لانه و قفس پرندگان

در مورد لانه پرندگان خانگی

آنچه میخوانید

0
(0)

لانه و قفس پرندگان نقش اساسی در زندگی این موجودات دوست‌داشتنی دارد. قفس به عنوان مکانی ایمن و راحت است که پرنده می‌تواند ساعات زیادی را به همراه دوستان و جوجه‌هایشان در آن ‌بگذراند. پرندگان اغلب به لانه‌ای نرم و گرم هم نیاز دارند تا بتوانند در آن بنشینند و بتوانند در آن استراحت کنند.

پرندگان هم در طبیعت به لانه‌سازی می‌پردازند و همانطوری که به آب و غذا و تولید مثل نیاز دارند به لانه راحت و امن هم نیازمندند. آشیانه سازی پرندگان متنوع باهم متفاوت است و هر پرنده‌ای نسبت به جثه و گونه خود لانه‌های متفاوتی دارد. البته برای نگهداری جوجه‌ها هم لانه‌های نرم و گرم الزامی است و از خطر شکار شدن در امان می‌مانند.

در مورد لانه پرندگان خانگی چه می‌دانید؟

همانطوری که گفته شد لانه‌ها محلی برای استراحت پرندگان درون قفس است که اهمیت زیادی دارد. لانه‌ پرنده باید به خوبی استحکام داشته باشد و پرندگان بتوانند به سادگی در آن استراحت کنند و از برروی تخم‌ها بنشینند. جنس لانه کمک می‌کند تا تهویه هوا درون قفس صورت بگیرد. اگر لانه پرنده با پوشال ساخته شود محیطی گرم و نرم فراهم می‌شود که جوجه‌ها هم در آن راحت‌تر هستند.

هر پرنده بسته به جثه خود نیاز به قفسی بزرگتر دارد و لانه هم باید بزرگتر باشد تا پرنده به راحتی در آن جا بگیرد. لانه‌ها مدل‌های متنوعی دارند و شامل لانه دایره‌ای، مربعی، مستطیلی و… می‌شود. آشیانه پرندگان در اغلب موارد از الیاف گیاهی می‌سازند. پرندگان برای سلامت بیشتر به محیطی گرم نیاز دارند که بهداشتی هم باشد. گفتنی است که پوشال گزینه بهتری نسبت به خاک اره است زیرا که خاک برای جوجه‌ها مشکلات تنفسی به وجود می‌آورد.

ساخت قفس پرندگان با چوب و توری فلزی

ساخت قفس پرندگان با چوب و توری فلزی

ساخت لانه پرنده با پوشال

ساختن لانه پرنده با پوشال کار ساده‌ای است و دردسر زیادی ندارد. پرنده زینتی و زیبای شما در قفس نیاز به یک جای گرم و نرم دارد تا بتواند استراحت کند. پرنده‌ها می‌توانند در لانه‌ احساس آرامش کنند و مراقب جوجه‌ها باشند. پوشال لانه پرنده باید بی‌بو و بی‌رنگ باشد تا برای پرندگان ایجاد مسمومیت نکند. پرندگان نیاز دارند تا در یک پوشال نرم استراحت کنند و به صورت ضبر و شاخه‌ای نباشد.

شما می‌توانید به وسیله یک سبد پلاستیکی، چند تکه چوب، چسب، پارچه، پوشال لانه پرنده بسازید. در سبد پلاستیکی یا فلزی می‌توانید مقداری چوب بچسبانید و روی چوب‌ها از پارچه و پوشال استفاده کنید. برای اینکه جای کمتری در قفس بگیرد می‌توان لانه را برروی دیواره قفس نصب کرد. لانه پرنده باید راحت و اندازه جثه باشد تا بتواند در آن به سادگی استراحت کند. پرندگان به راحتی از این فضا برای نگهداری جوجه‌ها استفاده می‌کنند.

نصب لانه پرنده باید در قسمت تاریک‌تر قفس باشد تا پرنده احساس راحتی کند. در محیط‌های تاریک‌تر بیشتر احساس راحت و آرامش می‌کند. لانه پرنده باید به صورت مداوم تمیز شود تا ایجاد آلودگی برای پرنده و جوجه‌هایش نکند.

ساخت قفس پرندگان با چوب و توری فلزی

قفس پرندگان اهمیت زیادی دارد و پرنده باید تمام مراحل زندگی خود را در این قفس‌ها بگذراند. بنابراین محیط آن اهمیت زیادی دارد و باید به گونه‌ای طراحی شود که هم امنیت پرنده را تامین کند و هم فضایی راحت برای پرنده باشد. قفس‌های انواع متعددی دارد و بسته به نوع پرنده متفاوت است. قفس باید در جای ساکت و آرامی ساخته شود تا مانع از استرس پرنده شود. ابعاد قفس باید به گونه‌ای باشد که از بال‌های پرنده فاصله بگیرد و پرنده را عصبی نکند.

در اغلب موارد ساخت قفس پرندگان با چوب گزینه بهتری به شمار می‌رود. قفس چوبی سریع‌ و راحت‌تر ساخته می‌شود و دردسر آن کمتر است. اندازه‌های تعیین شده را می‌توانید یادداشت کنید تا در صورت لزوم تمام اندازه‌ها بسازید. بعد از ساخت چارچوب قفس استفاده توری فلزی برای درب و اطراف چارچوب گزینه مناسبی است. برای ساخت قفس چوب‌های خام مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مواد مصنوعی برای پرنده ایجاد حساسیت نکند.

قفس باید با مصالح مقرون‌به صرفه ساخته شود و حتما ایمن باشد. انتخاب مصالحی که به بدن پرنده آسیب نزند و پرندگان کوچکتر مانند فنچ از لابه‌لای میله و توری قفس به بیرون رد نشوند. بعد از ساخت قفس باید به درستی محیط داخلی آن تمیز و ضدعفونی شود و کف قفس را پوشال‌های مخصوص پرنده بپوشانید تا کفی نرم و راحت برای پرندگان باشد.

ویژگی‌های قفس انواع پرندگان زینتی و خانگی

ویژگی‌های قفس انواع پرندگان زینتی و خانگی

ویژگی‌های قفس انواع پرندگان زینتی و خانگی

همانطوری که گفته شد قفس پرندگان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا محیطی جذاب برای پرنده باشد. اهمیت دادن به بعضی مسائل اولویت دارد و قبل از شروع به ساخت قفس پرنده باید به آن دقت کنید.

 • ابعاد آن متناسب با بدن پرنده باشد و حداقل دوبرابر جثه پرنده ساخته شود.
 • امنیت پرنده را تامین کند و ایمن باشد تا پرنده در آن عصبی و استرسی نشود.
 • کف قفس از پوشال پوشیده شود و نرم و راحت باشد.
 • مکان مناسبی برای لانه پرنده در نظر بگیرید.
 • تهویه هوای مناسب داشته باشد تا موجب بیماری پرنده نشود.
 • درب قفس به راحتی باز و بسته شود.
 • محیط قفس گرم باشد هوای سرد پرندگان را اذیت می‌کند.
 • توری قفس از جنس فلزی باشد و انتخاب توری پلاستیکی مناسب نیست.
 • پوشال درون قفس بی‌بو باشد چون برای پرنده ایجاد حساسیت می‌کند.
 • میله‌های قفس باید به باریک باشد تا پرنده از لابه‌لای میله‌ها رد نشود.

تفاوت ساخت قفس پرندگان

پرندگان با هم تفاوت زیادی دارند در نتیجه ساخت قفس پرنده هم فرق دارد.  هر پرنده بسته به جثه و خلقیات خود باید قفس متفاوتی داشته باشد. به طور مثال خانواده طوطی‌ها بسیار گسترده است و بعضی از نژادها جثه بزرگی دارند بنابراین باید به حدی قفس بزرگ باشد که بتواند به راحتی بال‌هایش را باز کند. طوطی‌ها پرندگانی بازیگوش هستند در نتیجه حتما فضای مناسبی برای اسباب‌بازی‌های مخصوص داشته باشند.

همچنین قفس مرغ عشق کوچکتر است و این پرنده زیباست که اهل آسیب رساندن به کسی نیست بنابراین نیازی به قفس سفت و سخت نیست. مرغ عشق اگر آموزش ببیند فرار نمی‌کند و به شما وابستگی پیدا می‌کند.  این پرندگان بسیار مهربان و صمیمی هستند و به سادگی با انسان‌ها دوست می‌شوند. بنابراین قفسی نرم و نازک برای آن‌ها مناسب‌تر است.

مرغ مینا به قفسی متوسط نیاز دارد و با پاهای قوی می‌تواند تحرک داشته باشد و استحکام دیواره‌ها و بدنه قفس اهمیت زیادی دارد. تحرک این پرنده زیاد است و باید قفسی انتخاب شود که تحمل وزن پرنده را داشته باشد مثل قفس فلزی که استقامت بیشتری دارد.

رعایت نکات بهداشتی در قفس

رعایت نکات بهداشتی در قفس

رعایت نکات بهداشتی در قفس

پرندگان سریع دچار مریضی می‌شوند و روحیه حساسی نیز دارند. بنابراین رعایت نکات بهداشتی درون قفس پرنده اهمیت فراوانی دارد. پیوسته باید قفس پرنده تمیز شود و ظرف غذا و آب نیاز به شستشو دارند. استفاده از ظروف فلزی گزینه مناسب‌تری برای پرنده است تا به سادگی تمیز و ضدعفونی شوند.

کف قفس پرنده باید به صورت مداوم تمیز شود تا بوی بد و نامطبوع درون قفس ایجاد نشود. پرندگان نیاز دارند تا مدام مورد چک شوند تا در صورت بروز بیماری یا پرریزی متوجه آن شوید. پوشال‌ها بعد از کثیف شدن باید تعویض نشوند و از بروز بیماری در پرنده جلوگیری کنید.

مزایای ساخت لانه با پوشال

پوشال همیشه کارایی زیادی برای پرندگان دارد در نتیجه استفاده از آن مزایای زیادی را برای پرندگان به همراه می‌آورد. پرندگان اغلب دوست دارند کف قفس هم نرم باشد تا موقع راه رفتن در کف قفس آسیب نبینند. در ادامه به بررسی مزایای  ساخت لانه با پوشال می‌پردازیم:

 • وجود پوشال از شکستن تخم‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • پوشال‌های مناسب موجب تهویه هوا برای نگهداری تخم‌ها می‌شود و تخم‌ها را گرم نگه می‌دارد.
 • از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند.
 • پوشال‌هایی که از ضایعات کاغذی درست می‌شوند کیفیت بهتری دارند.
 • برای نگهداری جوجه‌های مکان نرم و گرمی است.
 • در صورت کثیفی قفس راحت با تعویض پوشال‌ها، تمیز می‌شود.
 • قدرت جذب پوشال بالاست و پرنده را از آلودگی محفوظ نگه می‌دارد.

انواع قفس پرنده

قفس‌های پرنده انواع متفاوتی دارد و بسته به نیاز پرنده می‌توان به انواع قفس لوکس، چوبی ساده، قفس شیک با قیمت متناسب تقسیم کرد. بستگی دارد که چه نوع پرنده‌ای و به چه تعداد در این قفس‌های نگهداری می‌کنید. قفس‌های متنوع را می‌توان از فروشگاه‌ مخصوص پرندگان یا سایت‌های اینترنتی تهیه کرد و یا خودتان با لوازم ساده بسازید. ساخت قفس‌های چوبی ساده‌تر است و قفس‌های چوبی دست ساز معمولا قیمت بالاتری دارند.

 • قفس پرندگان چوبی

قفس چوبی به رنگ‌ها و جنس‌های متنوعلی وجود دارد و به طور کلی قفس‌های چوبی زیبایی زیادی دارند و از چوب طبیعی درختان درست می‌شوند. قفس‌های چوبی جذابیت زیادی دارند و محیط مناسبی برای پرندگان به شمار می‌روند. قفس‌های چوبی به آب و رطوبت حساس هستند به همین دلیل باید از رطوبت دور نگه داشته شود. قفس‌های چوبی دست ساز قیمت بالایی دارند در نتیجه اگر بتوانید خودتان بسازید حتما در هزینه‌ها صرفه‌جویی کردید.

 • قفس لوکس

قفس‌های لاکچری و جذاب که قیمت بالایی دارند اغلب برای پرندگان بزرگتر مانند انواع طوطی استفاده می‌شوند. این قفس‌ها از جنس فلز ساخته می‌شوند طلا و نقره جنس اصلی این نوع قفس‌ها هستند. انواع قفس‌های بزرگ داخلی و خارجی برندهای متنوعی وجود دارد و فضای زیادی به منظور بازی پرندگان فراهم می‌کند. قفس‌های لوکس را می‌توان سفارش داد و گاهی از جنس طلا و نقره ساخته می‌شود.

 • قفس شیک و متوسط

بعضی از قفس‌ها هم قیمت مناسبی دارند و جنس و کیفیت آن قابل قبول است. این سبک از قفس‌ها برای مشتریان مقرون‌به‌ صرفه‌ به نظر می‌رسد. این نوع قفس‌ها هم فلزی هستند و  به رنگ‌های متنوعی ساخته می‌شوند. بنابراین بسته به نیاز می‌توان آن را خریداری کرد. قفس‌های  شیک برای انواع پرندگان استفاده می‌شود و اغلب پرنده‌های کوچک و زینتی به راحتی در این نوع قفس به جست و خیز می‌پردازند.

انواع قفس پرندگان

انواع قفس پرندگان

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی دقیق لانه و قفس پرندگان پرداختیم. قفس‌ها ابعاد و اندازه و جنس‌های متنوعی دارند که می‌توان براساس نوع سلیقه، گونه پرنده،‌ جثه و خلقیات آن‌ها انتخاب کرد. پرندگان اغلب باید در قفس احساس راحتی و امنیت داشته باشند و نتوانند به سادگی از قفس بیرون بیایند.

پرندگان نیاز به لانه‌های مخصوص درون قفس خود دارند بنابراین دقت به جنس و کیفیت آن پراهمیت است. لانه‌های پرنده جنس متنوعی دارد ولی انتخاب پوشال برای آن بسیار مهم است. لانه‌ها اغلب از جنس پوشال ساخته می‌شوند تا مانع از شکستن تخم‌ها شوند و محیط قفس را گرم‌تر نگه دارند.

قفس‌ پرندگان را می‌توان با چوب خام تهیه کرد و به سادگی قابل طراحی است و در هزینه‌های خرید صرفه‌جویی می‌شود. همچنین درست کردن لانه‌های پوشالی درون قفس، محیط مناسبی را برای پرنده‌ها فراهم می‌شود. البته پوشال‌های ضایعات کاغذی انتخاب بهتری است و نباید عطری باشد. پوشال‌ها و قفس باید به صورت مداوم ضدعفونی و تمیز شود تا از مریضی پرنده جلوگیری کند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟