رژیم غذایی برای سگ چاق

چگونه سگ را لاغر کنیم؟

آنچه میخوانید

0
(0)

همانطوری که می‌دانید حیوانات خانگی نیاز به رژيم غذایی خاصی دارند. بنابراین رعایت رژیم غذایی برای سگ‌ چاق از جمله ملزومات سلامتی حیوان خانگی شما محسوب می‌شود. برنامه غذایی مناسب حیوان خانگی بسیار مهم است و کیفیت غذای سگ، سلامتی و طول عمر این دوست وفادار را در پی دارد. بنابراین باید مواد اولیه و میزان غذای او کنترل و نظارت شود.

سگ همه چیز می‌تواند بخورد اما وجود پروتئین و کربوهیدرات، چربی، فیبر و مواد معدنی، انواع ویتامین‌ها سهم بیشتری در غذای این موجودات دوست‌داشتنی دارند. البته بسته به سن و نژاد و تحرک این رژیم تغییراتی می‌کند. در ادامه با رژیم غذایی سگ چاق بیشتر آشنا می‌شویم.

چگونه سگ را لاغر کنیم؟

اغلب سگ‌های عقیم شده دچار اضافه وزن می‌شوند به همین دلیل حتما باید از غذاهای رژیمی برای تغذیه آن‌ها استفاده کنید. همچنین غذای خشک مصرف روزانه مخصوص سگ‌های عقیم شده وجود دارد که کمک می‌کند تا سگ چاق نشود. در سگ‌های چاق احتمال بروز بیماری بیشتری وجود دارد بنابراین وزن متناسب با جثه او پراهمیت است.

غذای سگ باید متناسب با وزن و سن او انتخاب شود و در این زمینه حتما از دامپزشک کمک بگیرید. سگ‌ها بعد از ۱ سالگی به بلوغ می‌رسند و نسبت به دوران تولگی نیاز به غذای کمتری دارند. در دوران قبل از یک سالگی انرژی و تحرک حیوان خانگی بیشتر است و باید همسان با شرایط رشدی خود تغذیه شود. غذاهای مکمل و أنواع تشویقی در کنار غذای اصلی برای توله سگ‌ها بسیار مهم است.

سگی که به بلوغ می‌رسد نیاز به غذای کمتری دارد و روزی یک وعده گزینه مناسبی است. پیاده‌روی روزانه و تخلیه انرژی سگ نیز اهمیت زیادی دارد تا به لاغر شدن او کمک کند. بخش اعظمی از غذای سگ را پروتئین تشکیل می‌دهد و از کربوهیدرات بیش‌ از حد باید خودداری شود. وعده‌های کوچکتر و تعداد دو یا سه بار در روز نیز کمک خوبی می‌کند و استفاده از ظروف غذای خشک مخصوص سگ‌های چاق که سرگرمی را برایش به همراه دارد، ایده خوبی است تا سگ شما غذای کمتری بخورد.

 

علت چاق شدن سگ چیست؟

علت چاق شدن سگ چیست؟

علت چاق شدن سگ چیست؟

سگ‌ها اگر وعده‌های غذایی بیشتری بخورند و یا غذاهای ناسالم مصرف کنند، امکان چاقی آن‌ها بیشتر است. البته باید در نظر داشت که این دوستان پشمالو به تحرک روزانه برای هضم بهتر غذا و داشتن شادابی و نشاط،‌ نیاز دارند. اگر سن سگ بیشتر شود میزان سوخت و ساز بدنش کمتر می‌شود و در نتیجه رژیم خاصی نسبت به سن باید رعایت شود. برخی از نژادها مستعد چاقی بیشتری هستند مانند شیتزو، پامرانین، تریر و… که با مشورت دامپزشک باید رژیم مخصوص نژاد برای آن‌ها رعایت شود.

معمولا سگ‌های بزرگتر به پیاده‌روی بیشتری نیاز دارند و باید جای وسیعی برای گردش آن‌ها وجود داشته باشد. توله سگ‌ها در طول روز نیاز به بازی و تحرک بیشتری دارند و مدام مشغول و شیطنت هستند. بنابراین باید برای پت خود زمان کافی بگذارید چون مسئولیت‌های زیادی به عهده شماست.

 رژیم غذایی برای لاغری سگ

رعایت یگ برنامه غذایی منظم برای سگ کار چندان سختی نیست و اگر از دوران تولگی به خوردن غذاهای مفید عادت کند رعایت این رژیم ساده‌تر پیش می‌رود. در زمان تولگی خوردن شیر و غذاهای نرم مانند کنسروهای سوپی توصیه می‌شود. استفاده از مکمل‌ها و شیر خشک مخصوص توله سگ‌ها هم گزینه مناسبی هستند.

توله سگ‌هایی که هنوز توان خوردن غذای خشک را ندارند، می‌توانند غذای خشک در آب یا شیر بدون لاکتوز مصرف کنند. غذاهایی که پروتئین زیادی دارند برای سلامتی سگ‌ها پراهمیت هستند مانند گوشت بره و گوشت گوساله. گوشت بره هضم‌ راحت‌تری دارد و برای سگ‌های حساس‌تر مانند پامرانین گزینه خوبی است.

البته اندازه آن باید مشخص باشد و بسته به جثه سگ تغییر می‌کند. همچنین گوشت مرغ هم گزینه خوبی برای سگ‌ها به شمار می‌رود البته باید بدون ادویه و پیاز پخته شود. گوشت ماهی سالمون، ماهی سفید، ماهی کاد از جمله گزینه‌های مناسب برای تغذیه سگ‌ها به شمار می‌رود.

رژیم غذایی برای لاغری سگ

رژیم غذایی برای لاغری سگ

نقش سبزیجات در تغذیه سگ‌ها

سبزیجات برای دوستان پشمالوی ما گزینه مناسبی برای رسیدن ویتامین‌های متنوع به بدن آن‌هاست. این سبزیجات برای سگ‌ها فواید زیادی دارند و به آن‌ها در هضم و دفع کمک خوبی می‌کند. سبزیجاتی مانند هویج، کدو حلوایی، کلم بروکلی، کرفس، نخود سبز،‌ برنج از جمله خوراکی‌های مفید است که به صورت بخارپز بدون هیچگونه ادویه برای حیوانات خانگی سرو می‌شود.

برای اینکه طعم بهتری داشته باشند و سگ مجاب به خوردن آن شود می‌توانید از عصاره مرغ و گوشت استفاده کنید و یا همراه مرغ و گوشت بپزید که از خورد آن بیشتر لذت ببرید. غذای سگ باید به صورت مرطوب باشد تا خوردن غذا ساده‌تر و راحت‌تر باشد. وجود بعضی از میوه‌ها هم در وعده‌های غذایی سگ بسیار مفید است که شامل میوه‌هایی مانند آناناس، تمشک سیاه، هندوانه، بلوبری، خربزه، نارگیل،‌موز،‌ خیار، کیوی و نارنگی می‌شود.

خوارکی‌های مضر برای سگ‌ها

سگ‌ها هم مانند انسان‌ها محدودیت‌های غذایی دارند. غذاهای مضر مانند انواع فست‌فود‌ها و غذاهای سنگین گزینه مناسبی برای تغذیه آن‌ها نیست. انواع ادویه‌ها و خوردنی‌های تحریک‌پذیر مانند سیر و پیاز، فلفل ممنوع است. انواع خوردنی‌ها و تنقلات مانند چیپس و پفک گزینه مناسبی برای حیوانات خانگی نیست.

سگ‌ها به صورت طبیعی در بدنشان انسولین تولید نمی‌شود پس خوردنی‌های شیرین و شکردار مانند آبنبات،‌ شکلات ممنوع است. قهوه، الکل، انگور، هسته انواع میوه‌ها، برگ ریواس، کشمش، چای، گردو برای سگ‌ها مضر است.

 تغذیه مناسب برای سگ چاق

تغذیه مناسب برای سگ چاق

جمع‌بندی

در این مقاله به رژیم غذایی مناسب برای سگ‌ها پرداختیم تا از چاقی‌ و اضافه وزن آن‌ها جلوگیری شود. رعایت برنامه غذایی خاص بسته به سن،‌ جثه و نژاد به سلامتی و طول عمر بیشتر سگ کمک خوبی می‌کند. در این رابطه حتما با دامپزشک مشورت کنید. عادت کردن سگ از همان روزهای تولگی به برنامه غذایی مشخص راحت‌تر است و کمک خوبی می‌کند تا سگ شما در آخرین روزهای زندگی، سلامتی خود را حفظ کند.

غذای حیوانات خانگی باید به صورت جداگانه بدون ادویه و پیاز پخته شود و کمی مرطوب باشد. پروتئین نقش اساسی در تغذیه حیوانات گوشت‌خوار دارد و البته وجود سبزیجات پخته شده مانند هویج، کدو حلوایی،‌ کلم بروکلی و… در کنار غذا اهمیت زیادی دارد. همچنین گوشت بره و گوساله راحت‌تر هضم می‌شود و سرشار از پروتئین است.

به‌علاوه تحرک و پیاده‌روی روزانه برای سگ‌ها اهمیت زیادی دارد و باید به صورت روزانه برای تحرک آن‌ها وقت بگذارید. توله‌ سگ‌ها انرژی بیشتری دارند و باید با آن‌ها به بازی بپردازید و به پیاده‌وری ببرید. سگ‌های بالغ‌ و جثه بزرگ نیاز به محیط گسترده‌تری برای تحرک دارند و باید زمان بیشتری را برای پیاده‌روی آن‌ها صرف کنید.

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟