غذای خرگوش خانگی چیست؟

تغذیه خرگوش خانگی
4.3
(3)

غذای خرگوش برای صاحبان این حیوان خانگی اهمیت زیادی دارد. البته خوشبختانه این موجود دوست‌داشتنی خوردنی‌های زیادی مانند علوفه خشک، یونجه و انواع میوه و سبزیجات را می‌خورد. گفتنی است که پلت‌های صنعتی از جمله خوراکی‌های مورد علاقه خرگوش‌ها به شمار می‌رود. غذای خرگوش گستردگی زیادی دارد و این جوندگان بازیگوش لیست طولانی را می‌توانند میل کنند.

اما به هرحال رعایت رژیم غذایی مناسب به سلامت و طول عمر آن‌ها کمک بسزایی می‌کند. همچنین خرگوش خانگی نوزاد با خرگوش بالغ غذایی متفاوت دارد و باید متناسب با سن غذای خاصی را بخورند. به همین دلیل آگاهی از نوع رژیم غذایی اهمیت فراوانی دارد که در ادامه به بررسی نوع غذای خرگوش می‌پردازیم.

تغذیه خرگوش خانگی

تغذیه خرگوش خانگی تنوع بالایی دارد و می‌توانیم آن را دسته بندی کنیم. این دوستان پشمالو را به راحتی می‌توان در منزل نگهداری کرد و غذای مورد علاقه‌ آن‌ها ساده و آسان تهیه می‌شود. البته تغذیه خرگوش خانگی براساس نژاد و سن آن‌ها متفاوت است و آشنایی با خوراکی‌های ممنوع هم کمکی خوبی به سلامتی خرگوش‌ها می‌کند. خرگوش‌ها جوندگان گیاهخواری به شمار می‌روند که انواع سبزیجات را می‌خورند.

این خوراکی‌ها را می‌توان به دسته‌های متنوعی تقسیم‌بندی کرد. باید بدانید که خوراکی‌های مورد علاقه خرگوش نباید آلوده به مواد شیمیایی باشد و به سلامت آن‌ها آسیبی نرساند.

تغذیه خرگوش خانگی

تغذیه خرگوش خانگی

سبزیجات

یکی از خوراکی‌های پرطرفدار برای خرگوش‌ها را می‌توان سبزیجات دانست. سبزیجات به عنوان غذای مقوی برای جوندگان شناخته می‌شود که ویتامین‌های مورد نیاز بدن خرگوش‌ها را فراهم می‌کند. خوراکی‌هایی مانند انواع کلم، نعناع، جعفری، ریحان، گشنیز، شاهی و انواع سبزیجات برگدار، شوید، آووکادو و… را شامل می‌شود.

البته بهتر است که سبزیجات را به خوبی بشورید تا تمیز باشند. سبزیجات به سرعت خراب می‌شوند در نتیجه به صورت مداوم باید چک شود. قفس خرگوش‌ها را باید به صورت مداوم تمیز کنید. سبزیجات به سلامتی خرگوش‌ها کمک خیلی خوبی می‌کند. به خصوص برای خرگوش‌هایی که سن بیشتری دارند باید سبزیجات زیادتری را مصرف کنند.

  • انواع کاهو: یکی از خوردنی‌های مهم و ارزشمند برای خرگوش‌ها کاهوست. کاهوها آب بدن خرگوش‌ را به خوبی تامین می‌کنند در نتیجه در فصل گرما کارایی بالایی دارند. سعی کنید از برگ‌های روشن برای خوراک این موجودات دوست‌داشتنی استفاده کنید. هرچند که برگ‌های تیره هم حاوی فیبر و مواد مغذی هستند.
  • جعفری: یکی از خوراکی‌های مورد علاقه خرگوش‌ها جعفری است که موجب تصفیه خون می‌شود و خاصیت درمانی دارد. همچنین ساقه‌های جعفری برای انسداد روده و یبوست بسیار مفید است.
  • گشنیز: سبزی گشنیز برای سلامتی خرگوش‌ها فواید زیادی دارد و ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن آن‌ها را تامین می‌کند. البته باید به صورت کم به خرگوش بدهید تا طعم تند آن دوست پشمالوی شما را اذیت نکند.

میوه‌ها محبوب‌ترین خوراک خرگوش خانگی

از جمله خوراک خرگوش خانگی را می‌توان میوه‌ها دانست. میوه‌ها حاوی ویتامین‌های زیادی هستند که برای خرگوش‌ها بسیار مفید هستند. البته اغلب جوندگان به میوه‌ها علاقه‌ زیادی دارند و در لیست تغذیه خرگوش خانگی قرار می‌گیرد.

 

  • سیب: یکی از میوه‌های سالم و مقوی سیب است که برای جوندگان جذابیت دارد. هرچند که این میوه سالم و بی‌خطر به شمار می‌رود اما به دلیل قندی که دارد خرگوش‌ها نباید به میزان زیادی از آن را بخورند.
  • طالبی: یک میوه آبدار که در لیست تغذیه خرگوش خانگی قرار می‌گیرد. طالبی خوشمزه حاوی ویتامین‌های B.C است که برای خرگوش‌ها محبوبیت دارد. البته این میوه‌ هم حاوی قند زیادی است و نباید به میزان زیادی مصرف شود.
  • انگور: از جمله میوه‌های خوشمزه که برای خرگوش‌ها محبوب است و شامل انگور می‌شود. انگور برای خرگوش‌ها چاقی به همراه می‌آورند بنابراین بیشتر از ۵ عدد در هفته ضرر دارد.

پلت‌ها، غذای مخصوص خرگوش خانگی

پلت‌ها گزینه مناسبی به عنوان غذای مخصوص خرگوش خانگی به شمار می‌روند که به صورت صنعتی ساخته می‌شود. پلت حت غذای خرگوش لوپ هم محسوب می‌شود و حاوی پروتئین بالایی است. پلت از مخلوط ذرت تشکیل می‌شود که نباید به صورت زیاد مصرف شود. خرگوش‌های مسن‌تر باید به میزان کمتری از پلت تغذیه کنند زیرا که موجب چاقی آن‌ها می‌شود.

پلت‌ها منبع پروتئین شناخته می‌شوند که بسته به برند آن، کیفیت متفاوتی دارند. خرگوش‌ها باید پلت‌ تازه را مصرف کنند و برند آن هم اهمیت زیادی دارد. مصرف افزودنی‌ها برای سلامت پلت مضر است بنابراین باید در کنار غذاهای اصلی مانند سبزیجات و میوه مصرف شود. پلت حتی برای رشد و نمو بچه خرگوش‌ها هم گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

یونجه

از جمله غذای مخصوص خرگوش خانگی یونجه است که پروتئین بالایی دارد. یونجه حاوی فیبر بالایی است و برای خرگوش‌ها مسن گزینه مناسبی به شمار نمی‌رود. یونجه برای سلامت دستگاه گوارش خرگوش‌ها بسیار مناسب است و به سلامت دندان‌ آن‌ها کمک می‌کند.

البته خرگوش‌های بالغ در کنار یونجه باید مقداری هم جو و علف خشک مصرف کنند. یونجه‌ها بخشی از رژیم خرگوش‌ها را تشکیل می‌دهند و برای سلامت دندان‌های حیوانات گزینه مناسبی هستند. البته یونجه‌ها در کنار سایر سبزیجات و میوه‌ها مورد استفاده می‌گیرد و به صورت مکمل با سایر خوراکی‌ها مصرف می‌شود. همچنین انواع چمن مانند علف جو دوسر، علف گندم، چمن جو، چمن بروم، علف برمودا نیز گزینه مناسبی برای خرگوش‌ها به شمار می‌روند.

پلت‌ها، غذای مخصوص خرگوش خانگی

پلت‌ها، غذای مخصوص خرگوش خانگی

تشویقی در لیست غذای خرگوش خانگی

برای آموزش خرگوش‌ها همیشه وجود تشویقی لازم است. در نتیجه استفاده از خوراکی‌های تشویقی مانند برخی از میوه‌های شیرین، پلت‌های مخصوص تشویقی و آجیل‌ها گزینه مناسبی هستند. البته تشویقی به میزان زیادی نباید مصرف شود چون اغلب برای خرگوش‌ها خوراکی‌های شیرین جذابیت دارد و موجب چاقی آن‌ها می‌شود. میوه‌هایی مانند توت فرنگی، هویج، آناناس، موز و میوه‌های بدون هسته گزینه مناسبی برای تشویقی خرگوش‌ها محسوب می‌شود.

همچنین استفاده از کربوهیدرات‌ها که قند زیادی دارند مانند برنج، پاستا، کلوچه، نان، بیسکویت گزینه مناسبی به عنوان خرگوش‌ها به شمار می‌روند. هرگاه که به این دوستان پشمالو آموزش می‌دهید از خوردنی‌های محبوب و تشویقی‌ها استفاده کنید.

غذای خرگوش

غذای خرگوش

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی غذای خرگوش خانگی پرداختیم. خرگوش‌های حیوانات خانگی هستند که به راحتی می‌توان لیستی از غذا و خوراکی‌های مورد علاقه آن‌ها را تهیه کرد. وجود سبزیجات و میوه‌های تازه از جمله مواد مغذی برای این جوندگان به شمار می‌رود. البته در کنار آن استفاده از یونجه و علف هم کمک خوبی به سلامت آن‌ها می‌کند.

خرگوش‌های مسن باید از قند کمتری استفاده کنند تا موجب چاقی و مشکلات سلامتی آن‌ها نشود. خرگوش‌ها جوندگان بازیگوشی‌ هستند که برای آموزش آن‌ها می‌توان از انواع تشویقی استفاده کرد. تشویقی‌ها شامل انواع میوه‌های شیرین و پلت‌های تشویقی می‌شود. استفاده از پلت‌های صنعتی از ذرت فشرده شده تشکیل می‌شود که باید از برند معتبری تهیه شود و به صورت تازه مورد استفاده قرار بگیرد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 4.3 / 5. تعداد رأی: 3

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟