همه آنچه در مورد پوشال لانه انواع پرندگان باید بدانید

چگونه قفس پرنده را گرم کنیم؟
4
(36)

در این مقاله به بررسی پوشال لانه انواع پرندگان می‌پردازیم. پوشال‌ها برای پرندگان اهمیت زیادی دارد و به رفاه آن‌ها کمک بسزایی می‌کند. پرندگان برای نگهداری جوجه‌ها و تخم‌گذاری از پوشال‌ها بهره می‌گیرند. پوشال‌ها انواع متفاوتی دارد و بسته به شرایط قفس می‌توان از آن استفاده کرد.

پوشال‌ها اغلب در کف قفس یا در لانه پرندگان قرار می‌گیرد و مکانی راحت برای پرنده فراهم می‌کند. البته تعویض به موقع پوشال هم اهمیت زیادی دارد تا مانع از آلودگی در قفس پرنده شود. پرندگان جای نرم و گرم را دوست دارند و برای نگهداری جوجه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

پوشال لانه پرندگان

پوشال لانه پرندگان

چگونه قفس پرنده را گرم کنیم؟

وجود فضای گرم در قفس پرندگان ضروری است و پرندگان باید در جای گرم و راحت استراحت کنند. پرنده‌هایی مانند کاسکو، مرغ عشق، مرغ مینا، قناری،‌ فنچ و همه پرندگان زینتی و خانگی نیاز به جایی دور از سرما دارند. سلامت پرندگان اهمیت فراوانی دارد و سرما موجب مریضی پرنده می‌شود.

بنابراین باید از راهکارهایی برای تامین گرمای قفس استفاده کنید. تنظیم دما ثابت برای پرندگان و جوجه‌ها مهم است و اگر قفس پرندگانی مانند کبوتر را در بیرون خانه می‌سازید باید از بخاری گازی برای گرمای قفس پرندگان استفاده کنید. اگر هم پرنده را داخل خانه نگهداری می‌کنید می‌توانید قفس پرندگان را نزدیک بخاری و یا شوفاژ قرار دهید.

یکی از روش‌های گرم کردن محیط قفس استفاده از پوشال است. پوشال‌ها در تهویه هوای قفس کمک خیلی خوبی می‌کنند و محیط قفس را به خوبی گرم می‌کنند. به خصوص برای جوجه‌ها و تخم پرندگان گرمای بیشتری را فراهم می‌آورند. البته بسته به جثه و گونه پرنده این پوشال‌ها متفاوت است.

در مورد لانه پرندگان و ساخت لانه پرنده با پوشال

ساخت لانه پوشالی پرندگان سختی ندارد و می‌توان با ابزارهای ساده آن را ساخت. پوشال مزایای زیادی دارد و از ایجاد رطوبت در قفس پرنده جلوگیری می‌کند. همچنین در لانه پرندگانی که به صورت پوشالی ساخته شود، از شکستن و زخمی شدن پرنده جلوگیری می‌شود. محیط قفس پرنده تمیز و ضدعفونی می‌ماند و سلامت پرنده را تامین می‌کند. در ادامه با انواع پوشال بیشتر آشنا می‌شویم:

پوشال لانه طوطی برزیلی

همانطور که گفته شد هر پرنده باید قفس و پوشال و محیط زندگی مخصوص خودش را داشته باشد. پوشال لانه طوطی برزیلی نیاز به پوشالی خاص دارد که تمیز و ضدعفونی شده باشد. وجود خاک اره و پودر چوب برای طوطی مناسب نیست و باید از بستری استفاده شود که پوشال مخصوص از ضایعات کاغذ ساخته شده باشد. همچنین پوشال داخل لانه طوطی برزیلی را می‌توان از فروشگاه‌های حیوانات خانگی و سایت‌های اینترنتی تهیه کرد.

پوشال داخل لانه طوطی برزیلی باید دانه درشت باشد تا راحتی بیشتر پرنده را تامین کند. البته درون قفس پرنده هم باید لانه مخصوص وجود داشته باشد. لانه داخل قفس طوطی برزیلی اغلب از جنس چوب جارو، برگ نخل، کاغذ برش خورده، ساقه گندم ساخته می‌شود. همچنین تمیز کردن پوشال برای لانه طوطی برزیلی اهمیت زیادی دارد تا مانع از مریضی پرنده شود.

پوشال لانه طوطی برزیلی

پوشال لانه طوطی برزیلی

پوشال لانه فنچ

پوشال برای لانه فنچ متفاوت است و می‌تواند به صورت دانه ریز باشد و در سبد پلاستیکی یا لانه چوبی فنچ قرار بگیرد. فنچ‌ها اغلب لانه‌های بسته را دوست دارند تا در آن پنهان شوند. فنچ‌های گوره خری ساخت لانه را به خوبی بلدند و توانایی بالایی دارند. پوشال لانه فنچ باید به صورت ضدعفونی شده باشد و خاک اره نباشد که برای جوجه‌ها مشکلات تنفسی به وجود آورد. همچنین جای لانه پرنده در قفس اهمیت زیادی دارد و پرندگان جای تاریک و دنج را برای لانه بیشتر دوست دارند.

پوشال لانه عروس هلندی

پوشال برای لانه عروس هلندی نرم و راحت باید باشد و فضایی تمیز و ضدعفونی شده را برای پرنده فراهم کند. پوشال داخل لانه عروس هلندی به صورت هفتگی نیاز به تعویض دارد و نباید نرم و رطوبتی شود. همچنین پوشال کف لانه عروس هلندی قفس محیطی راحت و نرم را برای پرنده فراهم می‌کند. همچنین فاقد خاک اره باشد تا ایجاد حساسیت برای پرنده را به همراه نداشته باشد. دانه‌های این نوع خاک اره نسبتا ریز است و عروس هلندی از این نوع پوشال برای تخم گذاری استفاده می‌کند.

پوشال لانه مرغ عشق

مرغ عشق پرنده‌ای پرجنب و جوش و در عین حال حساس است که نیاز به یک جای امن و راحت برای تخم‌ گذاری و بزرگ کردن جو‌جه‌ها دارد. پوشال مخصوص مرغ عشق، پوشال چوب است بدون خاک اره که درون لانه پرنده قرار داده می‌شود. این نوع از پرندگان نباید دچار استرس شوند و دمای حدود ۲۰ تا ۲۶ درجه برای آن‌ها مناسب است. جای گرم و نرم که بتوانند به راحتی استراحت کنند. پوشال لانه مرغ عشق از ایجاد رطوبت در فضای لانه جلوگیری می‌کند.

پوشال لانه قناری

قناری‌ها هم علاقه‌ای به جای گرم و راحت برای بزرگ‌ کردن جوجه‌ها دارند. در نتیجه استفاده از پوشال لانه قناری برای تخم‌گذاری و استراحت پرنده گزینه مناسبی است. کف قفس قناری هم نیاز به پوشال دارد تا برای جست و خیز و تحرک پرنده فضایی راحت فراهم شود. شرایط نگهداری قناری هم همچون مرغ عشق است و پرنده‌ای خوش آواز به شمار می‌رود.

پوشال لانه مرغ و خروس

مرغ‌ها هم مانند سایر پرندگان نباید در جای مرطوب زندگی کنند در نتیجه استفاده از پوشال لانه مرغ برای بستر سالن اهمیت فراوانی دارد. مرغ‌ها هم نسبت به رطوبت حساسیت زیادی دارند و در فصل تابستان باید پوشال کمتری استفاده شود. در زمستان حدود ۵ تا ۸ سانتی‌متر و در فصل گرما حدود ۳ تا ۵ سانتی‌متر پوشال به کار گرفته شود. پوشال‌ها مانع از آسیب به پای پرنده می‌شود و آلودگی را در بین جوجه مرغ‌ها کم می‌کند. همچنین وجود پوشال چوبی جذب خوبی دارد و ایجاد گرد و غبار در محیط جلوگیری می‌کند. گرمای بیشتری را در محیط مرغداری فراهم می‌کند.

پوشال مناسب لانه

پوشال مناسب لانه

جمع‌بندی

همانطوری که در این مقاله بررسی پوشال‌های متنوعی وجود دارد و بسته به نوع پرنده انواع متفاوتی دارد. پوشال‌ برای پرنده مزایای زیادی دارد و داخل لانه و کف قفس استفاده می‌شود. پوشال‌ها باید ضدعفونی و تمیز باشد و به صورت مداوم تعویض شود. بنابراین انتخاب پوشال مناسب اهمیت زیادی دارد. پوشال‌ها فضولات و رطوبت قفس را به خود می‌گیرند و از بیماری پرندگان جلوگیری می‌کند.

از جمله فواید دیگر استفاده از پوشال می‌توان به مواردی مانند مانع شکستگی تخم‌ها، جلوگیری از آسیب رسیدن به پرنده، متعادل شدن دمای قفس و… اشاره کرد. پوشال‌های پرنده‌های بزرگتر به صورت درشت استفاده می‌شود و پوشال‌های ریزتر برای پرنده‌های کوچکتر به کار گرفته می شود. البته استفاده از پوشال‌های حاوی خاک اره توصیه نمی‌شود زیرا که موجب حساسیت و مشکلات تنفسی برای پرنده می‌شود. پوشال چوبی و پوشال ضایعات کاغذی از جمله پرکاربرد ترین پوشال‌های موجود به شمار می‌ر‌ود.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 4 / 5. تعداد رأی: 36

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟