ایگوانا چیست و چه غذایی می‌ خورد؟

آنچه میخوانید

5
(3)

ایگوانا یا همان ایگوانای سبز حیوان خانگی است که بی‌شباهت به دایناسور نیست. این موجود دوست‌داشتنی در رنگ‌ها و نقوش متنوعی وجود دارد و مورد توجه اغلب افراد دوست‌داران خزندگان قرار می‌گیرد. ایگوانا موجودی گیاه‌خوار به شمار می‌رود که از خانواده خزندگان است. اغلب ایگواناها به برگ درختان و تاک علاقه‌مند هستند و تهیه غذای آن‌ها ساده است. این خزنده زیبا را به راحتی می‌توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد.

ایگوانا نام علمی آن Iguana Iguana است و به عنوان ایگوانای سبز شناخته می شود. این موجود دوست‌داشتنی در رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز، آبی و سبز وجود دارد و رنگ‌های آن‌ها تنوع زیادی دارند. رژیم غذایی در زندگی و نوع سلامتی این ایگواناها تاثیر زیادی دارد و باید از میوه‌‌ها و سبزیجات تازه بهره‌مند شوند. هرچند که این خزندگان هرگز چندان اهلی و رام نخواهند شد اما می‌توانند در محیط زندگی دست‌ساز انسان‌ها به راحتی زندگی کنند. این خزندگان از محیط‌های گرمسیری می‌آیند و به یک محیط امن و راحت به دور از استرس و شلوغی برای زندگی نیاز دارند.

محل زندگی ایگوانا

محل زندگی ایگوانا

ایگواناها همانند سایر مارمولک‌ها بهتر است که در تراریوم یا محفظه مخصوص نگهداری شوند تا بتوانند به راحتی زندگی کنند. این موجودات دوست‌داشتنی به قفس‌های تجاری مخصوص ایگوانا نیاز دارند و باید برای زندگی این موجودات فضای لازم را فراهم کنید. تراریوم محفظه کوچک و بزرگ دارد که براساس سن ایگوانا می‌توان از آن بهره برد. اگر بچه ایگوانا دارید به محفظه‌های کوچک‌تری نیاز هست و در سنین بالاتر ایگوانای بالغ به محیط بزرگتری نیاز دارد. سطوح شیب‌دار، قفسه‌ها و شاخه‌ها از جمله لوازم مورد نیاز برای ایگوانای خانگی به شمار می‌روند.

این خزنده سبز رنگ و زیبا اغلب در دوران بزرگسالی تنبل است و زمان زیادی را به استراحت می‌گذراند اما زمانی که از محفظه خود بیرون می‌آید از بدن صاحب خود بالا می‌رود در نتیجه لباس ضخیم‌تر به تن کنید. محفظه تراریوم باید به صورت مداوم باید تمیز و مرتب شود. همچنین در محیط زندگی ایگوانا وجود به لامپ UVB  الزامی است تا نیاز به آفتاب این خزنده را برطرف کند. ویتامین D برای بدن این موجودات ضروری است و باید در محیطی باشند که ماوراء بنفش مورد نیاز بدن ایگوانا تامین شود.

غذای ایگوانا قرمز

شاید فکر کنید که غذای ایگوانا قرمز متفاوت از سایر ایگواناها است اما همه این موجودات دوست‌داشتنی عاشق غذاهای گیاهی هستند و انواع خوراکی‌های گیاهی را می‌خورند. برگ گیاهان و حشرات ریز از جمله خوردنی‌های مورد علاقه این موجودات به شمار می‌روند. رژیم غذایی در سلامتی این موجودات اهمیت زیادی دارد و انواع سبزیجات مانند خردل، کلم، یونجه، جعفری، فلفل دلمه، سیب‌زمینی شیرین، خیار، هویج، نخود فرنگی و جوانه را دربرمی‌گیرد.

میوه‌های خوشمزه‌ای مانند گلابی، موز، انبه، انگور، کشمش، هلو، گوجه فرنگی، تمشک، توت‌فرنگی، کیوی و خربزه و البته پاپایا غذای ایگوانا قرمز به شمار می‌رود. حتی گل‌ها هم مورد علاقه این خزندگان جذاب و خوش‌ رنگ هستند مانند قاصدک، گل‌ شمعدانی، میخک، قاصدک و گل سرخ از گل‌های مورد علاقه این موجودات قرار می‌گیرد.

مکمل غذایی ایگوانا

ایگوانا در کنار غذای اصلی نیاز به مکمل‌های مخصوص خزندگان دارد تا ویتامین‌های مورد نیاز بدنشان از این طریق برطرف شود. وجود أنواع مکمل‌های پودری در فروشگاه‌های ماهی‌های زینتی گزینه مناسبی به شمار می‌روند بنابراین تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن این موجودات به طول عمر و سلامتشان کمک می‌کند. البته ترکیب غذایی مناسب که حاوی کلسیم و فسفر مورد نیاز این موجودات است، اهمیت فراوانی دارد. پودر کلسیم از جمله مکمل غذایی ایگوانا محسوب می‌شود که به همراه غذا باید بخورند.

خوردنی‌هایی مانند گل قاصدک، أنواع میوه‌های استوایی،‌ سبزیجات تیره رنگ از جمله مکمل‌های طبیعی این موجودات محسوب می‌شوند. مصرف و جذب ویتامین D3 برای این موجودات اهمیت زیادی دارد و برای جذب کلسیم در بدنشان الزامی است. در نتیجه انتخاب فضای مناسب برای زندگی ایگوانا پراهمیت است.

لانه ایگوانا یا تراریوم

ایگوانا در محفظه خود نیاز به یک محیط طبیعی و امن دارد تا احساس راحتی کند. لانه ایگوانا باید به دور از شلوغی و استرس باشد تا موجب اضطراب این موجودات جذاب نشود. بنابراین یک محیط طبیعی برای حیوان خانگی خود تهیه کنید. در لانه ایگوانا شاخ و برگ قرار بدهید تا به راحتی لم بدهد و استراحت کند و غذای خود را برروی شاخه بخورد. وجود برگ‌های درختان برای این خزندگان زیبا جذاب است و محیط را طبیعی‌تر جلوه می‌دهد.

تراریوم باید متناسب با وزن ایگوانا طراحی شود و محیطی وسیع برای تحرک داشته باشد. می‌توانید از محفظه‌های سفارشی استفاده کنید تا ایگوانای خانگی در آن احساس راحتی و آرامش داشته باشد. می‌توانید یک اتاق کامل در اختیار این ایگوانای خانگی در نظر بگیرید تا این خزنده فضای مخصوص خودش را داشته باشد.

غذای بچه ایگوانا

بچه ایگوانا نیاز به غذای بیشتری نسبت به ایگوانای بالغ دارد و باید روزی چند وعده بخورد. این موجودات بامزه برای رشد نیاز به ویتامین‌های بیشتری دارند و برای تامین سلامتی‌ آن‌ها و وجود کلسیم و فسفر ضروری است. این خزندگان به غذاهای گیاهی مقوی نیاز دارند و وجود سبزیجات طبیعی و تازه در رژیم غذایی پراهمیت است. سبزیجاتی مانند کلم پیچ، نخود فرنگی، کدو، چغندر، لوبیا سبز برای سلامتی این موجودات اهمیت زیادی دارد.

تقریبا روزی دوبار بچه ایگوانا نیاز به غذا دارد و باید خوراک‌های مخصوصی مانند میوه‌های قطعه قطعه بخورند. برخی از خوراک‌های کودکان که حاوی سدیم و فاقد شکر باشد گزینه مناسبی هستند. بچه ایگوانا در روزهای اول تولد به سختی غذا می‌خورد و با سرنگ می‌توانید به آن‌ها غذا بدهید. بعد از پنج ماهگی این خزندگان جذاب به بلوغ می‌رسند و می‌توانند روزی یک بار غذا بخورند.

وقتی که این موجود جذاب بزرگتر می‌شود روزی یکبار خوراک برای آن‌ها کافی است و باید ظرف آب بزرگتری در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. همچنین مکمل‌های غذایی برای بچه ایگوانا اهمیت زیادی دارد و باید مواد مورد نیاز آن‌ها تامین شود. غذای بچه ایگوانا تا سن ۵ ماهگی باید به تعداد وعده‌ها دوبار در روز یا بیشتر باشد تا رشد کافی را تجربه کنند.

غذای اصلی ایگوانا

غذای اصلی ایگواناها بیشتر شامل مواد گیاهی می‌شود که برگ‌های تیره دارند. تقریبا ۹۰ درصد وعده غذایی ایگوانا را سبزیجات تشکیل می‌دهد. سبزیجاتی که شامل جعفری، شبدر، گشنیز، لوبیا سبز،‌ بامیه، گل قاصدک، یونجه و شاهی می‌شود. غذای اصلی ایگوانا باید انواع مواد مقوی وجود داشته باشد. سبزیجات باید به درستی ضدعفونی و شستشو شوند و آلوده به مواد شیمیایی نباشد. این موجودات رنگارنگ به موادغذایی مانند یونجه، کدوی رشتی، شاهی و… نیاز دارند.

برای غذای اصلی ایگوانا از ظروف سرامیکی استفاده کنید و میوه‌هایی مانند بلوبری، طالبی و گرمک، پاپایا، مانگو، سیب، موز را به صورت قطعه قطعه در این ظروف بریزید و در دسترس این موجودات سبز رنگ قرار دهید. گل‌هایی مانند رز، برگ کاکتوس، لادن، میخک از جمله خوراکی‌های مورد علاقه این موجودات به شمار می‌روند. حدود ۵۰ درصد از غذای مفید برای ایگوانا را سبزیجات برگ دار تشکیل می‌دهد و ۴۰ درصد آن را سبزیجاتی مانند کدو، سیب‌زمینی شیرین، فلفل دلمه، لوبیا، ذرت و انواع جوانه را شامل می‌شود. ۱۰ درصد هم میوه‌ها گزینه مناسبی هستند. خوردن زیاد میوه موجب اسهال در این موجودات می‌شود.

غذای مورد علاقه ایگوانا

در لیست غذای روزانه ایگوانا وجود سبزیجات نقشی اساسی دارد اما می‌توان از مکمل‌های متنوعی در رژیم غذای ایگوانا نیز استفاده کرد. مصرف مکمل‌های غذایی برای جایگزین‌ ویتامین‌های مورد نیاز توصیه می‌شود. در غذای ایگوانا خانگی می‌توان به صورت کم از ماکارونی پخته، تخم مرغ پخته ریزشده، عدس پخته، برنج آبکش و بدون روغن و نمک نیز استفاده نمود. البته از این موادغذایی نمی‌توان به طور روزانه استفاده کرد زیرا که موجب اضافه وزن این موجودات بانمک می‌شود.

وجود حشرات و کرم‌ها یا مواد گوشتی و لبنی در لیست غذای روزانه ایگوانا اصلا مناسب نیست. همچنین در کنار غذای تازه و طبیعی این موجودات به آب کافی نیاز دارند. آب مورد نیاز این موجودات جذاب باید به صورت تمیز و تازه باشد و همیشه در دسترس آن‌ها قرار بگیرد. از کاسه سنگین برای آب و غذا استفاده کنید و گاهی ایگوانا در آن ظرف حمام می‌کند و خود را در آب می‌شویند.

غذای ایگوانا سبز

آموزش غذا خوردن ایگوانا

ایگوانا می‌تواند از ظروف مخصوص خود آب و غذا بخورد و با وجود دندنان‌های تیز، غذا را می‌بلعد. در طبیعت هم برروی شاخه درختان در مناطق جنگلی زندگی می‌کند و از تغذیه ایگوانا را شاخ و برگ گیاهان و میوه‌ها تشکیل می‌دهد. این موجود خوش آب و رنگ فقط غذاهای مورد علاقه‌اش را مصرف می‌کند و اگر خلاف میل آن‌ها عمل کنید دچار سوءتغذیه می‌شود. بنابراین تا جایی که می‌توان از غذاهای مورد علاقه‌اش به صورت خرد شده استفاده کنید.

غذای ایگوانا خانگی به صورت دو وعده سبک است و زمانی که از خواب بیدار می‌شود وعده اول را می‌خورد. یک وعده هم برای بعدازظهر در نظر بگیرید. سبزیجات مورد استفاده آن‌ها باید فاقد مواد شیمیایی باشد. وعده غذایی باید به صورت کم حجم باشد و از وعده‌های سنگین خودداری کنید.

غذای ایگوانا سبز

گفتنی است که غذای ایگوانا سبز رنگ با سایر ایگواناها تفاوتی ندارد. اغلب این خزندگان تنبل و خسته به سبزیجات و میوه‌ها علاقه‌مند هستند و نشستن روی شاخه و خوردن غذا را به همه چیز ترجیح می‌دهند. در نتیجه رنگ این خزندگان بررروی اشتها و سلیقه‌ آن‌ها تاثیری ندارد. ایگواناهای غول پیکر در طبیعت اغلب به رنگ سبز هستند و از جمله رنگ‌های رایج ایگواناها به شمار می‌رود. به طور کلی این نوع از خزندگان گیاه‌خوارند و موادغذایی گوشتی برای آن‌ها مناسب نیست.

غذای مفید برای ایگوانا سبزیجات تازه و طبیعی است که لیست بالا بلندی دارد. البته وجود حبوبات یا غلات هم گزینه مناسبی برای تغذیه ایگوانا به شمار می‌روند. غذای ایگوانا سبز هم شامل میوه‌ها مانند توت فرنگی، تمشک، انگور به میزان کم می‌شود. غذاهای مفیدی مانند گل کوکب، گل بامیه، گل لادن هم برای آن‌ها مفید است. همچنین رطوبت در زندگی این خزندگان نقش اساسی دارد و رطوبتی حدود ۷۰ یا ۸۰ درصد اهمیت زیادی در زندگی این موجودات دارد.

غذای ایگوانا سبز

جمع‌بندی

ایگوانا یکی از موجودات دوست‌داشتنی در لیست خزندگان به شمار می‌روند که غذای اصلی آن‌ها را گیاهان تشکیل می‌دهند. این نوع از خزندگان علاقه خاصی به سبزیجاتی مانند جعفری، گشنیز، برگ قاصدک، سیب‌زمینی شیرین، هویج، اسفناج و… نیز دارند. میوه‌هایی مانند طالبی، تمشک، أنواع توت، انبه، موز، سیب و گلابی از جمله غذای اصلی ایگوانا محسوب می‌شوند. این نوع از خزندگان نیازی به گوشت ندارند و حتی برای سلامتی آن‌ها گزینه مناسبی نیستند.

انتخاب سبزیجات و میوه‌ها برای سلامتی این موجودات بسیار پراهمیت است. همچنین نیاز به رطوبت و آب کافی برای ایگواناها ضرورت دارد و بایستی به صورت مداوم آب تازه در دسترس داشته باشند. این خزنده در طبیعت غذای خود را برروی شاخه درختان می‌خورد و بهتر است که در محفظه خود هم احساس راحتی و طبیعی داشته باشد. پس حتما شاخ و برگ در تراریوم یا محفظه آن‌ها قرار بدهید.

ایگوانا به محیطی به دور از استرس نیاز دارد و از شلوغی هراسان است و محیطی آرام را دوست دارد. رنگ‌ها و نقوش این خزنده متنوع است و رنگ‌های سبز، نارنجی و قرمز را شامل می‌شود. حشرات و مواد لبنی در لیست غذای ایگوانای خانگی وجود ندارد و سلامتی آن‌ها به خطر می‌اندازد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 3

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟