راهنمای آرایش و شستشوی سگ خانگی

چگونه سگ خود را بشوییم؟

آنچه میخوانید

0
(0)

حتماً شما هم برای رعایت اصول بهداشتی حیوان خانگی خود به یک راهنمای آرایش و شستشوی سگ خانگی نیاز دارید! سگ‌ها اغلب از آب و شستشو لذت می‌برند و بایستی ماهی یک بار حمام شوند. امروزه در فروشگاه‌های حیوانات خانگی شامپو‌های مخصوص برای شستشوی سگ وجود دارد و برای پوست و موی آن‌ها مناسب است. شستشوی سگ خانگی راحت است و شما با کمی آگاهی می‌توانید آن را انجام دهید.

در کنار شستشو، اصلاح و مرتب بودن مو‌های سگ هم اهمیت زیادی دارد و از اصول بهداشتی حیوانات خانگی محسوب می‌شود. به خصوص سگ‌هایی که مو‌های آن‌ها بلند است به رسیدگی بیشتری نیاز دارند. مو‌های بلند سگ گره می‌خورد و باید پیوسته آن را شانه بزنید و از تجمع کثیفی و بیماری‌های پوستی جلوگیری کنید. در ادامه به بررسی بیشتر اصول بهداشتی سگ می‌پردازیم.

شستشوی سگ خانگی

شستشوی سگ خانگی

چگونه سگ خود را بشوییم؟

برای شستشوی سگ وجود وان کوچک کمک خوبی می‌کند. البته سگ‌های خانگی کوچک را می‌توانید در کاسه روشویی بشویید و دوش‌های متحرک برای خیس کردن مو‌های سگ گزینه‌های مناسب هستند. قبل از شامپو کردن، مو‌های سگ باید به خوبی خیس باشد تا کف بیشتری درست شود و شامپو مستقیم برروی پوست او برخورد نداشته باشد. شستن سگ‌ها به صورت یک بار در ماه مناسب‌تر است زیرا که شستشوی مداوم موجب خشکی پوست سگ‌ها می‌شود.

سعی کنید آب حمام را ولرم کنید و خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد. با حیوان خانگی خود صحبت کنید تا احساس ترس و استرس از او دور شود. بعد از اتمام شستشو حتماً حوله تمیز و خشک و سشوار داشته باشید و بعد از حمام، مو‌های او را به خوبی خشک کنید. مراقب باشید تا هنگام شستشو آب به گوش‌های سگ نفوذ نکند و آب را از پشت و یا از بالا برروی او بریزید. فضای حمام را گرم نگه دارید و دمای آب را مدام چک کنید.

بعد از خشک کردن و سشوار کشیدن، مو‌های سگ را شانه بکشید تا گره نخورد و به خوبی لابه‌لای مو‌ها خشک شود. دوست پشمالوی خود را تشویق کنید و خوراکی‌های خوشمزه به او بدهید تا از تکرار این تجربه نهراسد و برای حمام مشتاق‌تر شود.

سگ را با چه شامپویی بشوییم؟

شامپوی سگ تنوع بالایی دارد و شما می‌توانید بسته به نیاز آن را تهیه کنید. انتخاب شامپو بستگی به این دارد که سگ شما چند ساله است و چه پوست یا مویی دارد. بنابراین شامپو‌های سگ با انسان متفاوت و باید متناسب با مو‌های سگ شامپوی مورد نظر را انتخاب کنید. البته شستشوی سگ با شامپو بچه هم امکان‌پذیر است. شامپو بچه به دلیل اینکه برای مو‌های نرم و لطیف کودکان ساخته می‌شود برای سگ‌ها هم می‌توان به کار برد.

گرچه شامپو‌های حیوانات انتخاب بهتری است و به شفافیت و نرمی مو‌های آن‌ها بیشتر کمک می‌کند. در ادامه به معرفی تعدادی از این شامپو‌ها می‌پردازیم:

  • شامپو‌های براق‌کننده و نرم‌کننده با رایحه‌های متنوع

برای سگ‌ها شامپو‌های باکیفیت خوشبویی وجود دارد که اغلب تنوع بالایی دارند. شامپو‌های براق‌کننده موجب خوشرنگ شدن و زیبایی بیشتر مو‌های سگ می‌شود. نرم و لطیف شدن مو‌های سگ از ایجاد شدن گره در حجم مو‌ها جلوگیری می‌کند. شامپو‌های مخصوص چشم‌های سگ را نمی‌سوزاند و بوی آن‌ها مدت طولانی باقی می‌ماند.

  • شامپو‌های تقویتی مو و آرایش سگ

هنگامی که سگ شما سن بیشتری دارد و پوستش حساس‌تر است شامپو‌های تقویتی توصیه می‌شوند. شامپو‌هایی که آب‌رسانی به پوست انجام می‌دهند و مانع از خشک شدن پوست و موی او می‌شود. این نوع شامپو‌ها مانند روغن‌های گیاهی عمل می‌کند و کیفیت خوبی دارند.

  • شامپو‌های خشک و پودری

گاهی که دسترسی به آب وجود ندارد و یا مدام نمی‌خواهید سگ را بشورید می‌توانید از شامپو‌های خشک و پودری استفاده کنید که نیازی به آب و شستشو ندارند. این نوع شامپو‌ها موجب خوشبو شدن مو‌های سگ می‌شود هرچند که چندان تمیز نمی‌کند.

  • لوسیون و عطر‌های خوشبو‌کننده

بعد از حمام کردن، لسیون‌ها و عطر‌های مخصوص حیوانات وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. این نوع عطر‌ها مانند شامپو خشک بدون آب باید استفاده شود و مو‌های سگ نباید خیس باشد. اغلب سگ‌ها بعد از گذشت چند روز بو می‌گیرند و استفاده از این عطر‌ها و خوشبو‌کننده‌ها کمک می‌کند تا خوشبو شوند و از در آغوش گرفتن آن‌ها لذت ببرید.

اصلاح سگ در منزل کار درستی است؟

به جز حمام کردن، بسیاری از سگ‌ها نیاز به اصلاح دارند تا مو‌های آن‌ها مرتب و زیباتر جلوه کند. سگ‌های کوچک در اغلب موارد حجم مو‌های زیادی دارند که جلوی چشمان و دید آن‌ها را می‌گیرد به همین دلیل اصلاح سگ امری ضروری است. گاهی در منزل این کار را در حد محدود می‌توانید انجام دهید. به شرط اینکه سگ شما آرام و حرف گوش‌کن باشد تا مبادا جایی از بدن او را ببرید.

قیچی کردن مو‌های سگ کار چندان ساده‌ای نیست و فقط در حد چند گره کوچک می‌توانید انجام دهید. امروزه با گسترده شدن نگهداری حیوانات خانگی، آرایشگران حرفه‌ای زیادی وجود دارند که تنها در زمینه حیوانات به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. اگر مدام سگ خود را تمیز کنید و مو‌هایش را شانه بزنید کوتاه کردن مو‌ها کاری ساده و راحت است و آرایشگران حیوانات هم سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانند مو‌های سگ را براساس مدل دلخواه شما درآورند.

اصلاح سگ در منزل کار درستی است؟

اصلاح سگ در منزل کار درستی است؟

اصلاح موی سگ با ماشین

در فصل گرما بهتر است که مو‌های سگ خود را کوتاه‌تر از حد معمول کنید تا بدنش خنک شود. دمای بدن سگ اغلب بالاست و تحمل گرما را کمتر از انسان‌ها دارند. در بسیاری از نژاد‌ها مثل هاسکی مدام باید جلو کولر و خنک‌کننده‌های قوی باشند و حتی ممکن است از گرما حیوان تلف شود.

بنابراین در این موارد اصلاح موی سگ با ماشین توصیه می‌شود و مو‌ها به کوتاه‌ترین حالت معمول درمی‌آید. البته ماشین موی حیوانات متفاوت است و باید شانه‌ها و تیغ‌های مخصوص داشته باشد تا پوست آن‌ها را نخراشد. از طرفی هم قدرت این نوع ماشین‌های آرایشگری بیشتر است تا در هنگام زدن مو‌های ضخیم و پرپشت نسوزد و از کار نیافتد.

در فضای آرایشگاه حیوانات، سگ شما آرام‌تر است و با تشویقی و لحن مناسب کمتر از صدای ماشین می‌ترسد. بعد از کوتاه کردن مو‌های سگ می‌توانید از لباس‌های مخصوص حیوانات استفاده کنید. همچنین استفاده از نرم‌کننده‌های پوست برای سگ توصیه می‌شود تا پوست و موی او خشک نشود و خارش ایجاد نکند.

جمع‌بندی

حمام کردن و اصلاح حیوانات به بهداشت آن‌ها کمک می‌کند و دیگر نگران بیماری و وجود کک و کنه نیستید. سگ‌ها را می‌توانید ماهی یک بار بشورید و با لسیون‌ها و عطر‌های مخصوص، خوشبو کنید. اصلاح موی سگ یکی از نکات بهداشتی آن‌ها محسوب می‌شود و از گره خوردن مو‌ها جلوگیری می‌کند.

برای شستشوی سگ بهتر است که از شامپو‌های مخصوص حیوانات استفاده کنید تا مانع از خشکی پوست، چسبندگی مو‌ها و سوختن چشم‌های آن‌ها شوید. سگ‌ها اغلب حمام کردن را دوست دارند به خصوص در فصل گرما پوست آن‌ها خنک می‌شود. امروزه افرادی در زمینه آرایشگری حیوانات فعالیت دارند و برای کوتاه کردن انواع مدل موی حیوانات آموزش دیده‌اند. آرایشگران در بعضی موارد از ماشین کردن مو‌های سگ استفاده می‌کنند تا هم حیوان خنک شود و هم نگهداری از مو‌ها راحت‌تر باشد.

آرایش سگ

آرایش سگ

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟