همه چیز درباره پرندگان خانگی

غذای جوجه عروس هلندی

بهترین غذای عروس هلندی کدام است؟

هنگامی که عروس جوجه‌دار می‌شود غذای جوجه عروس هلندی اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. غذا‌های عروس هلندی بسیار گسترده است و می‌توان خوراکی‌های مقوی بسیاری را برای این پرنده دوست‌داشتنی و زیبا تهیه کرد. شما هم می‌توانید مکانی آرام و بی‌استرس برای جوجه و والدینش فراهم کنید.

جوجه‌های هلندی اگر به صورت درست غذارسانی شوند سریع‌تر رشد می‌کنند و در سن سه هفتگی به دانه‌خوری می‌افتند. البته شاید جوجه‌های سرنگی نیاز به زمانی بیشتری دارند و باید زمان زیادتری را برای آن‌ها صرف کنید. با سرنگ غذا دادن به پرنده‌ها کار راحتی نیست و باید با دقت انجام شود.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تنها غذای مفید برای عروس هلندی ارزن است اما درواقع اینطور نیست و خوراکی‌های متعددی را می‌توان برای این پرنده حاضر کرد. دقت به نحوه تغذیه موجب رشد سریع‌تر جوجه و قوی ماندن والدین می‌شود در نتیجه در این مقاله غذای جوجه عروس هلندی را باهم بررسی می‌کنیم.

بهترین غذای پرنده عروس هلندی کدام است؟

بهترین غذای پرنده عروس هلندی کدام است؟

بهترین غذای پرنده عروس هلندی کدام است؟

غذای پرنده عروس هلندی بسیار مهم است غذا‌هایی مانند دانه‌های کتان، ارزن، تخمه آفتابگردان، هفت تخم، نان سنگک، بلال، آجیل مثل پسته و بادام درخت یا گردو، توت خشک، هویج رنده شده و تخم‌مرغ گزینه‌های مناسبی برای والدین هستند. شما می‌توانید انواع غذا‌های مقوی به عروس هلندی خود بدهید تا به جوجه‌های خود بیشتر برسد.

غلات پخته شده گزینه‌های مناسبی برای جوجه هلندی هستند و جوانه گندم و جوانه عدس، لبو، شلغم بخارپز از جمله خوراکی‌های مفید به عنوان غذای پرنده عروس هلند به شمار می‌رود. همچنین این غذا‌ها در زمان تخم‌گذاری عروس هلندی گزینه‌های مناسبی هستند تا جوجه‌ها قوی‌تر شوند.

خوراکی‌هایی مثل لبو که طبع گرمی دارند در زمستان برای عروس هلندی‌ها گزینه مناسبی هستند به خصوص که زمان تولید مثل این پرنده اغلب در زمستان است. همچنین میوه‌ها و سبزی‌ها مانند آلبالو، زردآلو، گیلاس، سیب، کلم بروکلی، کرفس، گشنیز، جعفری، اسفناج، جوانه ماش و… بسیار برای سلامتی عروس هلندی فایده دارد.

غذای جوجه عروس هلندی با والدین

غذای جوجه عروس هلندی با والدین

غذای جوجه عروس هلندی با والدین

وقتی که جوجه‌های دوست‌داشتنی به دنیا می‌آیند پدر و مادر جوانه‌های گندم را به راحتی هضم می‌کنند و می‌تواند به جوجه خود بدهد. جوانه‌ها نرم هستند و برای جوجه‌ها گزینه مناسبی محسوب می‌شوند و جوجه‌ها هم راحت می‌توانند آن را هضم کنند. این جوانه‌ها بهتر است که از زمان دهمین روز زندگی جوجه‌ها برای والدین جوجه‌دار بگذارید.

همچنین انواع مولتی ویتأمین‌ها و مکمل‌های خوراکی را تحت نظارت دامپزشک استفاده کنید و اغلب زیر ۱۰ روزگی این ویتأمین‌ها توصیه نمی‌شوند. سعی کنید غذا‌های چرب به پرنده‌ها در این بازه زمانی ندهید که خطراتی برای جوجه ایجاد نشود. در دادن سبزیجات زیاده‌روی نکنید زیرا که موجب اسهال در پرنده می‌شود.

حتماً آب قفس را هرروز چک کنید و آب تازه در اختیار پرنده بگذارید. از غذا‌های حاوی کلسیم و مواد معدنی استفاده کنید. به صورت مداوم از کف دریا به پرنده‌ها بدهید. تخم‌مرغ آب‌پز بهترین گزینه تغذیه برای جوجه شماست که توسط مادر تغذیه شود.

غذای پرنده عروس هلندی

بزرگ کردن جوجه‌های عروس هلندی بدون والدین کاری دشوار است و امکان مرگ‌و‌میر آن‌ها وجود دارد. دستگاه گوارش این نوع پرندگان بسیار حساس است و جوجه‌های سرنگی دستگاه گوارشی کوچک‌تر از جوجه‌هایی هستند که با مادر بزرگ می‌شوند. به همین دلیل دقت به نوع تغذیه جوجه سر رنگی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

سرلاک یکی از گزینه‌های موجود است و می‌توانید در زمان‌بندی خاص به جوجه‌ها بدهید. خمیر لوبیا و عدس یکی دیگر از غذا‌های مقوی برای جوجه شماست. هویج و سیب آبپز به همراه موز خام را با کمی آب جوش مخلوط کنید و با سرنگ به جوجه عروس بدهید.

در سه ماهگی دیگر جوجه عروس هلندی کم کم به سمت دانه خوردن می‌رود و می‌توانیم دانه‌های مقوی برای تغذیه جوجه استفاده کنیم. بعد از دانه خوردن جوجه عروس می‌توان سرلاک به تدریج قطع کرد تا از خوراکی‌های مغذی جایگزین بهره بگیرید.

غذای پرنده عروس هلندی

غذای پرنده عروس هلندی

چه زمانی جوجه عروس هلندی از والدین جدا شود؟

وقتی که جوجه به ۲۰ تا ۲۵ روزگی رسید می‌توانید جوجه را از پدر و مادر جدا کنید و به او سرلاک بدهید. سرلاک حاوی دانه‌های مقوی پودر شده است به همین دلیل جایگزین خوبی برای غذای پدر و مادر به شمار می‌رود. بعد از اینکه جوجه به دانه خوری افتاد، بهتر است از دانه‌های ارزن، تخم کتان، جوانه گندم، شاهدانه، جوانه عدس و… استفاده کنید.

میوه‌های نرم مثل هلو یا پوره سیب برای پرنده بسیار مفید است و اغلب جوجه‌ها دوست دارند. از دادن غذا‌های چرب و یا لبنیات به جوجه خودداری کنید. سبزیجات زیاد موجب اسهال در پرنده می‌شود پس به میزان کم از آن برای جوجه‌ها مصرف کنید. همچنین مصرف غذا‌هایی که تمام ویتأمین‌های بدن جوجه را تأمین کند اهمیت فراوانی دارد.

تغذیه جوجه‌ها با بیسکویت مادر و آرد نخودچی هم در دوماهگی خوب است و سعی کنید در اواخر ماه دوم از وعده‌های غذایی مخصوص پرنده بهره بگیرید و کم کم غذا‌های نرم را به طور کامل قطع کنید. جوجه‌های هلندی در ۴ تا ۸ ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند و می‌توانند به راحتی گوشت و مرغ را هضم کنند.

جمع‌بندی

دستگاه گوارش عروس هلندی بسیار حساس است بنابراین دقت به آن اهمیت زیادی دارد و ما در این مقاله غذای جوجه عروس هلندی را بررسی کردیم. جوجه‌ها بهتر است که توسط والدین خود تغذیه شوند تا تمام ویتأمین‌ها را دریافت کنند و از طرفی غذا‌ها به صورت نرم راحت‌تر هضم می‌شود. پدر و مادر جوجه هلندی را می‌توان با انواع دانه‌های مغذی مانند گندم، انواع جوانه‌ها مثل جوانه عدس و جوانه گندم و… تغذیه کرد. استفاده از انواع میوه‌ها و سبزیجات هم گزینه مناسبی برای تغذیه این پرندگان هستند.

هنگامی که پرنده‌های والدین غذا‌های نرم شده را می‌خورند ساده‌تر هضم می‌کنند و به جوجه خود غذا می‌دهند. یکی از بهترین گزینه‌های مقوی برای عروس را می‌توان تخم‌مرغ آب‌پز دانست. تخم‌مرغ حاوی مقادیر زیادی کلسیم است و انتخاب درستی برای تأمین نیاز بدن جوجه هلندی محسوب می‌شود.

نگهداری از جوجه‌های سرنگی کمی دشوارتر است و می‌توان از سرلاک برای تغذیه آن‌ها استفاده کرد. دستگاه گوارش جوجه‌های سرنگی کوچکتر است و جوجه‌هایی ضعیف‌تر هستند بنابراین نیاز به رسیدگی بیشتری دارند. جوجه‌ها تا ۲۰ روزگی نیاز به تغذیه خاص دارند و بعد از دانه‌خوری دیگر می‌توان از انواع دانه‌های مقوی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *