ایده‌هایی خلاقانه برای ساخت قفس پرندگان

چگونه قفس پرنده بسازیم؟
1
(1)

در این مقاله ایده‌هایی خلاقانه برای ساخت قفس پرندگان را بررسی می‌کنیم تا محیطی امن و راحت برای پرنده فراهم شود. خوشبختانه شما می‌توانید با لوازم ساده انواع قفس پرنده را بسازید. در بیشتر اوقات قفس پرنده با چوب ساخته می‌شود که انعطاف خوبی دارد و هر طرحی را می‌توان در آن پیاده کرد.

بهتر است که از قبل برای ساخت قفس نقشه‌ای تعیین کنید که ابعاد و اندازه‌های آن مشخص شود. براساس اندازه پرنده و نوع آن می‌توانید قفس را بسازید. قفسی که شما می‌سازید طبق نظر و سلیقه‌تان به راحتی می‌توانید آن را طراحی کنید و براساس اندازه و موقعیت پرنده آن را بسازید.

اغلب قفس‌های چوبی با توری‌های فلزی ساخته می‌شود به خصوص در بخش ورودی آن انتخاب توری باکیفیت فلزی گزینه خوبی است. البته ساخت لانه‌های سفالی و پوشالی هم درون قفس کارایی زیادی دارد و راحتی بیشتر پرنده را فراهم می‌کند.

چگونه قفس پرنده بسازیم؟

در اولین مرحله بهتر است که با کاغذ و مداد قفسی برای پرنده خود طراحی کنید و قفسی مکعبی شکل را در نظر بگیرید. ابعاد قفس را جوری طراحی کنید که پرنده در آن احساس راحتی کند و بتواند به سادگی جابه‌جا شود. پرندگان از اینکه قفس به دم و بدن آن‌ها نزدیک باشد، عصبی و حساس می‌شوند. بنابراین اندازه‌های قفس را بزرگتر از پرنده انتخاب کنید تا به سادگی فضای لازم برای تحرک به پرنده بدهد.

همچنین قفس‌های پرنده براساس تعداد آن تغییر می‌کند و در ابعاد متفاوتی ساخته می‌شود که گنجایش تعداد بیشتر را داشته باشد. طرح نهایی را روی کاغذ بیاورید و اندازه‌ها را تخمین بزنید تا روند کار برای شما ساده‌تر و سریع‌تر پیش برود. به ازای یک پرنده اضافه‌تر، اندازه قفس را دو تا سه برابر بزرگتر در نظر بگیرید. برای ساخت قفس از چوب خام استفاده کنید تا مواد شیمیایی در آن به کار گرفته نشده باشد.

توری برای درب قفس باکیفیت و چشمه‌های مناسب

توری برای درب قفس باکیفیت و چشمه‌های مناسب

توری برای درب قفس باکیفیت و چشمه‌های مناسب

استفاده از توری‌های فلزی ضد زنگ برای ساخت درب ورودی قفس اهمیت زیادی دارد. بهتر است که قفس را رنگ نزنید زیرا که مواد شیمیایی برای پرنده ضرر دارد. توری را باید جوری انتخاب کنید که پرنده از میان آن رد نشود. پرنده‌ها عادت دارند مفتول‌ها را بجوند بنابراین انتخاب مفتول مقاوم اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.

همچنین می‌توانید از توری‌های پلاستیکی استفاده کنید که قیمت مناسب‌تری دارند اما احتمال تغییر شکل آن وجود دارد. به سایز توری دقت کنید و اگر انگشت شما راحت رد می‌شود احتمال دارد پرنده هم از توری عبور کند. به خصوص پرندگانی مانند فنچ به راحتی می‌توانند از چشمه توری رد شوند. اغلب چشمه توری‌ها در اندازه‌های 5.2 در 5.2 و یا 1.5 در 3.1 سانتی‌متر است و ضخامت آن بهتر است نمره ۱۴ باشد.

توری برای درب قفس باکیفیت و چشمه‌های مناسب

توری برای درب قفس باکیفیت و چشمه‌های مناسب

کف قفس نرم و راحت در قفس پرندگان خانگی

بهتر است که کف قفس را با سیم‌های پلاستیکی بپوشانید چون راحت‌تر تمیز می‌شود و امکان شستشو وجود دارد. همچنین روکش پلاستیکی از صدمه رسیدن به جوجه‌ها جلوگیری می‌کند و جوجه‌ها می‌توانند به راحتی در کف قفس راه بروند. قفس نباید در کف شیب داشته باشد اما به طور کلی قسمت جلویی قفس کمی بلندتر از بخش‌های دیگر است.

همچنین می‌توانید کف قفس را با پوشال بپوشانید تا یک فضای نرم و راحت را برای جوجه‌ها و پرنده فراهم کنید. راه رفتن در کف قفس باید برای پرنده راحت باشد تا بتواند به سادگی آب و دانه بخورد و استراحت کند. توری کف قفس را جوری انتخاب کنید که به راحتی مواد زاید از آن رد شود و کف قفس تمیز بماند.

ساخت لانه پرنده با پوشال

استفاده از پوشال برای پرنده بسیار جذاب است و فضایی نرم و راحت برای تخم‌گذاری یا رشد جوجه‌ها را فراهم می‌کند. می‌توانید از سبد پلاستیکی استفاده کنید و یا چند تکه چوب را با چسب به هم بچسبانید و یک لانه کوچک را ایجاد کنید. بر روی لانه پلاستیکی یا چوبی می‌توانید از پوشال بهره بگیرید.

پوشال لانه پرنده مزایای زیادی دارد و موجب تعدیل دمای قفس می‌شود و یک محیط گرم‌تری را فراهم می‌کند. همچنین نکاتی را باید در هنگام تهیه پوشال لانه پرنده در نظر بگیرید مثل اینکه حتماً بی‌بو و ضدعفونی باشد تا برای پرنده مشکلی ایجاد نکند. بهتر است که از پوشال‌های مخصوص و باکیفیت استفاده کنید.

پوشال خاک اره گزینه مناسبی برای پرنده‌ها نیست زیرا که احتمال مشکلات تنفسی برای جوجه‌ها وجود دارد. پوشال از ضایعات کاغذ یا کاه گزینه بهتری به شمار می‌رود.

ساخت اسباب بازی در قفس پرندگان خانگی

ساخت اسباب بازی در قفس پرندگان خانگی

ساخت اسباب بازی در قفس پرندگان خانگی

با بعضی اقلام به راحتی می‌توانید برای پرنده اسباب بازی تهیه کنید تا در قفس سرگرم شود. پرندگان از بازی کردن با قوطی‌ها فلزی نوشیدنی لذت می‌برند. معمولاً با نوک قوطی فلزی را می‌گیرند و پرت می‌کنند. می‌توانید از قوطی‌های رنگارنگ برای بازی پرنده استفاده کنید. رنگ‌های قرمز و نارنجی بیشتر مورد توجه پرندگان قرار می‌گیرد.

همچنین استفاده از عروسک‌های جغجغه‌دار برای پرنده‌ها جذاب است و از سر و صدای آن لذت می‌برند. پلاستیک‌های حباب‌دار هم در کف قفس گزینه جذابی است تا هم کف قفس نرم شود و هم پرنده با این حباب‌ها بازی کند. ترکاندن حباب‌ها برای پرندگان جذاب است و تهیه پلاستیک حباب‌دار دشوار نیست.

پرندگانی مانند طوطی از ایجاد پناهگاه در محیط قفس لذت می‌برند و دوست دارند یک فضای مناسب برای پناه گرفتن داشته باشند. می‌توانید با چند جعبه کوچک یک پناهگاه جذاب برای طوطی فراهم کنید و پارچه‌ای نخی و نرم درون جعبه قرار دهید تا در آن بازی کند و سرگرم شود.

جمع‌بندی

همیشه ایده‌هایی خلاقانه برای ساخت قفس پرنده وجود دارد که می‌توانید قفسی راحت را خودتان طراحی کنید. بستگی دارد که از چه جنسی این قفس‌ها را طراحی می‌کنید اما ساخت قفس با چوب خام گزینه راحت و ساده‌ای است. می‌توانید برای درب آن از توری‌های فلزی استفاده کنید. کف قفس بهتر است که پلاستیکی باشد تا هم شستشوی آن راحت‌تر شود و هم برای راه رفتن پرنده نرم‌تر است.

ساخت لانه پرنده با پوشال هم گزینه ساده‌ای است و فضای مناسب را برای تخم‌گذاری و پرورش جوجه‌ها فراهم می‌کند. البته در نظر داشته باشید که از پوشال‌های عطری استفاده نکنید زیرا که مواد شیمیایی برای پرنده ضرر دارد. قرار دادن پوشال در کف قفس موجب نرمی بیشتر و ایجاد گرما در فضای قفس می‌شود.

بهتر است که چوب‌های قفس را رنگ نزنید و از چوب‌های خام استفاده کنید زیرا که مواد شیمیایی برای پرنده خطر دارد. توری قفس را در اندازه‌ای انتخاب کنید که جوجه‌ها و یا پرندگان کوچکتر نتوانند از چشمه توری آن رد شوند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 1 / 5. تعداد رأی: 1

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟