معرفی انواع پرندگان خانگی

عروس هلندی خوش آواز و خوش رنگ

آنچه میخوانید

3.8
(13)

انواع پرندگان خانگی تنوع زیادی دارد و برای دوستداران پرنده بسیار محبوبند. انواع پرنده های خانگی در سراسر جهان مورد توجه قرار می‌گیرد و یکی از تجارت‌های پرسود در دنیا شناخته می‌شود. پرورش طیور و پرنده‌ها صنعتی جذاب به شمار می‌رود که فرصت سرمایه‌گذاری است. کسب درآمد از طریق صادرات گونه‌های متنوع پرندگان زیبا و زینتی از جمله مشاغل پرطرفدار محسوب می‌شود.

نگهداری از پرندگان خانگی یکی از گزینه‌های جذاب به عنوان حیوان خانگی است که شرایط نگهداری هر گونه با هم تفاوت دارند. قبل از پذیرفتن مسئولیت یک حیوان خانگی باید به خوبی با شرایط نگهداری آن آشنا شوید تا نکات نگهداری آن را رعایت کنید.

پرندگان خانگی

پرندگان خانگی

کدام پرنده خانگی بهتر است؟

انتخاب پرنده مناسب و نگهداری در خانه بسته به شرایط متفاوت است و هر پرنده‌ای شخصیت و ظاهر و اخلاق‌های خاص خودش را دارد. البته باید پرنده را به درستی بشناسید تا امکانات نگهداری و مراقبت از آن را فراهم کنید. هر پرنده براساس نژاد و گونه آن، طول عمر، سبک زندگی، اخلاق‌ها و نوع تغذیه با هم تفاوت‌هایی دارند. همچنین قیمت گونه‌های متنوع پرنده‌ها براساس رنگ و نژاد آن تغییر می‌کند. در ادامه به بررسی «چه پرنده‌ ای برای خانه خوب است» می‌پردازیم.

عروس هلندی خوش آواز و خوش رنگ

یکی از انواع نژاد پرندگان خانگی عروس هلندی است که زیبایی بی‌نظیری دارد و مورد توجه دوستداران پرنده‌های زینتی قرار می‌گیرد. عروس هلندی از خانواده طوطی محسوب می‌شود که کاکل زیبایی دارد و ریشه آن متعلق به کشور استرالیا است. عروس هلندی پرنده‌ای زیبا و خوشرنگ محسوب می‌شود که خودش را سریع با محیط وقف می‌دهد و دستی می‌شود.

این پرنده، صدای زیبایی دارد و از آواز خواندن خسته نمی‌شود. پرهای رنگارنگ زرد و سفید از جمله رنگ‌های عمده عروس‌های هلندی محسوب می‌شود. این پرنده زیبا قادر به صحبت کردن است و با سوت زدن جلب توجه می‌کند. عروس هلندی گونه‌های متنوعی دارد که برای نگهداری در آپارتمان و خانه مناسب است. همچنین هزینه نگهداری عروس هلنندی پایین است و نسبت به سایر گونه‌های طوطی سروصدای کمتری دارد.

فنچ، بازیگوش و پرصدا

یکی از انواع پرنده ها فنچ است که از جمله پرنده‌های ارزان قیمت به شمار می‌رود. این پرنده کوچک با رنگ‌های متنوع قهوه‌ای، خاکستری، طلایی، قرمز است. فنچ‌ها سروصدای زیادی دارند و گونه‌ای اجتماعی محسوب می‌شوند. قفس فنچ باید بزرگ باشد زیرا که علی‌رغم ریز جثه بودن به جای بزرگ نیاز دارند و به تحرک و پرواز مشغول می‌شوند.

فنچ‌ه‌ها زندگی دسته جمعی دارند و تنها ماندن موجب افسردگی آن‌ها می‌شود. این پرنده کوچک مدام در حال جست‌وخیز است و از سروصدا کردن لذت زیادی می‌برد. فنچ‌ها گزینه مناسبی برای نگهداری در محیط آپارتمان نیز هستند. اگر فنچ تحرک کمی دارد و یا آرام است احتمال بیماری پرنده وجود دارد بنابراین حتما با دامپزشک مشورت کنید.

مرغ مینا، زیبا و دوست‌داشتنی

یکی از انواع پرندگان خانگی، مرغ میناست. مرغ مینا در خانه‌های ایرانی زیاد دیده می‌شود و به سادگی در محیط‌ خانگی می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد. مینا توانایی حرف زدن دارد و از خانواده سارها به شمار می‌رود. در فرهنگ هندی این پرنده به عنوان نماد عشق جاودانه محسوب می‌شود و بدن آن به رنگ قهوه‌ای و زرد است.

مینا پرنده‌ای پرجنب و جوش است و به فضای بزرگ برای جست و خیز خود نیاز دارد. این پرنده برای جفتگیری صدای بسیار زیبایی آواز می‌خواند و از این طریق برای جفت‌گیری جلب توجه می‌کند. مرغ مینا به اقیانوس آرام و هند متعلق است. این پرنده خوش صدا نیاز به مراقبت زیادی ندارد و به حمام کردن علاقه‌ دارد. تغذیه این پرنده بازیگوش میوه، سبزیجات، انواع میوه مانند سیب، موز، نخود فرنگی و حشرات است.

قناری رنگارنگ و جذاب

یکی از پرنده‌های خوش صدا و زیبا قناری است. قناری رنگ‌های متنوعی دارد و شامل زرد، سفید، آبی، نارنجی و سبز می‌شود. این پرنده جذاب حدود ۱۰ سال عمر می‌کند و به صورت جمعی زندگی می‌کند و به جفت نیاز دارد. این پرنده به مراقبت زیادی نیاز ندارد و عاشق آواز خواندن است اما در فصل تابستان آواز نمی‌خوانند.

آواز این پرنده بسیار زیباست و مهارت زیادی در آواز خواندن دارد. قفس‌های شکیل متنوعی برای نگهداری قناری وجود دارد و می توان قفسی نسبتا بزرگ تهیه کرد تا این پرنده به سادگی پرواز کند و فضای بزرگی داشته باشد. قناری پرنده رنگارنگی است که خودش را با محیط وقف می‌دهد.

رژیم غذایی قناری شامل انواع میوه و سبزیجات می‌شود و از خوردن دانه‌های مغذی لذت می‌برد. قناری‌ها مدت زیادی را در قفس می‌گذرانند و این محیط را به عنوان قلمرو خود می‌شناسند. قناری یکی از قدیمی‌ترین پرنده‌های خانگی به شمار می‌روند که محبوبیت زیادی دارند.

کاسکو باهوش و قدرتمند

کاسکو از انواع گونه‌های طوطی به شمار می‌رود که قدرت حرف زدن دارد. کاسکو از جمله باهوش‌ترین و پرطرفدارترین پرنده به شمار می‌رود که اغلب به صورت تنها زندگی می‌کند. کاسکو توانایی تقلید صداهای متنوع را دارد و می‌تواند با انسان به راحتی ارتباط برقرار کند.

این پرنده باهوش و زیبا روحیه حساسی دارد و اگر شرایط محیطی خوبی نداشته باشد به سرعت افسرده می‌شود و پرهای خود را می‌کند. کاسکو حتی می‌تواند به سادگی بازی‌های تازه را یاد بگیرید و استعداد بالایی در یادگیری دارد. بازی‌های چالشی مانند پازل برای کاسکو بسیار جذاب است. این پرنده اغلب به رنگ خاکستری و سری سفید رنگ است. عمر این پرنده باهوش تقریبا بیشتر از سی سال می‌رسد.

تغذیه کاسکو شامل انواع سبزیجات، کلم، سیب‌زمینی و غذای پلت مخصوص پرنده‌ها می‌شود. این پرنده به نور آفتاب نیاز دارد و کمبود ویتامین D در آن‌ها بسیار شایع است. رفتارهای این گونه از طوطی‌ها بسیار پیچیده هستند و به توجه و ارتباط نیاز دارد. کاسکو پرنده‌ای اجتماعی به شمار می‌رود.

ماکائو سنبلی، سوت‌زن قهار

مکائو سنبلی یکی از پرندگان زیبایی است که چشمانی زرد رنگ دارد. ظاهر این پرنده بسیار دوست‌داشتنی و جذاب است و اغلب رنگ لاجوردی و سیاه نیز دارد. مکائو سنبلی ظاهرش شیرین و مهربان است و نگهداری آن برای افراد هزینه زیادی را به همراه دارد. این پرنده گران قیمت به سادگی با انسان‌ها دوست می‌شود.

این پرنده زیبا از جمله خانواده طوطی برشمرده می‌شود و منقاری قوی و بزرگ دارد. مکائوها نژاد پرندگان خانگی است که به فضای گسترده‌ای نیاز دارد. قفس این پرنده باید بزرگ و جادار باشد. رژیم غذایی این پرنده تفاوت دارد و به دلیل جثه بزرگ نیاز به غذای بیشتری دارند. وجود چربی در غذای مکائو اهمیت زیادی دارد و به بقای آن‌ها کمک بیشتری می‌کند.

این پرنده در تقلید صدا و سوت زدن استاد است و توجهات را به خود جلب می‌کند. نگهداری از ماکائو پرهزینه است و نیاز به محیط بزرگی برای جست‌ و خیز دارد. این پرنده متعلق به کشور برزیل و بولیوی، پاراگوئه است. همچنین ماکائو سنبلی صدای بلندی دارد و علاقه به تخریب لوازم در او وجود دارد در نتیجه باید صبر و حوصله زیادی به خرج دهید!

طوطی‌های آمازون، مقلد صدا

از جمله انواع پرندگان خانگی می‌توان به طوطی‌های آمازون اشاره کرد این نوع پرنده عمر طولانی دارد و تقریبا سی سال به طور متوسط زندگی می‌کند. طوطی‌ها پرندگان زیبا در عین حال پرسروصدایی هستند که مدام در حال بازیگوشی و شیطت هستند. تقلید صدا و قدرت حرف زدن طوطی‌های مثال‌زدنی است و از جمله پرندگان پرطرفدار به شمار می‌روند.

ارتباط این پرنده با انسان‌ها بسیار خوب است و پرنده‌ای اجتماعی محسوب می‌شود. صدای بلند طوطی برد بالایی دارد و محیط کوچک را به سادگی تحت کنترل قرار می‌دهد. بیان آن‌ها خوب است و شفافیت کلمات حس می‌شود. البته نگهداری از این پرنده دردسر و هزینه‌بر است و به اندازه جثه خود نیاز به فضای بیشتری دارند.

طوطی‌های آمازون به راحتی چاق می‌شوند و مدام باید تحرک داشته باشند تا دچار مریضی نشوند. این پرنده دوست‌داشتی عاشق خوراکی‌های متنوع است و غذای اصلی او شامل انواع دانه‌ها، سبزیجات و میوه می‌شود. اسباب‌بازی‌های مخصوص پرنده در قفس طوطی‌های آمازون ضرورت دارد تا موجب سرگرمیشان شود.

کبوتر و قمری محبوب و زیست ساده

از جمله پرندگان محبوب در جهان قمری و کبوترها هستند که به عنوان حیوان خانگی در محیط‌های متنوع نگهداری می‌شوند. کبوتر و قمری بیشتر از ده سال طول عمر دارند و به صورت دسته جمعی در کنار هم زندگی می‌کنند. این پرنده دوست‌داشتنی به قفسی پهن نیاز دارد. همچنین کبوترها و قمری‌ها به حمام کردن علاقه دارند و در فصل گرما از جمله سرگرمی‌های محبوب آن‌ها به شمار می‌رود.

تغذیه اصلی کبوترها را بذرها تشکیل می‌دهند و گاهی هم برای هضم غذا شن می‌خورند. کبوترها و قمری‌ها به سرعت دستی می‌شوند و به دنبال یک جای امن و راحتی برای آب و غذا هستند. این پرنده‌های محبوب عمده وقت خود را با گله می‌گذراند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند.

نگهداری از پرندگان

نگهداری از پرندگان

نحوه نگهداری از پرندگان

حتما قبل از آوردن یک مهمان تازه باید محیط زندگی و شرایط را برایش فراهم کنید. پرنده‌ها هم مانند سایر حیوانات خانگی نیاز به رسیدگی و امکانات دارند. مراقبت از انواع پرنده ها کار ساده‌ای نیست و باید مراقب سلامتی و طول عمر بیشتر آن‌ها نیز باشید. اغلب پرندگان قابلیت آموزش دارند و باید زمان مناسب برای آموزش آن‌ها اختصاص داد. به طور مثال طوطی‌ها توانایی صحبت کردن دارند و می‌توان با تنقلات مخصوص پرنده به آن‌ها آموزش داد.

برخی از پرنده‌ها نگهداری ساده‌تری دارند و نیازی به زمان و هزینه زیادی ندارند. پرندگانی مانند قناری، فنچ، قمری و کبوتر از جمله پرندگانی هستند که به سادگی می‌توان آن‌ها نگهداری کرد. این پرندگان برای افرادی که تجربه زیادی در نگهداری پرنده ندارند گزینه خوبی محسوب می‌شوند.

همچنین داشتن قفس مناسب برای نگهداری پرنده هم اهمیت فراوانی دارد و باید به اندازه پرنده باشد. طول و عرض قفس بهتر است تقریبا دوبرابر جثه پرنده باشد. ارتباط صمیمی و دوستانه با پرندگان هم اهمیت زیادی دارد و شناخت شرایط ارتباط قابل توجه است. پرندگان روحیه حساسی دارند و تنها ماندن آن‌ها را افسرده و غمگین می‌کند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی انواع پرندگان خانگی و زینتی پرداختیم تا گزینه مناسب برای نگهداری بهتر را انتخاب کنید. پرندگان زینتی تنوع زیادی دارند و بسته به شرایط و هزینه گزینه‌های زیادی وجود دارد. پرندگانی مانند مرغ مینا، عروس هلندی، فنچ، قناری جثه کوچکتری دارند و نیاز به فضای کمتری نسبت به انواع طوطی دارند. اغلب پرنده‌ها به انواع سبزیجات، میوه و پلت مخصوص پرنده علاقه دارند.

اغلب گونه‌های طوطی قادر به حرف زدن هستند و می‌توان به آن‌ها آموزش داد. مرغ مینا نیز از جمله پرندگانی است که توانایی یادگیری خوبی دارد و تقلید صدا می‌کند. قناری صدای زیبایی دارد و مدت زیادی را به آواز خواندن می‌گذراند. هر پرنده‌ زیبایی‌ها و توانایی‌های خاص خودش را دارد و نسبت به شرایط زندگی می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد.

قفس پرندگان باید برای جست‌وخیز و تحرک آن‌ها فضای خوبی داشته باشد. پرواز کردن پرند‌ه‌ها در قفس اهمیت زیادی دارد و میله‌ها از بال‌های پرندگان باید فاصله داشته باشد. به کمک انواع تنقلات مخصوص پرنده می‌توان به این موجودات زیبا و دوست‌داشتنی آموزش‌های لازم را داد.

 

 

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 3.8 / 5. تعداد رأی: 13

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟