.

خوردن غذا‌های نرم مانند انواع کنسرو‌های باکیفیت و سوپ‌های مخصوص گربه امکان سریع‌تر جوش خوردن زخم‌ها را فراهم می‌کند و قوای بدنی گربه را حفظ می‌کند. غذا‌های حاوی پروتئین برای ترمیم زخم‌ها و بخیه مفید است.

بهترین سن عقیم کردن گربه نر و ماده

بهترین سن عقیم کردن گربه نر و ماده

بهترین سن عقیم کردن گربه نر و ماده

براساس نژاد و جثه گربه‌ها، سن بلوغ آن‌ها متفاوت است. در بیشتر مواقع گربه‌های نژاد بزرگتر در ۹ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند و رشد آن‌ها تقریباً متوقف می‌شود. گربه‌هایی با جثه کوچکتر در سنین ۶ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند و ترشح هورمون‌های جنسی شروع می‌شود.

گربه‌های ماده می‌توانند در سنین یک سالگی بارور شوند و رفتار‌های جنسی از خود نشان می‌دهند. گربه‌های نر بعد از سنین بلوغ اغلب به جستجوی جفت به بیرون ‌می‌روند و زمان زیادی را صرف این کار می‌کنند. گربه‌های ماده با رسیدن به سنین بلوغ صدا‌های مخصوص برای گربه‌های نر دلبری می‌کنند.

بهترین سن عقیم کردن گربه نر در حدود ۶ ماهگی تا یک سالگی است که سریع‌تر زخم‌ها جوش می‌خورد و رفتار‌های جنسی کمتری را نشان می‌دهند. اغلب رفتار‌های جنسی با ادرار کردن و سروصدای گربه همراه است و به عنوان یک عادت روزمره در گربه‌ها درمی‌آید. البته گربه‌های نر را می‌توان در هر سنی عقیم کرد و مشورت با دامپزشک کمک بسزایی در این زمینه می‌کند.

غذای گربه عقیم شده بدون کالری و شکر

به هرحال عقیم کردن حیوانات عوارضی هم در پی دارد ولی عوارض آن زیاد نیست و نکات مثبت آن بیشتر است. علائمی که شامل رفتار‌های نامتعارف در اثر اختلال هورمونی یا اضافه وزن می‌شود. اضافه وزن در حیوانات خانگی عقیم امری معمول است و باید غذای گربه عقیم شده متفاوت باشد. چاقی در گربه‌ها عوارض زیادی مانند مشکلات قلبی، دیابت، فشار خون و… دارد بنابراین باید رژیم غذایی مخصوص داشته باشند.

تهیه رژیم غذایی با مشورت دامپزشک اهمیت زیادی دارد و باید مناسب با شرایط و سن گربه تهیه شود. غذا‌های خشک مخصوص گربه‌های عقیم شده امروز در فروشگاه‌های حیوانات موجود است که می‌توان آن را تهیه کرد. غذا‌هایی که شکر زیادی نداشته باشند و کالری آن بالا نباشد.

وعده‌های غذایی گربه عقیم شده باید کمتر باشد و یک بار در روز کافی است. البته تحرک هم نقش زیادی در چاق نشدن گربه دارد. سعی کنید زمانی را برای بازی کردن با حیوان خانگی خود اختصاص دهید و از اسباب‌بازی‌های مخصوص استفاده کنید. خوردن کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتر اهمیت فراوانی نیز دارد. مشورت با دامپزشک‌های حاذق کمک مؤثری در این زمینه به شما می‌کند.

جمع‌بندی

به طور کلی عقیم کردن کمک خوبی به عمر طولانی و سلامتی گربه‌ها می‌کند. گربه‌ها در اغلب مواقع زندگی راحت‌تری بعد از عقیم شدن دارند و دیگر نگران پرسه زدن، جفتگیری، درگیری، ادرار کردن به وسایل خانه را ندارید. در سنین بالا گربه‌ها معمولاً دچار بیماری‌های بیشماری می‌شوند که برخی از آن شامل بیماری‌های مقاربتی و سرطان رحم و… می‌شود اما با عقیم شدن این بیماری‌ها در گربه شما بروز پیدا نمی‌کند.

البته باید در نظر داشت که نگهداری گربه بعد از عقیم‌سازی اهمیت زیادی دارد و باید مراقب رژیم غذایی آن‌ها باشید. تهیه غذای مناسب و تحرک روزانه به طول عمر گربه‌ها کمک می‌کند و مانع از افسردگی و کسالت آن‌ها می‌شود. گربه‌های نر دوران نقاهت بعد از عمل کوتاه‌تری دارند و گربه‌های ماده به توجه و مراقبت بیشتری بعد از عمل نیازمند هستند.

تمام موارد یاد شده با کمک دامپزشک به راحتی انجام می‌شود و عقیم کردن حیوانات عمل سخت و پیچیده‌ای نیست. گربه‌های خانگی با عقیم شدن رفتار‌های آرام‌تری دارند و راحت‌تر زندگی می‌کنند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟