مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده

مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده
0
(0)

اگر جزء افرادی هستید که در خانه از سگ نگهداری می‌کنید یا در واقع، سگ خانگی دارید، حتماً می‌دانید انتظار برای زایمان سگ مادر و اضافه شدن توله‌سگ‌ها، چه هیجانی دارد؛ اما این موضوع را فراموش نکنید که در کنار این هیجان، نباید از نحوه مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده غافل شوید.

شما به عنوان کسی که وظیفه نگهداری از سگ مادر و توله‌سگ‌ها را بر عهده دارد باید با روش نگهداری از توله‌سگ تازه متولد شده آشنا باشید. از این رو برای راهنمایی شما، در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته شده است. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده

مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده

نحوه مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کرد که تا زمان زایمان سگ مادر، باید جعبه‌ای مناسب برای زایمان در نظر گرفته و غذا، آب و خوردنی‌های تشویقی را برای سگ مادر تهیه کنید. شماره تماس دامپزشک را در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید با وی تماس گرفته و از مهارت و تجربه وی استفاده کنید.

اجازه دهید تا سگ مادر، محل زایمان را خودش انتخاب کند. سپس جعبه را در همان محل تعبیه کنید. آماده کردن حوله یا روزنامه تمیز، پر کردن کف جعبه، فراهم نمودن تجهیزاتی برای گرم نگه داشتن جعبه و تهیه پوشش برای قسمت روباز جعبه از دیگر اقدامات لازم قبل از زایمان سگ مادر است.

لازم است تا فردی بزرگ سال بر روند زایمان سگ مادر نظارت داشته باشد تا در صورت نیاز، اقدامات لازم را انجام دهد. در صورتی که همه چیز به روال عادی طی شد و توله‌سگ‌ها به دنیا آمدند، حتماً این سؤال در ذهن شما به وجود خواهد آمد که برای مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده باید چکار کرد؟

برای پاسخ به این سؤال، انجام اقدامات زیر به شما توصیه می‌شود:

از جدا کردن جفت توله‌سگ، خودداری کنید

جفت باید به صورت طبیعی خشک شده و منقبض شود. به این ترتیب خودش، جدا خواهد شد؛ بنابراین از جدا کردن جفت پرهیز نمایید.

از دستکاری ناف توله‌سگ پرهیز نمایید

به ناف توله‌سگ دست نزنید. کافی است جعبه زایمان را تمیز نگه دارید. در ضمن نیازی به استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده برای ناف نیز وجود ندارد.

جعبه زایمان را تمیز نگه دارید

حوله و روزنامه‌هایی را که برای پر کردن کف جعبه زایمان در داخل جعبه قرار داده‌اید باید به صورت مرتب، تعویض شوند. البته توجه کنید که برای تعویض این وسایل، نیازی به جابجایی سگ و توله‌ها نیست. زمانی که سگ مادر به توله‌ها شیر داد و برای استراحت، کنار رفت می‌توانید این کار را انجام دهید.

نگهداری از توله سگ تازه متولد شده

نگهداری از توله سگ تازه متولد شده

ارتباط توله‌سگ‌ها و سگ مادر را به هم نزنید

یکی دیگر از اصول نگهداری از توله‌سگ تازه متولد شده، عدم ایجاد اخلال در ارتباط مادر و توله‌سگ‌ها است. به این معنا که از دست زدن به توله‌ها خودداری کنید. بگذارید سگ مادر و توله‌ها در آرامش با هم ارتباط بگیرند.

دمای اتاق را برای توله‌سگ‌ها تنظیم کنید

برای مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده باید به گرمای بدن توله‌ها دقت کنید. در صورتی که توله‌سگ‌ها احساس سرما کنند به لمس کردن شما واکنش نشان نداده و ساکت در جای خود خواهند ماند. در ضمن در صورتی که توله‌سگ‌ها، احساس گرمای زیاد کنند در قسمت زبان و گوش‌ها دچار سرخ شدگی می‌شوند.

از این رو در مراقبت از توله‌سگ‌های تازه متولد شده باید دمای اتاق را به صورتی تنظیم کنید که خودتان با لباس خانگی، احساس راحتی داشته باشید. برای گرم‌تر شدن محل خواب سگ‌ها نیز می‌توانید از پد‌های حرارتی استفاده کنید.

به وزن توله‌سگ‌ها نظارت کنید

توصیه می‌شود وزن توله‌سگ‌ها را به صورت روزانه با استفاده از ترازوی پستی، بررسی کنید. قبل از گذاشتن توله‌سگ‌ها بر روی ترازو، کفی آن را با استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده خانگی، پاک کنید.

توله‌سگ‌ها باید به صورت روزانه با اضافه شدن وزن روبرو باشند. البته در غیر این صورت نیز نیازی به نگرانی نیست. منتظر باشید تا در روز‌های آینده نیز روند افزایش یا کاهش وزن را بررسی کنید. سپس در صورت تداوم ثابت ماندن یا کاهش وزن، به دامپزشک مراجعه کنید.

از نظر بهداشتی مراقب توله‌سگ‌ها باشید

یکی از نکات مهم در مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده، بررسی وضعیت بهداشت آن‌ها است. منظور از این امر، تنها رسیدگی به وضعیت جعبه استراحت آن‌ها نیست. بلکه باید مراقب باشید تا مهمان‌هایی که به خانه می‌آیند، با خود میکروب و ویروس را وارد اتاق نگهداری از سگ‌ها نکنند.

برای این منظور، توصیه می‌شود مهمان‌ها، کفش‌های خود را بیرون از اتاق دربیاورند، از دست زدن به سگ مادر و توله‌سگ‌ها خودداری کنند و در صورت دست زدن، باید قبل از بازی کردن با توله‌سگ‌ها، دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهند.

به توله‌سگ‌ها در شیر خوردن از سینه سگ مادر کمک کنید

توله‌سگ‌ها در روز‌های اول تولد نه توانایی دیدن و شنیدن دارند و نه می‌توانند راه بروند. از این رو نیاز است تا به توله‌سگ‌ها در شیر خوردن از سینه سگ مادر، کمک کنید.

روش نگهداری از توله سگ تازه متولد شده

روش نگهداری از توله سگ تازه متولد شده

از خوراندن شیر خشک و شیر سگ مادر به صورت همزمان به توله‌سگ‌ها خودداری کنید

در صورتی که سگ مادر، شیر کافی برای سیر کردن توله‌سگ‌ها دارد، نیازی نیست تا از شیر خشک برای تغذیه آن‌ها استفاده کنید. از شیر خشک تنها در مواقع ضروری استفاده نمایید.

تغذیه سگ مادر را بررسی کنید

در کنار توجه به وضعیت سلامت، بهداشت و تغذیه توله‌سگ‌ها نباید از وضعیت سگ مادر نیز غافل شوید. توصیه می‌شود به بهداشت سگ مادر، وضعیت استراحت و تغذیه سگ مادر نیز توجه بیشتری داشته باشید. به این ترتیب سگ مادر قادر به رسیدگی به توله‌های خود خواهد بود.

کلام آخر

در مراقبت از توله‌سگ تازه متولد شده باید به نکات بهداشتی و دارویی توله‌سگ‌ها دقت نمایید. استفاده از دارو‌های ضد کرم، ضد کک و واکسیناسیون به موقع این توله‌ها می‌تواند روند رشد آن‌ها را بهبود داده و سلامت آن‌ها را تضمین کند؛ بنابراین علاوه بر موارد یاد شده در این مقاله، حتماً از نظرات و مشاوره دامپزشکان متخصص نیز استفاده کنید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟