چرا غذای پرندگان متفاوت است؟

خوراک پرنده چیست؟
1
(1)

حتما برای شما هم جالب است بدانید که چرا غذای پرندگان متفاوت است؟ پرندگان براساس تنوع زیست، تنوع مدل، شکل ظاهری و حتی منقارشان با هم متفاوتند و گونه‌های متنوعی وجود دارد. غذاهای پرندگان با هم تفاوت‌های عمده‌ای دارند و هر پرنده بسته به نوع می‌توانند از غذاهای متفاوتی تغذیه شوند.

همچنین غذاهای پرندگان بسیار گسترده است و بسته به نیاز آن‌ها تفاوت وجود دارد. خوشبختانه امروز فروشگاه‌های حیوانات انواع غذاهای مقوی پرندگان را عرضه می‌کنند و نیاز پرندگان را برطرف می‌کنند. بنابراین برای نگهداری بهتر پرندگان می‌توانید به بررسی دقیق نوع تغذیه آن‌ها بپردازید تا غذای مناسب را پیدا کنید.

خوراک پرنده چیست؟

محصولات متنوعی برای تغذیه پرندگان وجود دارد که تمام مواد مغذی و مقوی را به بدن پرنده برساند. دستگاه گوارش پرندگان بسیار حساس است و تغذیه مناسب برای سلامتی آن‌ها اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل باید بدانید که چه چیزی بخورند و چه خوراکی‌هایی برای بدنشان ضرر دارد. دامپزشک در این زمینه کمک خوبی می‌کند و مي‌توانید از راهنمایی دکتر استفاده کنید.

بسیاری از خوراکی‌های انسانی برای پرندگان مناسب نیستند و از دادن آن به پرنده باید خودداری کنید. شاید فکر کنید غذاهای پخته گزینه مناسبی هستند اما غذای خام برای بدن پرندگان بسیار مناسب‌ترند. حتی ظروف غذا هم تاثیر دارند و باید از ظروف مناسب برای غذای پرندگان استفاده کنید تا مواد شیمیایی نداشته باشد.

پرندگان چه غذایی می‌خورند؟

پرندگان چه غذایی می‌خورند؟

پرندگان چه غذایی می‌خورند؟

هر پرنده‌ای غذای متفاوتی را می‌خورد اما به طور کلی می‌توان انواع دانه‌ها را برای پرندگان گزینه مناسبی دانست، دانه‌هایی مانند جو دو سر، دانه جو، برنج قهوه‌ای، انواع جوانه‌ها مانند جوانه عدس یا جوانه گندم، نخود فرنگی،‌ لوبیا، عدس مواد مغذی دارند و برای پرندگان بسیار مفید است.

البته سبزیجات و میوه‌های خام هم باید در برنامه غذایی پرندگان وجود داشته باشد و باید در ظروف ضدزنگ بریزید. غذاهای مقوی برای پرندگان ضروری است و به سلامتی آن‌ها کمک بسزایی می‌کند. سعی کنید که برنامه غذایی پرنده را مدام تغییر ندهید زیرا که موجب بی‌اشتهایی یا کم خوراک شدن پرنده می‌شود.

همچنین می‌توانید از غذاهای تجاری هم استفاده کنید که شامل تمام مواد مغذی مخصوص پرندگان می‌شود و امروزه بیشتر کاربرد دارد. این غذاهای تجاری باید با برندهای مطرح و معتبر خریداری شود تا کیفیت خوبی داشته باشد و مکمل غذاهای تازه شود.

پلت از جمله رایج‌ترین غذاهای خشک پرندگان

یکی از غذاهای رایج برای پرندگان پلت است که به آن غذای خشک پرنده گفته می‌شود. پلت‌ها دانه‌های کوچکی هستند که به صورت فشرده تولید شده‌اند. پلت از انواع دانه‌های ذرت، سویا، جو دوسر، سبوس برنج و… ساخته شده است. البته پلت‌ها در انواع متفاوتی وجود دارند و باید خوش خوراک باشند تا پرنده‌ها تمایلی به خوردن آن داشته باشند.

پلت‌ها مزیت زیادی دارند و انرژی لازم برای شادابی و تحرک پرنده را فراهم می‌کنند. اغلب پلت‌ها حاوی انواع ویتامین‌ها،‌ پروتئین‌ها، فیبرها، قند‌ها و اسیدها هستند. کیفیت پلت‌ها متفاوت است و گاهی قیمتی بالا دارند. شکل ظاهری پلت به صورت گلوله است و حتی انواع غذای خشک برای سایر حیوانات هم استفاده می‌شود.

طعم‌های پلت با هم تفاوت دارند و شامل انواع غلات یا میوه‌هایی مانند توت می‌شوند. گاهی از بادام زمینی،‌ برنج، تخم مرغ خشک، عسل، حشرات خشک شده، مکمل‌های معدنی و مغذی ساخته می‌شود. پلت راحت‌ترین خوراک پرنده محسوب می‌شود که برای آماده کردن آن دردسری وجود ندارد.

دانه‌های ارگانیک طبیعی و مغذی

امروزه محصولات ارگانیک بسیار پرطرفدار است و گونه‌های متفاوتی دارند. اغلب به محصولاتی که مواد شیمیایی در آن دخالتی نداشته باشد ارگانیک گفته می‌شود و به صورت طبیعی رشد می‌کنند. دانه‌ها ارگانیک برای پرندگان بسیار مناسب و مفید است و به دلیل وابسته بودن این پرنده‌ها به طبیعت، دانه‌ها ارگانیک به سلامتی بیشتر آن‌ها کمک می‌کند.

غلات ارگانیک حتی برای انسان‌ها هم بسیار بهتر است زیرا که مواد شیمیایی در طولانی مدت در بدن تولید سم می‌کند. این دانه‌ها حاوی انواع مکمل‌ها مانند کلسیم، ویتامین و… هستند. دانه‌های ارگانیک تنوع خوبی دارند و مورد علاقه پرندگان قرار می‌گیرند. می‌توان غلات ارگانیک را از فروشگاه‌های حیوانات تهیه کنید.

دانه‌های ارگانیک طبیعی و مغذی

دانه‌های ارگانیک طبیعی و مغذی

سبزیجات متنوع و مقوی

پرندگان سبزیجات را بسیار دوست‌ دارند و انواع ویتامین‌ها را به بدن پرنده می‌رساند. سبزیجاتی مانند کاهو، کرفس،‌ فیبر و آب مورد نیاز بدن پرنده را تامین می‌کند و مورد علاقه پرندگان قرار می‌گیرد. البته باید به اندازه کم از این نوع سبزیجات به پرنده خود بدهید زیرا که موجب اسهال پرنده می‌شود.

سبزیجاتی که رنگ زرد تیره و سبز دارند، برای پرندگان بسیار مناسب است. سبزیجاتی مانند سبزی‌هایی که برگ‌های بزرگ دارند، انواع کلم، سیب زمینی شیرین، شلغم و چغندر قند از جمله مغذی‌ترین خوراک پرنده به شمار می‌روند.

میوه‌های خوشمزه و رنگارنگ

اغلب پرندگان میوه‌ها را بسیار دوست دارند در نتیجه از جمله پرکاربرد ترین غذاهای پرندگان میوه‌ها هستند. البته نباید زیادی از میوه‌ها بخورند و احتمال اسهال و مریضی پرنده وجود دارد. میوه‌های پراستفاده را می‌توان انبه، کیوی، انار، آناناس، طالبی، هلو و شلیل و… دانست.

هر کدام از این میوه‌ها حاوی ویتامین‌های خاصی هستند که برای سلامتی و پیشگیری از بیماری کمک می‌کند. از میوه‌ها برای تغذیه جوجه‌ها هم استفاده می‌شود و می‌توان از میوه‌های نرم‌تر بهره گرفت. البته میوه‌های پخته شده هم گاهی برای جوجه‌ها گزینه مناسبی است.

غذای مناسب برای پرندگان

غذای مناسب برای پرندگان

جمع‌بندی

غذای پرندگان متفاوت از انسان‌هاست و باید متناسب با نژاد پرنده از انواع غذاهای مغذی تغذیه شوند. به دلیل حساسیت زیاد سیستم بدنی پرنده استفاده از غذاهای مقوی بسیار اهمیت دارد و باید به آن دقت ویژه‌ای کرد تا مانع از بیماری و مشکلات گوارشی پرنده شوید.

پرندگان اغلب از دانه‌ها را بسیار دوست دارند و از انواع دانه‌های عدس، جو، جوانه‌ها و… می‌توان بهره گرفت. البته استفاده از غذاهای خشک مانند پلت‌ها برای پرندگان مکمل خوبی هستند. سبزیجات و انواع میوه‌ها گزینه‌های مناسبی برای تغذیه پرندگان هستند. البته باید دقت داشت که مقدار سبزیجات و میوه کنترل شود تا مبادا پرنده را دچار اسهال کند. غذاهای نرم برای جوجه‌ها انتخاب مناسبی هستند و می‌توانند به سادگی آن را هضم کنند.

همچنین انواع جوانه‌ها منبع خوبی از ویتامین‌ها برای بدن پرنده است و مورد علاقه پرندگان قرار می‌گیرد. استفاده از ظروف مناسب غذا هم اهمیت زیادی دارد که حاوی مواد شیمیایی نباشد و غذا را مرطوب نکند. استفاده از ظروفی که ضد زنگ باشد گزینه مناسبی برای پرندگان به شمار می‌رود.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 1 / 5. تعداد رأی: 1

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟