علل شایع مرگ حیوانات خانگی

یکی از شایع ترین علل مرگ حیوانات خانگی از قبیل سگ، گربه و … استفاده از ملامین در غذای آنهاست.

ملامین در غذای پت

ملامین (Melamine) یک ترکیب آلی از مشتقات سیانامید است که %66 وزنی آن را نیتروژن تشکیل میدهد. ملامین گاهی اوقات به طور غیرقانونی به منظور افزایش کاذب مقدار پروتئین به محصولات غذایی اضافه می گردد. تست های روتین اندازه گیری میزان پروتئین در غذای حیوانات خانگی (Dumas)، مقدار پروتئین مواد غذایی را با اندازه گیری مقدار نیتروژن موجود تخمین میزنند. بنابراین با افزودن ترکیبات غنی از نیتروژن نظیر ملامین به مواد غذایی حیوانات خانگی، این تست ها قادر نیستند نیتروژن منابع پروتئینی را از غیرپروتئینی تشخیص دهند. از این‌رو انگیزه اقتصادی برای افزودن آن در مواد غذایی ایجاد می شود.

در مارس سال 7002 سازمان غذا و دارو ایالات متحده رد پای ملامین را در غذای حیوانی وارده از چین (گلوتن گندم یا کنسانتره پروتئین برنج) مشاهده نمود که باعث بروز نارسائی سنگ های کلیوی و مجاری ادراری و همچنین مرگ تعداد بسیار زیادی از سگ ها و گربه های خانگی گردید. در تحقیقات صورت گرفته توسط دانشگاه مینه سوتای آمریکا مشخص شد تعداد قابل توجهی از غذاهای وارداتی به این کشور دارای ملامین بوده که در نهایت منجر به بروز تلفات زیادی در میان حیوانات خانگی گردیده است و از آنجایی که مرگ حیوانات به صورت تدریجی می باشد، تشخیص علت اصلی مرگ، دشوار بوده و تنها با کالبدشکافی و نمونه برداری از حیوان امکان پذیر است.

در کشورمان ایران نیز به دلیل ممنوعیت واردات مواد غذایی آماده برای حیوانات خانگی، سواستفاده های بسیاری از نام برندهای خارجی می گردد. تفاضل نرخ ارز و افزایش قیمت دلار، واردات قاچاق مواد غذایی استاندارد را از نظر قیمت رقابتی دچار مشکل نموده است. به فرض مثال بسته غذایی که با قیمت 50دلار قابل تهیه بوده در حال حاضر و با درنظر گرفتن قیمت روز دلار در تاریخ نگارش این مقاله (بیش از پنجاه هزار تومان) رقم فروش واقعی غذاهای اصلی و سالم، رقمی بسیار بالاتر از قیمت روز فروش محصولات استاندارد تولید داخل می باشد. این موضوع انگیزه تقلب در مواد غذایی حیوانات خانگی را صدچندان کرده و به همین دلیل سوداگران از مواد اولیه غیر استاندارد و کشنده ای در ساخت غذاهای آماده حیوانات استفاده می نمایند. از این رو وودووپت اکیدا توصیه می نماید در انتخاب مواد غذایی برای حیوانات خانگی خود نهایت دقت را به عمل آورده و حتما از مواد غذایی تازه تولید شده و استاندارد استفاده نمایید.

توکسین، قاتل خاموش حیوانات خانگی

توکسین موجود در غذاهای تقلبی و غیراستاندارد حیوانات خانگی که در بسته های زیبا و شکیل و تحت نام برندهای معروف دنیا تولید و توزیع می شوند، مرگ تدریجی سگ ها، گربه ها، پرندگان و سایر حیوانات خانگی را رقم میزند.

آیا غذای سگ یا گربه حاوی سم می باشد؟

بله می توانید به صورت ناخودآگاه سم به خورد حیوان خانگی خود بدهید ولی چگونه؟ صاحبان پت از هر نوع، گاها از روی خیرخواهی و به دلیل علاقه بسیار زیادشان به حیوان خود که اغلب عضوی از خانواده محسوب می گردند، به قصد خرید بهترین غذا اقدام به خرید برندهای وارداتی می نمایند. محصولات وارداتی قانونی، مشکلی نداشته و آسیبی به پت شما وارد نمی نمایند ولی متاسفانه مقدار قابل توجهی از غذاهای برند یا به طور غیر قانونی و در شرایط غیراستاندارد وارد کشور می شوند و یا به صورت دستی و تلقبی در کارگاه های زیر زمینی تولید می گردند. این بسته ها نه تنها خواص تغذیه ای ندارند بلکه اغلب به دلیل توکسین یا سم موجود در آنها به دلیل شرایط غیر استاتدارد نگهداری، انقضای تاریخ مصرف و درج دستی و غیر قانونی تاریخ جدید و یا فرمولاسیون تقلبی و فساد زودهنگام، باعث مرگ سگ، گربه و یا سایر حیوانات خانگی می گردند.

وودووپت توصیه میکند غذاهای پت را تنها از پت شاپ های معتبر یا نمایندگی های فروش شرکت های تولید کننده تهیه نمایید و در تهیه غذای حیوان خانگی خود به هیچ عنوان فریب قیمتهای بالا با توجیه کیفیت یا برند برتر خارجی یا تبلیغات فروشندگان غیر معتبر را نخورید. بازار داغ خرید غذای پت فرصت مناسبی را جهت سواستفاده سوداگران یا قاچاقچیان غذای وارداتی فراهم کرده تا با واردات قاچاق و غیر رسمی غذاهای تاریخ مصرف گذشته یا تولید غیرقانونی و زیرزمینی غذای پت، حیوانات بی گناه و بی آزار خانگی را دچار مرگ تدریجی نمایند. لطفا در غذای خریداری شده به تاریخ تولید، اعتبار فروشنده، برند و فرمولاسیون مواد غذایی دقت فرمایید. غذای فرموله شده ی تازه و استاندارد، برگ برنده ایست برای صاحبان پت که در کنار مراقبت های دامپزشکی، از سلامت کامل جسمانی و روانی پت خود اطمینان حاصل نمایند.

محصولات ما

فرم ثبت سفارش

"*" indicates required fields

نام محصول و تعداد محصولی که میخواهید سفارش دهید را وارد کنید*
نام محصول
تعداد
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *