تغذیه سگ تازه زایمان کرده

تغذیه سگ تازه زایمان کرده
3
(2)

بخش مهم زندگی سگ‌های‌ ماده دوران شیردهی و بارداری است. غذای سگ تازه زایمان کرده باید حاوی ویتامین و املاح‌های بیش‌تری باشد، و هم‌چنین بتواند کلسیمی که با شیردهی ازدست می‌دهد را جبران کند؛ یا‌ به عبارتی تغذیه سگ تازه زایمان کرده باید درصد مواد مغذی بیش‌تری داشته باشد و دارای تفاوت‌هایی نسبت به سایر غذا‌های معمولش باشد. به طوری که ایمنی بدن سگ را بتواند بالا ببرد تا از بیماری ها محفوظ باشد و هم‌چنین توله‌های آن نیز درسلامت باشند.

غذای مناسب برای سگ تازه زایمان کرده چیست

غذای مناسب برای سگ تازه زایمان کرده چیست

غذای مناسب برای سگ تازه زایمان کرده

همان‌طور که گفتیم دوران شیردهی یک سگ ماده بسیارمهم است و از لحاظ  تغذیه باید رسیدگی شود. وزن سگ باید ده درصد بیش‌تر از وزن قبل از بارداری خود برسد، تغذیه سگ تازه زایمان کرده باید به گونه‌ای باشد که؛ دچار اضافه‌ وزن بیش‌ازحد برای یک سگ نگردد چون منجر به بیماری سگ‌ ماده می‌شود. هم‌چنین سگ تازه زایمان کرده‌ای که در خطر لاغری بیش‌از اندازه باشد و به اندازه کافی نتواند کالری مورد نیاز خود را دریافت کند، بدن از ذخایر او استفاده می‌کند که باعث کاهش وزن نادرست سگ می‌شود. باید توجه داشته باشیم که آن مقدار وزنی  که گفته شد یعنی(ده الی پانزده درصد)  بیش‌تر از وزن قبل بارداری خود را داشته باشد، تا بتواند به نوزادان خود غذا بدهد، این غذا باید درطول روز چهار وعده باشد.

با توجه به این‌ که بخش بزرگی از حجم شیر یک سگ را آب تشکیل می‌دهد؛ پس باید در تغذیه سگ تازه زایمان کرده حجم زیادی آب وجود داشته باشد، بهتر است از غذا‌های خشک و نیمه خشک و کنسروی برای سگ شیرده استفاده کرد که املاح معدنی و ویتامین زیادی را دارا است.

علت بی‌اشتهایی سگ بعد از زایمان

ممکن است سگ‌های ماده بعد از زایمان دچار کمبود وزن بشوند؛ به دلیل عدم خوردن غذا که باعث ضعیف شدن سگ و حتی کمبود وزن در توله‌ها و کم‌شدن حجم و کیفیت شیر سگ می‌شود. باید علت بی‌اشتهایی سگ را بیابیم و آن را درمان کنیم. در ادامه به چند علل‌ مهم و قابل توجهی که موجب بی‌اشتهایی سگ بعداز زایمان می‌شود خواهیم پرداخت:

    • خودتان غذا را برای سگ ببرید

سگ‌ها در روز‌های اول بعد از تولد توله‌ها، اصلا دوست ندارند از توله‌هایشان دور شوند؛ بنابراین حتی اگر غذا دورتر از سگ باشد از خوردن آن به‌خاطر دور شدن از توله‌ها سرباز می‌کنند.

ممکن است حتی ممکن است برای پیدا کردن غذا به بیرون هم نروند و ترجیح دهند در کنار توله‌های خود بمانند، پس خودتان باید حواستان به سگ باشد و به آن غذا بدهید تا دچار بی‌اشتهایی نشود.

    • عوارض دارو و واکسن

همان‌طور که در انسان هم خوردن دارو و تزریق واکسن منجر به بی‌حالی، بی‌اشتهایی و بدن درد می‌شود، درسگ هم این عوارض وجود دارد و یکی از علت‌های بی‌اشتهایی آن می‌باشد.

    • خوردن یک نوع غذای خاص

سگ ماده ممکن است به غذایی که به آن می‌دهید علاقه نداشته باشد؛ به همین دلیل تمایلی به غذا خوردن ندارد. دراین مواقع بهترین روش این است که غذا‌های پر‌کالری به سگ بدهید مثل؛ گوشت قرمز، تن‌ماهی، میگو، مرغ‌آب پزشده، برنج قهوه ای یا بهتره که برای خوش‌طعم شدن، غذای سگ را درآب‌مرغ خیس بدهید و در مایکروویو قرار دهید تا گرم بشود.

غذای مناسب برای سگ تازه زایمان کرده

غذای مناسب برای سگ تازه زایمان کرده

عوارض تغذیه نامناسب برای سگ شیرده

همان‌طور که تغذیه برای یک خانم باردار بسیار قابل اهمیت است، برای یک سگ هم مهم است چرا که با تغذیه نامناسب عوارض زیادی را به دنبال‌ دارد، برخی از این عوارض ها عبارت‌است از:

  • افزایش احتمال مرگ ومیر در توله‌ها
  • احتمال تولد توله‌های ناقص
  • اختلال در سیستم ایمنی مادر و ضعیف شدن بدن مادر
  • اگر تغذیه سگ تازه زایمان کرده وشیرده مناسب نباشد، توله‌های آن با وزن کمی متولد می‌شوند که خوب غذا نمی‌خورند یا در حرکات خود هماهنگ عمل نمی‌کنند و یا اشک‌ریزی دارند، چنین توله‌هایی با این خصوصیات عمر زیادی ندارند و زود می‌میرند.
  • وغیره

بیماری‌هایی که سگ بعد از زایمان به آن دچار می‌شود

عموماً همه این را می‌دانیم که وقتی یک سگ زایمان می‌کند تعداد توله‌های آن از سه تا به بالا می‌باشد؛ به همین دلیل سگ مادر دچار کمبود کلسیم یا اصطلاحاً تب شیر می‌شود؛ چراکه وقتی در یک زایمان توله‌های زیادی متولد می‌شوند برای تأمین کلسیم و رشد دندان‌ها و استخوان‌ها فشار زیادی بر ظرفیت مادر تحمیل می‌گردد. اگر سگ شما دچار این بیماری شد باید از شیرخشک مخصوص سگ برای توله‌ها استفاده کنید.

تغذیه مناسب برای سگ تازه زایمان کرده

تغذیه مناسب برای سگ تازه زایمان کرده

 سخن پایانی

سلامت همه موجودات ارتباط مستقیمی با تغذیه آن‌ها دارد. برخی از دوره‌ها در زندگی موجودات زنده اهمیت بیش‌تری را دارد. بارداری و شیردهی موجودات زنده اعم از انسان وحیوان بسیار مهم است زیرا که با تغذیه مناسب می‌شود هم مادر وهم بچه ای سالم به دنیا آورد، اگر به تغذیه آن‌ها توجه نشود، عواقب جبران ناپذیری مانند: مرگ مادر یا توله‌ها و به دنیا آمدن توله‌های ناقص را در بر دارد. پس باید با رژیم غذایی مناسب که با مشورت دامپزشک تهیه می‌شود مراقب سلامتی آن‌ها بود.

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3 / 5. تعداد رأی: 2

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟