طرز نگهداری خوکچه هندی

خوکچه هندی روش نگهداری ساده و آسان
0
(0)

خوکچه هندی حیوان خانگی بی‌آزاری است که در اغلب کشورها برای کودکان خود، آن‌ را تهیه می‌کنند. طرز نگهداری خوکچه هندی به سادگی امکان‌پذیر است و بسیار محبوبیت دارد. خوکچه هندی به سادگی پرورش پیدا می‌کند و کافی است که از شرایط نگهداری و رژیم غذایی آن‌ها مطلع باشید.

خوکچه‌های هندی موجوداتی باهوش و بااستعداد هستند که به راحتی می‌توان به آن‌ها آموزش داد. این موجودات دوست‌داشتنی بسیار شیرین و بانمک هستند که با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و مورد توجه و علاقه آن‌ها قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی طرز نگهداری خوکچه هندی بیشتر می‌پردازیم.

خوکچه هندی روش نگهداری ساده و آسان

خوکچه هندی بدن خیلی قوی دارد و صاحب بدنی نحیف و آرام است. این حیوان خانگی بامزه در قفس‌های مخصوص نگهداری می‌شوند. البته به طور مرتب و هرروز باید قفس آن تمیز شود و از کثیفی آن جلوگیری کنید. تمیزی محیط برروی سلامت خوکچه هندی تاثیر فراوانی دارد و به طول عمر آن‌ها کمک خوبی می‌کند. خوکچه هندی حدود ۶ تا ۸ سال عمر می‌کند و کودکان در این مدت می‌توانند از این موجودات پشمالو مراقبت کنند تا مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرند.

خوکچه‌های هندی موجوداتی آرام هستند که به محیط آرام و به دور از شلوغی نیاز دارند. این موجودات پشمالو و دوست‌داشتنی هستند که سر و صدایی ندارند و می‌توانند در آپارتمان هم نگهداری شوند. البته برای نگهداری از آن‌ها نیاز به لوازم مخصوص است تا بتوانند راحت‌تر با محیط کنار بیایند.

خوکچه هندی

خوکچه هندی

عادت‌های خوکچه هندی

خوکچه‌های هندی به فرزی همسترها و موش‌ها نیستند و اوقات بیشتری را به استراحت می‌گذرانند. اما می توان به آن‌ها چیزها‌ی تازه‌ای یاد داد. موجوداتی دوست‌داشتنی که با خوردنی‌‌های تشویقی آماده آموزش‌هایی مانند «بیا»، «برو»، اسم خود هستند. خوکچه‌های هندی به محیط تمیز علاقه دارند و مدت زیادی را صرف تمیز کردن خود می‌کنند. اگر هیجان‌زده و خوشحال شوند به این سو و آن‌ سو می‌دوند و به محیطی برای تحرک نیاز دارند.

این دوستان پشمالو و مخملی رنگ‌های متنوعی دارند و می‌توان برایشان لباس مخصوص تهیه کرد. رنگ موهای خوکچه هندی به صورت مشکی، کرم و شکلاتی است و با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شوند. این موجودات مخملی چشمانی درخشان و شفاف دارند که جذابیتشان را چندین برابر می‌کند.

تغذیه مناسب خوکچه هندی

تغذیه خوکچه هندی اهمیت زیادی دارد و رعایت رژیم غذایی مناسب موجب افزایش مرگ و میر این دوستان مخملی می‌شود. بنابراین قبل از نگهداری از آن‌ها باید اطلاعات صحیحی در این رابطه به دست آورید. به طور مثال خوکچه‌های هندی نیاز به فیبر بالایی دارند در نتیجه خوردن سبزیجات و میوه‌ها به تنهایی کمکی نمی‌کند و باید در کنار آن از علوفه‌های خشک بخورند.

علوفه‌های خشک به صورت بسته‌بندی‌های مخصوص در فروشگاه‌های حیوانات به فروش می‌رسد. علوفه‌ها انواع متنوعی دارند و از ساقه جو و گندم و ترکیبی از چند گیاه تشکیل می‌شود. علوفه‌های مخصوص خوکچه‌های هندی در پت شاپ‌ها وجود دارد که متناسب با دستگاه گوارش آن‌ها تهیه می‌شود. همچنین یونجه‌های مختص خوکچه هندی تولید می‌شود که کلسیم کمتری دارد و براساس سیستم بدن خوکچه‌های هندی تهیه شده است.

به‌علاوه پلت‌های مخصوص جوندگان در پت‌شاپ‌ها پیدا می‌شود که ترکیبی از میوه‌های خشک شده و ذرت فشرده است. پلت‌ها هم در طی روز به میزان کمی برای خوکچه‌ها توصیه می‌شود تا مانع چاقی آن‌ها نشود. پلت‌ها برای آموزش این موجودات بامزه نیز کاربرد دارد و نوعی تشویقی محسوب می‌شود.

آموزش خوکچه‌های هندی

به خوکچه‌های هندی می‌توان آموزش‌های متعددی داد. تعلیم و تربیت خوکچه هندی با تمرین و تکرار امکان‌پذیر است و باید روند آموزش را پیگیری کنید تا به نتیجه برسد. گفتن کلمات تاکیدی با تشویقی‌های خوشمزه آن‌ها را وادار به اطاعت می‌کند. آموزش کلمات تاکیدی ساده مثل اسم خوکچه‌ هندی «بیا» و «برو» به راحتی انجام می‌شود. این جوندگان بامزه نیاز به اعتمادسازی و امنیت دارند تا سریع‌تر یاد بگیرند.

این حیوانات خانگی موجودات باهوش و بااستعدادی هستند که با روش مناسب می‌توان به آن‌ها آموزش لازم را داد. موجودات زیرک و جذابی که با خوراکی‌های خوشمزه وادار به تحرک می‌شوند. خوکچه‌ها نیاز به تربیت و آموزش دارند تا درکنار بازیگوشی‌های روزمره، ارتباط بیشتری با صاحبان خود داشته باشند.

تغذیه مناسب خوکچه هندی

تغذیه مناسب خوکچه هندی

قفس مخصوص خوکچه هندی

امروزه در فروشگاه‌های حیوانات خانگی انواع اسباب‌بازی‌های مخصوص آن‌ها وجود دارد که می‌توان تهیه کرد. خوکچه‌های هندی به تحرک نیاز دارند و باید قفس متناسب با اندازه آن‌ها تهیه شود. نیاز به محیط گرم برای زندگی دارند و رطوبت و سرما برای سلامتی آن‌ها ضرر دارد. کف قفس این جوندگان خوشرنگ باید از پوشال‌های مخصوص پوشیده شود تا کف دستان و پاهای آن‌ها آسیب نبیند.

ظرف آب و غذا برای خوکچه‌های هندی ضروری است که متناسب با شرایط قفس باید تهیه شود. این موجودات نیاز به آب تازه دارند بنابراین مدام قفس‌شان باید تمیز و ظروف آب و غذا شسته شود. خوکچه‌های هندی را می‌توان در آکواریوم هم نگهداری کرد و کافی است که کمی لبه‌ آکواریوم بلندتر باشد. البته آکواریوم نیاز به تمیز کردن روزانه دارد.

خوکچه‌های موبلند

اگر خوکچه دارای موهای بلندتری باشد نیاز به رسیدگی بیشتری دارد و باید به صورت مداوم موهایش شانه شود. خوکچه موبلند  در فصل گرما نیاز به کوتاهی مو دارد تا احساس گرما نکند. رسیدگی به موها کمی زمان‌بر است و باید به صورت مداوم شانه شود تا از گره‌خوردگی موها جلوگیری کنید.

این موجودات زیبا موهای فشن و جذابی دارند که در صورت تغذیه مناسب از ریزش زیاد آن جلوگیری می‌شود. همچنین برای تمیز نگهداشتن این دوستان موبلند می‌توان از شامپوهای خشک استفاده کرد. شستن زیاد جوندگان توصیه نمی‌شود و مرگ و میر آن‌ها را در پی دارد.

خوکچه‌های موبلند

خوکچه‌های موبلند

جمع‌بندی

خوکچه‌های هندی موجودات پشمالو و بانمکی هستند که از خانواده جوندگان به شمار می‌روند. طرز نگهداری خوکچه‌های هندی به سادگی امکان‌پذیر است و در محیط یک قفس نسبتا بزرگ و آکواریوم امکان زندگی برای آن‌ها فراهم می‌شود. این موجودات خوش‌رنگ و پشمالو نیاز به یک رژیم غذایی مناسب دارند که بتوانند زندگی سالمی را تجربه کنند و در کنار آن باید تحرک مناسبی داشته باشند.

استفاده از لوازم مناسب در قفس یا آکواریوم آن‌ها ضروری است تا سرگرم شوند. از طریق خوراکی‌های مورد علاقه‌شان می‌توانید به آن‌ها آموزش‌های لازم را بدهید. همچنین این موجودات باهوش چیزهای تازه را سریع یاد می‌گیرند. آموزش به خوکچه‌های هندی به سادگی امکان‌پذیر است و با کلمات تاکیدی ساده می‌توان به آن‌ها آموزش داد. همچنین خوردنی‌های مقوی انواع سبزیجات، میوه‌ها و پلت‌ها برای جوندگان بسیار ضروری است.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟