همه چیز درباره خوکچه هندی

خوکچه هندی فشن با موهای لخت و زیبا
4
(6)

از جمله جوندگان خوکچه هندی است که برای اغلب مردم جذابیت زیادی دارد. خوکچه هندی با ظاهری بانمک و دوست‌داشتنی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این حیوان خانگی فضای زیادی نیاز ندارد و درون خانه‌های کوچک به راحتی قابل نگهداری است. خوکچه هندی رنگ‌های متنوعی و ترکیبی مانند سفید و قهوه‌ای دارد و کمی شبیه به همستر است با ظاهری بزرگتر و موهای بیشتر که جذابیتش را زیادتر می‌کند.

خوکچه هندی برخلاف اسمش مربوط به هند نمی‌شود و متعلق به آمریکای جنوبی است. این موجود پشمالو سروصدایی ندارد و می‌توان به راحتی از آن نگهداری کرد. خوکچه هندی بسیار آرام و مهربان است و از طرفی روحیه حساس و ترسویی دارد. پس اگر حیوان خانگی دیگری مانند سگ و گربه دارید، ایده خوبی نیست که از این جونده پشمالو نگهداری کنید.

خوکچه هندی

خوکچه هندی

خوکچه هندی نجس است؟

از نظر اسلام حیواناتی مانند خوک، سگ موجوداتی نجس هستند که البته خوکچه هندی هیچ ارتباطی به خوک ندارد بنابراین موجودی نجس نیست.  اما به هر حال رعایت بهداشت درباره حیوان خانگی اهمیت زیادی دارد و باید به آن دقت کرد. تمیز کردن مدام جای خواب و نگهداری این حیوان خانگی ضروری است و باید به سلامتی و بهداشت توجه کنید.

مدفوع و ادرار خوکچه هندی مثل سایر حیوانات نجس است و نباید به لباس یا بدن نمازگار آغشته شود. به همین دلیل باید بهداشت را رعایت کرد تا نماز نمازگزار باطل نشود. رعایت بهداشت به سلامتی حیوان خانگی شما هم کمک بیشتری می‌کند و در نتیجه عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

خوکچه هندی فشن با موهای لخت و زیبا

خوکچه هندی نژادهای متنوعی دارد که یکی از این نژاد‌ها خوکچه هندی فشن است. خوکچه هندی فشن موهایی بلند و لخت دارد که بسیار زیبا و دوست‌داشتنی است. روی سرش کاکل دارد و مدلی جذاب و خاص به شمار می‌رود. شما می‌توانید این موهای لخت و خوش رنگ را با کش موی رنگارنگ و ظریف ببندید. موهای بلند و صاف این نوع خوکچه بسیار دلرباست و از جمله گران‌ترین خوکچه به شمار می‌رود.

البته نگهداری از موهای بلند این موجود دوست‌داشتنی کمی دشوارتر است و باید به صورت مداوم شانه شود تا دچار گره‌خوردگی نشود. همچنین باید به حدی باشد که جلوی چشمانش را نگیرد و بتواند به راحتی آب و غذا بخورد. بنابراین رسیدگی مداوم به موهای خوکچه هندی فشن اهمیت زیادی دارد و باید برای تمیز کردن موهایش زمان بگذارید.

خوکچه هندی را چگونه تربیت کنم؟

خوکچه هندی را چگونه تربیت کنم؟

خوکچه مو بلند دلربا و خواستنی

خوکچه مو بلند باید به صورت هفتگی رسیدگی و تمیز شوند. موهای بلند خوکچه را می‌توانید با شامپو مخصوص بشورید و یا از شامپوهای خشک استفاده کنید. البته بهتر است که این موجودات را به طور کلی نشورید و فقط با شانه کشیدن و استفاده از شامپوهای خشک تمیز کنید.

جای دستشویی دوست پشمالوی خود را به صورت مداوم تمیز کنید و می‌توانید از سرکه برای ضدعفونی استفاده کنید که مسمومیت را در پی نداشته باشد. ناخن‌هایش را هر ماه کوتاه کنید. خوکچه هندی مو بلند نیاز به برس کشیدن دارد تا دچار گره نشود. از طرفی امکان ریزش نژاد مو بلند بیشتر است و بنابراین با شانه کشیدن مانع از پراکندگی موها در خانه می‌شوید.

تغذیه خوکچه هندی تازه و خوشمزه

از جمله نکات مهمی که در نگهداری خوکچه ی هندی باید رعایت کنید، تغذیه است. تغذیه در این موجودات حساس بسیار اهمیت دارد و میوه‌های تازه و سبزیجات از جمله مواد خوراکی مورد نیاز این موجودات است. ویتامین‌های ث و مولتی‌ ویتامین‌ها برای بدن خوکچه‌های هندی ضرورت دارد. این تغذیه شامل انواع سبزیجات مانند بروکلی، هویج، کرفس،‌ برگ چغندر، گیشنیز،‌ خیار، فلفل سبز و…  می‌شود.

همچنین خوکچه ی هندی به انواع میوه‌های تازه مانند سیب، انبه، آناناس،‌ هلو، پرتقال و… علاقه دارد. البته در کنار میوه و سبزیجات مصرف کربوهیدرات مانند ماکارونی،‌ برنج، پاستا هم برای تامین گرمای بدن آن‌ها مناسب است. هرچند که این دوستان پشمالو به سرعت دچار چاقی می‌شوند و باید به مقدار لازم غذا بخورند و تحرک کافی داشته باشند بنابراین خوردن بیش‌ از حد خوراکی‌های متنوع ایده خوبی نیست.

اضافه وزن در خوکچه‌های هندی به شدت رایج است و موجب بیماری‌های زیادی در آن‌ها می‌شود. چون دندان‌های این موجود پشمالو مدام رشد می‌کند به عنوان یک جونده باید خوراکی‌هایی سفت هم بخورد تا دندانش کوتاه‌تر شود. بلند شدن زیادی دندان‌ها مانع از راحت غذا خوردن آن‌ها می‌شود.

آموزش به خوکچه هندی خانگی

خوکچه‌های هندی موجوداتی باهوش هستند که به حرف شما گوش می‌کنند. هرچند که کمی شلخته به نظر می‌رسند و باید مدام جای آن‌ها را تمیز کنید و از ظروف سنگین برای آب و غذای آن‌ها استفاده شود ولی به آن‌ها می‌توان کلمات دستوری کوتاه را یاد داد. از طرفی می‌توان لباس‌های بامزه و زیبا تن خوکچه هندی خانگی کرد. این لباس‌ها در فروشگاه‌های حیوانات خانگی وجود دارد و به سادگی می‌توان پیدا کرد.

البته برای تربیت و آموزش به خوکچه هندی باید تداوم داشته باشید و حتما تشویقی تهیه کنید. از خوراکی‌های مورد علاقه‌اش می‌توانید استفاده کنید. أنواع آجیل بی‌نمک از جمله خوردنی‌های مورد علاقه آن‌ها به شمار می‌رود. اگر حوصله و زمان کافی داشته باشید می‌توانید اسم مورد نظر خود را به آن‌ها یاد بدهید.

همچنین این جوندگان بامزه نیاز به جای آرام و به دور از استرس دارند در نتیجه حتما جای آرامی را برای آموزش به او انتخاب کنید. می‌توانید جای دستشویی به دوست پشمالوی خود یاد بدهید و مقداری خاک طبیعی یا پوشال چوب یا علوفه استفاده کنید.

چگونه به خوکچه هندی آب بدهیم؟

چون خوکچه‌های هندی مدام در حال تحرک هستند بنابراین ممکن است ظرف آب و غذای خود را مدام جا به جا کنند و فضا را بهم بریزند. به همین دلیل حتما از ظروف سنگین برای آب استفاده کنید و یا ظرف را به زمین پیچ کنید که حرکت نکند. خوکچه‌های هندی به آب تازه نیاز دارند که در دسترس باشد. البته سبزی‌های آبدار مانند کاهو بخشی از آب بدن آن‌ها تامین می‌کند و شاید به آب کمتری نیاز پیدا کنند.

گفتنی است که خوکچه هندی میانگین بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر می تواند آب بخورد و این عدد به میزان وزن و سن و رژیم غذایی او بستگی دارد. کم آبی بدن خوکچه‌های هندی اهمیت زیادی دارد و باید به اندازه آب بخورد. در فصول گرما نیاز به آب بیشتری دارد و برای زندگی سالم بهتر است که آب کافی بخورد. آب خنک به کاهش دمای بدن این موجودات پشمالو کمک زیادی می‌کند و خطرات بیماری را در آن‌ها کاهش می‌دهد. به خصوص در فصول سرما آب تازه و خنک برای آن‌ها ضروری است.

خوکچه هندی را چگونه تربیت کنم؟

برای تربیت خوکچه هندی باید صبر و حوصله به خرج بدهید و محیطی آرام را فراهم کنید. این جونده پشمالو بسیار از محیط‌های پر رفت و آمد می‌ترسد. نظارت به رفتارهای خوکچه هندی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر به او آموزش دهید. شخصیت و روحیه هر خوکچه متفاوت است و باید به آن دقت کنید.

سعی کنید تربیت خوکچه هندی خود را در ابتدا با صدا زدن اسم شروع کنید. اسم خود را سریع‌تر از هر آموزش دیگری یاد می‌گیرند. حتما خوراکی مورد علاقه حیوان خانگی خود را بشناسید و به عنوان یک تشویقی در دست داشته باشید. خوراکی را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. با گفتن اسم و یا کلمه دستوری مثل «بیا» خوراکی را به او بدهید.

کم کم این شرطی‌سازی آموزش را راحت‌تر می‌کند. خوکچه‌ها موجودات سریع و باهوشی هستند. بنابراین آموزش آن‌ها کار ساده‌ای است و می‌توانید روی کلمات و جملات کوتاه دستوری کار کنید. با تشویق و نوازش می‌توانید چیزهای تازه به حیوان خانگی خود یاد بدهید.

جنسیت خوکچه هندی

جنسیت خوکچه هندی

از کجا بفهمیم خوکچه هندی نر است یا ماده

نر یا ماده بودن خوکچه به سادگی قابل تشخیص است و می‌توانید زیر شکمش پیدا کنید. این موجودات پشمالو قبل از بلوغ آلت تناسلی کوچکتری دارند و با بلوغ دستگاه تناسلی آن‌ها رشد می‌کند. خوکچه‌های ماده در زیر شکم و بین موهایشان سینه‌های کوچکی دارند که قابل تشخصی است و بعد از بلوغ سینه‌ها برجسته‌تر می‌شود.

تشخیص سن بلوغ از روی بدن این حیوانات کار ساده‌ای نیست اما با توجه به آلت تناسلی می‌توان بلوغ را داد که بالغ شدند یا نه. عمل عقیم کردن خوکچه‌های هندی نر ساده‌‌تر است و راحت‌تر هم نقاهت بعد از عمل سپری می‌شود. خوکچه‌های ماده به دلیل جراحی داخلی مدت بیشتری برای نقاهت بعد از عمل نیاز دارند تا زخم‌های شکم به طور کامل جوش بخورد.

چگونه خوکچه هندی را بشوییم؟

خوکچه‌های هندی هم مانند سایر جوندگان نیاز به شستشوی مداوم ندارند و باید دقت کرد که پوست این موجودات حساس است و به سرعت دچار خشکی می‌شود. بنابراین برای تمیز کردن موهای آن‌ها سعی کنید از شانه زدن استفاده کنید. از پنبه‌ها و دستمال‌های مرطوب برای تمیز کردن موهایشان استفاده کنید.

خوکچه هندی موجودی تمیز است و با لیس زدن موهایش را تمیز می‌کند اما شما هم می‌توانید از روش‌های جایگزین شستن استفاده کنید تا آب به پوست آن‌ها نفوذ نکند. مگر اینکه خیلی کثیف شده باشد و چند ماهی یک بار اجازه شستن موهایشان را دارید. خوکچه‌های هندی به سرما حساس هستند و سریع دچار اسهال می‌شوند در نتیجه بعد از خیس یا مرطوب شدن بدن آن‌ها حتما با سشوار خشک کنید.

خوکچه هندی چه مریضی دارد؟

خوکچه‌های هندی چندان بیماری مشترکی با انسان‌ها ندارند اما به هر حال رعایت نکات بهداشتی اهمیت زیادی دارد. حتما باید قفس آن‌ها تمیز شود. به صورت مداوم ظرف آب و غذایشان را بشورید و آب تازه بگذارید. سعی کنید که مدفوع آن‌ها بلافاصله تمیز کنید. برای کف قفس هم از پوشال‌های ضدعفونی شده استفاده کنید تا مانع از زخمی شدن کف دست و پای آن‌ها شود و مقداری از رطوبت محیط را جذب کند.

پیوسته این موجودات باید تحت نظر دامپزشک باشند و واکسینه شوند. بیماری‌هایی مانند بیماری دستگاه گوارش،‌ بیماری‌های تنفسی،‌ تومورهای پوستی از جمله بیماری‌های رایج این موجودات است که باید به آن دقت کنید. این بیماری‌ها با علائم خاصی مانند سرفه، عطسه، بی‌اشتهایی و یا ریزش مو و لکه‌های پوستی همراه است و باید با مشاهده مورد مشکوک به دامپزشک مراجعه کنید.

خوکچه‌ها به کمبود ویتامین ث حساسیت دارند بنابراین مصرف مولتی ویتامین‌ها در آب این موجودات اهمیت زیادی دارد. استفاده از خوراکی‌های باکیفیت و معتبر نیز اهمیت زیادی دارد.

جمع‌بندی

خوکچه‌های هندی موجوداتی دوست‌داشتنی و بامزه هستند که به عنوان حیوان خانگی کوچک در اغلب خانه‌ها دیده می‌شود. خوکچه‌ها برخلاف اسم آن‌ها هیچ ارتباطی با هند ندارند و متعلق به آمریکای جنوبی هستند. این موجودات پشمالوی بانمک به سادگی تربیت می‌شوند و می‌توان به آن‌ها چیزهای تازه یاد داد. خوکچه هندی از خانواده جوندگان است و از انواع سبزیجات و میوه‌ها تغذیه می‌شود.

خوکچه ی هندی را می‌توانید درون قفس‌های مخصوص نگهداری کنید که به دور از شلوغی باشد تا آرامش بیشتری را حس کنند. این موجودات به سادگی با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و می‌توانید لباس‌های جذاب و زیبا به آن‌ها بپوشانید. خوکچه‌ها نژادهای متنوعی دارند و شامل مو بلند نیز می‌شود. رسیدگی به خوکچه مو بلند کمی دشوارتر است و نیاز به شانه زدن دارد تا از گره خوردن موها جلوگیری شود.

این دوستان پشمالو به دامپزشک نیاز دارند و حداقل سالی دو یا سه بار باید چکاب شوند تا از سلامت جسمانی آن‌ها مطلع شوید. نگهداری خوکچه‌ها راحت است و می‌توانند با محیط سازگار شوند. خوکچه‌ها نیازی به حمام مداوم ندارند و با روش‌های جایگزین مانند شامپو خشک یا دستمال مرطوب مخصوص حیوانات می‌توان موهای آن‌ها تمیز کرد. همچنین به محیطی بزرگ برای دویدن نیاز دارند تا دچار چاقی و اضافه وزن نشوند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 4 / 5. تعداد رأی: 6

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟