مارمولک خانگی و تغذیه آنها

آنچه میخوانید

3.3
(3)

یکی از حیوانات خانگی مورد علاقه اکثر افراد مارمولک خانگی است. این مارمولک‌ها موجودات جذاب و بامزه‌ای هستند که نیاز به تغذیه خاصی دارند. مارمولک‌ها از گروه خزندگان به شمار می‌روند که زیستگاه متنوعی دارند و می‌توانند در شرایط متنوعی هم زندگی کنند. این شرایط شامل انواع صحراها و جنگل‌ها و جلگه‌ها نیز می‌شود. مارمولک خانگی انواع متنوعی دارند و افرادی که به خزندگان علاقه‌مند باشند از این موجود دوست‌داشتنی و زیبا نگهداری می‌کنند.

البته مارمولک خانگی قیمت‌های متفاوتی دارند و اغلب قیمت آن بالاست. حیوان خانگی مسئولیت‌های خاص خودش را دارد و باید محیط را برای نگهداری از آن‌ها مهیا کنید. مارمولک‌ها براساس نژاد و نوع آن، به صورت متفاوتی نگهداری می‌شود و نیاز به اندازه و طول و وزن آن باهم فرق دارد. تهیه رژیم غذایی مناسب برای این خزندگان جذاب و خوشرنگ اهمیت زیادی دارد و باید پیوسته غذا‌های مقوی و موثر بخورند.

مارمولک خانگی

غذای مارمولک ها چیست؟

مارمولک‌های خانگی خزندگان محبوبی هستند که تقریبا ۷ سال عمر می‌کنند. تغذیه صحیح موجب طول عمر بیشتر آن‌ها می‌شود. برای تغذیه مارمولک خانگی نیاز به یک لیست کافی دارند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن آن‌ها تامین شود. در نتیجه نگهداری صحیح موجب سلامت و طول عمر بیشتر این موجودات بانمک می‌شود. غذای مارمولک خانگی متنوع است و می‌توان وعده‌های متفاوتی را برای آن‌ها تدارک دید که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:‌

حشرات غذای مارمولک کوچک

اگر برای شما هم سوال است که غذای مارمولک کوچک چیست باید بگوییم که یکی از غذاهای اصلی انواع مارمولک‌ها حشرات هستند. حشرات برای گونه‌های متفاوت مارمولک‌ها گزینه مناسبی به شمار می‌روند. حشراتی مانند انواع کرم، مگس، سوسک‌ها و عنکبوت‌ها از جمله غذاهای محبوب و رایج مارمولک‌ها محسوب می‌شوند. برخی از این حشرات هم سمی هستند و باید به آن دقت کنید تا حیوان خانگی شما را مسموم نکنند. مارمولک‌های کوچک خانگی می‌توانند تا ۱۵ سال هم عمر کنند و بسته به نژاد مارمولک سن آن‌ها متفاوت است.

حشرات غذای مارمولک‌های متنوعی به جز مارمولک سبز محسوب می‌شوند و اغلب علاقه زیادی به جیرجیرک‌ها دارند. همچنین موریانه‌ها غذای مارمولک سبز به شمار می‌روند. حشرات تنوع زیادی دارند و می‌توان به عنوان تغذیه اصلی مارمولک‌ها از آن بهره برد. حشرات مضر را مارمولک‌های شن زی می‌توانند بخورند و مشکلی برای آن‌ها به وجود نمی‌آورد. همچنین در فروشگاه‌های حیوانات خانگی انواع حشرات در بسته‌بندی‌های مخصوص به فروش می‌رسند.

میوه‌ها و گیاهان غذای مارمولک سبز

یکی از خوراکی‌های مورد علاقه خزندگان انواع میوه‌ها و سبزیجات است. میوه‌های مورد علاقه مارمولک‌ها اغلب میوه‌های نرم هستند که می توان از آن بهره برد. میوه‌هایی بدون هسته مانند توت فرنگی، سیب، گلابی و… از جمله میوه‌های مورد علاقه مارمولک‌ها به شمار می‌روند. غذای مارمولک سبز یا ایگوآنا اغلب سبزیجات و میوه‌ها هستند. غذای مارمولک سبز را گیاهان نیز تشکیل می‌دهند و از جمله خزندگان گیاهخوار محسوب می‌شود.

گیاهانی مانند برگ های درختان یا ساقه‌های جوان و سبزیجات متنوع مورد علاقه مارمولک سبز رنگ قرار دارد. البته مارمولک‌های گوشتخوار علاوه بر حشرات به سایر مواد غذایی گوشتی هم علاقه دارند. نگهداری از مارمولک گوشتخوار راحت است. انتخاب جیرجیرک برای مارمولک‌های گوشت‌خوار گزینه بهتری محسوب می‌شود تا شکار کردن موش! زیرا که گرفتن جیرجیرک برای شما راحت‌تر است.

غذای مارمولک های خانگی چیست؟

مارمولک‌های خانگی به غذای متناسب با طبیعت نیاز دارند تا از بیماری آن‌ها جلوگیری شود. علاوه‌بر سبزیجات، میوه‌ها و حشرات به مکمل‌های مخصوص حیوانات نیاز دارند. أنواع مکمل‌های D3 و مولتی ویتامین از جمله مکمل‌های پراستفاده برای این موجودات رنگارنگ به شمار می‌رود. ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن مارمولک خانگی نیاز است تا مانع از بیماری‌ها مشکلات دیگر شود.

البته برخی از این مکمل‌ها به صورت پودری مصرف می‌شوند. با مشورت دامپزشک می‌توان برای مارمولک‌ها مصرف کرد. کلسیم‌ها برای مارمولک‌ها بسیار ضروری است و در فواصل متفاوت باید مصرف شوند. پودر مکملی که با جیرجیرک درست می‌کنند در آب این خزندگان بامزه مخلوط می‌شوند. همچنین کیفیت مکمل‌های غذایی اهمیت زیادی دارد و باید رژیم غذایی باکیفیتی را رعایت کنند.

غذای بچه مارمولک چیست؟

مارمولک‌ها تنوع نژادی زیادی دارند و با توجه به مدل آن‌ها نحوه تولید مثل‌ این خزندگان متفاوت است. مارمولک‌ها در ۱۶ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند و می‌توانند جفتگیری کنند. نوزاد مارمولک‌ از همان ابتدای تولد همه چیز می‌تواند بخورد و نیازی به غذای خاصی ندارد. البته این موجودات رنگارنگ نیاز به گرمای کافی دارند و باید در معرض نور اشعه فرابنفش قرار بگیرند. استفاده از لامپ‌های UV  برای آن‌ها توصیه می‌شود. مارمولک‌ها برای هضم غذای خود نیاز به نور آفتاب دارند. مارمولک‌های کوچک تعداد وعده‌های بیشتری غذا می‌خورند و به مواد مغذی نیاز دارند در نتیجه خوردن غذاهای باکیفیت به رشد بهتر آن‌ها کمک خوبی می‌کند.

غذای مارمولک‌ بزرگ چیست؟

غذای مارمولک بزرگ اغلب انواع پرنده‌ها، موش‌ها و حتی مارمولک‌های دیگر است. مارمولک‌های بزرگ که به صورت خانگی نگهداری می‌شوند اندازه‌های چندان بزرگی نسبت به مارمولک‌های بزرگ درون طبیعت ندارند. مارمولک‌های بزرگ در طبیعت شکارچی‌های قهاری هستند که به شکار گوزن، خوک، سایر موجودات و حتی انسان‌ها می‌پردازند. البته ایگواناهای دریایی گیاه‌خوار هم وجود دارند که از درختان بالا می‌روند و برگ‌ها و میوه‌های آن‌را می‌خورند. تقریبی اندازه اینگونه از مارمولک‌ها به ۲ فوت و بیشتر می‌رسد.

بخشی از غذای مارمولک بزرگ سبز رنگ مانند ایگواناهای دریایی میوه‌ها و مهره‌داران کوچک اقیانوس هستند. ایگوانا توانایی زیادی در شنا کردن دارند و می‌توانند مدت زیادی در زیر آب بمانند. این موجودات شگفت‌انگیز در زمان آفتاب سوزان خانه می‌کنند و در ساحل به زندگی خود ادامه می‌دهند. همچنین این موجودات به سرعت در زیر دریا حرکت می‌کنند و توانایی بالایی در غواصی دارند. هنگامی‌ که جلبک‌ها رشد می‌کنند سرعت حرکت آن‌ها هم کمتر می‌شود و در زمان کمبود غذا امکان کوچکتر شدن از  نظر جثه را دارند. این توانایی تقریبا تا ۲۰ درصد کوچکتر است.

غذای مارمولک‌ بزرگ چیست؟

غذای مورد علاقه مارمولک   

بسته به نوع مارمولک‌ها غذای آن‌ها هم متفاوت است. اگر مارمولک گیاهخوار باشد از سبزیجات و میوه‌ها بیشتر لذت می‌برد. اگر شما یک مارمولک گوشت‌خوار داشته باشید نیاز به غذای متفاوتی دارد. غذای مورد علاقه مارمولک گوشت‌خوار بیشتر به انواع حشرات مانند کرم‌های شب‌تاب، جیرجیرک‌ها و یا موش‌ها و پرنده‌هاست. در جثه‌های بزرگ‌تر حتی می‌تواند یک انسان را میل کند و یا هم‌نوعان خود را بخورد!

اما مارمولک‌های گیاه‌خوار به أنواع میوه‌ و سبزیجات، برگ‌های درختان، گل ها و ساقه‌های گیاهان علاقه دارند. مارمولک‌های سبز عمدتا گیاه‌خوار هستند و به دنبال غذاهای گیاهی می‌روند. در طبیعت ایگواناهای بزرگ‌تر برای پیدا کردن غذا برروی درختان می‌روند و از برگ‌های درختان و میوه‌های نرم لذت می‌برند.

البته اگر برای شما هم سوال است که غذای مارمولک خانگی چیست باید بگوییم که غذاهای متنوعی می‌توانید حیوان خانگی خود بدهید. در فروشگاه‌های حیوانات خانگی معمولا حشرات خشک‌شده برای این موجودات دوست‌داشتنی وجود دارد. غذای مارمولک خانگی گیاه‌خوار بیشتر میوه‌های بدون هسته تشکیل می‌دهد. تغذیه مناسبی که ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن موجودات را تامین کند.

انواع مارمولک‌ها

مارمولک‌ها انواع متفاوتی دارند و دسته‌بندی‌های متنوعی را شامل می‌شوند. مارمولک‌های خانگی اغلب به صورت گوشت‌خوار هستند که اندازه آن‌ها چندان بزرگ نیست. مارمولک‌های خانگی بسته به شرایط نگهداری و بزرگی محیط انواع متفاوتی دارند. در ادامه به بررسی این مارمولک‌ها می‌پردازیم.

مارمولک گکو

یکی از انواع مارمولک‌های خانگی می‌توان به گکو اشاره کرد. این موجود دوست‌داشتنی در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند و به اسم آفات معروف هستند. این نوع مارمولک بسیار مورد استقبال به عنوان حیوان خانگی قرار می‌گیرد. موجودی بی‌آزار که پوستی جذاب و رنگارنگ دارد. رنگ‌های پلنگی این نوع از مارمولک بسیار مورد توجه است و محبوبیت زیادی دارد. گکو رنگ‌های متنوعی دارد و امکان نگهداری آن در خانه وجود دارد.

غذای مارمولک خانگی گکو حشرات زنده است و بهترین غذای مارمولک خانگی گکو کرم‌های خوراکی تشکیل می‌دهد. این موجود خوش آب و رنگ همه نوع حشرات را می‌خورند. گکوها عمر طولانی دارند و بین ۶ تا ۱۰ سال عمر می‌کنند. این نوع خزندگان بسیار آرام هستند و در رنگ‌ها و اشکال متنوعی وجود دارند.

ایگوانای سبز

یکی از أنواع مارمولک‌های خانگی می‌توان به ایگوناهای سبز اشاره کرد. ایگواناهای سبز گیاه‌خوار هستند و در مناطق گرمسیر امریکای جنوبی زندگی می‌کنند. ایگوانای سبز برنگ به دلیل جثه کوچکی که دارند بسیار برای افراد جذاب هستند. این موجود مطیع و بی‌آزار نیاز به مقدار زیادی پروتئین دارند و می‌توانند لوبیا سبز، نخود فرنگی، هویج، یونجه، قارچ و گل فلفل را بخورند. همچنین پنیر سویا از جمله غذاهای مورد علاقه ایگواناست.

البته ایگوانا در بچگی به رنگ سبز هستند و بعد رنگ آن‌ها تغییر می‌کند. این موجودات رنگارنگ و جذاب پوستی بینایی خیلی خوبی دارند که از فاصله خیلی دور می‌توانند اجسام را ببینند. این مارمولک‌ها نباید ریواس بخورند زیرا که احتمال مسمومیت آن‌ها را در پی دارد.

مارمولک Hemidactylus

یکی از مارمولک‌های خانگی را می‌توان Hemidactylus  دانست. این نوع مارمولک خانگی قیمت‌های متفاوتی دارد و بین ۲۰ دلار تا ۵۰ دلار است. این حیوان خانگی در نقاط متفاوت دنیا زندگی می‌کند و البته قیمت آن می‌تواند براساس کشورهای متفاوت بالاتر برود. قیمت نجومی این مارمولک برای بسیاری از افراد حاضر به پرداخت مبلغ آن‌ هستند. این مارمولک مربوط به سرزمین‌های استوایی می‌شود و در مناطق گرمسیری اروپا و آفریقا زندگی می‌کند.

این گونه از مارمولک‌ها از حشرات و تخم حشرات تغذیه می‌کنند و در شکاف‌ها و درزها‌ زندگی می‌کند. انگشتان این مارمولک به صورت مثلثی شکل است و خال‌های منظم و غیرمنظمی دارد. البته تنوع گونه‌ای زیادی را شامل می‌شود و براساس نژاد رنگ‌های متنوعی نیز دارد.  برای این حیوان خانگی می‌توان از فروشگاه‌های حیوانات خانگی انواع حشرات خشک‌شده را خریداری کرد.

اژده‌های ریش‌دار

یکی دیگر از مارمولک‌های خانگی اژده‌های ریش‌دار است. این نوع مارمولک انواع میوه‌های تازه بدون هسته و سبزیجاتی مانند کدو، فلفل، بروکلی، سیب‌زمینی شیرین، کدو حلوایی، کرفس، خیار و لوبیا سبز را می‌خورند. البته این نوع مارمولک از انواع حشرات و کرم‌های ابریشم، سوپر، موم، شاخدار و… را شامل می‌شود. اژده‌های ریش‌دار باید حشرات فاقد مواد شیمیایی را بخورد و مواد مضر موجب مسمومیت آن‌ها می‌شود.

مواد مغذی که به صورت کنسروی و منجمد در فروشگا‌ه‌های حیوانات خانگی به فروش می‌رسند و برای مارمولک‌های گزینه مناسبی به شمار می‌روند. حشرات مکمل‌های مغذی خوبی برای اژده‌های ریش‌دار برشمرده می‌شود و البته حشرات مرده‌ هم حاوی ویتامین‌های مورد نیاز مارمولک‌ها هستند.

مارمولک خانگی و تغذیه آنها

مارمولک خانگی و تغذیه آنها

جمع‌بندی

غذای مارمولک‌ها تنوع بالایی دارد و بسته به نژآد آن متفاوت است. برخی از این مارمولک‌ها به صورت گیاه‌خوار هستند و غذای اصلی آن‌ها شامل انواع میوه‌ها و سبزیجات می‌شود. برخی دیگر از این مارمولک‌ها انواع گوشت‌خوار هستند که غذای اصلی آن‌ها را حشرات و تخم حشرات تشکیل می‌دهد. البته مارمولک‌های بزرگتر نیاز به غذای بیشتری دارند و غذای اصلی آن‌ها را موش‌ها و پرنده‌ها تشکیل می‌دهد. به طور کلی غذای مارمولک خانگی گوشت‌خوار راحت‌تر تامین می‌شود. در فروشگاه‌های حیوانات خانگی انواع حشرات و غذاهای مغذی برای این خزندگان به فروش می‌رسد و گزینه مناسبی برای تغذیه آن‌ها هستند.

مارمولک‌های گیاه‌خوار ایگوانا هستند که در اندازه‌های متنوعی وجود دارند. اغلب در طبیعت ایگوانا بالای درختان می‌روند و میوه‌های درختان را می‌خورند. تامین رژیم غذای مارمولک‌های خانگی اهمیت زیادی دارد و این موجودات رنگارنگ و دوست‌داشتنی به یک محیط گرم و نور آفتاب نیاز دارند. برای نگهداری آن‌ها باید محیط امن و راحت فراهم کنید تا از بیماری آن‌ها جلوگیری کنید. برای تامین نور فرابنفش مورد نیاز این موجودات می‌توان از لامپ‌های UV استفاده کرد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3.3 / 5. تعداد رأی: 3

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟