غذای توله سگ چیست

0
(0)

امروزه افراد بسیاری به خرید و نگهداری حیوانات خانگی علاقه بسیاری دارند به ویژه سگ، اگر شما نیز به تازگی توله سگ خریداری کرده‌اید و با برنامه غذایی توله سگ آشنایی ندارید، خواندن این مقاله به کسب اطلاعات در این زمینه به شما کمک می‌کند. توله سگ‌ها مانند هر موجود دیگری باید به خوبی تغذیه شوند تا پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مفید برای بدن آن‌ها تامین شود.

غذای توله سگ

وقتی شما از توله سگ نگهداری می‌کنید باید نکاتی را برای تغذیه توله سگ نیز در نظر بگیرید. اگر تغذیه توله سگ به خوبی صورت نگیرد، باعث ایجاد مشکلات سلامتی در سگ می‌شود. بنابراین، برای رشد بهتر توله سگ‌ها باید مواد غذایی به آن‌ها بدهید که برای رشد و سلامت آن‌ها ضروری و لازم است. غذای توله سگ باید حاوی شش ماده ضروری باشد که شامل پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و آب ‌می‌شوند. پروتئین‌ها جزء مواد مغذی هستند که باید حتماً در رژیم غذایی توله سگ‌ها موجود باشند. در واقع، مقدار پروتئین در غذای توله سگ باید دو برابر بیشتر از سگ‌های بزرگ باشد.

برنامه غذایی توله سگ

به منظور تهیه برنامه غذایی توله سگ باید با دامپزشک در این زمینه مشورت کنید. دامپزشک می‌تواند اطلاعاتی درباره‌ی برنامه غذایی مفید برای سگ‌های چند روزه در اختیارتان قرار دهید. در برنامه غذایی توله سگ که توسط دامپزشک ترتیب داده شده، مقدار غذا، نوع غذا و تعداد وعده‌های غذایی مشخص می‌شود. بنابراین، با توجه به برنامه غذایی ارائه شده توسط دامپزشک می‌توانید غذا‌های مناسب برای توله سگ‌تان را فراهم کنید.

تغذیه توله سگ بی‌مادر

توله سگ‌های بی‌مادر برای صاحبان توله سگ کار نسبتاً سختی است. در صورتیکه توله سگ‌تان بدون مادر است باید خودتان وظیفه‌ی غذا دادن به توله سگ را برعهده بگیرید. شما می‌توانید برای تغذیه توله سگ بی‌مادر از شیرخشک و غذا‌های آماده مخصوص توله سگ چند روزه استفاده کنید. توله سگ‌های بی‌مادر می‌توانند تا سه هفته با شیرخشک بچه یا شیرگاو تغذیه شوند. بهتر است بدانید که به توله سگ‌ها نباید شیر خام بدهید.

چه غذایی برای توله سگ خوب است

رژیم غذایی متعادل به حفظ سلامت توله سگ‌ها کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید غذای توله سگ‌ها را به صورت آماده تهیه کنید یا خودتان برای آن‌ها با مواد غذایی مفید غذا درست کنید. تهیه‌ی رژیم غذایی متعادل برای توله سگ‌ها باعث می‌شود که رشد بهتر و انرژی بیشتری داشته باشند. مواد غذایی مورد نیاز توله سگ‌ها باید شامل ویتامین‌های زیر باشد:

  • پروتئین

پروتئین جزء مواد غذایی مفید برای توله‌ها می‌باشد. توله سگ‌ها نسبت به سگ‌ها بزرگ‌تر به پروتئین با حجم بیشتری احتیاج دارند. دریافت پروتئین به میزان کافی باعث کمک به رشد توله سگ‌ها می‌شود.

  • ویتامین و مواد معدنی

برنامه غذایی توله سگ باید حاوی میزان مناسبی از مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف باشد. مصرف غذا‌های حاوی ویتامین‌های مفید به تقویت سیستم ایمنی توله سگ‌ها کمک زیادی می‌کند. بنابراین، در رژیم غذایی آنها انواع غذا‌های دارای ویتامین و مواد معدنی را بگنجانید. زیرا  مواد معدنی نیز به بهبود عملکرد‌های عادی روزانه توله سگ‌ها کمک می‌کند. با این حال، غذای توله سگ‌ها باید حاوی میزان مناسبی مواد معدنی باشد زیرا مصرف بیش از حد مکمل‌ها می‌تواند برای رشد و سلامت توله سگ‌ها مضر باشد.

  • کربوهیدرات‌ها

توله سگ‌ها انرژی و فیبر را از کربوهیدرات‌ها دریافت می‌کنند. منابع کربوهیدرات در غذای سگ متفاوت است. ذرت یا گندم، برنج و جو حاوی میزان مناسبی کربوهیدرات هستند. کربوهیدرات موجود در غذای توله‌سگ‌ها باید تقریباً 42 درصد باشد.

  • کلسیم، فسفر و فیبر

رژیم غذایی توله سگ‌ها باید حاوی کلسیم، فسفر و فیبر باشد. در صورتیکه رژیم غذایی توله سگ‌ها فاقد کلسیم باشد، آنها را با خطر شکستگی استخوان و پوکی استخوان مواجه می‌شوند. فیبر جزء مواد مفید برای حفظ سلامت روده‌ها است. بنابراین مواد غذایی فیبردار را در رژیم غذایی توله سگ‌ها بگنجانید. ‌

آیا غذای چرب برای توله سگ مضر است؟

به عقیده‌ی برخی از افراد چربی برای توله سگ‌های مفید نیست و باعث مشکلاتی از قبیل مشکلات گوارشی، پوکی استخوان در سگ‌ها می‌شود. اما به عقیده‌ی عده‌ای نیز چربی برای رشد توله سگ‌ها خیلی مفید است. مصرف غذا‌های چرب به توله سگ‌ها کمک می‌کند که رشد سریعتر و بهتری داشته باشند. به منظور اطلاع دقیق از اینکه آیا چربی برای توله سگ مفید است یا مضر، می‌توانید از دامپزشک در این زمینه کمک بگیرید.

چه مواد غذایی برای توله سگ‌ها مضر است؟

بعضی از مواد غذایی برای توله سگ‌ها ضرر دارد. مواد غذایی مضر برای توله سگ‌ها شامل پنیر، پیاز، سیر، کافئین می‌باشد. بنابراین، باید از تغذیه سگ‌ها با این مواد غذایی مضر اِجتناب کنید.

غذای سگ نوزاد

غذای سگ نوزاد می‌تواند شامل غذای خشک یا مرطوب باشد. غذای خشک مواد مفید و ویتامین‌های لازم بدن توله سگ‌ها را تامین می‌کند. غذا‌های مرطوب برای حفظ سلامت روده‌ها در توله سگ‌ها مناسب می‌باشند. با این حال، انتخاب نوع غذای مناسب برای توله سگ به عواملی از قبیل نژاد سگ، سن، وزن و… نیز بستگی دارد. ترکیب غذای خشک و مرطوب می‌تواند بهترین گزینه برای تغذیه‌ی توله سگ‌ها باشد.

 سخن آخر در رابطه با تغذیه توله سگ

قسمت‌های مختلف بدن مانند استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، مفاصل، اندام‌های داخلی و سیستم ایمنی توله سگ‌ها به سرعت در حال رشد و نمو هستند. بنابراین، رژیم غذایی توله سگ‌ها باید حاوی مواد مغذی باشد. به عنوان مثال، برای رشد توله سگ‌ها و قوی شدن بدن آن‌ها 30 درصد پروتئین، ویتامین و مواد معدنی نیاز است.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟